İzleyicinin çok sevdiği 10 dizi müziği

Burcu B. Bilgin

Bazı diziler var ki üzerinden yıllar geçse bile açılış müziklerini nerede duyarsak duyalım hemen tanırız. Diziler kadar müzikleri de önemli, çünkü o yapımın hafızalarda yer etmesini sağlıyor. Hatta kimi dizilerdeki müziklerden çok iyi satan soundtrack albümler çıkıyor.

Hayranların telefon melodisi olarak dahi kullandığı, tamamı ekranda devam eden 10 dizinin sevilen müziklerini sizler için derledim:

Jon Snow Game of Thrones

-Game of Thrones: Ekrana gelecek olan 8. ve son sezonu öncesinde uzun bir tatile giren dizinin açılış müziği çok meşhur. Öyle ki, rock müzikten klasiğe pek çok yorumu yapıldı, küçük orkestralardan indie topluluklara kadar sayısız kez seslendirildi.

Açılış müziğinin ilginç bir öyküsü de var. Dizinin ilk sezonuna 10 hafta kala Stephen Warbeck ayrılınca yapımcılar Ramin Djawadi’nin kapısını çalmış ve ondan ”zoru başarmasını” istemiş. Djawadi, kısa sürede dizinin bilgisayar oyunundaki müzikten ilham alarak bu besteyi yapmış.

Perküsyon ve ardından solo çello ile başlayan müzik, solo keman ve bütün kemanların girmesiyle sürüyor. Finalde ise İskandinavya tipi arp noktayı koyuyor.

-Luther: BBC ekranının sert, öfkeli, asi mi asi, bir o kadar da dahi dedektifi Luther, en karmaşık cinayet vakalarını bir çırpıda çözümlüyor.

Idris Elba tarafından canlandırılan karanlık dedektife birebir uyan bu açılış parçası, Massive Attack’in imzasını taşıyan  Paradise Circus.

2010 yılından bu yana ekranda olan, ancak Sherlock, Peaky Blinders dizileri gibi hayranlarını uzun süre bekletmeyi seven Luther’ın 5. sezonu 2018 yılında seyirciyle buluşacak.

Luther Idris Elba

-Outlander: Ekranın en sevilen dizilerinden Outlander, bilim kurgu ile tarihi birleştiriyor. Diana Gabaldon’ın aynı adlı romanından ekrana uyarlanan dizi, İkinci Dünya Savaşı’nda hemşire olarak görev yapan Claire Randall’ın kendini bir anda 18. yüzyıl İskoçya’sında bulmasının ilgi çekici öyküsünü konu alıyor.

Outlander Sam Heughan Jamie Fraser

Bear McCreary tarafından bestelenen The Skye Boat Song,  Robert Louis Stevenson’ın Sing me a Song of a Lad that is Gone adlı şiiri ile bir İskoç halk şarkısının eşsiz bileşimi.

Bu şiir, dizinin 2. sezonunda da konu edilen ve İskoç/İngiliz tarihinde çok önemli yeri bulunan Prens Charles Edward Stuart’ın (Yakışıklı Prens Charlie) Skye Adası’na kaçışını konu alıyor.

-Westworld: Game of Thrones dizisinin müziğini besteleyen Ramin Djawadi, yine HBO yapımı olan Westworld’ün açılış parçasını da  hazırladı.

Ekrandaki ilk sezonunu başarıyla tamamlayan Westworld dizisi, 2. sezonuyla izleyici karşısına çıktı. Dizinin ilk sezonundaki çeşitli sahnelerde Nine Inch Nails, Johnny Cash, Soundgarden, Amy Winehouse, Rolling Stones, Radiohead, Roy Orbison, The Animals gibi isimlerin ünlü isimlerin parçaları da yer almıştı.

Westworld Dolores

-Peaky Blinders: 1910’lu yılların başlarında Birmingham’da yaşayan bir mafya ailesinin hayatını konu alan Peaky Blinders da açılış müziği ile meşhur yapımlardan.

Shelby ailesinin 2013’ten beri süren ekran serüveninde 4. sezon devam ediyor, onayı alınan 5. sezon ise 2018 yılı içerisinde izleyici karşısına çıkacak.

