Şahsiyet: Dizi finali bize neler anlattı?

Burcu B. Bilgin

(Şahsiyet dizisi finalini izlemiş olanlar okumalıdır)

Puhu TV ekranlarına gelen ve son yılların en çok konuşulan dizilerden olan Şahsiyet, 12 bölümünün ardından ekrana veda etti.

Senaryosunu ünlü yazar Hakan Günday’ın kaleme aldığı, Onur Saylak’ın kamera arkasına geçtiği, Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Necip Memili, Müjde Ar, Şebnem Bozoklu başta gelmek üzere sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip olan dizinin finali de başarılı alt metinlerle doluydu. Peki bu başarılı dizinin finali bize neler anlattı?

-Dizinin temelini dayandırdığı konu, N.Ç olayına göndermeydi: Hakan Günday, hayali kasaba Kambura’da 53 kişinin 2 yıl boyunca tecavüz ettiği 12 yaşındaki Reyhan Şahin (Naz Karaca) için Mardinli 13 yaşındaki NÇ’den esinlenmişti.

Mardinli NÇ, 13 yaşındayken yaşadığı yerdeki bazı ileri gelenler ve yöneticilerin de bulunduğu 28 kişinin cinsel istismar ve tecavüzüne uğramıştı. İsmi saklanan ve artık bir hukuk öğrencisi olan NÇ’nin 2002’de başına gelenler Türkiye’de günlerce konuşulmuştu. Reyhan ise dizide canına kıydı.

Şahsiyet Reyhan Naz Karaca

-Çocuk gelinler ve çocuk gelin intiharları da gündeme geldi: İpuçlarıyla çocukluk arkadaşı Reyhan’a ulaşan Nevra (Cansu Dere), öğretmenini ziyaret etti. Öğretmeni ise 50 yaşındayken 15 yaşındaki bir genç kızla evlenmişti. Zaten sonrasında onun cezasını da Agah bey kendi elleriyle vererek yastıkla boğdu.

Şahsiyet Haluk Bilginer

İntihar eden Reyhan’ın günlüğü ninesi tarafından bu öğretmene getirildiyse de öğretmenin çocuk yaşta evlendiği eşi, yaşlı kadını adliyeye yönlendirdi. Konuşurlarken günlüğü neden öğretmene vermediğini soran Nevra’ya, ”Kendine eş diye çocuk alan adama mı verecektim günlüğü?” diyerek neden böyle yaptığını açıkladı.

Böylece dizide çocuk gelinler sorununa da parmak basıldı. Öğretmen yastıkla boğulduktan sonra eşi yastığı düzeltip kenara koyarak yeni yaşamına huzurla başladı.

Şahsiyet

-Günlük her şeyi anahtarı oldu: Ninenin verdiği günlüğü o sırada Kambura’da adliye memuru olan Agah bey, önce savcıya vermeyi düşünmüş, ancak savcının adının da günlükteki tecavüzcüler arasında bulunduğunu görünce sessiz kalmıştı.

Yıllar sonra Alzheimer olduğunda adaleti kendi eliyle sağlamak için cinayetlere başlayan Agah, yaptıklarını unutacağını düşünerek katil olmaya karar vermişti.

Şahsiyet Haluk Bilginer Agah Beyoğlu

Günlükte Nevra’nın da adını gören Agah, cinayetlerden sonra ona notlar yollayarak harekete geçmesini bekledi. Ama Nevra travma sonucu her şeyi unutmuştu. Olaylar çözüldükçe Reyhan’ı hatırlamaya başlayan Nevra, sonunda Cemil’in (Hüseyin Avni Danyal) tecavüzüne uğradığını ve hayatının bu gizli travmayla geçtiğini fark etti.

Agah, finalde Cemil’i öldürmek için ikna etmeye çalıştığı Nevra’nın ”Ben bunun için polis olmadım” demesi üzerine, ”Hayır sen bunun için polis oldun. Reyhan için, kendin için polis oldun” dedi.

Şahsiyet Cansu Dere

-Sivas olayı ile ev yakması arasındaki bağlantı: Dizide sadece NÇ olayı ve çocuk gelinlere değil kasabanın topluca Tayyar’ın evini yaktığı sahnede Sivas olaylarına da gönderme yapıldı.

