Sherlock: 4. sezona mendil ıslatan başlangıç

Burcu B. Bilgin

(4. sezon 1. bölümü izlemiş olanlar okumalıdır)

Sherlock dizisinin tam 2 yıldır beklenen 4. sezonu nihayet ekrana gelmeye başladı. Çekimlerin başlamasına kadar hayranları meraklandıran 4.sezonun ”The Six Thatchers/6 Thatcher” adlı ilk bölümü, hem aksiyon, hem casusluk, hem de duygusallığın iç içe geçtiği şaşırtıcı gelişmelere sahne oldu.

Sherlock Holmes’u canlandıran Benedict Cumberbatch’in, Comic-Con etkinliğinde dizinin tanıtımı yapılırken, Sherlock’un yeni sezonda çok duygusal anlar  yaşayacağını ve ruhsal sıkıntı içine gireceğine ilişkin verdiği ipuçları da sezonun ilk bölümünde gerçekleşti. Peki, Sherlock’un ekran serüveni boyunca gelmiş geçmiş en duygusal bölümünde neler yaşandı?

1- Moriarty bilmecesi: Dizinin yeni sezondaki 1. bölümü şaşırtmacalarla doluydu. Bunlardan ilki daha bölümün başında geldi. Sherlock, ağabeyi Mycroft Holmes (Mark Gatiss) ve görev arkadaşlarıyla içine karıştığı esrarengiz silahlı saldırıyı ele alırken sürekli tweet atarak Mycroft’u gerdi.

Telefonundan sürekli ilginç etiketleri tweetleyen Sherlock’a sinirlenen Mycroft’u cevaplayan Sherlock, bütün yaşananların Moriarty’nin ”öldükten sonra intikam almak için” düzenlediği bir oyun olduğundan şüphelendiğini söyledi. Bu sözleri, onun beklendiği şekilde Moriarty’yi kafasından hala atamadığını da gösterdi. Böylece bütün şüpheler Moriarty üzerine çekildi.

Sherlock

2-Kader ve tüccar: Bu bölümün teması, insanın kaderini değiştirip değiştiremeyeceği idi. Bu vurgu da Sherlock’un dinlemeyi hiç sevmediği ”Bağdatlı Tüccar” hikayesi ile aktarıldı.

Bağdat’ta pazar yerinde rastladığı ve onu görünce şaşıran ölüm meleğinden kaçmak için Samarra’ya giden, ancak Azrail’in, ”Seni orada görünce şaşırdım. Çünkü seni Samarra’da bekliyordum” dediği tüccarın öyküsünden küçük yaştan beri hoşlanmayan Sherlock’un insanın kaderini kendisinin çizeceğine ilişkin kati inancı vardı. Bu hikaye, bölümün sonundaki şok gelişmeyle tam anlamını buldu.

Sherlock

3-Sherlock vaftiz babası: Yeni sezonun ilk bölümü, yan hikaye olarak sıkı dostlar Sherlock ile Watson arasındaki bağın geçirdiği zorlu sınavı da işledi. John ile eşi Mary’ye onları koruyacağına ve kollayacağına dair söz veren Sherlock, hayattaki tek dostunun yeni doğan kızı Rosamund’un da vaftiz babası oldu.

Sosyopat ve obsesif kompulsif olan Sherlock, her ne kadar sosyal ortamlarda bulunmak istemese de Watson çiftinin kızının vaftiz töreninde yer aldı. Böylece Sherlock’un sezonun başından bu yana gösterdiği karakter değişimi de senaryoda başarıyla aktarılmış oldu.

Sherlock

4-Esrarengiz kaza ve Thatcher’lar: Bölümdeki bir vakanın çözümü, olaylar zinciri ile çok farklı bir yöne giderken, zincirin ilk halkası, Welsborough ailesinin oğulları Charlie’nin esrarengiz ölümüydü. Babasının 50. yaşgününde onunla Tibet’ten görüntülü bağlantı yapan Charlie, babasından dışarı çıkıp otomobilinin önündeki Power Ranger figürünü çekmesini istedi. Babasının fotoğrafı çekmesinin ardından bağlantı kesildi.

Charlie’den uzun süre haber alınamadı. Günler sonra park halindeki arabasına bir başka otomobilin çarpması sonucunda patlama oldu ve arabada Charlie’nin cesedi bulundu, ancak ilginç bir şekilde aslında en az 1 hafta önce öldüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine Sherlock devreye girdi.

Sherlock

Vakayı çözen Sherlock, Charlie’nin babasına sürpriz yapmak için otomobilde saklandığını, üzerine koltuk kılıfı şeklinde bir kostüm giydiğini, ancak bu sırada aniden fenalaşarak öldüğünü ortaya çıkardı.

Bu vakayı çözerken evde eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’ın bir büstünün olduğu ve garip biçimde eve giren biri tarafından parçalandığı ortaya çıktı. Bununla aşırı derecede ilgilenen Sherlock’un bu tavrı herkesi meraklandırdı. Elbette ki Sherlock, yine her şeyin arkasında Moriarty’nin bulunduğu düşüncesindeydi. Bu durumu da Mycroft ile paylaştı.

Sherlock

5-Thatcher büstlerinin izi peşinde: Araştırma sırasında Welsborough ailesinin dışında aynı Thatcher büstünden 5 tane daha olduğunu, bunların 1’i dışında hepsinin kırıldığını ortaya çıkaran Sherlock, Mary ve John Watson’ı da yanına alarak büstlerin izini sürdü. Burnu çok kuvvetli olan Toby adlı köpekten de yardım alan Sherlock giderek çözüme doğru ilerledi.

