Game of Thrones karakterleri kitaptaki gibi olsaydı

Game of Thrones çizgi roman
Game of Thrones dizisi, 16 Temmuz 2017 tarihinde 7. sezonuyla izleyici karşısına çıkacak. Ünlü yazar George R.R. Martin'in A Song of Ice and Fire/Buz ve Ateşin Şarkısı kitabından ekrana uyarlanan dizi ile Martin'in kitabı arasında elbette ki farklar var, özellikle de karakterlerin ekrana getirilişinde... Bazı karakterler kitaptaki tarife epey uyan şekilde izleyici karşısına çıkarken, kimileri de neredeyse gece ile gündüz kadar farklı. İşte Game of Thrones karakterlerinin kitap ve televizyondaki halleri arasındaki farklar:
Jon Snow
JON SNOW: Dizinin temel karakterlerinden Jon Snow, yakışıklı ve başarılı aktör Kit Harington tarafından canlandırılıyor. Kitaptaki Jon ise siyah saçlı, griye yakın mavi gözlü ve uzun yüzlü. Ve sıkı durun düpedüz bir ergen, çünkü sadece 14 yaşında.
Melisandre
MELISANDRE: Kitaptakiyle bire bir aynı olan Melisandre, kızıl saçlı, beyaz tenli ve ince bir kadın. Zaten canlandıran güzel yıldız Carice van Houten de öyle...
Samwell Tarly
SAMWELL TARLY: Kitapta siyah saçlı, yuvarlak yüzlü ve 130 kilonun üzerinde diye tanımlanan Samwell'i ekranda John Bradley canlandırıyor. Bradley de epey şişman olsa dahi yine de 108 kilo, yani Samwell'den 22 kilo zayıf.
Tyrion Lannister
TYRION LANNISTER: Gelelim dizide birçoklarımızın en sevdiği karaktere... Karizmatikliği, başarılı oyunculuğu ve özellikle ses tonuyla gönüllere taht kuran Peter Dinklage tarafından canlandırılan Tyrion, kitapta gözünün biri yeşil, diğeri siyah, saçları sarı ve siyah karışımı olan bir cüce. Blackwater Savaşı sonrasında ise bir gözü yerinden çıkıp çenesine kadar sarkan, burunsuz, bazı parmakları olmayan birine dönüşüyor. Tabii ki yapımcılar böyle bir şey izlememize izin vermiyor.
Ygritte
YGRITTE: Şu günlerde The Good Fight dizisiyle gönülleri çalmaya devam eden Rose Leslie'nin canlandırdığı müteveffa Ygritte, kitapta yuvarlak yüzlü, kırık dişli, burnu pug cinsi köpeklere benzeyen, kızıl saçlı bir kız. Eh sadece kızıl saçı tutmuş durumda.
Sansa Stark
SANSA STARK: Sophie Turner'ın canlandırdığı Sansa, romanda George R.R. Martin tarafından, kızıl saçlı, uzun boylu, ince ve çok güzel olarak tanımlanmış. Zaten öyle değil mi?
Theon Greyjoy
THEON GREYJOY: Alfie Allen'ın canlandırdığı Theon'un, Ramsay'in eline düşene kadarki görüntüsü pek övülse de başına gelenlerin ardından geçirdiği travma ve fiziksel deformasyon çok feci. Saçları beyazlamış, bazı parmakları ve dişlerinin tamamı olmayan, yüzü yara bere içinde, ayak tırnakları koparılmış bir karakter. Neyse ki öyle bir şey izlemiyoruz.
Yara Greyjoy
YARA GREYJOY: Kitapta çok uzun boylu, yüzüne göre kocaman bir burnu olan, saçları simsiyah ve çok kısa kesilmiş olan Yara, dizide ise bu tanıma neredeyse hiç uymuyor.
Robb Stark
ROBB STARK: Hayranlarının arkasından hala yas tuttuğu Robb Stark'ın özellikle kadınlardan oluşan sadık bir izleyici kitlesi vardı. Elbette ki bunu beyazperdenin en yakışıklı aktörlerinden Richard Madden'a borçlu olan Robb, aslında kısa boylu, parlak kızıl saçlı, griye yakın mavi gözlü, sinek kaydı tıraşlı, 16 yaşlarında bir ergen. Ama senaristlerin gönlü onu bu şekilde beyazperdeye getirmeye razı olmamış olacak Madden'da karar kılmışlar.
Tywin Lannister
TYWIN LANNISTER: Ekranda kötü, ama karizmanın kralı bir görüntüye sahip olan Tywin'i Charles Dance başarıyla canlandırıyor. Kitaptaki Tywin ise uzun, ince, sakalını kesip favorilerini uzatan, kel bir adam...
