Eşcinsel oyuncuların canlandırdığı 10 heteroseksüel karakter

Burcu B. Bilgin

Sinema tarihi, cinsel yönelimini açıklayamadığı için paravan evlilikler yapan, ilişkilerini gizli sürdüren, eşinin bile bu durumu bilmediği ünlülerle dolu. Mesela Rock Hudson gibi AIDS’e yakalanınca cinsel yönelimi ortaya çıkan oyuncular var.

Ancak özellikle son 10-15 yıldır pek çok ünlü, şöhretini ve hayranlarını kaybetme, daha az rol teklif edilmesi gibi riskleri düşünmeksizin eşcinsel olduğunu dünyaya ilan etmeye başladı.

Ricky Martin

Bu ünlüler hayranlarından da büyük destek görürken, açıklamalarından sonra da heteroseksüel film ve dizi karakterlerini canlandırmayı sürdürüyor. İşte bu ünlülerden bazıları:

1-Evan Rachel Wood (Dolores Abarnathy/Westworld): Biseksüel olan Westworld dizisinin güzel Dolores’i, bu yıl düzenlenen LGBT (Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Transgender) galasında hem kadınları, hem de erkekleri ”güzel” bulduğunu söyledi.

Westworld

”Ben bu şekilde doğdum. Bunun da utanılacak ya da tuhaf bir şey olduğunu hiç düşünmedim” diyen Wood, Westworld dizisinde gönlünü gerçek bir insana kaptıran robot Dolores’i canlandırıyor. Dolores, robot da olsa bir heteroseksüel.

Wood’a Dolores rolü teklif edildiğinde tüm dünya 6 senedir biseksüel olduğunu biliyordu. Evan Racheld Wood, ünlü rock yıldızı Marilyn Manson ile uzun soluklu bir ilişki yaşamıştı.

Evan Rachel Wood Marilyn Manson

2-Luke Evans (Gaston/Güzel ve Çirkin): Drakula, Hızlı ve Öfkeli, Üç Silahşörler, Hobbit gibi filmlerde rol alan ünlü aktör Luke Evans, uzun yıllar ”Cinsel yönelimimi kendime saklıyorum” gibi açıklamalar yaptı.

Luke Evans Dracula

Hatta arada ismi kadınlarla da anılan aktör, 2014 yılında saklanmaktan vazgeçti ve tüm dünyaya eşcinsel olduğunu ilan etti. Son olarak Güzel ve Çirkin/Beauty and the Beast filminde maço Gaston karakterini canlandıran Evans’a bu filmde Jack Black’in canlandırdığı LeFou karakteri platonik biçimde aşıktı.

Beauty and the Beast Gaston Luke Evans

Hatta çocukların da yoğunluklu olarak izlediği bir filmde bu çağrışımın olması nedeniyle Çin gibi bazı ülkelerde film haksız yere yasaklandı ve sansürlendi.

Artık gay olduğunu saklamayana Evans’a bu durumun kariyerini etkileyip etkilemediği sorulduğunda ise aktör, ”Hayır kesinlikle etkilemedi. Ben hiçbir rolü almakta güçlük çekmiyorum” dedi.

Bir gay ikonu olan Evans açık açık ”eşcinselim” dese dahi kadın hayranları da ondan vazgeçmiyor. Onun kalbi ise seksi model ve aktör Jon Kortajarena’da…

Luke Evans Jon Kortajarena

3-Ricky Martin (Miguel Corez/General Hospital): Ünlü şarkıcı ve oyuncu Ricky Martin, 2010 yılında 38 yaşındayken biraz geç kalmış olsa da eşcinselliğini açıkladı.

Kariyerine gençlik dizileri ile başlayıp pembe dizilerle devam eden Martin, özellikle 1990’ların sonları ve 2000’lerde müzik piyasasında parladı. Albümleri 60 milyonun üstünde sattı.

Ricky Martin

Hayranlarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu Martin, ”Ben gururla söylüyorum ki eşcinsel bir erkeğim ve kim olduğum konusunda onur duyuyorum” sözleriyle cinsel kimliğini açıkladı.

Taşıyıcı anne yoluyla ikiz çocukları olan Martin, General Hospital dizisinde çapkın doktor Miguel Corez rolünü üstlenmişti.

Ricky Martin Jennifer Lopez

Martin, önümüzdeki günlerde ekranda ilk kez eşcinsel bir karakteri canlandıracak. American Crime Story dizisinde ünlü modacı Versace’nin sevgilisi Antonio D’Amico rolünde ekranda olacak.

Ricky Martin

4-Wentworth Miller (Michael Scofield/Prison Break): Miller, 2013 yılında 42 yaşındayken cinsel kimliğini açıkladı.

Rusya’daki bir film festivalinden aldığı daveti bu ülkedeki eşcinsel karşıtı yasalar sebebiyle reddeden aktör, Putin yönetimine, ”Bir eşcinsel olarak bu daveti reddetmeliyim. Benim gibi eşcinsel insanların toplumdan dışlandığı bir ülkeye gitmem mümkün değil” şeklinde bir mektup yazdı.

Wentworth Miller

2007 yılında hakkındaki eşcinsellik iddialarını yalanlayan oyuncunun sonunda gereken cesareti göstermesi hayranları ve LGBT camiasında coşkuyla karşılandı.

Prison Break Wentworth Miller

5-Cynthia Nixon (Miranda Hobbes/Sex and the City): Sex and the City dizisinin gözü kara avukatı Miranda’yı canlandıran Cynthia Nixon’ın ise daha ilginç bir öyküsü var.

