Emmy 2017: Devlerin savaşını kim kazanacak?

Burcu B. Bilgin

Televizyon dünyasının en prestijli ödülü olan Emmy, 69. kez sahiplerini bulmaya hazırlanıyor. Her şeye ”Şunun, bunun Oscar’ı” demeyi sevmesem de yaygın deyimle dizi dünyasının Oscar’ı…

Emmy adaylarının tam listesi için tıklayın

Son yıllarda gördüğüm Emmy yarışlarının en zorlusu bu… Çünkü adeta bir yıldızlar geçidi ve bazı kategorilerde gerçekten karar verilmesi çok güç. Ayrıca aynı dizide rol alıp birbiriyle yarışacak olanlar, ilk kez yarışa katılanlar, bir çok kez katılıp ödüller alanlar ve henüz çocuk yaşta yetişkinlerle ödül için kapışacaklar yarışta ter dökecek.

Emmy yarışının bu yılki adayları arasında çok ünlü sinema yıldızları da yer alıyor. Çünkü zaten biliyoruz ki artık ”A Listesi” dediğimiz milyon dolarlar karşılığında film çevirenler de ekranı tercih etmeye başladı. İşte zorlu yarışın güçlü adayları ve ödülü kazanma şansları:

Westworld

-EN İYİ ERKEK OYUNCU (DRAMA)

-Anthony Hopkins (Westworld): Sinema dünyasının hiç kuşkusuz en değerli oyuncularından. Ancak Oscar alalı 25 yıl geçtiği gibi son Emmy adaylığının üzerinden de 27 sene geçti.

Mini seriye uyarlanan Charles Dickens klasiği Büyük Umutlar/Great Expectations ile aday olan Hopkins’in daha önceki senelerde 2 Emmy ödülü var. Westworld dizisindeki Dr. Robert Ford rolüyle aday olan Hopkins, böylece Emmy adaylıklarını 5’e çıkardı. Onu seviyoruz, dizisi de 22 dalda aday ama rakipleri de çok sıkı…

Westworld Anthony Hopkins

-Sterling K. Brown (This is Us): Yılın en büyük yankı uyandıran dizisindeki Randall Pearson rolüyle olağanüstü bir performans sergileyen Brown, benim bu daldaki uzak ara favorim.

Daha önce American Crime Story dizisindeki rolüyle 1 kez Emmy kazanan Brown, bu dalda rol arkadaşı Milo Ventimiglia ile de yarışıyor. Ancak bana kalırsa 2. Emmy yolda.

Sterling K Brown This is Us

-Bob Odenkirk (Better Call Saul): Emmy ödülüne aday gösterilme rekoru olsa yarışta önde gidecek isimlerden olan tecrübeli aktörün 11. adaylığı.

Ancak buna rağmen 2 ödülünü de senaryo yazarı olarak Saturday Night Live ile kazanan Odenkirk, Breaking Bad dizisinin spin-off’u olan Better Call Saul’daki uyanık avukat Jimmy McGill/Saul Goodman rolüyle ise 2. kez aday oluyor. Ancak Sterling K.Brown karşısında iyi epeyce zor.

Better Call Saul

-Kevin Spacey (House of Cards): Yapımcı ve oyuncu olarak 11 kez Emmy ödülüne aday gösterilen Kevin Spacey, henüz bu diziyle Emmy ödülü kazanamadı. Buna karşın entrikacı politikacı Frank Underwood rolü ona Altın Küre getirdi.

