Bohemian Rhapsody: Filmden farklı 8 gerçek

Burcu B. Bilgin

”Bu filmde gerçek olaylardan esinlenilmiştir” ibaresini bir çok filmde görürsünüz. Esinlenmenin özellikle altının çizilmesinin sebebi, kimi gerçeklerin senaryoyu ilginç kılmak adına bire bir sinema perdesine getirilmemesinden kaynaklanır.

Queen’in müzikal yolculuğunu efsane solistleri Freddie Mercury’nin yaşamından kesitlerle aktaran gişe rekortmeni Bohemian Rhapsody’de de bu durum mevcut. Peki filmde olup da aslında biraz farklı yaşanan 8 olay neydi?

1- Grup üyeleri aslında öyle tanışmadı: Bohemian Rhapsody filminde Rami Malek tarafından canlandırılan, müzik sevdalısı genç Farrokh Bulsara’nın (sonradan Freddie Mercury) bir barda dinlediği grubun üyelerinin yanına yaklaşıp yazdığı şarkılardan birini onlara sunmaya çalıştığını gördük.

Roger Taylor (Ben Hardy) ve Brian May (Gwylim Lee), müstehzi bir şekilde ”Geç kaldın ahbap, solistimiz ayrıldı” deyince Freddie bu göreve talip oldu.

Bohemian Rhapsody

Roger, yetenekli şarkıcıyla ”O dişlerle olmaz” diye dalga geçince, Freddie muhteşem sesini ikiliye sergiledi. Sonra da ”Öndeki dört dişimin çıkık olması ses perdemi artırıyor” dedi.

Oysaki Freddie, zaten Roger ile Brian’ın ev arkadaşıydı. Grupta solist boşluğu olunca yerini Freddie aldı.

Queen

2- Mary ile Freddie nasıl tanıştı?: Filmde, Freddie’nin ruh ikizi olan, aşık olup evlenme teklif ettiği, ancak cinsel yönelimi belirginleşince sevgilisi olmaktan çıkıp en yakın arkadaşı haline gelen Mary Austin (Lucy Boynton) ile kulüpte tanıştığını, sonrasında çalıştığı mağazaya özellikle gidip yakınlaştığını gördük.

Bohemian Rhapsody Rami Malek Lucy Boynton

Aslında Mary, Freddie’nin grup arkadaşı Brian May ile çıkmıştı. Freddie, Brian ile birkaç kez randevulaşan Mary’yi çok beğenince arkadaşından izin isteyerek ona çıkma teklif etti.

Brian May, geçen sene bir röportajında duruma açıklık getirerek, ”Evet, Mary ile çıkar gibi olmuştuk. Birkaç kez buluştuk” demişti.

Freddie Mercury Mary Austin

3-EMI şirketinin sahibi Bohemian Rhapsody’yi geri çevirdi mi?: Filme ismini veren Queen hiti Bohemian Rhapsody’nin EMI şirketinin sahibi Ray Foster (Mike Myers) tarafından geri çevrildiğini izledik.

Aslında böyle bir plak yapımcısı mevcut değil. Film için yapılmış kurgusal karakter, şarkıyı geri çeviren bir çok plak şirketi sahibinin bir karması.

Bohemian Rhapsody Ray Foster Mike Myers

O dönemde bir çok şirket, bu müthiş parçayı beğenmemişti ve yayınlamak istemediğinden Queen başarıya ulaşana kadar çok kapı çaldı.

Foster’ın ”Bu şarkıyla kimse arabasında head bang yapmak istemez” sözleri ise filme yerleştirilmiş ince bir espri. 1992 yapımı Wayne’s World filminde Mike Myers’in canlandırdığı Wayne ve arkadaşları, arabada Bohemian Rhapsody eşliğinde head bang yapıyordu.

4-Menajer, Freddie tarafından kovuldu mu?: Queen’in elinden tutup yükselmesini sağlayan menajer John Reid (Aidan Gillen), filmde Freddie tarafından arkadaşı Paul Prenter’ın (Allen Leech) manipülasyonu yüzünden kovuluyordu.

Freddie’ye solo çalışma için teklif geldiğini, ancak bunun menajer tarafından sunulmasının daha iyi olacağını söyleyen Prenter, Reid’e bunu söyletince Freddie öfkelenip onu kovuyor ve gecenin bir vakti otomobilden indiriyordu.

Bohemian Rhapsody

Gerçekte ise Queen ile Reid’in yolları dostane bir şekilde ayrıldı ve yerine Jim Beach (Tom Hollander) geçti. Bu arada Reid, Elton John’un uzun yıllar menajerliğini yapan ünlü bir isimdi ve aynı zamanda sevgilisiydi.

Elton John John Reid

5-Kötü adam Paul Prenter kimdi?: Filmde tam bir kötü adam olan Paul Prenter yüzünden Freddie, solo çalışmaya yöneliyor, Almanya’ya gidiyor, karanlık günler geçiriyor, bu zor günlerinde Live Aid konseri için gelen teklifi iletmeyen Paul’ü kovuyordu.

Gerçekte ise Paul, sahiden de grubu baltalayıp duran biriydi. Freddie’nin torpiliyle grubun yardımcı menajerliğini yapıyordu. Ancak, Freddie’yi çok kötü etkileyen Paul’ün kovulma sebebi Live Aid ile ilgili değildi.

