Moda akımı yaratan 10 dizi

Burcu B. Bilgin

Öyle diziler var ki sadece gelişmeleriyle değil kostümleriyle de izleyicisini meraklandırıyor, her bölümünden sonra kahramanlarının üzerindeki kıyafetleri internette arıyoruz.

Bu kıyafetleri ve aksesuarları bazen diziler kendi sitelerinde satışa sunarken, kimi zaman da benzerlerini bir süre sonra mağazalarda veya ebay gibi sitelerde satılırken görüyoruz.  Sizler için moda akımı yaratan 10 diziyi seçtim:

-Pretty Little Liars: Dizi, ekrana geldiği 2012-2017 yılları arasında özellikle genç kızların ilgisini üzerine çekti. Bunda konusu kadar dizinin 5 başrolü Spencer (Troian Bellasario), Aria (Lucy Hale), Hanna (Ashley Benson), Emily (Shay Mitchell) ve Alison’ın (Sasha Pieterse) trend yaratan kıyafetlerinin de etkisi büyüktü.

Dizideki 5 kızın kıyafetleri, izleyenler tarafından dikkatle izlendi, taklit edildi. Spencer’ın sade ve seçkin, Emily’nin sportif, Hanna’nın tarz yaratan, Aria’nın çılgın ve Alison’ın renkli kıyafetleri dikkatleri üzerine çekti.

Ekranda hayli uzun süre kalan dizi, esrarengiz A tarafından şantaj yoluyla entrikaya sürüklenen 5 lise öğrencisinin hikayesini konu alıyordu.

/gene ne planlıyorlar bilinmez ama özellikle Spencer çok şık

Pretty Little Liars

-Gossip Girl: Ekrana 2007 yılında gelen Gossip Girl, moda alanında akım yaratan, döneminin önünde giden bir diziydi.

Pretty Little Liars kızları trendy olabilir ama Gossip Girl dizisinde kızlar kadar erkekler de şıklık yarışındaydı. Dizide Serena (Blake Lively), Blair (Leighton Meester), Jenny (Taylor Momsen), Vanessa (Jessica Szohr), Chuck (Ed Westwick) ve Nate (Chace Crawford) genç giyim, 90’lı yılların kült dizisi Hayat Ağacı ile tanınan Kelly Rutherford’un canlandırdığı Lily ile sevgilisi Rufus (Matthew Settle) ise olgun yaştaki giyim konusunda çığır açtı.

/60’ların erkek modasını takip eden Chuck

Gossip Girl

New York’un Üst Doğu yakasındaki bir özel okulun öğrencileri ile ebeveynleri arasındaki yaşananları ve bu ilişkileri her dakika kurcalayan Gossip Girl/Dedikodu Kız adlı dedikodu bloğunun ortalığı iyice karıştırmasını işleyen dizi, 2012 yılındaki 6. sezonuyla bitti.

Biteli 6 yıl geçmesine karşın dizinin ilk sezonundaki kıyafetler bile öncü tarzlarıyla bugün dahi giyilebilecek kadar şıklar.

/Serena o şapkayı ödünç versene

Gossip Girl

Dizi, geçen 6 yıla karşın moda bloglarında ”Gossip Girl dizisindeki karakterler gibi nasıl giyinebiliriz?” şeklindeki yazılara konu ediliyor. Dizinin özel hayatlarında da çok şık olan başrol oyuncuları, halen milyonlarca kişi tarafından izleniyor.

/üçüncü karede Serena ikonik görüntüsüyle

Gossip Girl

-Sex and the City: Aslında Sex and the City dizisinin 4 yıldızı Carrie (Sarah Jessica Parker), Samantha (Kim Cattrall), Charlotte (Kristin Davis) ve Miranda (Cynthia Nixon), 1999-2004 yılları arasında ekrana gelen 6 sezon boyunca çok şıktı.

Ama içlerinde biri vardı ki kurgu karakter olmasına karşın bugün bile en şık giyinen kadınlar arasında yer alıyor: Carrie Bradshaw…

1999’da, yani bundan 18 sene önce ekrana gelen Carrie, 1960’lardaki filmleriyle hala günümüz modasına etki eden Audrey Hepburn gibi bir tarz ikonu.

/Carrie yine yıkılıyor

Sex and the City

Kendisi de modaya düşkün olan ve moda dergilerinin, bloglarının gündeminden düşmeyen Sarah Jessica Parker dahi canlandırdığı Carrie’yi geçemedi.

Carrie’nin kıyafetleri, düzenlenen dizinin ardından düzenlenen müzayedede kapış kapış satıldı.

/Carrie’nin Paris şıklığı

Carrie Bradshaw Sex and the City

-Game of Thrones: Fantastik bir evrende geçen, ama kıyafetleri Orta Çağ Avrupa’sını andıran bir dizinin kostümlerinin gündelik hayatta giyilebileceğini söyleseler kimse inanmazdı herhalde…

Ama Game of Thrones, 2011’de ekrana gelip fenomen olduktan sonra hanelerin sembollerinden eldivenlere, uzun beyaz elbiselerden kolyelere, pelerinlere kadar hayranların ilgi odağı oldu. GOT tişörtleri sayesinde tekstil sektörü kalkındı.