Tüm kasabanın aslında adalet arayan aynı adamın evinin önünde toplandığı sahnede evi Sivas’taki Madımak Oteli ile özdeşleştiren Günday, hikayenin alt metninde başarılı bir metafor kullandı.

Şahsiyet Haluk Bilginer

-İffet intikamını yıllar sonra aldı: 1982 tarihli İffet filminde kafası sevgilisi Cemil (Faruk Peker) tarafından araba kapısına sıkıştırılarak tecavüz edilen bir genç kızı canlandıran Müjde Ar, 36 yıl sonra Şahsiyet dizisi sayesinde intikamını aldı.

Nevra’nın annesi Nesrin rolündeki Ar, filmin esprili sahnesinde kasabada terör estiren erkeklerin kafalarını arabasının camına sıkıştırarak gaza bastı ve İffet’in çektiklerini bir anlamda onlara ödetmiş oldu.

Şahsiyet

-Bu ülkede her şey unutulur: Firuz (Fırat Topkorur) ile Agah bey arasındaki sahneler de diyalogları ile çok vurucuydu. Agah’ı önce yakalayan, sonra Cemil’i öldürmesi şartıyla bırakan Firuz, ”Ama oğlum ben kaç kişiyi öldürdüm, beni bırakırlar mı, peşimde polisler var” diyen Agah’a karşı çıktı.

Firuz’un, ”Sadece sen mi hastasın sanıyorsun? Bu ülkede herkes hasta. Bu ülkede her şey unutulur” sözleri ülke gündeminde her şeyin unutuluverdiği yakın tarihimize ışık tutar nitelikteydi.

Şahsiyet Metin Akdülger Ateş

-Uğur Mumcu’nun katledilmesi ve Ateş: Her ne kadar başına gelecekleri az çok tahmin ettiysek de aslında Ateş’in (Metin Akdülger) başına gelenler bir başka başarılı metafor kullanımıydı.

Başından beri gazeteciliğe gönül veren, iyi gazetecilik yapamadığını düşünerek istifa eden, Reyhan olayının örtbas edilişinde üst düzey yetkililerin rolünü çözen Ateş, yapılan suikastle sevgilisinin gözleri önünde arabasında havaya uçtu. Böylece Günday, Uğur Mumcu’ya başarılı bir saygı duruşunda bulundu.

Şahsiyet

-Adalet ile hukuk aynı şey midir?: Son yıllarda sürekli tanık olduğumuz yargıya intikal eden olayların çözülmemesi, kadına şiddet uygulayanların, yolsuzluk yapanların salıverilmesi, buna mukabil bazı isimlerin uzayan tutukluluk süreleri ile adalete olan güvenin azalması, final sekansından bir önceki sahnede ortaya konuldu.

Agah, ”Bu adamın tutuklanması lazım, mahkemeye çıkarılmalı” diyen Nevra’ya, ”Şimdi adalet ayrı, hukuk ayrı” bu isyanını dile getirdi.

Şahsiyet Cansu Dere

-Agah bey neden zil takıp oynadı?: Agah, sevgilisi Nükhet’e (Şenay Gürler) kızı Zuhal (Şebnem Bozoklu) ve torunu Deva’nın (Recep Usta) Avustralya’ya dönüşlerine çok üzüldüğünü söyledi. Ancak odaya gidince çok sevinerek kelimenin tam anlamıyla zil takıp oynadı.

Şahsiyet Recep Usta

Her ne kadar Agah’ın özgürlüğüne düşkün olduğundan buna sevindiğini düşünsek de Agah ile Zuhal ilişkisini geren ”yatılı okula gönderme” olayı sonradan çözüldü. Agah, kızını kasabanın çirkin ortamından uzaklaştırmak için bu kararı almıştı.

Sonrasında ”Sen tut bu Cemil gibilerden uzak olsun diye yatılı okula yolla, gelsin koca İstanbul’da Cemil’i bulsun” diyen Agah, aslında kızı Cemil’den kurtulacağı için çok sevinmişti.

Şahsiyet Haluk Bilginer

-Deva’nın konuşmayan kız arkadaşı ve konuşan kadınlar: Deva’nın kız arkadaşı Süveyda (Rabia Soytürk), kendisine ”o…” diyen delikanlıyı verdikleri partide babasının silahıyla vurdu.

Yakalanan genç kız, o güne değin hiç ağzını açıp konuşmazken bir anda dile gelerek içindekileri döktü. Genç kızın kimliğinde cinsel tacize karşı konuşmayan kadınların günü gelince adalet arayışları gündeme getirildi.

