80’lerin gençlik idolleri şimdi ne yapıyor?

The Outsiders
1980'ler, gençlik filmlerinin zirvede olduğu yıllardı. O dönemde 20'li yaşlarında, hatta ergenlik çağından yeni çıkmış birçok ünlü isim, gençlik filmlerinde boy gösterdi. Peki, o dönemde gençliğin idolü olan ünlüler şimdi ne yapıyor?
Johnny Depp Winona Ryder
Winona Ryder ile Johnny Depp arasındaki aşk, 1989 yılında başladı ve 90'larda sürdü. Depp'in koluna yazdırdığı ''Winona Forever/Sonsuza Dek Winona'' dövmesi o kadar sükse yaptı ki o dönemin gençleri kendi sevgilileri için aynı dövmelerden yaptırdı.
 Winona Ryder The Stranger Things
WINONA RYDER: Winona Ryder bir dönemin gençlik idolleri arasındaydı. Sonraki yıllarda bir mağazadan hırsızlık yaparken yakalanan ve kleptoman olduğu anlaşılan Ryder'ın uyuşturucu alışkanlığı da vardı. Uyuşturuculardan tedaviyle kurtulan oyuncu, 45 yaşında ve artık anne rollerinde boy gösteriyor. Eski güzelliğine halen sahip olan Ryder, son dönemin gözde dizisi Stranger Things'de izleyici karşısına çıkıyor.
Matthew Modine
MATTHEW MODINE: Ünlü aktör, Hotel Newhampshire, Full Metal Jacket, Crazy For You, Private School gibi filmlerle 80'li yıllarda idoldü. Ancak, 1984 yılındaki Birdy, onun zirvedeki filmi oldu. Modine, Birdy filminde Vietnam'dan travmalarla dönen ve obsesif ölçüde kuşlara meraklı olduğu için ''Birdy'' ismi takılan bir genci canlandırmıştı.
Matthew Modine
Matthew Modine, bu günlerde Winona Ryder gibi Stranger Things dizisinde rol alıyor. Buradaki Dr. Brenner rolüyle yeniden izleyiciye kendini hatırlatan Modine 57 yaşında...
Johnny Depp
JOHNNY DEPP: Depp, 21st Jump Street adlı 1987 tarihli televizyon dizisiyle 80'li yıllarda parladı. Dizi, 4 yıl süreyle ekranda kaldı. Zaten sonrasında Johnny Depp'in de önü açıldı ve çok sayıda projede seyirci karşısına çıktı.
Karayip Korsanları
Johnny Depp, bugün 53 yaşında ancak nüfus kağıdındaki yaşı ile görüntüsü arasında büyük bir orantısızlık var. Halen çok genç gösteren aktör, ayrıca 80'lerin sonlarından bu yana da kariyerinde hiçbir düşüş gözlenmeden bugünlere kadar gelen isimlerden oldu. Depp'in rol aldığı London Fields bu yıl, Karayip Korsanları serisinin beşinci filmi Ölüler Masal Anlatamaz ise 2017'de gösterime girecek.
C. Thomas Howell gençlik
C.THOMAS HOWELL: The Outsiders adlı 1983 tarihli filmde ekibin en küçüğü olan C. Thomas Howell, Ponyboy Curtis rolünü canlandırmıştı. Oyuncu, 80 ve 90'lı yıllarda çok sayıda filmde rol alsa da beklediği patlamayı yapamadı.
C. Thomas Howell
Şu günlerde ekranda Animal Kingdom adlı diziyle boy gösteren C.Thomas Howell'a geçen yıllar hiç de yaramamış gibi görünüyor. 49 yaşında olmasına karşın 60'lı yaşlarda gibi bir görüntüye sahip olan 80'lerin gençlik idolü, senelerin kötü davrandığı isimlerden...
Ellen Barkin
ELLEN BARKIN: 70'li ve 80'li yıllarda baş döndürücü bir güzellik ve seksapele sahip olan Ellen Barkin, Al Pacino ile rol aldığı Sea of Love, Robert de Niro ile kamera karşısına geçtiği This Boy's Life gibi filmlerle tanındı.
Ellen Barkin Animal Kingdom
Ellen Barkin, 62 yaşında olmasına karşın güzelliğini hala muhafaza ediyor. Animal Kingdom adlı dizide Cody ailesinin annesi ve lideri olan Janine ''Smurf'' Cody'yi canlandıran Barkin'ın fiziği gençleri kıskandıran cinsten.
Matt Dillon
MATT DILLON: Hiç kuşkusuz 80'li yıllar denildiğinde akla gelen birkaç aktör arasında en başlarda yer alır Matt Dillon. O dönemde ''James Dean'in veliahtı'' yorumları yapılan ve gençlik filmlerinin asi delikanlısı rollerinin değişmez aktörü olan Dillon, Siyam Balığı/Rumble Fish, The Outsiders, Kansas, Drugstore Cowboy gibi filmlerle tanındı.