Üstelik de sadece partilerde değil, gündelik hayatta da bu kostümleri kullanan fanatik hayranlar bulunuyor.

/Sansa’da güzel dursa da bunu alıp giyeni merak ediyorum

Game of Thrones Sansa

-Aşk-ı Memnu: Yerli yapımlar arasında da biri var ki ekrana geldiği dönem içerisinde bir çok kostümü izleyenler arasında ilgi odağı oldu.

Şu anda Kıvanç Tatlıtuğ ile evli olan Başak Dizer’in ortağı Deniz Marşal ile birlikte dizayn ettiği kıyafetler sayesinde Bihter gecelikleri, taytları, pantolonları, elbiseleri, tuvaletleri moda oldu.

Beren Saat tarafından canlandırılan Bihter Ziyagil kadar annesi Firdevs hanımın (Nebahat Çehre) kıyafetleri de o dönemde trend oldu.

/birinci karenin biraz modası geçse de diğer iki kıyafet çok iyi

Aşk-ı Memnu

-Miss Fisher’s Murder Mysteries: Konusu 1920’li yıllarda geçmesine karşın ikonik kıyafetleri sayesinde Miss Fisher, ekranda olduğu kadar modada da rüzgar gibi esti.

Dizinin kostümlerini hazırlayan Marion Boyce’un maharetli elleri sayesinde Miss Fisher’ın giydiklerinden bir çok kez kostüm sergisi açıldı. Yapımcılara gelen yoğun istekler üzerine Phryne Fisher’ın kıyafet ve takıları, dizinin internet sitesinde satışa sunuldu.

/20’lerden kalma da ne demek, bugün de giyilir

Miss Fisher's Murder Mysteries

-Peaky Blinders: Yine 1920’li yılların İngiltere’sinde geçen bir dizi de hem kadın, hem de erkek modasına nostaljik bir rüzgar getiriyor.

Giderek zenginleşen, güçlenen ve dönemine yön veren bir gangster çetesinin gerçek hikayesinden esinlenerek ekrana getirilen dizi, 2013 yılından beri izleyiciyle beraberliğini sürdürüyor.

Dizide kadınların şık kıyafetleri, şapkaları, erkeklerin uzun paltoları, deri eldivenleri, takım elbiseleri, ama özellikle de birbirinden şık kasketleri izleyicinin gönlünü fethediyor.

/Shelby kardeşler şıklık yarışında

Peaky Blinders

-Hayat Şarkısı: Ekrana 2016 yılında gelen Hayat Şarkısı, artık yerli diziler kısa ömürlü olduğundan geçen sene sona erdi.

Dizideki kıyafetler ise o kadar çok konuşuldu ki bir ara Hürriyet Gazetesi’nde ”Haftanın Dizi Kıyafetleri” diye bir köşe vardı, orayı resmen parsellemişti.

Hayat Şarkısı’nın kadın karakterleri Hülya, Melek, Filiz, Nurgül ve Zeynep kadar Kerim’in şıklığı da konuşuldu.

/Hürriyet’in bahsettiğim köşesinden alınma

Hayat Şarkısı

-Desperate Housewives: Özellikle biraz daha klasik giyinmeyi seven kadınlar için Desperate Housewives kahramanlarının kıyafetleri biçilmiş kaftan idi.

İçlerinde tarzı en çok benimsenen karakter ise seksi yıldız Eva Longoria tarafından canlandırılan fettan ev hanımı Gabrielle Solis idi.

Dizi, 2004-2012 yılları arasında ekranda fırtına gibi eserken, kıyafetleri de kadınlar için ilham kaynağı oldu.

/klasik şıklık yarışındaki beşli iş başında

Desperate Housewives

-Friends: Yine ekranların eski ama eskimeyen bir başka dizisi olan Friends, kıyafetlerin de ötesinde öyle bir akım yarattı ki o yıllarda önünde durulamadı. Hatta hala bile bu rüzgar dinmedi.

1994-2004 yılları arasında ekranda olan Friends dizisinde Rachel Green karakterini canlandıran Jennifer Aniston’ın saçının rengi ile modeli, Türkiye ve dünyada milyonlarca kadın tarafından taklit edildi.

Bu model o kadar gözdeydi ki yerini başka bir şeye bırakamaz derken Rachel saçının rengini biraz koyultup uzattı. Bu kesim de yine Friends seyircisi tarafından hemen benimsendi.

/sırayla moda olan o iki saç modeli ve Rachel

Friends Rachel Green Jennifer Aniston

Friends Rachel Green Jennifer Aniston

Yorum Yapılmamış: "Moda akımı yaratan 10 dizi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""