Hababam Sınıfı yeniden sinemaya uyarlanıyor

Türk Sineması’nın klasikleri arasında yer alan, yediden yetmişe herkesin sevdiği Hababam Sınıfı yeniden beyazperdeye uyarlanıyor.

Rıfat Ilgaz’ın 1957 tarihli sevilen eserinden Ertem Eğilmez’in rejisiyle ölümsüzleşen Hababam Sınıfı’nın yeni filminde yönetmenliği Doğa Can Anafarta üstlenecek. Senaryoyu Evren Erdoğan ile Ayşe Balıbey kaleme alacak.

Kadrosu halkın arasından seçilecek olan filmde rol alacak kadro, oyunculuk eğitiminin ardından kamera karşısına geçecek.

Hababam Sınıfı

Hababam Sınıfı serisinin ilk filmi, 1975’te ”Hababam Sınıfı” adıyla çekildi. Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kemal Sunal gibi isimlerin yer aldığı filmin aslında sadece romanın meraklıları tarafından izleneceği zannedilirken film adeta patlama yaptı.

Film, idealist öğretmen Mahmut Hoca’nın yıllardır mezun olamayan, haylaz Hababam Sınıfı nedeniyle yaşadıklarını anlatıyordu.

Hababam Sınıfı

Bu filmi 1976 tarihli ”Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı” takip etti. Edebiyat öğretmeni Kemal Hoca’nın vefatı üzerine okula gelen genç öğretmen Semra’nın, Hababam Sınıfı sebebiyle ecel terleri döktüğü bu filmin ardından Tarık Akan seriye veda etti.

1977’de ”Hababam Sınıfı Uyanıyor” çekilirken, bu yapımdan sonra da Halit Akçatepe seride yer almadı. Bu filmlerde Şener Şen, Perran Kutman, Ayşen Gruda gibi ünlü oyuncular da kadrodaydı.

1978 yılında çekilen ”Hababam Sınıfı Tatilde” filminin ardından Kemal Sunal da Hababam Sınıfı filmlerinde rol almadı. Sonraki filmler 1979 tarihli ”Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor”, 1981 tarihli ”Hababam Sınıfı Güle Güle” oldu.

Sonraki yıllarda modern olarak adlandırabileceğimiz Hababam Sınıfı filmleri çekildi. Mehmet Ali Erbil, Halit Akçatepe, Hülya Koçyiğit, Şafak Sezer, Nehir Erdoğan gibi isimlerin rol aldığı ”Hababam Sınıfı Merhaba”, 2004 yılında seyirciyle buluştu. 2005’te ”Hababam Sınıfı Askerde” ve 2006’da ”Hababam Sınıfı Üçbuçuk” çekildiyse de pek olumlu eleştiriler almadı.

Hababam Sınıfı

1 Yorum: "Hababam Sınıfı yeniden sinemaya uyarlanıyor"

  • comment-avatar
    Çıplak Yazar 6 Ekim 2018 (00:11)

    Doğa Can Anafarta adını açıkçası daha önce duymadım. Üstelik çok genç bir yönetmenmiş. Umarım bu filmin üstesinden gelir. Haberi ilk gördüğümde, son yıllarda çekilen hababam sınıfı filmleri gibi vasat olacağını düşündüm ama, oyuncuların halkın arasından seçileceğini yazmışsınız. Bu durum ufaktan da olsa insanı biraz heyecanlandırıyor. Çünkü izleyici olarak sinemada hep klişe oyuncular görmekten açıkçası ben sıkıldım.

    Daha doğal, içten ve samimi yüzler görmeyi çok isterim.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""