Matt Dillon
Gençliğin idolü olduğu o dönemden sonra A Kiss Before Dying, Ah Mary Vah Mary, Singles gibi filmlerde rol alan Matt Dillon, açıkçası Wayward Pines dizisinde rol alana kadar nerede olduğu merak edilen isimlerdendi. Küçük çaplı dizi ve sinema projelerinin ardından Wayward Pines ile yeniden hatırlanan Dillon'ın ilk sezonun ardından diziye veda etmesi ise izleyiciyi üzdü. Tepki olarak diziden uzaklaşan seyirci nedeniyle Wayward Pines epeyce reyting kaybına uğradı. Dillon, 52 yaşında ve halen cazip bir fiziğe sahip.
Charles in Charge
SCOTT BAIO: TRT'nin tek kanal olduğu yıllarda evlere konuk olan Charles İş Başında/Charles in Charge 1984-90 seneleri arasında ekranda kaldı. Bir ailenin haşarı çocuklarıyla ilgilenen ''erkek dadı'' Charles'ın hikayesini anlatan dizinin jenerik müziği bugün bile kulaklarda. Dizide o dönem 20'li yaşlarda olan Scott Baio rol almış ve büyük üne kavuşmuştu.
Scott Baio
Scott Baio, o dönemden bu yana halen TV dizilerinde rol alıyor. Artık 56 yaşında olan Baio, son dönemde ırkçı söylemleriyle tepki toplayan ABD Başkan adayı Donald Trump'ın büyük destekçisi. Bu yüzden de sinema ve TV sektöründeki meslektaşlarının kara listesine girdi.
Kelly Rutherford
KELLY RUTHERFORD: 1989-1990 yıllarında ekranda olan The Generations, Türkiye'deki ismiyle Hayat Ağacı dizisinin başrol oyuncusuydu. O dönemde dünyanın her tarafında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Rutherford, Sam Whitmore rolüyle parladı.
Kelly Rutherford
Kariyeri süresince ağırlıklı olarak televizyon dizilerinde rol alan Rutherford, şu anda 48 yaşında. Rutherford'un en dişe dokunur projesi ise Gossip Girl dizisi oldu.
Mickey Rourke gençlik
MICKEY ROURKE: 80'li yıllarda Mickey Rourke adı cazibe ve yakışıklılık ile birlikte anılıyordu. Kim Basinger ile rol aldığı 9.5 Hafta filmiyle kadın izleyicinin sevgilisi haline gelen aktör, Rumble Fish, Angel Heart, Sin City, Barfly,, Harley Davidson and Marlboro Man gibi filmlerle yükselişini sürdürdü.
Mickey Rourke estetik
Sonraki dönemde içki, uyuşturucu ve hızlı yaşantının verdiği bir çöküşe giren Rourke, çareyi estetik ameliyatlarda aradı. Üst üste geçirdiği operasyonlar sonucunda tanınmayacak hale gelen bir dönemin en yakışıklı aktörü, bugün 64 yaşında ve bir enkaz halinde.
Dirty Dancing
PATRICK SWAYZE: The Outsiders ekibinin en yaşlısı olan Patrick Swayze, film çevrildiğinde 31 yaşındaydı. Swayze, bu filmin açtığı kapıdan girdi ve Kızıl Şafak, Genç Kan, Roadhouse gibi filmler ile Kuzey ve Güney dizisinde rol aldı. Patrick Swayze'e asıl patlamayı ise Dirty Dancing filmi getirdi.
Patrick Swayze kanser
Dirty Dancing filminden 1 yıl sonra Demi Moore ile rol aldığı Hayalet/Ghost isimli film ünlü aktörün zirvesiydi. Daha sonra Kırılma Noktası, Donnie Darko, Dirty Dancing 2 gibi projelerde rol alan Swayze, 2000'li yılların sonunda kansere yakalandı. Rahatsızlığına rağmen 2009 yılında iki film projesinde daha görev alan Swayze, 57 yaşında hayata veda etti. Swayze, yaşasaydı 64 yaşında olacaktı.
Karate Kid
RALPH MACCHIO: The Outsiders ekibinin bir başka üyesi olan Ralph Macchio, Karate Kid serisinin bebek yüzlü delikanlısı Daniel olarak üne kavuştu. Ustasından karate yapmayı ilginç yöntemlerle öğrenerek gerçek bir master haline gelen Karate Kid, üç filmle izleyiciyle buluştu.
Ralph Macchio
Karate Kid filmlerinden sonra bazı projelerde yer alan, ancak hiç biriyle pek bir çıkış yakalayamayan Macchio, bugün 55 yaşında. İşin ilginç yanı yaşlandıkça farklı birine dönüşmüş gibi ve görenler bir türlü tanıyamıyor.
Sarah Jessica Parker Robert Downey JR
Robert Downey JR. ile Sarah Jessica Parker, 1980'li yıllarda gençlik filmlerinin değişmez oyuncularıydı. İkili, 80'li yıllarda sevgiliydi ve birbirinden hiç ayrılmıyordu.
