Jet Sosyete sınıfı geçti mi?

Burcu B. Bilgin

Gülse Birsel’in mizah anlayışı ile benimki örtüşüyor diye defalarca yazdım. Birkaç ay önce Aile Arasında filminin vizyona girdiği ilk günlerde de bu görüşümü tekrarladım. Uzun süredir de televizyonda yerli dizi izlemiyordum, ama Birsel’in kaleminden umutlu olduğum için Jet Sosyete için keyifle ekran karşısına geçtim.

Ekranda 2004-2009 yılları arasında Avrupa Yakası ile Türkiye’deki belki de en iyi sitcom çalışmasına imza atan Gülse Birsel, 2012’de Yalan Dünya ile izleyici karşısına çıktı.

İyi geçen ilk sezonun ardından duraklamaya giren dizi 2014 yılında ekrana veda etti. O gün bugündür de dizi senaryosu yazmayan Birsel, uzun süredir gazete sütununda Jet Sosyete’nin eli kulağında olduğunu yaza yaza beklenti çıtasını yükseltti.

Jet Sosyete

Gülse Birsel’in yeni dizisi Jet Sosyete, genel olarak iki ailenin etrafında ve bir tekstil şirketinin ofisinde geçen bir sitcom.

Dizi, Özpamuk Tekstil adlı şirketin getir götür işlerine bakan ve eşi Safiye (Derya Karadaş), kızı Yıldız (Tuğba Çom), baldızı Melike (Aslı Bekiroğlu) ve kayınbiraderi Gündüz (Bartu Küçükçağlayan) ile gecekonduda yaşayan Yaşar Yüksel’in (Çağlar Çorumlu) bir anda kendini çalıştığı şirketin genel müdür koltuğunda bulmasının hikayesini anlatıyor.

Jet Sosyete

Şirketin sahibi Cengiz Özpamuk (Cengiz Bozkurt), oğlu Ozan’ın (Sarp Apak) hareketli geçen bir gece sonrasında babasıyla şirket birleşmesi düşündükleri zengin nişanlısı İlayda (Deniz Cengiz) tarafından terk edilmesi üzerine kızıyor. Oğlunun biletini kesen Cengiz, onu genel müdürlükten alarak göreve Yaşar’ı getiriyor. Onun lüks villasını da Yüksel ailesine tahsis ediyor.

Ailenin müjdeyi alması ve Jetset Konakları’ndaki eve olaylı biçimde taşınmalarının ardından Ozan da baba evine dönüyor. Hikayenin özeti böyle… Peki dizi bekleneni veriyor mu ona geçelim.

Jet Sosyete

Aslında kağıt üzerinde iyi bir hikaye olmasına karşın Jet Sosyete’nin tonla eksiği var. Bazılarıyla ilk kez çalıştığı oyunculardan oluşan iyi bir kadro kuran Birsel’in senaryosu, daha ilk dakikalardan itibaren güldürmeyi bırakın gülümsetmiyor bile…

İyi esprilere yer verdiği ilk sinema filmi Aile Arasında olmasa yazmaktan uzak kaldığı için bu sorunun ortaya çıktığını düşünecektim. Bir kere en başta dizinin karakterleri eleştirdiğimiz kaba komedilerdekileri andıran sivriltilmiş, naylon tiplemeler ordusu gibi…

Jet Sosyete

Sırf Münir Özkul tarafından Bizim Aile filminde canlandırılan Yaşar Usta karakterine gönderme yapmak için Yaşar ismi verilen karakter, Çağlar Çorumlu’nun nedense Engin Günaydın’ın Burhan Altıntop’u ile Şafak Sezer’in Türk Malı dizisindeki Erman Kuzu karakterlerinin kırması gibi. Zaten Yaşar Usta esprisi de oldukça çiğ kaldı.

Eşi rolündeki Derya Karadaş, Yalan Dünya’daki dansöz Zerrin’i sanki Safiye Yüksel olarak yeni baştan oynuyor. Dediğim gibi sahneleri de sürekli Türk Malı’nı anımsatıyor.

Jet Sosyete

Ozan rolündeki Sarp Apak da Yalan Dünya’nın Emir’ini buraya taşıyor.  Usta oyuncu Ayşenil Şamlıoğlu’nun canlandırdığı babaanne Zahide Hanım ise bu dizinin Dilber Hala’sı konumunda. Yani Gülse Birsel önceki dizilerini melezleyip ısıtılmış yemek gibi önümüze koymuş. Şamlıoğlu’nun performansı bile bu karakteri kurtarmaya yetmiyor.

