En sevilen dizi kankaları

Burcu B. Bilgin

Arkadaşlık öyle kolay bulunan bir şey değil, bulunduğunda da vazgeçilmemesi gerekiyor. Öyle ki neşede, kederde ortak, aynı esprilere gülen, en zor gününüzde yanınızda olan arkadaşlarınızın benzerlerini dizilerde de görünce mutlu oluyorsunuz, uzaklarda kalmışsa hüzünleniyorsunuz.

İşte bazıları hala ekranlarda olan, bazıları ise ne zaman arkadaşlıktan bahsedilse hafızalarda canlanan dizilerin ünlü kankaları:

-Asher-Michaela-Wes-Oliver-Laurel-Connor (How to Get Away with Murder): Nam-ı diğer Keating Beşlisi dizinin başından bu yana biraz değiştiyse de başlarda çok da anlaşamayan bu grup sonunda birbirinin ayrılmaz parçası haline geldi.

Başta Profesör Annalise Keating (Viola Davis) tarafından davalarında yardım etmeleri için sınıfından seçtiği bu beşli, sonraları aralarına katılan Oliver ile altılının içinden Friends dizisindeki gibi aşklar çıktı.

Zaman zaman nefretler, yumruklaşmalar, tartışmalar yaşayan, ancak ölümün bile ayıramadığı Keating Beşlisi dostluğu keşfetti. Hele ki bir davada el ele verdikleri anda önlerinde durabilecek hiçbir şey yok.

How to Get Away with Murder

-Jon Snow-Samwell Tarly (Game of Thrones): Aslında Kuzey’in en güçlü iki ailesinin oğulları olsalar da bu ailelerin ”istenmeyen çocukları” olduklarından kader onları Kara Kale’de karşılaştırdı.

O zamanlar Ned Stark’ın evlilik dışı oğlu diye bildiğimiz Jon Snow (Kit Harington), yaşamının kalanını mahkumların ve kanun kaçaklarının gönderildiği Gece Gözcüleri/Night’s Watch bünyesinde geçirmeye karar verdi. Samwell (John Bradley West) ise 18. yaşgününde kilolu ve beceriksiz olduğu için babası tarafından isteği dışında buraya gönderilmişti.

Samwell Tarly Jon Snow Game of Thrones

Yolları kesişen ikiliden güçsüz olan Samwell’i kanatları altına alan Jon, her dövüşte yanında oldu, yemin etmeye onunla gitti. Sonrasında ise her zaman dostuna destek oldu, Sam da ona…

Jon sonunda Kuzey’in lordu olunca da en yakın dostunu unutmayarak master olması için Citadel’e gönderdi. 1 sezondur ayrı kalan kankaların yolu büyük ihtimalle 8. sezonda yeniden kesişecek.

samwell-tarly

-Ragnar Lothbrok-Athelstan (Vikings): Esasen gece ve gündüz kadar zıt olan ikilinin karşılaşma hikayesi de aynı şekilde tuhaftı. Bir manastıra baskın düzenleyen Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel) ve adamları, oradaki tüm rahipleri öldürseler de Ragnar, Athelstan’ı (George Blagden) sağ bırakarak yanında Kattegat’a götürdü.

Bilge rahip ile deli dolu kral zaman içinde dost oldular. Hatta Athelstan dinini bırakarak Paganizm’i seçti. Ragnar’ın sağ kolu olması ise çevresindekileri, özellikle Floki’yi çok kızdırıyordu.

Sonunda da beklenen oldu ve Ragnar ile Athelstan’ın yolu sonsuza kadar ayrıldı. Ama bu dostluğu kesinlikle aklında çıkarmayan Ragnar, her zaman Athelstan’a kalbinde yer verdi.

Ragnar Lothbrok Athelstan Vikings

-Rachel-Monica-Phoebe-Joey-Chandler-Ross (Friends): İsmini dahi arkadaşlıktan alan dizinin kahramanları, 1994-2004 yılları arasında 10 sezon boyunca ekranda kaldılar ve seyirciye gerçek dostluğun ne olduğunu gösterdiler.

Birbirine komşu evlerde yaşayan 6 gencin hikayesini anlatan bu eğlenceli sitcomda da arkadaşlıklar zaman içinde aşklara, hatta evliliklere dönüştü.

Yine dostlar arasında zaman zaman tartışmalar, sevgililer arasında ayrılıklar olsa da beşli kanka grubu sonunda gerçek arkadaşlığın adresini her zaman birbirlerinde buldu. Friends de dostluğun, kankalığın kitabını yazan dizi oldu.

Friends

-Sherlock Holmes-Doktor John Watson (Sherlock): Sör Arthur Conan Doyle’un roman kahramanları Sherlock ve Watson da birbirine zıt iki karakter…

Bugüne kadar birbirinden ünlü aktörler tarafından beyazperde ve ekranda da canlandırılan ikili, son olarak Sherlock dizisinde ekrana geldiler.

