Dizide olup gerçek hayatta görülmeyen 10 şey

Burcu B. Bilgin

Son yıllarda sayıları giderek artan yerli ve yabancı dizilerde de yaratıcılığın tıkandığı noktalarda farklı zaman, mekan ve karakterler söz konusu olsa da aynı klişeleri izliyoruz.

Bu Sehir Arkandan Gelecek

Hallmark yapımı aile dizilerinden tutun Game of Thrones gibi fantastik yapımlara kadar çoğu zaman senaryo, aynı matematik üzerine oturtuluyor. Üstelik de bu klişelerin bazıları gerçek hayattan da oldukça uzakta görünüyor. İşte, dizilerde olup gerçek hayatta pek de sıklıkla göremeyeceğiniz 10 klişe:

Pretty Little Liars

-Her şeyin şahane olduğu küçük kasaba: Çok küçük, sakin bir kasabanın rutin hayatı sürerken, günün birinde çok yakışıklı, orta yaşlarda bir erkek çıkagelir. Üstelik de doktor, avukat gibi kariyer sahibidir. Büyük şehir yaşantısından bıkmış, şansını küçük bir yerde denemeye karar vermiştir.

Good Witch

Yine yıllar önce büyük şehirde kariyer için terk ettiği kasabasına çıkagelen güzel bir kadının işleri uzar. Orta vadede kasabanın cazibesi onu dönmekten alıkoyar. Üstelik de ilk aşkına rastlamıştır.

Bodrum Masalı

Bütün bu dizilerde küçük kasabada her şey çok şahanedir. Kasabaya gelen bu kişiler aşkı orada bulurlar. İnsanlar yardımsever, hayat keyiflidir. Büyük şehrin sorunları burada yoktur Öyle ki kendinizi valizlerinizi hazırlamış haritadan kasaba seçerken bulabilirsiniz.

/mesela When Calls the Heart dizisindeki Hope Valley kasabası, şahane ama peki yaşamak için?

When Calls the Heart

Gerçek yaşamda ise kasabalardaki yaşam gerçekten çok sakindir. İstisnai haller dışında hiçbir şey dizideki gibi büyülü, sıcak, özenilecek kadar hoş değildir. Kasabaya tayinler dışında yeni birileri gelmez, zaten gelse de kasabada herkes evlenip çoluk çocuğa karıştığı için bekar birini bulamaz.

-Zenginlerin zeki ve iyi kalpli yoksulları daha cazip bulması: Çok hızlı ve hareketli yaşamı bulunan şirket sahibi zengin kişinin hayatında ”bir şeyler” eksiktir. Bu zengin kişi, günün birinde yoksul, zeki, becerikli, iyi kalpli, ama bir o kadar çetin ceviz biriyle karşılaşır. Hatta belki kendisi işe alır.

Dolunay

Başta büyük bir çekişme yaşarlar. Hatta fakir kişi çok onurlu olduğundan zengini sürekli geri çevirir, ama sonunda karşı koyamaz. Zengin ise bugüne kadar kendi muhitindekilerde bulamadığı huzur ve mutluluğu onda bulmuştur.

/hep yerlileri eleştirmeyelim, yukarıda Dolunay dizisindeki senaryo reyting rekortmeni Poldark’ta da var. Dolunay’da aşçı, Poldark’ta hizmetçi

Poldark

Gerçek hayatta ise sosyal çevreleri arasında bu kadar uçurum olan kişiler, çok nadir durumlar dışında bir araya gelmez. Gelse de böyle risklere atılmazlar. İstisnası yaşlı ve zengin erkeklerin güzel ama maddi durumu pek parlak olmayan kızlara yanaşmasıdır. Bu da pek romantik olmasa gerek…

/boy farkı ya da statü mühim değil, uyum önemli 

Adını Feriha Koydum

-Fakir birini seven zenginin ailesine rest çekmesi: Yoksul sevgilisini her şeyin üzerinde tutan zengin kız/erkek ailesine tanıştırır. Kimi zaman ise tanıştırmasına gerek kalmadan aile, nüfuzu sayesinde bu ilişkiyi fark eder.

/her zaman bu kadar şeker olmuyor

Zengin Kız Fakir Oğlan

Zengin sofrasında hangi çatalla ne yeneceğini bilemeyen, kıyafeti de yemeğe uygun olmayan, üstelik de sürekli pot kıran yoksul kişi büyük sıkıntı çeker.

/burada da savcı oğlan ultra zengin çıktı

Lucca Colin The Good Fight

Üstelik de ailede sürekli iğneleyen bir kardeş vardır. Zengin anne ile babadan bazen biri iyi, biri kötü, bazen ikisi de kötüdür. Yoksulun ailesi ise pamuk gibi, şahane insanlardır.

/uyumsuz çiftte rekor bunların

Neticede zengin, aşkı seçip bütün ailesini karşısına alır. Gerçek hayatta ise kredi kartı limiti düşürülür düşürülmez evin yolunu tutar.