Şahsiyet

-Cemil’i ve diğerlerini kim öldürdü?: Cemil’in önündeki Nevra ile arkasındaki Agah ellerinde birer silahla dururken sahne karardı ve iki el silah sesi duyduk. Yani Cemil’e muhtemelen hem Agah, hem de Nevra ateş etti.

Ayrıca, Reyhan’a zarar veren 4 kişi daha bu olaydan sonra öldürüldü. Onları da büyük ihtimalle Nevra öldürdü ve alınlarındaki notlarda Reyhan’ın intihar ettiğinde hamile olduğunu da öğrendik.

Şahsiyet

-Agah bey gerçekten her şeyi unuttu mu?: Agah, muhtemelen ağır derecede Alzheimer olduğu gerekçesiyle bakım görmek şartıyla serbest kaldı. Final sekansında Nevra’nın babasıyla aynı bakım evinde bulunan Agah’ın her şeyi unuttuğunu sandık.

Lakin Nevra’nın babası,  “esrarengiz biçimde” sürekli bozulan televizyondan yakınınca Nevra ve Agah anlamlı şekilde bakıştı. Böylece anladık ki ikili arasında ”gizli bir anlaşma” var ve Agah hala her şeyi unutmamış.

Şahsiyet

Netice itibarıyla bir çok gönderme ve metafora sahip, alt metni zengin, karakterleri ustaca yaratılmış, oyuncuları, yaratıcı kadrosu ve yönetmeni başarılı, senaryosu çok kuvvetli bir mini diziyi 12 bölümle, tam tadındayken geride bıraktık.

Mini dizilere alışkın olmadığımız Türkiye’de Şahsiyet gibi başarılı örneklerini gelecek yayın döneminde de görmeyi diliyorum.

Şahsiyet Ateş Metin Akdülger

17 Yorumlar: "Şahsiyet: Dizi finali bize neler anlattı?"

 • comment-avatar
  Sevim Er 25 Haziran 2018 (00:42)

  Dizi kadar güzel bir anlatım olmuş bu yazınız.Alt metin önemli çünkü.Başarılı

 • comment-avatar
  semoLi 6 Temmuz 2018 (04:40)

  Ateş’in suikast olayı ve iki el ateş edildiğinde Cemil’i kimin vurduğunu tam anlayamamıştım.
  Aydınlattığınız için teşekkürler

 • comment-avatar
  Cemile 6 Temmuz 2018 (16:28)

  Dizi bittikten sonra tekrarlarini izleyecek kadar sevfim ozellikle son uc bolum beni dumur etti son bolum sokla beni bitirdi!harika bir is omus eli degen herkesin emegine saglik haluk bilginer muhtesem agah bey kesinlikle ruh ikicim bayilfim kdndifine

 • comment-avatar
  Merve Aysel Yener 8 Ağustos 2018 (18:19)

  Dizide Reyhan’ı pazarlayan kişi ahırında bi kızı tutsak etmişti… Buna neden yer verilmedi? O kız ordan kurtarılamadı ve o adam öldürülmedi bi malumatı olan var mı? Nevra kiminle evlendi acaba

  • comment-avatar
   sinekaf 8 Ağustos 2018 (21:54)

   Bravo, güzel ayrıntılara dikkat etmişsiniz. Diğer kızın akıbeti mühim. Nevra ise herhalde bizim dizi içinde tanımadığımız biriyle evlenmiş olabilir ki herhangi bir ipucu yoktu. Keşke başka bir hikayeyle devamı gelse

 • comment-avatar
  Emre 18 Ağustos 2018 (15:11)

  Köyde ikinci kız çocuğunu pazarlayana ne oldu?

 • comment-avatar
  Zeynep Ayyıldız 14 Eylül 2018 (23:53)

  Nevra kimseyle evlenmedi, Ateş öldükten 1 hafta sonra tuvalette musluğu açıp kapattı defalarca ve sonraki sahnede avucunun içinde hamilelik testi vardı, zaten huzurevine babasını ziyarete geldiğinde de çocuğuna Ateş adını verdiğini gördük.

  • comment-avatar
   sinekaf 19 Eylül 2018 (21:45)

   Teşekkürler…

 • comment-avatar
  bilge etc. 17 Ekim 2018 (19:54)

  harikulade bir seriye harikulade bir analizleme olmuş, emeğinize sağlık.