Dahi ancak sosyopat dedektif Sherlock Holmes (Benedict Cumberbatch) ile İkinci Dünya Savaşı’nda doktorluk yapan Watson’ın (Martin Freeman) yolu ilginç biçimde kesişti. Doktor Watson, gazi olduktan sonra da ev arkadaşı ararken pek yakın olmayan bir arkadaşının sayesinde Sherlock ile tanıştı.

Bu zor adamın sağ kolu haline geline sabırlı ve zeki Watson ile Sherlock’un dostluğu kişilikleri benzemese de hep bakiydi.

Sherlock

-Grace Hanson-Frankie Berstein (Grace and Frankie): Yine kaderin beklenmedik şekilde yollarını kesiştirip kanka haline getirdiği zıt bir ikili daha…

Orta yaşları çoktan geride bırakmış iki kadın, günün birinde hukuk bürosunda ortak olan eşlerinin aslında eşcinsel olduğunu ve senelerdir aşk yaşadıklarını öğrenince şok oldu.

O güne kadar birbirini pek sevmeyen spritüalist Frankie (Lily Tomlin) ile sosyetik güzel Grace (Jane Fonda), yeni yaşamlarında önce zoraki olarak aynı evde yaşamaya başladılar. Sonunda ise ayrılmayan ikili haline geldiler.

Grace and Frankie

-Carrie-Samantha-Charlotte-Miranda (Sex and the City): Friends gibi dostluğun, uzun yol arkadaşlığının kitabını yazan bir başka dizi de Sex and the City…

New York’ta yaşayan köşe yazarı Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), seks düşkünü halkla ilişkiler uzmanı Samantha Jones (Kim Cattrall), idealist avukat Miranda Hobbes (Cynthia Nixon) ve romantik sanat galerisi sahibi Charlotte York (Kristin Davis), 1998 yılından itibaren 6 sezon ekranda kaldı. Dörtlü, dizinin ardından iki de sinema filminde buluştu.

Her daim birbirinin yanında olan, aşkı arayan dört kadının hikayesi gerçek dostluğun öyküsüydü.

Sex and the City

-Mike-Dustin-Eleven-Lucas-Will (Stranger Things): Yaratıcılarının Stand by me, It, E.T gibi dostlukla anılan sinema filmlerinden ilham alarak yarattığı dörtlü Mike (Finn Wolfhard), Dustin (Gaten Matarazzo), Will (Noah Schnapp) ve Lucas (Caleb McLaughlin), sonradan aralarına katılan Eleven/Jane (Millie Bobby Brown) ile güçlü bir beşli haline geldi.

Okulun popüler öğrencileri tarafından ”ezik” olarak nitelendirilen, ancak aslında farklı zevkleri olan dörtlü, içlerinden Will’in kaybolmasıyla kendilerini büyük bir maceranın içinde buldu. Bu macera, 2. sezonda farklı konularla ekrana geldi ve beşlinin dostlukları daha da artan bir biçimde devam etti.

Şimdi dizi hayranları, 3. sezonda yeni maceraları bekliyor.

Stranger Things çocuk oyuncular

-Madeline-Celeste-Bonnie (Big Little Lies): Küçük bir kasabada yaşayan ev kadınları, bir anda kendilerini esrarengiz bir olayın içinde buldular.

Kendi halinde bir hayatları var zannedilirken, aslında akla hayale gelmedik sırlarının olduğu görüldü, olaylar çözüldükçe herkesin ipliği pazara çıktı, ancak düğüm çözüldükçe aralarındaki dostluk bağı da güçlendi. Sonunda anladılar ki birlikten kuvvet doğar.

Ödül rekortmeni dizi, 2. sezona hazırlanırken, onların arkadaşlıkları daha farklı konularla ekrana gelecek.

Big Little Lies

-Mike Ross-Harvey Specter (Suits): Listedeki kankaların bir çoğu gibi onlar da aslında taban tabana zıt ve bir araya gelmesi düşünülemeyecek iki karakter.

Şehrin en büyük hukuk firmalarından birinde çalışan zengin ve yakışıklı avukat Harvey Specter (Gabriel Macht) ile liseden atılmış, ama hukuk kitapları dahil her konuyu aklına yazan dahi Mike Ross (Patrick J.Adams), firmaya yeni avukat aranırken buluştu ve bir daha ayrılmadı.

Ancak bu ikilinin yolu, 7. sezonda Mike’ı canlandıran Patrick J.Adams’ın diziden ayrılma kararı almasıyla yakında ayrılacak.

Suits

Yorum Yapılmamış: "En sevilen dizi kankaları"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""