Bohemian Rhapsody

Freddie’nin evinde çılgın bir parti veren Prenter, evi harap edince çok öfkelenen Freddie onu kovarak hayatından çıkardı. Paul, filmdeki gibi Sun gazetesine çok yüksek bir para karşılığı röportaj vererek, Freddie’nin tüm özel yaşamını, çılgın partilerini, bir çok erkekle birlikte olduğunu, hatta bunlardan 2’sinin AIDS’ten öldüğünü anlattı.

Paul ile Freddie, bu olaylardan sonra görüşmedi. Paul Prenter da Freddie’den 3 ay önce AIDS’ten hayatını kaybetti.

Freddie Mercury Paul Prenter

6-Queen aslında dağılmadı: Filmde Queen’in Paul yüzünden dağıldığına, sonra Freddie’nin af dileyip grubun Live Aid öncesi bir araya geldiğine tanık olduk. Oysaki Freddie Almanya’ya gittiğinde tüm grup onunla beraberdi.

Ancak o dönemde Queen üyeleri kendi başlarına çalışma isteğindeydi ve grup çalışmalarına bir süre ara verdiler. Freddie gerçekten Almanya’da karanlık günler geçirdiyse de bunun Queen’deki arkadaşlarıyla ayrılmasıyla ilgisi yoktu. Zaten Roger ve Brian da aynı dönemde solo çalıştı. Grup ise hiçbir zaman dağılmadı.

Bohemian Rhapsody

7-Jim ile Freddie öyle tanışmadı: Freddie’nin hayatının son 6 yılında birlikte olduğu Jim Hutton (Aaron McCusker) ile evinde verdiği çılgın bir partide tanıştığını gördük.

Partide garson olan Jim’e önce sarkıntılık yapan Freddie, onun tepkisi üzerine hatasını anladı ve sabaha kadar sohbet ettiler. Sonra Jim, ”Bir gün kendini tanıdığında beni bul” diyerek evden ayrıldı.

Freddie Mercury Jim Hutton

Freddie, uzun zaman onu aradı, telefon rehberindeki tüm Jim Huttonları tarayarak izini buldu. Jim ile Live Aid öncesi bir araya gelen Freddie, onu ailesiyle tanıştırdı. Jim, Live Aid’i sahne arkasında Mary ve eşiyle izledi.

Gerçekte ise gece kulübünde tanışan ve ikinci rastlaşmalarında sevgili olan çift, Freddie’nin son gününe kadar mutlu bir ilişki yaşadı. Hutton, 2010’da kanserden öldü.

Bohemian Rhapsody Freddie Mercury Jim Hutton Aaron McCusker

8-Freddie, AIDS olduğunu Live Aid öncesi öğrenmedi: Filmde Queen’in yeniden buluşmasının ardından Live Aid için yapılan prova sonrasında Freddie’nin AIDS olduğunu gruba açıklaması ise senaryo çarpıcı olsun diye eklenen bir başka ayrıntı.

Çünkü sevgilisi Jim Hutton’ın açıklamalarından da bildiğimiz üzere Mercury, AIDS olduğunu 1987 Nisan’ında öğrenmişti, oysaki Live Aid konseri 1985’te gerçekleştirildi.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Bohemian Rhapsody, Queen’in gerçek hikayesini beyazperdeye aktaran bir film olsa da başta belirttiğim gibi senaryoyu ilginç kılmak adına değişiklikler yapıldı.

Söz konusu değişiklikler ise senaryoya filme başından beri dahil olan grup üyeleri Brian May ile Roger Taylor’ın onayından geçtikten sonra eklendi.

Brian May Roger Taylor

6 Yorumlar: "Bohemian Rhapsody: Filmden farklı 8 gerçek"

 • comment-avatar
  Ben kuzgun 9 Kasım 2018 (22:05)

  Mercury istediği gibi bir hayat yaşayarak öldü. Bundan daha iyi ne olabilir ki? Bayıla bayıla izledim. senaryonun neşelenmesi için biraz oynanmış ama daha iyi olmuş gibi.

  • comment-avatar
   Ben kuzgun 9 Kasım 2018 (22:29)

   ayrıca Rami’nin böyle bir rolün altından kalkması büyük başarı.

   • comment-avatar
    sinekaf 11 Kasım 2018 (18:23)

    Haklısınız. Majör değişiklik olarak Freddie Mercury’nin grup üyelerine gidip af dilemesi sahnesi biraz onun genel kişisel yapısına aykırı gibi görünüyor. O biraz ilginç geldi.

    • comment-avatar
     Ben Kuzgun 23 Ocak 2019 (22:48)

     içten içe o da farkında bu durumun 🙂 yani bir hata yaptığında özür dilemeyi çok istese de yapamıyor. iyi adamdı freddie

 • comment-avatar
  Gül Neres 2 Ocak 2019 (00:08)

  İkinci kez sinemada izlediğim nadir filmlerden biri oldu.

 • comment-avatar
  Nurana 26 Ocak 2019 (16:45)

  Olaylar farklı şekilde gösterilmiş olmasına ragmen filmi sevdim. Biraz hayal kırıklığına uğradım ama olsun. Söz konusu Frediie Mercury olunca bu bile yeter ve artar. Ama yetmedi desem daha doğru olur. Keşke özel hayatını (ilişkileri, yaşam tarzını, nasıl AİDS kaptığını) daha çok göz önüne serselerdi.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""