Bu yıl dişli rakipleri olan 2 Oscarlı oyuncunun ödüle uzaklığı epeyce fazla. Frank işin içine girse entrikalarla mutlaka alır ama Kevin’ın işi zor…

House of Cards

-Milo Ventimiglia (This is Us): Aile dramasındaki fedakar baba Jack Pearson rolüyle ilk Emmy ödülünü kazanan oyuncu, bu kategoride favori gösterilen ve dizide oğlunu canlandıran Sterling K.Brown’a karşı yarışacak. Şansı ona göre hayli az…

This is Us

-EN İYİ KADIN OYUNCU (DRAMA)

-Viola Davis (How to Get Away with Murder): Üç yıldır şeytana pabucunu ters giydiren ünlü ceza avukatı Annalise Keating rolüyle Emmy ödülüne aday gösterilen Davis, aday gösterildiği ilk yıl olan 2015’te ödülü kazandı.

Fences filmiyle ”En İyi Kadın Oyuncu” dalında bu yıl Oscar ödülü de kazanan Viola Davis, Emmy, Tony ve Oscar kazanarak üç ödülü de evine götüren ilk siyah oyuncu olma başarısını da gösterdi. Davis’in daha önce ödülü kazandığı için bu yıl ödülü kazanma şansı pek yüksek değil açıkçası. Diğer adaylar da zorlu, bakıp göreceğiz.

how-to-get-away-with-murder

-Claire Foy (The Crown): Kraliçe Elizabeth rolüyle Altın Küre kazanan Foy, şimdi çok daha güçlü rakiplerle karşı karşıya… İkinci kez taçlanır mı Eylül ayında göreceğiz. En büyük şansı ise güçlü adaylardan bir kısmının Limitli Seri dalında yarışıyor olması…

The Crown

-Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale): Benim bu ödülü almasını beklediğim ve istediğim isim… Bir anda gündemi sarsan, unutulamayacaklar arasına giren dizinin başrol oyuncusu Elisabeth Moss, rol aldığı Top of the Lake dizisiyle Altın Küre kazandı.

Lakin en büyük sıkıntı Moss’un Emmy aleminin Leonardo DiCaprio’su olmasında. Bununla 7. kez Emmy adayı olan, ancak hiç alamayan Moss, umarım Offred/June rolüyle şeytanın bacağını kırar.

The Handmaid's Tale

-Robin Wright (House of Cards): House of Cards dizisinin en az eşi Frank kadar entrikacı karakteri Claire Underwood rolü, Wright’a bununla beraber 6 adaylık (1’i yapımcı olarak) kazandırdı.

2014 senesinde ödülü kazanan Wright’ın bu yarışta güçlü rakipleri var. Büyük ihtimalle sadece yeni bir adaylık olarak kariyer listesinde yerini bulacak.

House of Cards

-EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU (DRAMA)

-Millie Bobby Brown (Stranger Things): Esasen Stranger Things deyince benim aklıma o ve kanayan burnu geliyor. O sırada o kadar içim acıyor ki keşke transa geçmese diye düşünüyorum. Millie Bobby ya da Eleven, Emmy tarihinin en genç adayı.

13 yaşındaki Millie, rolüyle kazandığı şöhreti şu günlerde modellik, reklamlar ve yeni tekliflerle değerlendiriyor. Ödülü alma şansı oldukça yüksek. Eğer kazanırsa en küçük yaşta ödül alan 14 yaşındaki Roxana Zal’ın 1984 yılındaki rekorunu da geçmiş olacak. Yeni sezonda da dizisinin lokomotifi…

Stranger Things Eleven

-EN İYİ KADIN OYUNCU (LİMİTLİ SERİ)

-Reese Witherspoon (Big Little Lies): Esasen bu dizi, sezonun en soluksuz izlenen işlerinden biriydi. Zaten başrol oyuncularının 1 eksikle tamamı da Emmy adayı oldu. Reese Witherspoon, dizide bir türlü kendini bulamamış, en yakın arkadaşının yaşamıyla kendininkini kıyaslayan, sorunlu ev kadını Madeline’i başarıyla canlandırıyordu.