6-Mary sen kimsin?: Son büstün yerini sonunda bulan Sherlock, girdiği evde büstü almaya çalışan yüzü maskeli kişiyle karşılaştı. Bu sırada onunla arasında boğuşma geçen Sherlock, bu esrarengiz kişiyle aksiyon yıldızlarını aratmayacak ölçüde bir yakın dövüş sahnesi yaşadı.

Sonunda maskeli adamla yüz yüze gelen Sherlock, Moriarty’nin adamı zannettiği kişinin aslında Mary Watson’ın ajanlık günlerinden ekip arkadaşı olduğunu öğrenince şaşırdı.

Sherlock

Mary ile aynı ekipte olan, ancak bir görev sırasında uğradıkları silahlı saldırıda rehin alınan AJ kod adlı kişi, bu saldırıdan sonra ortadan kaybolduğu için başına gelenlerin sorumlusunun Mary olduğunu düşünüyordu. Ajan, polisin evin çevresini sarmasına karşın punduna getirip kaçtı. Bu sırada onun asıl amacının da Thatcher büstü içine sakladığı flaş diski almak olduğu ortaya çıktı. Sherlock, aynı flaş diski Mary’nin ajan kimliği ifşa olduğunda onun tarafından şömineye atıldığı sırada gördüğü için tanıyordu.

Sherlock

7-Mary ile yüzleşme: Sherlock ile eşini atlatan Mary, Watson’a bir mektup bırakarak af diledi. Kılık değiştirerek Fas’a gelen Mary, burada ilginç bir şekilde flaş disk sayesinde izini süren Sherlock ve eşi John ile karşılaştı. Daha sonra ekip arkadaşı AJ ile de karşı karşıya gelen Mary, onun senelerdir kendisine kin güttüğünü, çünkü ekibi bilerek ortada bıraktığını zannettiğini öğrendi.

Karşılıklı silahların çekildiği heyecan dolu sahnede AJ, kendisini rehin alanlar tarafından sık sık”Ammo” kodunun tekrarlandığını duyduğunu Sherlock’a itiraf etti. Bu ihaneti gerçekleştiren kişinin ise ”bir İngiliz kadın” olduğu söylendiğinden Mary’den kuşkulanan AJ, baskın yapan polis tarafından öldürüldü.

Sherlock 4. sezon

8-John’un ihaneti: Bebeğin doğumu ve onu izleyen dönemde yalnızlaşan Watson, otobüste gördüğü bir kadınla duygusal yakışlık kurdu. Hatta onunla telefonla mesajlaşan Watson’ın, eşi Mary’nin ağlayan bebeklerine bakmaya gittiğinde dahi mesajlaşmayı sürdürdüğü sahne bölümün şaşırtıcı anlarındandı.

9-Mary’nin acı sonu: Koddan yola çıkarak sırları satan kişinin gizli serviste sekreterlik yapan Vivian adlı bir kadın olduğunu keşfeden Sherlock, olay yerine gelen Mary ve John Watson ile onun bütün hikayesini öğrendi. Bu sahnede, Sherlock’un Vivian’ın özel yaşamına ilişkin dış görüntüsüne bakarak yaptığı çarpıcı analiz yine onun dehasını ortaya koydu.

Ancak tam Vivian’ın ele geçirileceği sırada yaşlı kadın silahını Sherlock’a doğrulttu. Kurşunun önüne atlayan Mary, acı şekilde hayata veda etti. Bu sahnede Dr. Watson’ı canlandıran Martin Freeman’ın üst düzey performansının da etkisiyle izleyici gözyaşına boğuldu.

Sherlock

10-Sherlock darmadağın: Mary Watson’ın ölümünün ardından John, söz verdiği halde eşi Mary’yi korumadığı gerekçesiyle Sherlock’a sırt çevirdi. Sherlock’tan uzak duran Watson’ın bu tavrı karşısında büyük üzüntü duyan Sherlock, Mary’nin ölümü sebebiyle kendini suçlamaya başladı.

Büyük bir kırılma yaşayan ve hayatında ilk kez destek almak için terapistin kapısını çalan Sherlock, baştaki Bağdatlı tüccar hikayesine dönerek ”kaderini değiştiremeyeceği” fikrine kapıldı. Bu durum da onu daha çok yıktı. Mary’den ölümünden önce kaydettiği bir CD alan Sherlock, onun ”Ben öldüğümde senden bir şey yapmanı istiyorum: John Watson’ı koru Sherlock” vasiyetini öğrendi.

Sherlock

Bölüm, Sherlock’un, ”Ne zaman izlediğimiz yol ayağımıza dolanır? Ne zaman bu yol, tek yönlü bir nehir gibi akmaya başlar? Ölüm hepimizi Samarra’da bekliyor. Ama Samarra’dan kurtulmak mümkün mü?” sözleriyle sona erdi.

Bundan önceki tüm sezonlardan farklı olarak karakterlerin iç yolculukları, kırılma noktaları, aralarındaki bağlar ve hayatın onları nereye getirdiğine yoğunlaşan bölüm, izleyiciye artık hiçbir şeyin eski sezonlardaki gibi olmadığını gösterdi.

Bu bölümle beraber, Benedict Cumberbatch’in, ”Benim senaryodan izlenimim, her şeyin artık bir sona ulaştığı ve bu sezonun son olduğu yönünde” açıklamasını düşündüm. Benim de aldığım izlenim Sherlock’un 4. sezondan sonra bizlerle olamayacağı… Ancak bana öyle geliyor ki bu sezonu hiç unutmayacağız.

Sherlock

Yorum Yapılmamış: "Sherlock: 4. sezona mendil ıslatan başlangıç"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""