Oscar: Popüler film kategorisi bu yıl yok

Amerikan Film Sanatları Akademisi’nin Hollywood’un popüler yapımlarını ödüllendirmek amacıyla bu yıl ilk kez başlatacağı ”Popüler Film Kategorisi” ertelendi.

Hayata geçirilmesi halinde bu yıl Deadpool 2, Mission: Impossible: Yansımalar, Black Panther, Avengers: Sonsuzluk Savaşı, Mamma Mia! Here We Go Again gibi filmlere kapının açılacağı yeni kategori, törenin çok popülerleşeceği kaygısındaki sinema çevrelerince tepki görmüştü.

Akademi, 91. Oscar Ödülleri töreninde yer almayacak olan yeni kategoriyle ilgili olarak, ”9 ay gibi kısa bir süre içinde hazırlıkların yetişmeyeceğinin fark edilmesi” sebebiyle yeni kategorinin bu yılki törene dahil edilmeyeceğini duyurdu.

Cate Blanchett Oscar

Yeni ödülle ilgili tartışmaların da takip edildiğine yer verilen açıklamada, bu kategorinin törenin saygınlığına uygun biçimde revize edileceği belirtildi.

Akademi Başkanı Dawn Hudson da,  “Bu yeni ödülle ilgili geniş tartışmalar oldu ve biz de kendi üyelerimiz arasında bunu yeniden ele almaya karar verdik. Yıllar içinde Oscar töreniyle ilgili bir çok değişiklik yaptık ve bu mirası geliştirerek sürdüreceğiz” dedi.

Oscar

Geçen yıl ilgi görmeyerek 90 yılın en düşük reytingini alan Oscar töreniyle ilgili değişiklikler yeni kategoriyle de sınırlı değil. 91. Oscar ödüllerinin süresi 3 saatle sınırlanacak şekilde kısaltıldı. Buna göre, 24 ödülden 6 veya 7’si, reklamlar sırasında sunulacak. Böylece seyircinin karşısına tüm ödüller gelmeyecek. Bu seçili ödüller her yıl dönüşümlü olacak.

91. Oscar Ödülleri, 24 Şubat 2019 tarihinde sahiplerini bulacak.

Yorum Yapılmamış: "Oscar: Popüler film kategorisi bu yıl yok"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""