Oscar ödüllü oyuncunun bu ilk Emmy adaylığı. Lakin önündeki rakip ise kendine hem yakın, hem de güçlü: Rol arkadaşı Nicole Kidman…

Big Little Lies

-Carrie Coon (Fargo): Bu yılki Emmy’nin en büyük sürprizi, Carrie Coon’un The Leftovers yerine Fargo ile aday gösterilmesi.  İlk adaylığını Fargo’daki karışık vakayı çözmeye kendini adamış polis dedektifi Gloria Bungle rolü ile elde eden Coon’un ödülü alması epeyce zor görünüyor. Seyirci ise 3 sezonu başarıyla bitiren Fargo’nun devam edip etmeyeceğini merakla bekliyor.

Fargo

-Nicole Kidman (Big Little Lies): Bu kategoride favori gösterilen Oscar ödüllü oyuncu, belki de en unutulmaz performanslarından birini gösterdi ve onun sayesinde dizi her bölümünde en çok konuşulan yapım oldu.

İdeal bir yaşama sahip görünmesine karşın aslında çok büyük bir dramın içinde olan Celeste Wright rolünde harikalar yaratan Kidman, ikinci kez Emmy ödülüne aday gösteriliyor ve bana kalırsa kazanacak.

Big Little Lies

-EN İYİ ERKEK OYUNCU (LİMİTLİ SERİ)

-Riz Ahmed (The Night of): İzlerken insanın kalbini bir el sıkıyormuş gibi bunaltan, ama bir o kadar da güçlü bir etki yaratan The Night of, gördüğü ilgi üzerine 2. sezonuyla seyirci karşısına çıkacak.

Dizideki işlemediği cinayetle suçlanan Nasir (Naz) Khan rolüyle gönülleri fetheden Riz Ahmed, aynı zamanda başarılı bir şarkıcı. İlk kez Emmy adayı olan Ahmed, hem bu dalda, hem de Girls dizisindeki rolüyle  ”En İyi Konuk Oyuncu” dalında aday.

The Night of Rız Ahmed

-Benedict Cumberbatch (Sherlock: The Lying Detective): 2012 yılında ilk adaylığını alan, 2013 yılında ise kazanan beyazperde ve ekranın en başarılı oyuncularından Cumberbacth şimdi üçüncü kez aday. Muhtemelen aramızdan ayrılmış olan Sherlock dizisiyle alacağı 2. ödül için ise zorlu rakiplerini aşması gerekiyor. Bu kategori, Emmy’nin bu yılki en zorlu dalı ve karar verenler de bana kalırsa epeyce zorlanacak.

Sherlock

-Robert de Niro (The Wizard of Lies): 7 kez Oscar ödülüne aday gösterilen ve 2 kez de kazanan sinema efsanesinin bu ilk Emmy adaylığı. Gerçi ödül bence Riz Ahmed’in hakkı ama bu ilk ve tek adaylığın hakkına bir güzellik yaparlar mı bilemiyorum.

Robert de Niro Wizard of Lies

-Ewan McGregor: Fargo dizisinin 3. sezonunda ikiz kardeşler Ray ve Emmit Stussy’yi başarıyla canlandıran oyuncunun bugüne kadarki en göz alıcı performansını izledik.

Her ne kadar rakipleri Ahmed ve Cumberbatch çok iyi olsalar da bu ödülü McGregor almazsa gerçekten yazık olacak.

Fargo

-Geoffrey Rush (Genius): Eğer Oscar’a aday olsaydı bu ödülü mutlaka Rush alırdı. Çünkü Akademi tarihi bir kişiliği başarıyla canlandıranı görürse kaçırmaz. Nobel ödüllü fizikçi Albert Einstein rolünde Rush gerçekten çok iyi ama keşke McGregor ile yarışmasaydı. Yine de ödüle en yakın ikinci isim…

Genius

-John Turturro (The Night of): İşte yine size mükemmel bir performans. Rol arkadaşıyla aynı kategoride yarışan bir başka oyuncu da John Turturro. Küçük işlerin adamıyken kendini bir anda ABD’nin en çok tartışılan davasının içinde bulan avukat John Stone rolünde Turturro gerçekten çok iyi.