Cengiz Özpamuk rolünde gayet iyi olan Cengiz Bozkurt, kalp masajı yapar gibi diziyi diriltmeye çalışıyor. Yine tekstil şirketinin çaycısını canlandıran Şahin Irmak’ı da doğal ve başarılı buldum.

Jet Sosyete

Şirketin halkla ilişkiler sorumlusu Pelin (Hasibe Eren) yine çok naylon bir karakter. Baş tasarımcı olan alışveriş ve dedikodu delisi Tonguç ise dile getirilmese de belli ki eşcinsel.

Artık yerli dizilere yerleştirilen bu efemine tavırlı, renkli kıyafetli gay karakterler de bıktırdı. Ancak bu sevimsiz karaktere rağmen Enis Arıkan da çıtanın üzerinde bir performans gösteriyor. Diğer rollerdeki Deniz Cengiz, Tuğba Çom ve Aslı Bekiroğlu ise pek bir varlık gösteremiyor.

Jet Sosyete

En feciyi en sona bıraktım. Çünkü Gülse Birsel’in canlandırdığı eski manken Gizem Özpamuk karakteri kelimenin tam anlamıyla bir facia. Protezlerle dişlek yapılmış, dudakları şişirilmiş, sözde modelleri hicveden bu karakterin batıcılığı hiç birinde yok.

Sitcomlarda kullanılan alkış ve gülme efektleri ise rahatsız ediyor, zira gerçekten ne gülünecek, ne de alkışlanacak bir durum var ortada…

Jet Sosyete

Netice itibarıyla karakterleri sivriltilmiş ve kopyalanmış, konusu iyi işlenememiş, esprileri hoş olmayan, Birsel’in alıştığımız zekice diyaloglardan yoksun olan Jet Sosyete, ilk bölümüyle bol sıfırlı bir karneyle sınıfta kaldı.

Kısa bir süre önce Aile Arasında gibi ince esprilerle ve sahici karakterlerle dolu, 5 milyonun üzerinde seyirci toplamış bir işe imza atan Gülse Birsel adına çok üzücü… Özellikle de eli yüzü düzgün işlere muhtaç ekran için bir umut olabilecekken…

Jet sosyete

6 Yorumlar: "Jet Sosyete sınıfı geçti mi?"

 • comment-avatar
  umut ismetoglu 19 Şubat 2018 (13:57)

  çok başarılı bir eleştiri olmuş, tebrik ederim.

 • comment-avatar
  Gülşen Negiz 19 Şubat 2018 (14:01)

  Ben de büyük beklentilerle ekran karşısına geçtim. Hayal kırıklığıHasibe Eren ‘in tiplemesi (sizden farklı olarak) başarılı buldum. Tespitlerinize kesinlikle katılıyorum.

 • comment-avatar
  Yasemin 19 Şubat 2018 (21:09)

  Çok doğru , yerinde tespitler . Karakterlerde çok abartı kullanılmış. Özellikle mankenlerden protesto yerse hiç şaşırmam

 • comment-avatar
  Meltem A. 20 Şubat 2018 (10:03)

  Gülse Birsel’in yükselttiği çıtanın alt seviyesinde kalmış. Ondan daha yeni bir senaryo ve daha orijinal tipler beklerdik. Dizideki Alara ve Ilayda karakterleri oturmamış. Bu rolleri oynayan oyuncular vasatın çok altında. Gülse Birsel’i çok iyi bir oyuncu avcısı olarak bilirdik. Bir çok iyi oyuncuyu o kazandırdı TV dunyasina…Gupse Özay, Gonca Vuslateri gibi…Umarım ne yapsam tutuyor psikolojisinde değildir. Bu kadar zeki ve yaratici bir senaristten beklentimiz aksayan yonleri bir an once toparlamasidir.

 • comment-avatar
  Sevgi KARAPUNAR 21 Şubat 2018 (10:24)

  Olmamış. Sizin yorumunuzun üzerine eklenecek tek bir kelime yok zaten. Olmamış.

 • comment-avatar
  korkmaz 9 Kasım 2018 (21:13)

  tutmayacak. . . böyle giderse big bang yakın… çünkü avrupa yakası çağında değiliz dünya da değişti insanların espiri anlayışı da…

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""