Eşi Christine Marinoni ile tanışana kadar sadece erkeklerle birlikte olan, hatta eşcinsel eğilimi olduğunu dahi fark etmeyen oyuncunun Danny Mozes’tan iki çocuğu vardı.

Sex and the City Miranda Cynthia Nixon

Marinoni ile tanıştıktan sonra hayatı değişen Nixon, yeni yaşamını ise saklamadı. Hatta Sex and the City dizisi sürerken evlilik hazırlıkları yapıyordu.

Çift, Nixon’ın iki çocuğu ve oğulları Max ile yaşıyor. Max ise Nixon’ın eşi Christine’in yakın bir erkek arkadaşının bağışladığı sperm sayesinde dünyaya getirdiği bebek…

Cynthia Nixon

6-Gillian Anderson (Dana Scully/X-Files-Stella Gibson-The Fall): Biseksüel olduğunu açıkladığında kamuoyunu oldukça şaşırtan Gillian Anderson, ekranda ve sinemada çok sayıda heteroseksüel karakteri canlandırdı.

The Fall

X-Files dizisinde partneri Fox Mulder ile sevgili olan Anderson, The Fall’da ise seri katilin obsesyon haline getirdiği kadın dedektif rolündeydi. Anderson, bu dizide de Colin Morgan tarafından canlandırılan polis Tom Anderson ile birlikteydi.

Bu arada, dizide biseksüelliği çok vurgulanmasa da Archie Panjabi ile öpüşme sahnesi vardı.

Kadın ve erkek sevgilileri olan Anderson’a göre cinsiyet önemli değil, insan önemli. Anderson, cinsel yönelimiyle ilgili olarak, 2015 yılında, ”Geçmişte de kadın sevgililerim oldu, bu fikre halen kapalı değilim” diyor. Başından 2 evlilik geçen Gillian Anderson 3 çocuk sahibi.

The-X-Files

7-Jodie Foster (Annabelle Bransford/Maverick): Uzun yıllar cinsel kimliğiyle ilgili açıklama yapmayan Jodie Foster, 2013 yılında Altın Küre ödül töreninde uzun bir konuşmayla eşcinsel olduğunu açığa vurdu.

”Ben binlerce yıl önce, neredeyse Taş Devri’nde yakın çevreme, çalıştığım kişilere, hatta tanıştığım insanlara eşcinsel olduğumu söyledim. Bugün de bir oyuncu olarak sizlerle paylaşıyorum” diyen Foster, beyazperdede çok sayıda heteroseksüel karakteri canlandırdı. Bunlardan en akılda kalanlarından biri ise Maverick filmindeki Annabelle karakteri.

Maverick Jodie Foster Mel Gibson

8-Rock Hudson (Brad Allen/Yastık Savaşı): Tüm dünyanın henüz yeni yeni AIDS hastalığıyla tanışmaya başladığı yıllarda talihsiz bir olay yaşandı.

Takvimler 2 Ekim 1985’i gösterirken Rock Hudson, evinde AIDS’e bağlı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti. Sinema efsanesi, cinsel kimliği konusunda hiç açıklama yapmamıştı.

Ölümünün ardından gay ikonu haline gelen Hudson’ın aralarında James Dean’in de bulunduğu aktörlerle yaşamış olabileceği  ilişkilere dair spekülasyon yapıldı. Ancak özel hayatını ustaca gizleyen oyuncunun sır perdesi aralanmadı.

Hudson, Doris Day ile rol aldığı Yastık Savaşı filmindeki Brad Allen karakteriyle sevilmişti.

Pillow Talk Rock Hudson Doris Day

9-Lily Tomlin (Frankie Bergstein/Grace and Frankie): Annesinin ölümüne değin eşcinsel olduğunu saklayan 76 yaşındaki oyuncu Lily Tomlin, 2013 yılında Jane Wagner ile evlendi.

Lily Tomlin Grace and Frankie

”Annem hayattayken benim lezbiyen olduğumu öğrense oracıkta ölürdü” diyen Lily Tomlin’in halen rol aldığı Grace and Frankie dizisindeki gelişmeler ise onun cinsel kimliği düşünüldüğünde oldukça ironik.

Dizide kocasının eşcinsel olduğunu ve senelerdir ortağıyla aşk yaşadığını öğrenen Frankie’yi canlandıran Tomlin, eşinin gay olduğunu duyunca küplere bindi.

Bu dizide heteroseksüel bir karakteri canlandıran Tomlin’in aksine, gerçek hayatta heteroseksüel olan Martin Sheen ile Sam Waterston ile gay çift rolünde.

Grace ve Frankie

10-Neil Patrick Harris (Barney Stinson/How I Met Your Mother): Yine ilginç bir hikaye de ünlü aktör Neil Patrick Harris’ten geliyor.

1980’li yılların sonunda rol aldıkları B.L Stryker’ın çekimleri esnasında ünlü aktör Burt Reynolds ile espri olsun diye öpüşen Harris, böylece eşcinsel olduğunu anlamış.

How I Met Your Mother Neil Patrick Harris

David Burtka ile evli olan ve taşıyıcı annelik yoluyla iki çocuğu bulunan oyuncu da cinsel kimliği sebebiyle kariyeri zedelenmeyen eşcinsel aktörlerden. Harris’in unutulmaz heteroseksüel rolleri arasında en meşhuru How I Met Your Mother dizisindeki Barney Stinson.

Neil Patrick Harris

Yorum Yapılmamış: "Eşcinsel oyuncuların canlandırdığı 10 heteroseksüel karakter"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""