Oscar 2018: Oscar amca kimleri seviyor?

Burcu B. Bilgin

90. Oscar ödülü için geri sayım adaylıkların açıklanmasıyla başladı. Adaylıklar için farklı kıstasları önde tutan Akademi, Altın Küre ile de kimi dallarda farklı seçimlere gitti.

Bu yılın en dikkat çekici yönlerinden biri de bu yıl ustalık dönemindeki oyuncuların yarışta olması. Yarışacak filmler ise geçen yıllara nazaran daha az bahsedilen yapımlar, yani bir La La Land, bir The Danish Girl yok bu seneki yarışta. Biraz daha heyecansız geçeceğini söylersem yanlış olmaz.

Akademi’nin seçimlerinde en dikkat çekici olanı, Türkiye’de ”Suyun Sesi” ismiyle vizyona girecek The Shape of Water’ın 13 dalda adaylığı oldu.

Yine 4 dalda Altın Küre ödülünü evine götüren Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 7 adaylık kazandı. Yarış da bu 2 film arasında geçecek gibi görünüyor.

The Shape of Water

Bu yarışta eğer ipi Guillermo del Toro’nun farklı bir evren yarattığı The Shape of Water yerine 3 Billboards göğüslerse bunu son dönemin dalga dalga yükselen kadın mücadelesine borçlu olur.

Harvey Weinstein’in bir çok ünlü yıldızı taciz ettiğinin ortaya çıkmasının ardından Hollywood aktrislerince başlatılan ”Time is Up/Zaman Doldu” kampanyası filmin elini güçlendiriyor. Bu arada, bu yılki törene heyecan katacak öğe de bu protestolar ve yapılacak konuşmalar olacak.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Dunkirk ve Star Wars-

Altın Küre’nin üzdüğü filmlerden Dunkirk, 8 dalda aday gösterildi. Bu filmin teknik dallarda yeni bir Mad Max: Fury Road olması beklenebilir. Ancak Akademi, ”En İyi Görsel Efekt” dalında Dunkirk’ü aday göstermedi ve bu daldaki şampiyonu neredeyse ilan etti: Star Wars: Son Jedi…

Star Wars fanları için belirteyim, filmin adaylık sayısı 4…

-Kadın yönetmen Oscar tarihine geçti-

Akademi, ”Kadının hakkı kadına” diyerek Lady Bird filminin yönetmeni Greta Gerwig’i ”En İyi Yönetmen” dalında aday gösterdi. Her ne kadar Gerwig’in güçlü rakipleri karşısındaki şansı epey azsa da o şimdiden Oscar tarihine geçti.

Gerwig, ”En İyi Yönetmen” dalında aday gösterilen 5. kadın oldu. Akademi, 2010’da The Hurt Locker ile Kathryn Bigelow’dan beri bu dalda kadın aday göstermiyordu.

Greta Gerwig

The Post filminde rüya kadrosunu kuran Steven Spielberg ise beklediği adaylığı alamadı. Bu dalın favorisi Guillermo del Toro…

-Fatih Akın’ın filmi aday olamadı-

Paramparça filmiyle Altın Küre kazanan ve bu ödülü alan ilk Türk asıllı kişi olan Fatih Akın da Oscar’ın üzdüklerinden. Almanya adına yarışacak film aday gösterilmedi.

Fatih Akın Altın Küre

-James Franco şoku-

Oscar amcanın bu sene üzdüklerinin başında The Disaster Artist adlı filmle adaylık bekleyen James Franco geliyor. Bu aralar başı cinsel taciz iddialarıyla dertte olan aktörün bu yüzden şansını kaybettiği ortada.

Geçmişte Woody Allen ve Roman Polanski gibi taciz iddialarıyla gündeme gelen isimler aday gösterilmişti. Ama Akademi bu yıl ”zaman doldu” dedi.

James Franco Altın Küre

-Hugh Jackman da üzüldü-

Yine, Dünyanın En Büyük Şovmeni/The Greatest Showman filmiyle Altın Küre’yi James Franco’ya kaptıran Jackman da saf dışı kaldı.

”En İyi Erkek Oyuncu” dalında en şanslı aday En Karanlık Saat/Darkest Hour ile Gary Oldman. Filmde Winston Churchill’i canlandıran aktör şanslı çünkü Akademi ne zaman bir oyuncu iddialı şekilde tarihi bir karaktere bürünse ödülü veriyor. Bkz. Eddie Redmayne (Her Şeyin Teorisi), Daniel Day-Lewis (Lincoln), Nicole Kidman (Hours).

Darkest Hour Gary Oldman Kristin Scott Thomas

Bu dalın gediklisi Daniel Day-Lewis artık sinemayı bıraktığını açıklasa da son bir adaylık kaptı. Phantom Thread ile aday olan aktörden başka yine Akademi’nin sıkça aday gösterdiği Denzel Washington da Roman J.Israel, Esq. ile yarışta. Bu adaylık oldukça sürpriz oldu.

Washington 8 kez aday oldu, 2 kez kazandı. Day-Lewis’in 6. adaylığı ve 3 Oscar’ı var.

Get Out ile Daniel Kaluuya, Call Me by Your Name ile Timothee Chalamet ise pek şansları olmasa da diğer adaylar.

Daniel Day Lewis Oscar-Meryl Streep yine aday-

Meryl Streep, The Post filmiyle 21. kez aday. Her ne kadar ABD Başkanı Trump onu ”fazla abartılmış” bulsa da Akademi aynı fikirde değil.

Streep ile yarışacak ve muhtemelen kazanacak isim ise Three Billboards ile Frances McDormand. Beşinci kez aday olan oyuncu, 1997’de Fargo ile ”En İyi Kadın Oyuncu” dalında Oscar almıştı.

Diğer adaylar I, Tonya ile Margot Robbie ve Lady Bird ile Saoirse Ronan.

Frances McDormand Fargo

-Armie Hammer da Oscarzede-

Call Me by Your Name ile adaylık bekleyen Armie Hammer’ın da yüzü gülmezken, Florida Project filmi ile Willem Dafoe, Three Billboards ile Woody Harrelson ve Sam Rockwell, The Shape of Water ile Richard Jenkins ve All the Money in the World ile Christopher Plummer yarışacak.

Bu arada, 88 yaşındaki Plummer Oscar tarihindeki en yaşlı aday unvanını elde etti.

The Shape of Water

-En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu-

Mary J. Blige (Mudbound), Allison Janney (I, Tonya), Lesley Manville (Phantom Thread), Laurie Metcalf (Lady Bird) ve Octovia Spencer (The Shape of Water) ise ”En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında yarışıyor.

-Coco alır-

Animasyonların sevimli dünyasına girersek bu yılın banko adayı Coco olacak gibi görünüyor. Müzikleriyle de gönülleri fetheden dramatik animasyon, Altın Küre’yi de kazanmıştı.

Coco

Oscar ödülleri, 4 Mart 2018 tarihinde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak. Törenin sunucusu, geçen yıl Faye Dunaway ve Warren Beatty’nin yanlış anons skandalıyla ecel terleri döken, bir o kadar da Trump esprileri ile sempati toplayan Jimmy Kimmel…

Jimmy Kimmel

Yorum Yapılmamış: "Oscar 2018: Oscar amca kimleri seviyor?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""