Peaky Blinders

Dizinin sevilen açılış müziği, Nick Cave and the Bad Seeds’in Red Right Hand adlı parçası. Şarkının sözlerindeki ”He’s a man, he’s a ghost, he’s a god, he’s a guru/O bir adam, o bir hayalet, o bir tanrı, o bir guru” sözleri ise Peaky Blinders lideri Tom Shelby’yi tanımlıyor adeta…

-Taboo: Kara, hatta kapkara bir dizi olan Taboo’nun öyle güzel bir açılış müziği var ki insanın ruhunu dinlendiriyor. Max Richter imzasını taşıyan bu parçanın ünü artık neredeyse diziyi sollamış durumda.

Dizinin her haftasında değişkenlik gösteren açılış müziği, her seferinde başka bir enstrümanla yorumlanıyor.

Mini dizi olarak tasarlanan, ancak başarısı üzerine 2. sezon onayı alan dizinin başrolünde ünlü aktör Tom Hardy var. Taboo, 18. yüzyılda James Keziah Delaney adlı bir adamın Afrika’da öldüğü zannedilirken Londra’ya dönmesini ve dönemin bütün ticaret devlerinin yanında kraliyet ile de karşı karşıya gelerek hayallerinin peşinden gitmesini konu alıyor.

Taboo

-Vikings: Müziği dilden dile dolaşan, telefonlarda kullanılan, soundtrack albümleri milyonlarca kez satın alınan ve indirilen bir başka dizi de Vikings. History Channel imzalı dizinin müziği, İsveçli sanatçı Fever Ray’in imzasını taşıyor.

If I had a Heart isimli jenerik müziği, Fever Ray’in eski topluluğu The Knife’dan ayrıldıktan sonra ilk solo çalışması. Alışılmamış, karanlık ve deneysel bir tarzı olan parça, ağır temposu, tekrarlayan sintisayzır vuruşu ve Fever Ray’in kadife yumuşaklığındaki ses tonuyla öne çıkıyor.

Vikings Ragnar Lothbrok

Şarkı, Vikings dizisinin yanı sıra Breaking Bad, Misfits, Person of Interest, The Originals, Black Sails gibi ekrandaki birçok ünlü dizide de kullanıldı.

5. sezonuyla ekrana gelmeye başlayan dizinin 6. sezonu için de onay alındı. 5 ve 6. sezonlar, 20’şer bölüm sürecek.

Vikings Floki Kattegat

-Fargo: Yine Taboo ve If I had a Heart kadar dinlendirici, adeta bir ninni gibi ruhu kucaklayan bir başka müzik de Fargo dizisine ait.

Joel ve Ethan Coen imzalı 1996 yapımı aynı adlı Oscarlı filmin müziği, bu filmden esinlenilerek ekrana getirilen dizi için yeniden uyarlandı.

Ekranda 3 sezon boyunca fırtına gibi esen limitli dizinin yapımcısı devamı için henüz kararını veremese de izleyici 4. sezon onayının alınmasını dört gözle bekliyor.

Fargo

-The Affair: Farklı kurgusuyla izleyiciyi ekrana adeta kilitleyen bu sürükleyici yapımın müziği ise Fiona Apple imzalı Container isimli şarkı.

Yine şöhreti neredeyse diziyi aşmak üzere olan bu şarkı, yalnızca dizinin resmi Youtube kanalında bile 1.5 milyon tıklanma aldı. Daha önce hiç yayınlanmayan Container bu diziye özel hazırlanmış bir şarkı.

İlk sezonu 2014 yılında yayınlanan dizinin hayranları, 4. sezonu için tarih 17 Haziran 2018…

The Affair

-The Unbreakable Kimmy Schmidt: The Unbreakable Kimmy Schmidt’in açılış parçası da dizideki olayları konu alan, bu diziye özel olarak yazılmış.

Bu eğlenceli şarkıyı Jeff Richmond seslendiriyor. Kısa sürede insanın diline takılan bu parçayı dinledikten sonra günlerce kafanızın içinden atamayacaksınız.

Henüz ergenlik çağındayken deli bir rahip tarafından 3 kızla beraber yeraltındaki bir sığınağa kapatılan ve yıllar sonra kurtarılan Kimmy’nin eğlenceli öyküsünü konu alan absürt komedinin 4. sezonunun ilk 6 bölümü 30 Mayıs 2018’de ekrana gelecek.

Unbreakable Kimmy Schmidt

Yorum Yapılmamış: "İzleyicinin çok sevdiği 10 dizi müziği"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""