Korsan izleyenler yakında Netflix seyredecek!

Burcu B. Bilgin

Dünyaca ünlü internet televizyon ağı Netflix, Türkiye’de 1.5 yılını doldurdu. Dünyada 100 milyonun üzerinde kullanıcısı olan ve 190 pazarda yayın yapan Netflix, ülke ülke abone sayılarını açıklamadığından Türkiye’de de kaç eve ulaştıklarını bilmiyoruz.

Buna karşın abone sayısından gayet memnun olan Netflix, Türk seyircisine jest olarak ilk orijinal Türk dizisini de çekmeye karar verdi. Netflix yöneticilerinin illegal web sitelerinden dizi ya da film izleyenler, torrenta başvuranlar, başka bir deyimle içeriğe ”korsan” olarak ulaşanlar için de büyük hedefleri var.

Netflix’in ABD’deki yöneticilerine ulaştım ve Türkiye ile ilgili hedeflerini, Türkiye’deki izleyicilerin isteklerini ve dünya çapında Netflix yapımlarıyla ilgili gelişmeleri sordum. Bu röportajı sizlerle 3 parça olarak paylaşacağım. İşte Netflix’in Türk seyircisine mesajları:

-Netflix, Türkiye pazarında 1.5 yılını doldurdu. Ocak 2016’da başlayan serüven şimdi ilk Netflix yapımı Türk dizisi çekmeye kadar gitti. Netflix, Türkiye’de gördüğü ilgiden memnun mu?

-Biz, dünyanın önde gelen internet televizyon ağı olarak internet ve televizyonu birleştiriyor ve bu yeni internet televizyonu konseptinin gün geçtikçe yaygınlaşmasından da mutluluk duyuyoruz. Ocak 2016’da 130 yeni pazara açıldık ve böylelikle toplam 190 pazarda yayın yapmaya başladık.

Netflix

-Türkler Netflix’i seviyor-

Bugün dünyanın dört bir yanında günde 125 milyon saatini Netflix’te geçiren 100 milyonun üzerinde abonemiz var. Yayın yaptığımız ülkelerde yerelliğe, o ülkenin iletişim diline, insanların zevklerine, espri anlayışlarına önem veriyoruz. Bunun için  altyazılar, seslendirme ve tüm altyapısıyla tamamen Türkiye’ye uygun bir arayüz oluşturduk.

Netflix

Eylül 2016 tarihinde Türkiye’ye uygun platformu sunduğumuzda burada uzun soluklu olduğumuzu söyledik ve bir zamanlama da koymadık. Bize gelen tepkilerden de çok mutluyuz ve Türk insanının Netflix’i ve onlara sunduğumuz içerikleri gerçekten sevdiğini görüyoruz.

-Dünya artık internet çağı yaşıyor, bu bir gerçek… İzleme alışkanlıkları giderek online platformlara mı kayıyor?

Netflix’te amacımız Türkiye’de ve dünyadaki seyircimizin daha önce bunu böyle yapmamış olsalar dahi içeriklere yasal yoldan ulaşmaları. Üyelerimize kendilerine özel bir sistem sunuyoruz. Daha önce duymamış oldukları tavsiyeler veriyoruz, bunu yaparken de sizlerin neleri izlediğinizi göz önüne alıyoruz.

Mesela Japon animeleri veya Bollywood filmleri seviyorsanız bunları platformumuzda düşük bir maliyetle bulabiliyorsunuz. Bu, TV izlemenin kolay ve en iyi yolu. Yani kendi izleyeceklerinizi kontrol ediyorsunuz.

Netflix

Esasen seyirciler kendileri de televizyonun niteliklerini değiştiriyor. Sabah uyandığınızdan gece yatana kadar izlemeyi tercih ettiklerinizle gününüzü programlayabiliyorsunuz. Netflix’in yaptığı dünya çapında bir araştırma ortaya koyuyor ki seyirci sabahları aslında haberler yerine Unbreakable Kimmy Schmidt ve Grace and Frankie gibi komedi dizileri izliyor.

Öğleden sonraları televizyondaki kadın programları yerine Gilmore Girls A Year in the Life, The Crown, Suits, Vikings gibi drama dizilerini tercih ediyor. Akşamları Dexter gibi gerilim dizileri seyrediyor ve yatmadan önce yine  Master of None, Love gibi komedi dizilerine dönüyor. Yani izleyici güne başlarken ve bitirirken gülmeyi tercih ediyor.

-20 yıl sonra bütün TV’ler internette olacak-

Nasıl ki artık cep telefonları sabit hatlı telefonlarla büyük ölçüde yer değiştirdiyse inanıyoruz ki internet TV de yakın gelecekte genel toplumsal tercih haline gelecek. Global tahminlere göre 20 yıl içinde bütün televizyonlar internette olacak.

Televizyon kanalları istenildiği zaman izlenebilen HBO ya da Türkiye’deki Digiturk gibi dijital platformlara dönüşecek. Spor kanalları dahi böyle olacak. İstediğiniz maçı uygun bir cihazla izleme şansına sahip olacaksınız. İnanıyoruz ki bu tahminler Türkiye için de geçerli.

13 Reasons Why

-Yine Türkiye ve dünyada Netflix gibi dijital platformların en büyük sorunlarından biri izleyicinin film ya da dizileri illegal kaynaklardan indirmesi ya da film sitelerinden izlemesi. Türkiye’de de seyirci, özellikle dizilerin güncel bölümlerine de ulaşamadığı için yoğun olarak bu tip dizi film sitelerinden ücretsiz olarak seyretmeyi seçiyor. Netflix bünyesindeki birçok yapım da bu sitelere konularak yasal olmayan yollardan paylaşılıyor. Bunun önüne geçilmesi için planlarınız var mı?

Biz esasen korsanın istediği film ve dizileri bulamamak, içeriklere erişimin olmayışı ya da insanların izlemek istedikleri programlara erişimlerinin çok pahalı olmasından kaynaklandığına inanıyoruz. Bizim işimiz bu erişimi kolaylaştırmak, bu hizmeti uygun fiyata ve kaliteli biçimde vermek. Böylece korsan yerine Netflix izlemeyi tercih edeceksiniz.

Netflix üyeliği Türkiye’de aylık 15.99 liradan başlıyor. SD, HD ya da 4K formatlarını seçimlerinize, kaç cihazdan izleyeceğinize göre de fiyat seçenekleri değişiyor. Aslında bir sinema biletinden çok daha ucuz. İnanıyoruz ki izleyici Netflix’in rahatlığını, kalitesini gördükçe zaten doğal olarak illegal web siteleri yerine bizi seçecekler.

(DEVAM EDECEK)

Krysten Ritter-Jessica Jones dizisi

Yorum Yapılmamış: "Korsan izleyenler yakında Netflix seyredecek!"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""