Robert Downey JR
Robert Downey JR, yıllar içinde kötü alışkanlıklar edindi ve bu yüzden defalarca tedavi gördü, hatta hapishanede yatta. Tedavi sonucunda uyuşturucuyu bırakan aktör, kariyerinde de büyük bir patlama yaptı. Demir Adam ve Avenger serilerinin yanı sıra, Chaplin, Sherlock Holmes gibi filmlerde de eleştirmenlerden iyi not aldı. Chaplin ve Tropic Thunder filmleriyle iki kez Oscar'a aday gösterildi. Sherlock Holmes ve Ally McBeal dizisiyle 2 Altın Küre kazandı. 55 yaşındaki aktör, sinema dünyasının en çok kazanan oyuncusu unvanını da taşıyor.
Sarah Jessica Parker
SARAH JESSICA PARKER: Downey'nin eski sevgilisi Sarah Jessica Parker ise 80'lerde hangi gençlik filmi akla gelse kadrosundaydı. Ancak o da patlamayı 1998-2004 yılları boyunca ekranda olan Sex and the City dizisiyle yaptı. Dizide Carrie Bradshaw adlı ilişkiler üzerine yazan bir kadın gazeteciyi canlandıran oyuncu, şehirli kadının sorunları ve eğlenceli yaşantısını işleyen diziden sonra iki Sex and the City filminde rol aldı. Parker, son dönemde romantik komedi filmlerinde izleyici karşısına çıkıyor.
Top Gun
TOM CRUISE: 1980'li yıllarda herhalde Michael Jackson ve Madonna ile beraber duvara en çok posteri asılan kişi Tom Cruise idi. ''Tom Cruise gibi yakışıklı'' sözünü yerleştiren aktör, Top Gun filmiyle kelimenin tam anlamıyla patladı. The Outsiders filmindeki çarpık dişli görüntüsünün aksine Maverick rolüyle kadınların gönlünü fetheden Cruise, bu filmden sonra kariyerinde yükselişe geçti.
Mission Impossible
Tom Cruise, 80'lerde Paranın Rengi, Rainman, Doğum Günü 4 Temmuz gibi kaliteli yapımlarda rol aldı. Cruise, Doğum Günü 4 Temmuz, Jerry Maguire ve Manolya filmleriyle Oscar ödülüne aday gösterildiyse de alamadı. Hatta hakkı olmasına rağmen Scientology tarikatı üyesi olduğu için alamadığı yorumları halen yapılır. Kariyeri boyunca Birkaç İyi Adam, Gözü Tamamen Kapalı, Far and Away, Vampirle Görüşme, The Firm, Azınlık Raporu gibi ses getiren yapımlarda da rol alan Cruise, son yıllarda aksiyonu tercih ediyor. Görevimiz Tehlike serisinin çetin ceviz ajanı Ethan Hunt rolünü defaten canlandıran Cruise, 54 yaşında ama kimse inanmıyor.
Kelly McGillis
KELLY MCGILLIS: Tom Cruise'un Top Gun'daki rol arkadaşı ise yılların iyi davranmadığı oyunculardan. Estetik operasyon geçirmeyi de tercih etmeyen McGillis, 59 yaşında. Kariyerine gelince Top Gun ile Altın Küre'ye aday gösterildiği Tanık filmi dışında o konuda da kayda değer bir şey yok.
The Doors Val Kilmer
VAL KILMER: 1980'li yıllarda önce Top Secret sonra da Top Gun filmleriyle parlayan Val Kilmer, Top Gun filmindeki Ice Man rolüyle kariyerinde yükselişe geçti. 1991 yapımı The Doors ise Val Kilmer için bir dönüm noktası oldu. Müzik devi Jim Morrison'a ikiz kardeşi kadar benzeyen aktör, filmde onu başarıyla canlandırdı. Hatta şarkıları da kendisi seslendirdi.
Val Kilmer
Val Kilmer, 1995 yapımı Batman Daima filminde ikonik yarasa adamı canlandırdı ve halen sinema dünyasının en iyi Batman'leri arasında gösteriliyor. Sonraki yıllarda rol aldığı projeler fazla ses getirmeyen Val Kilmer, fiziğini de ihmal etti. Bugün çok şaşırtıcı bir biçimde çöken Kilmer, 56 yaşında ve pek tanınmayacak halde.
Rob Lowe gençlik
ROB LOWE: Yine 1980'li yıllarda gençlik filmleri denilince akla gelen isimlerden biriydi Rob Lowe. Dillere destan yakışıklılığı ve müthiş gülüşü sayesinde The Outsiders filminden başlayarak Otel Newhampshire, Oxford Blues, St. Elmo's Fire, Genç Kan, Geçen Gece Hakkında, Illegally Yours gibi filmlerde rol aldı.
Rob Lowe
Yakışıklı aktör, Wayne'in Dünyası ile 90'lı yıllarda da kameraya bir göz kırpsa da kariyerinde düşüşe geçti. Bunu arka arkaya gelen taciz iddiaları ve davalar izledi. Ancak son yıllarda yeniden yükselişe geçen Lowe, başarılı dizi projeleriyle adından söz ettiriyor. The Grinder, Code Black, You, Me and the Apocalypse dizilerinde rol alan Rob Lowe, bugün hala çok yakışıklı. Ünlü aktör 51 yaşında.

Yorum Yapılmamış: "80'lerin gençlik idolleri şimdi ne yapıyor?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""