/çok zengin olması mühim değil, illa bu kız olacak

Fi

-Tam önemli bir şey konuşulurken araya birinin girmesi: Birine gerçeği itiraf edecekken, çok önemli bir sırrı ifşa etmeye hazırlanırken, zaman sınırı olan bir uyarıda bulunacakken kapı açılır ve içeri biri girer ya da telefon çalar. Neticede, kötü gelişmeler olur ve telafisi en az 1 sezonu bulur.

Gerçek hayatta ise birine çok önemli bir şey söyleyecekken içeri birinin girme ihtimali yüzde 1 bile değildir.

Batman phone telefon

-Eski sevgilinin/nişanlının ortaya çıkması: Biliyoruz eski sevgili/nişanlı gerçekten başa bela bir şey. Kavgaların çoğu da bu ex’ler yüzünden çıkıyor.

Gerçek hayatta gerçekleşmesi en akla yakın klişe bu belki ama yine de insaf be kardeşim, eski sevgilisinin evleneceğinin kokusunu mu alıyor herkes?

/Mozart in the Jungle bile yaptı bunu

Mozart in the Jungle

-Herkesin entrika peşinde koşması: Dizilerde herkes birbirinin kuyusunu kazmak, ayağını kaydırmak için öyle katakulliler çeviriyor ki bunları görenler gerçek hayata da uyarlamıyorsa şaşarım.

Littlefinger gibi koskoca bir haneyi karıştıranlardan tutun Viking prenslerini ayartmaya, basit zengin koca bulma manevralarından şirketleri ele geçirmeye kadar yerli/yabancı dizilerde entrika her yerde…

/seni şeytan seni, nasıl dolduruyor Leydi Sansa’yı…

Sansa Littlefinger Game of Thrones

Günümüzde de insanlar gerçekten çok bozuldu, birbirine kazık atanlar çok. Ama çoğu insanın hem iyi, hem de kötü yönleri var, Yin Yang felsefesi doğru yani… Hiç birimiz salt siyah ya da beyaz değiliz ve bu kadar entrika neyse ki gerçek hayatlarda hiç olmazsa bu denli yok.

/Floki de pek fena, ama ne yaptıysa Ragnar içindi…

Gustaf Skarsgard Floki Vikings

-Kötü birinin neticede iyiliği seçmesi: Kötülüğün timsali, adeta bir şeytan olan anti kahraman, zaman içinde öyle şeyler yaşar veya karşısında öyle birileri çıkar ki sonunda iyiliğin kendisi için tek çıkar yol olduğunu düşünür. Mademki hidayete erecektin niye bize bu kadar çektirdin be adam/kadın?

Gerçek hayatta ise o kadar kötü birinin birden iyiliği bulması zordur. Zira o kadar kötü biriyse zaten sosyopatın biridir.

/mesela hidayete eren bir karakter olarak The Hound

The Hound Game of Thrones

-Kötülerin sonunda cezasını bulması: İyiliği bulmayan, kötü olmakta ısrar edenleri ise dizilerde kahramanlar ya da bir üst modelleri olan süper kahramanlar yok eder. Kötü eninde sonunda cezasını bulur, ilahi adalet sonunda tecelli eder.

Gerçek hayatta ise bırakın ilahi adaleti normal adalet bile tecelli etmekte zorlanır hale gelmiştir.

Defenders

-Bütün kasabanın aynı amaç uğruna kenetlenmesi: Ortada önemli bir mesele vardır. Tek başına çalışıp didinen kahramanımıza herkes bırakın destek olmayı köstek olmaktadır. Bütün umutlar tükenmiştir, meselenin hallolması için artık günler değil sadece saatler vardır.

/Bunlar çok sık yapıyor ama neyse ki hepsi masal kahramanı…

Once Upon a Time

Tam hüzünle her şeye bitmiş gözüyle bakarken birden karşısında bütün kasaba halkını görür. Herkes bir amaç uğruna ve de aniden kenetlenmiştir. Sonuçta mutlu son gelir.

Gerçek hayatta ise insanlar bir anda sihirli değnekle dokunulmuş gibi fikir değiştirerek yardıma koşmaz.

/küçücük kasabanın derdi bitmiyor ama neyse ki her daim birlikteler

Pretty Little Liars

-Duruşma salonuna sürpriz tanığın girmesi: Mahkeme sonuçlanmak üzeredir. Karşı taraf şeytan mı şeytandır, rüşvetler verir, yalancı tanıklar tutar, olayı saptırır. Kimi zaman ise böyle şeytanlıklar olmaz ama mahkeme kesinlikle zeki, becerikli ama şansı o davada az olan avukatımızın aleyhine gelişmektedir.

Ancak son anda, neredeyse yargıç ya da Amerikan filmlerinde jüri kararını vermek üzereyken kapı açılır ve sürpriz bir tanık içeri girer. Yargıç ise hemen bunu kabul eder ve dava olumlu sonuçlanır.

Gerçek hayatta ise böyle bir durumda hakim o tokmağı sizin başınızda kırar.

Suits

1 Yorum: "Dizide olup gerçek hayatta görülmeyen 10 şey"

  • comment-avatar
    Gülsen Solaker 19 Eylül 2017 (13:55)

    Harika, çok beğenerek okudum 🙂

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""