Muhteşem Showman: Gerçek bir görsel şölen

Burcu B. Bilgin

Oscar ödülünü Ay Işığı/Moonlight alsa da 2017 yılında en çok konuşulan film hiç şüphesiz La La Land oldu. Müzikallerin altın çağına izleyiciyi yeniden döndüren bu görsel şölenin başarısında güç alarak, filmin müziklerini yapan ikili Benj Pasek ve Justin Paul yeni bir film için notaların başına geçti: Muhteşem Showman/The Greatest Showman…

Başrolünü Sefiller/Les Miserables ile unutulmaz bir performans çıkaran, Altın Küre kazanan ve Oscar adayı olan Hugh Jackman’ın üstlendiği film, sıfırdan başlayarak bir sirk yaratan P.T Barnum’un gerçek hayat hikayesinden ilhamla beyazperdeye taşınmış.

The Greatest Showman

Esasen Barnum kadar onu canlandıran Jackman da kariyerinde şu dönemde cesur kararlar alıyor. Senelerdir kendisine milyon dolarlar kazandıran Logan/Wolverine karakterini son kez canlandıran Jackman, Iron Man olmaktan vazgeçemeyen Robert Downey JR ya da ödüllü bir kariyerin ardından Batman’e can simidi gibi yapışan Ben Affleck’in aksine yeni ufuklara yelken açtı.

Greatest Showman

Yönetmenliğini Michael Gracey’nin üstlendiği filmde Jackman’ın rol arkadaşları Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya, Rebecca Ferguson, Keala Settle, Yahya Abdul-Mateen II ve Natasha Liu Bordizzo.

Film, 12 yaşında askerlere atıştırmalık ve kiraz romu satarak ticarete atılan doğuştan iş adamı P.T. Barnum’un 1841 yılında aklına gelen ilginç bir fikirle cüceler, devler, sakallı kadınlar, bütün vücudu dövmelerle kaplı adamlar, albinolar ve akla gelebilecek her türlü farklı görünümlü insanla kurduğu sirkin hikayesini konu alıyor.

The Greatest Showman

Aslında Ortaçağ’ın sonlarından beri bilinen ve ”Ucube Şov/Freak Show” olarak adlandırılan bir girişimi, onları ucube değil eşit birer birey, bir ailenin fertleri gibi görerek hayata geçiren Barnum’un hayallerinin sınırı yok.

Ancak burada Barnum’un yaşam hikayesinden öte filmin müzikal anlamda büyük bir değeri var. Dans ve şovlarla süslenen görkemli bir görsel şölen niteliğindeki film, gerçekten türünün en iyi örnekleri arasında. Elbette öyküyü ele alıştaki ustalığıyla yönetmen Gracey’in altına altın bir imza attığı bir film Muhteşem Showman…

Greatest Showman Zac Efron Hugh Jackman

Gracey, Sefiller gibi tamamen müzikal yerine La La Land tarzı müzikli film yapma yoluna giderken hoş bir seyirlik sunuyor. Filmde Broadway’de de sahneye çıkan Jackman, müzik ve dans yeteneği kadar iyi oyunculuğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

The Greatest Showman Hugh Jackman

Zac Efron ise filmin gizli mücevheri. Çok iyi bir eşlikçi olan Efron, filmin duygusal sahnelerine damga vuruyor. Yine güzel sesiyle de kulağa hitap eden Rebeccan Ferguson, Jenny Lind rolünde parlıyor.

Zendaya, sakallı kadın şarkıcı Lettie rolündeki Keala Settle ve ekip olarak tüm sirk kadrosu parlak bir performans sergiliyor.

The Greatest Showman Keala Settle

Aile kavramı ve toplumun farklı olana bakış açısı üzerine kurduğu iki mesajının da başarıyla altını çizen film, 3 dalda Altın Küre adayı. Özellikle ”Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu” dalında Hugh Jackman, ikinci kez bir müzikalle Altın Küre’yi evine götürebilir.

Neticede mesajının altını iyi çizen, mükemmel bir görsel seyirlik sunan, göze ve kulağa hitap eden bir film Muhteşem Showman… İzlemenizi tavsiye ederim.

The Greatest Showman Hugh Jackman Michelle Williams

Yorum Yapılmamış: "Muhteşem Showman: Gerçek bir görsel şölen"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""