  • comment-avatar
   sinekaf 22 Ekim 2018 (14:23)

   Çok teşekkürler, mutlu oldum (Burcu Bilgin)

 • comment-avatar
  Müslüm Durnagöl 22 Ekim 2018 (00:11)

  Agâh Bey’in eşi Mebrure Hanım’a sağlığındayken bakamaması ve aynı onun gibi bir başka alzheimer hastası, öldürdüğü hakimin eşi olan Feza Hanım’a bakmak istemesi, yine Agâh Bey’in kızı Zuhâl’in boşanma arefesindeki eşi için (Alkolik olmama rağmen o adam bana baktı-oğlu Deva’ya söylüyor) sözleri ne olursa olsun eşlerin her şartta özellikle de sağlığın yitirildiği zamanda yanlarında olmamız gerektiğini de işlemiş.

  • comment-avatar
   sinekaf 22 Ekim 2018 (14:24)

   Çok yerinde bir tespit… Katkı için teşekkürler

 • comment-avatar
  Emir 6 Aralık 2018 (16:21)

  Dizinin başlarında yapacak ve üzerinde düşünecek bir işi olmayan, televizyona bakarak hayatını sürdüren Agâh Bey, alzheimer olduğunu öğrendikten ve Reyhan olayına karışan herkesi öldürmeye karar verdikten sonra işe televizyonu camdan aşağı fırlatmakla başlıyor. Dizinin sonuna kadar sürüyor bu televizyonla mücadele. Ve dizinin sonunda da Türk halkının her şeyi unutmasından yakınılıyor. Televizyona karşı bu öfkenin verdiği mesajın, televizyonun insanları ayakta uyuttuğu ve artık televizyonlarımızı camdan aşağı atıp uyanmamız gerektiği olduğunu düşünüyorum.

  • comment-avatar
   sinekaf 6 Aralık 2018 (21:27)

   Gerçekten de o mesaj gizli, haklısınız

 • comment-avatar
  ZENGİN 6 Aralık 2018 (18:46)

  ‘’Agah bey gerçekten her şeyi unuttu mu?: Agah, muhtemelen ağır derecede Alzheimer olduğu gerekçesiyle bakım görmek şartıyla serbest kaldı’’
  Benim yorumum: Agah’ın katil olduğunu sadece Firuz ve Nevra biliyordu.İkiside bildiğimiz sebeplerden dolayı hayatlarına cinayeti çözememiş gibi devam etti ve Agah’ı ihbar etmedi. Agah İstanbulda kimsesi kalmadığı ve hasta olduğu için huzurevine yerleşti. Agah’tan sonraki 4 cinayetide bayrağı Agahtan devir alan Nevra işleyip kamburadaki günahın bedelini herkese ödetti. Cemil vurulurken 2 el ateş sesi duyduk. Agah Nevraya ilk cinayet zor olur sonrası kolay olur gibi bir mesaj verdi. Buradanda Cemile ateş edenlerden biri Nevraydı ve sonraki 4 cinayeti kolayca işlemesi yolu açıldı gibi oldu sanki.

  • comment-avatar
   sinekaf 6 Aralık 2018 (21:28)

   Belki de…

 • comment-avatar
  Oguzhand 10 Aralık 2018 (07:58)

  Filmin ismi ozenle secilmis. Sahsiyet, icine daldirildigin hayat denizinde aldigin seklin adidir. Agah bey, bulundugu topluluga gucunun yetemeyecegini dusunurek kendini kandirir.Kendini cok sever olmekten cok korkar fakat Alzeimer onun uyudugu butun korku uykularindan uyandirmistir.Tek basina ciktigi bu uzun soluklu intikam yolculugunda son durak adaleti kendi elleriyle almasi gerektigine inandigi Nevrayla silah arkadasi olur.Islenen konu itibari ile filmin ve karakterlerin oyunculuklarindan ziyade senaryo bize cok sey anlatir.Toplum kendi adaletini saglayabilir mi? kararlarini kendi vermeli midir? Iyi ve kotunun tanimi nedir ?Adalet,cocuk istismari,ayrimcilik,otorite,hukuk vb pek cok soruya Turk dizilerinin tekduzeliginden siyrilip cevap vermeye calismis.Emegi gecenlerin ellerine saglik

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""