Oberyn Martell
OBERYN MARTELL: İnce uzun burnu, yılana benzeyen gözleri, upuzun simsiyah saçlarıyla kitaptaki Oberyn pek de cazip değil. Bu tanıma uyduğunu söylemek yakışıklı aktör Pedro Pascal'a haksızlık olurdu.
Roose Bolton
ROOSE BOLTON: Michael McElhatton tarafından canlandırılan Roose da romanda adeta bir hilkat garibesi. Soluk cildi, korkutucu gözleri, uzun saçları ve kıpkırmızı dudakları olan bu garip adam, kendini sürekli olarak sülüklere emdiriyor. Bu haliyle de elbette Kont Drakula'yı hatırlatıyor.
Ramsay Bolton
RAMSAY BOLTON: İzleyicinin nefretini kazanan ve 6. sezonu izleyenlerin başına gelenleri çok iyi bildiği Ramsay, ekranda gündelik hayatta çok şirin bulduğumuz oyuncu ve müzisyen Iwan Rheon tarafından canlandırılıyor. Eğer Ramsay, kitaptaki gibi olsaydı cildi bozuk, saçları uzun, oldukça çirkin, gözleri ise son derece açık renkli ve itici bakışlara sahip biri olacaktı. Neyse ki değil...
Gilly
GILLY: Kitapta sadece 15 yaşında olan Gilly, siyah saçlı, zayıf yüzlü, ince siluetli ve güzel gözlü bir kız. Dizide ise yaşı daha büyük, fiziği de tanıma pek uymuyor.
Lord Varys
LORDY VARYS: Kitapta efemine, ipekler ve pahalı kumaşlardan yapılmış kıyafetler giyen, ses tonu ince, kel ve kilolu olan Lord Varys dizide de aynen böyle. Conleth Hill tarafından başarıyla canlandırılan Varys, romanlardaki tanıma uyanlardan.
Joffrey Baratheon
JOFFREY BARATHEON: Yiğidi öldürüp hakkını vermemek olmaz, dizide eğer Joffrey'den bu kadar nefret ettiysek bunu genç aktör Jack Gleeson'ın başarılı performansına borçluyuz. Kitaptaki Joffrey ise uzun sapsarı bukleleri olan, yeşil, küçük gözlü ve çok kalın dudaklı. Yine tutmadı.
Davos Seaworth
DAVOS SEAWORTH: Karizmatik aktör Liam Cunnigham tarafından canlandırılan Sir Davos kitapta kahverengi saçlı, yani ünlü oyuncu gibi kel değil. Sakalına hafif ak düşmüş olan Davos Seaworth'ün boynunda koparılan elinin bir parmağı kolye olarak sallanıyor. Şükür ki dizide öyle bir şey yok.
Hodor
HODOR: Kitapta Hodor 2 metre 14 santim, uzun saçlı, oldukça zayıf, sakalsız ve genç. Onu canlandıran Kristian Nairn aynı boyda olsa da zayıf değil, yaşı daha büyük, oldukça kilolu ve sakallı.
Daenerys Targaryen
DAENERYS TARGARYEN: Kitapta da beyaza yakın güzel, uzun saçları, menekşe gözleriyle dünya güzeli olan Daenerys, buna karşın eşi Khal Drogo'nun cenazesinde ateşin içine girdiği için saçları tamamen yanarak kel oluyor. Buna rağmen biz dizide onu aynı güzelliğiyle ateşlerin içinden çıkarken izledik, üstelik iki sefer... Daenerys, nam-ı diğer Khaleesi'yi dizide Emilia Clarke canlandırıyor.
Littlefinger
LITTLEFINGER: Aidan Gillen'ın canlandırdığı Littlefinger, yani Lord Petyr Baelish, kitaptaki anlatımında, lakabı olan Serçeparmak/Littlefinger'ı tam anlamıyla karşılıyor. Aşırı derecede kısa boyu, tüy sıklete yakın bedeni ve sakallarıyla Minyonlar ailesinin bir üyesi gibi olan Baelish, dizide gayet karizmatik. Merak edenler için not, Aidan Gillen 1.78 boyunda.
Euron Greyjoy
EURON GREYJOY: Son derece yakışıklı Danimarkalı aktör Pilou Asbæk tarafından canlandırılan Euron da kitaptaki anlatımıyla çirkinlik muskası. Simsiyah saçları ve sakalları, tek gözünün yerinde bir korsan bandı olan Euron'un diğer gözü de bakılamayacak kadar çiğ bir mavi, nedense dudakları da mavi...