Turturro’nun performansı dolayısıyla 2. sezona hazırlanmaya karar veren yapımcılar, onunla yeniden çalışacak. Bakalım Emmy Ödülü gelecek mi onu bilemiyorum ama muhtemel. Çünkü söylediğim gibi Emmy’nin en zor kategorisi. Hatta öyle ki kim alırsa şaşırmayacağız.

The Night of John Stone

-EN İYİ KADIN OYUNCU (KOMEDİ)

-Jane Fonda (Grace and Frankie): Rol arkadaşı Lily Tomlin daha önce 3 kez Emmy, 1 kez Altın Küre adaylığı kazansa da bu Jane Fonda’nın bu rolle ilk adaylığı olacak.

Üç sezondur ekranda olan sevimli komedi Grace and Frankie’de kocaları iş ortağıyken birbirine aşık olan iki kadından Grace Hanson’ı canlandıran Fonda’nın en güçlü rakibi ise dizinin Frankie’si Tomlin. 79 yaşındaki oyuncunun bu 4. Emmy adaylığı…

Grace and Frankie-Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt): Aynı rolle ikinci Emmy adaylığını elde eden oyuncunun ödüle uzanıp uzanamayacağını Eylül ayında göreceğiz. Benim çok severek izlediğim Netflix dizisi keyifli ama Ellie diğer adaylara bakınca bu dalın çok da favorisi değil.

Unbreakable Kimmy Schmidt

 -Julia Louis-Dreyfus (Veep): 5 yıl arka arkaya aynı diziyle aday gösterilen oyuncu, uğruna sakatlık dahi geçirdiği rolüyle bakalım bu yıl ödülü alacak mı?

Veep-Lily Tomlin (Grace and Frankie): İşte elmanın ikinci yarısı ve televizyon tarihinin gördüğün en komik karakterlerden Frankie Bergstein. Bu rolle 3 Emmy, 1 Altın Küre adaylığı olan, geçen yıl da Altın Küre’yi kazanan Tomlin, bu kez de Emmy ödülünün bu daldaki favorilerinden…

Bu arada tecrübeli oyuncunun tamı tamına 24 Emmy adaylığı var ve bunlardan 6’sını kazandı.

Lily Tomlin Grace and Frankie-EN İYİ ERKEK OYUNCU (KOMEDİ)

-Aziz Ansari (Master of None): İkinci Emmy adaylığı olan Aziz Ansari, küçük rollerin adamı olan Dev rolüyle adeta döktürüyor.

Bu keyifli Netflix dizisiyle geçen yıl ”En İyi Senaryo” dalında Emmy kazanan Ansari, ”En İyi Yönetmen” dalında da aday gösterilmişti. Bu kez de oyuncu olarak aday… Umarım kazanır.

Master of None-William H.Macy (Shameless): Ekranda 8 sezonla bir rekora doğru giden Shameless dizisi, 2014 yılında Emmy Komitesi tarafından drama dalından komediye alındı. Aynı yıl Macy de adaydı.

İki kez başka dizilerle Emmy kazanan tecrübeli oyuncu gerçek bir efsane ama bu yılki adaylığı konusunda çok homurdanmalar var. Sebebi ise başka komedi dizilerindeki kimi oyuncuların aday gösterilmeyerek haklarının yendiği düşüncesi. Ödüle de uzak görünüyor.

William H. Macy Shameless-Jeffrey Tambor (Transparent): Cinsiyet değiştiren baba rolüyle iki kez üst üste Emmy ödülü kazanan Tambor gerçekten çok iyi ama üçüncü ödülü vermeyeceklerini düşünüyorum.

Transparent Jeffrey Tambor

Yorum Yapılmamış: "Emmy 2017: Devlerin savaşını kim kazanacak?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""