Johansson’ın trans erkek rolü kızdırdı

Hollywood’un en güzel aktrislerinden Scarlett Johansson, yeni filminde hayatını erkek olarak sürdüren masaj salonu sahibi bir kadını canlandıracak.

Scarlett Johansson, 70’lerin sonu, 1980’lerin başlarında çok ünlü bir masaj salonunun sahibi olan, yaşamını da erkek olarak geçiren Dante ”Tex” Gill’in gerçek hayat hikayesinden beyazperdeye uyarlanan Rub & Tug adlı filmde başrolü üstlenecek.

Johansson’ın canlandıracağı Lois Jean Gill ismiyle dünyaya gelen, mafya koruması altındaki ünlü bir gece kulübü sahibi olan Dante, aslında erkek müşterilere kadın satışı yapılan bu işletmelerin sahibi olarak tanınıyordu.

Ghost in the Shell

Erkek kıyafetleriyle gezen, erkeksi saç tıraşı olan ve yaşamını da o şekilde sürdüren Dante’nin, Cynthia Bruno adlı bir kadınla uzun süreli bir ilişkisi vardı. Vergi kaçakçılığı nedeniyle 1984 yılında tutuklanan ve 7 yıl cezaevinde kalan Dante, 2003’te 72 yaşındayken hayatını kaybetti.

Yönetmenliğini Rupert Sanders’ın üstleneceği film, Birdman, 12 Yıllık Esaret, Diriliş gibi iddialı projelere imza atmış olan New Regency’nin imzasını taşıyacak. Filmin yapımcıları arasında Sherlock Holmes, Matrix gibi filmlerin yapımcısı Joel Silver da rol alacak. Filmin çekimlerine 2019’da başlanacak.

Scarlett Johansson

Bu arada, filmle ilgili haberlerin ilk olarak Deadline sitesinde yer almasını takiben LGBTQ camiasından bazı eleştirel yorumlar gelmeye başladı.

Sinemada, özellikle de Hollywood’da trans rolleri haricinde iş bulmakta zorlanan trans bireyler, bu seçime tepki gösterdi. Kendilerinin çok kısıtlı rollerde yer alabildiklerini, ancak bunları bile zorlukla bulabildiklerini belirten trans bireylerin tepkileri üzerine Johansson, geçmişte Jared Leto, Jeffrey Tambor gibi oyuncuların da trans bireyleri canlandırdığını anımsatarak aynı tepkilerin onlara gösterilmediğini belirtti.

Scarlett Johansson

Ancak buna karşın yine de LGBTQ camiasında kimi tepkili mesajlar gelmeye devam ediyor. Leto’nun rolüyle Oscar aldığı, Eddie Redmayne’in de Oscar’a aday gösterildiği, yine Tambor’un da Emmy aldığı hatırlatıldı ve trans rollerinin ödüle giden bir basamak olmasından duyulan rahatsızlık dile getirildi.

Scarlett Johansson, şu günlerde çekimleri süren, Taika Waititi tarafından yönetilen JoJo Rabbit isimli 2. Dünya Savaşı döneminde geçen bir filmde rol alıyor. Güzel oyuncu ayrıca Marvel karakteri Black Widow’un ilk solo macerasında da kamera karşısına geçecek.

Scarlett Johansson

Yorum Yapılmamış: "Johansson'ın trans erkek rolü kızdırdı"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""