Daario Naharis
DAARIO NAHARIS: Dizide ilginç bir şekilde birbirinden fizikleri tamamen farklı iki aktör Ed Skrein ve Michael Huisman tarafından canlandırılan Daario, kitapta ikisine de benzemiyor. Zira mavi sakallı ve mavi saçlı. Bıyıkları ise sarıya boyalı olan Daario, aşırı frapan renklerde ve süslü giyiniyor, gösterişi seviyor. Bu kadar garip birini Daenerys'in beğendiğini düşünmek ise doğrusu tuhaf kaçıyor.
Cersei Lannister
CERSEI LANNISTER: Baştan çıkarıcı bir güzelliğe sahip olan, sırma saçları kesilse bile zarafetini kaybetmeyen Cersei, Martin'in de gözde karakteri. Kitaptaki pekçok karakterin aksine son derece güzel olan Cersei, Lannisterların sarı saçları, yeşil gözleri ve açık tenine sahip. Onu ekranda güzel oyuncu Lena Headey canlandırıyor.
Brienne of Tarth
BRIENNE OF TARTH: Hiçbir zaman dünya güzeli olduğunu iddia etmedik ama en sevdiğimiz leydilerden Brienne... Kitaptaki anlatımıyla çok çirkin olan Brienne of Tarth'ın sıfıra yakın kesilmiş saçları, büyük mavi gözleri var, yüzü ve vücudu tamamen çillerle kaplı. Dişlerinin bazıları kırılmış olan Brienne'in burnu da defalarca dövüşlerde kırıldığı için yamyassı.
Arya Stark
ARYA STARK: Şirin ve tatlı Maisie Williams tarafından canlandırılan Arya da ''İyi ki kitaptaki gibi değil'' diyeceğimiz karakterlerden. Kitabın başlarında ''At suratlı Arya'' diye anılan küçük kız, uzun suratlı, bir deri bir kemik, yeşil gözlü olarak tanımlanıyor. Romanda sürekli güzel halası Lyanna Stark'a çekmediğinden söz ediliyor.
Jorah Mormont
JORAH MORMONT: Iain Glenn tarafından canlandırılan Jorah, kitapta hiç de ekrandaki gibi cazip değil. Kel, göğsü tamamen kıllı, omuzları top gibi, boynu ve yüzü ise çok kuru ve yara bere içinde. Almayalım...
Jaime Lannister
JAIME LANNISTER: Nikolaj Coster-Waldau'nun canlandırdığı Jaime Lannister, George R.R. Martin'in anlatımında Lannister ailesinin diğer üyeleri gibi sarışın, yeşil gözlü ve inanılmaz derecede yakışıklı. Bingo...
Bran Stark
BRAN STARK: Isaac Hemstead-Wright tarafından canlandırılan Bran'in kitaptaki tanımında onun ailesinin Tully tarafına çektiği için çok kızıl saçlı ve masmavi gözlü, yani bir nevi ablası Sansa gibi olduğundan bahsediliyor. Ama dizide koyu renk saçlı ve kahverengi gözlü bir Bran izliyoruz.
The Hound
THE HOUND: Nam-ı diğer Sandor Clegane, malumunuz küçük yaşta ağabeyi The Mountain tarafından bir oyuncak kavgası yüzünden yakıldığından yüzünün sol yanı deforme. Ancak kitapta yüzünün sol yanı bakılamayacak şekilde yaralı, elmacık kemiği dışarı fırlamış, gözünün biri olmayan ve çukuru simsiyah, yüzü de kraterlerle dolu bir karakter olarak anlatılıyor. Neyse ki ekranda göz zevkimiz o kadar bozulmuyor.
Margaery Tyrell
MARGAERY TYRELL: Natalie Dormer'ın hakkını yemeyelim ama o bile Margaery kadar güzel değil. Kitaba bakılırsa çok genç, uzun, ince, beline kadar saçları olan, şahane güzellikte bir kız ve saraya ilk geldiğinde Cersei Lannister onu kendisinden güzel olduğu için çok kıskanıyor. Yani karşımızda bir Disney prensesi var.
Missandei
MISSANDEİ: Kitaptaki Missandei çok şaşıracaksınız ama sadece 10 yaşında. Koyu renk cildi, sarıya çalan gözleri, oldukça yassı bir yüzü var. Bu durumda tabii Grey Worm ile aşk yaşaması filan da mevzu bahis değil. Onu canlandıran Nathalie Emmanuel ise elbette ki 10 yaşında değil, 27 yaşında.

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones karakterleri kitaptaki gibi olsaydı"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""