Game of Thrones: 8. sezonda kim ölebilir?

(Dizinin yayınlanmış sezonlarını izlemiş olanlar okumalıdır)

Game of Thrones’un finali için hayranlar 2019 yılını beklerken dizinin son sezonunda kimlerin ölebileceği de zihinleri meşgul ediyor. Bu olasılık üzerinde çalışan bir data uzmanı, algoritmayla dizinin 8. sezonunda ölebilecek karakterlerin yüzdelerini hesapladı.

Boston menşeli DataRobot aracılığıyla Westeros sakinlerinin ölüm yüzdeleri üzerine çalışan Taylor Larkin, 2 bin yaşayan ve ölmüş karakterin datalarını inceledi.

Larkin, araştırmasında Game of Thrones’un kadın kahramanlarının erkeklere göre daha az öldüklerini ortaya koyarken, ölümlerde cinsiyetin yanı sıra hanelerin de önem taşıdığını, ömrü en kısa hanenin Targaryenler olduğunu belirledi.

Game of Thrones Jon Snow Daenerys Targaryen

Yine akrabalarından kaç kişinin öldüğünün de ölümlerde etkili bulunduğunu ortaya koyan Larkin’in araştırmasına göre dizinin 7 sezonunda halen hayatta kalmayı başaranlardan ölüm ihtimali en yüksek olan karakter Daenerys Targaryen… Elbette ki bilimsel veriler bunu gösterse de kahramanların kaderi senaristler D.B Weiss ve David Benioff’un elinde.

David Benioff Dan Weiss

İşte araştırmaya göre sırasıyla Game of Thrones’un 8. sezonunda karakterlerin ölme ihtimalleri:

-Daenerys Targaryen (Yüzde 83.77): Araştırma, Targaryenler’in Jon Snow ile beraber hayatta kalan son iki ferdinden olan Daenerys’in ölüm ihtimali ne yazık ki yüzde 83.77.

Birçok hayranının Demir Taht’a geçmesini beklediği Daenerys’i en son yeğeni olduğunu bilmediği Jon Snow ile gemide beraber olurken bırakmıştık. Ancak robota göre ömrü uzun olmayacak ve ailesinin diğer üyeleri gibi erken yaşta hayatını kaybedecek.

Game of Thrones

-Jaime Lannister (Yüzde 72.91):  İlk sezonlarda nefret edilen, ancak sonraki sezonlarda en sevilen karakterlerden biri haline gelen Jaime’nin Brienne of Tarth ile kavuşmasını beklerken hesap yapan robot kara haber verdi.

Kardeşi Cersei’nin anlaşmaya uymayarak Kuzey’i işgale hazırlandığını öğrenen şövalye Jaime’yi son olarak atıyla karlar altında Kuzey’e doğru giderken bırakmıştık.

Game of Thrones Jaime Lannister Bronn

-Tyrion Lannister (Yüzde 70.76): Esasen onun için herkes ölse o kalır diye düşünüyoruz. Zira çok badireler, çok ölüm tehlikeleri atlattı, yine de sağ kaldı.

Son olarak Jon ile Daenerys’in gizli aşkına tanık olmuşken bıraktığımız Tyrion Lannister hayranların açık ara en sevdiği karakter.

Game of Thrones Tyrion

-Bran Stark (Yüzde 66.02): O da Tyrion gibi çok badire atlattı. Hatta Jaime tarafından kuleden itildi, kötürüm kaldı.

Yola çıktığı kurdu Summer, yoldaşı Hodor, kardeşi Rickon ile kurdu Shaggydog ve kaçışlarına yardım ederek onlara katılan Osha ölse de Bran hayatta kaldı. Ne var ki hayatta kalan son Stark erkeği olan Üç Gözlü Kuzgun’un ölme ihtimali hayatta kalma olasılığından fazla görünüyor.

Bran Stark Max Von Sydow Game of Thrones

-Cersei Lannister (Yüzde 60.39): Herkesin ölsün diye neredeyse duacı olduğu Cersei, algoritmaya bakılırsa bir çok ana karakterden daha az  görünüyor.

Kraliçe Cersei’yi öldürmek isteyenlerin sayısı da oldukça fazla görünse dahi yapılan hesaplama kötü kalpli kraliçenin iki kardeşinden daha fazla yaşayacağını gösteriyor.

Cersei Lannister Game of Thrones

-Jon Snow (Yüzde 58.99): Aslında bir kez ölüp dirildiği için onun artık ölmesini beklemiyoruz ama algoritma yeniden öbür dünyaya gitme tehlikesine işaret ediyor.

Her ne kadar diğer bir çok karaktere nazaran daha şanslı olsa dahi yine ölüm ihtimali olan Jon Snow’un Azor Ahai olduğuna inanan Melisandre bir kez daha kurtarabilir mi göreceğiz.

Jon Snow

–Euron Greyjoy (Yüzde 54.95): Hayranlara sorsalar 8. sezonu bırakın 7. sezonu bile çıkarabileceğini sanmıyorlardı ama kötü amca Euron finale kadar geldi.

Theon veya Yara tarafından öldürüleceğine kesin gözüyle bakılan Euron Greyjoy, hesaplamalara bakılırsa Game of Thrones’u ölmeden tamamlayabilecek gibi gözüküyor.

Euron Yara Greyjoy Game of Thrones

-Sansa Stark (Yüzde 50.28): Yine kardeşleri gibi sayısız ölüm tehlikesi atlatan, başına gelmedik kalmayan Sansa’yı son olarak ağabeyi Jon Snow’un yerine Kuzey’deki tahta vekalet ederken bıraktık.

Ölme ihtimali yaşama ihtimalinden milimetrik olarak fazla görünen Sansa’nın finalde hayatta kalma şansı algoritmaya bakılırsa oldukça yüksek…

Sansa Stark Game of Thrones

–Arya Stark (Yüzde 49.04): Stark ailesinin bileği bükülmez, yüreği pek karakteri Arya, finalin en sağlam adayları arasında gözüküyor.

Babasının ölümünü izleyen, dağlar tepeler aşan, gerektiğinde cinayet işlemekten çekinmeyen, elindeki intikam listesindekilerin tamamını temizlemeye ant içmiş Arya, hesaplamalara göre de finalden sağ çıkacak.

Game of Thrones Arya Stark

-Gendry (Yüzde 39.87): Eğer dizideki deyimle ”piç” olmasa şu anda Demir Taht’ta oturması gereken, Robert Baratheon’un hayatta kalan tek çocuğu Gendry, algoritmaya göre baş karakterler içinde sağ kalabilecek en güçlü aday…

Melisandre’nin elinden kurtulan, bir kayıkla denize açılıp hayatta kalan, King’s Landing’de yakalanmadan hayatını sürdüren Gendry’yi son olarak Jon Snow ve arkadaşlarına Kuzey’de yardım ederken bırakmıştık.

Yoksa Demir Taht’a o mu çıkacak, Arya ile rastlaşınca ne yapacak, bunları da 8. sezonda izleyeceğiz.

Gendry

1 Yorum: "Game of Thrones: 8. sezonda kim ölebilir?"

  • comment-avatar
    MERAL GÖK 22 Nisan 2019 (12:30)

    Cersei Lannister

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""