Oscar yolcusu Kalandar Soğuğu’na yeni ödül

Türkiye’yi Oscar ödülleri için de temsil edecek olan Kalandar Soğuğu filmi, Asya Pasifik Film Festivali’nde 3 dalda ödülün sahibi oldu.

Konusu Karadeniz’deki bir dağ köyünde geçen Kalandar Soğuğu, ‘’En İyi Film’’, ‘’En İyi Sinematografi’’ ve ‘’Genç Sinema Ödülü’’ olmak üzere 3 dalda ödülün sahibi oldu. Macaristan/Türkiye ortak yapımı olan Kalandar Soğuğu, Avustralya’da düzenlenen törende ödülünü aldı.

Kalandar Soğuğu, Emin Alper’in imzasını taşıyan Tepenin Ardı filminin 2012 yılında ödülü almasının ardından Asya Pasifik Film Festivali’nde ‘’En İyi Film’’ ödülünü kazanan ikinci yapım oldu.

Tokyo Film Festivali’nde 13 ay once prömiyeri gerçekleştirilen Kalandar Soğuğu, bu festivalde de ‘’En İyi Film’’ ve Mustafa Kara’ya da ‘’En İyi Yönetmen’’ ödüllerini getirmişti.

Festivalde ‘’En İyi Yönetmen’’ ödülü ise Çin’den Feng Xiaogang’a gitti.  Yönetmenin kamera arkasına geçtiği I Am Not Madame Bovary, Çin’deki adalet sistemini eleştiren bir film.

Asya Pasifik Film Festivali, 10. kez düzenleniyor.

-Kalandar Soğuğu

Yönetmenliğini Mustafa Kara’nın üstlendiği filmde, Mustafa Kara, Tuncer Salman, Haydar Şişman, Nuray Yeşilaraz, Hanife Kara, İbrahim Kuvvet, Muzaffer Şen , Hasan Fehmi Hizal ve Ahmet Kayar yer alıyor.

Film, sisler içerisindeki Karadeniz’in bir dağ köyünde, küçük ailesiyle yaşayan Mehmet’in bir yandan geçimini birkaç hayvanla sağlamaya çalışırken, diğer yandan büyük bir tutkuyla dağlarda madende altın rezervi aramaya çalışmasını işliyor. Çabaları artık gitgide umutsuzluğa dönüşürken, aldığı yeni bir haber Mehmet’i Artvin’de gerçekleştirilecek olan boğa güreşlerine sürüklüyor. Karadeniz’in eşsiz doğasını bireyin yaşam mücadelesi eşliğinde anlatan film, Türk Sineması adına gerçek bir baş yapıt…

Kalandar Soğuğu, 16 Eylül 2016 tarihinde gösterime girmiş, 9 haftalık gösterimi süresince 20 bin 475 kişi tarafından izlenmişti.

Kalandar Soğuğu

Yorum Yapılmamış: "Oscar yolcusu Kalandar Soğuğu'na yeni ödül"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""