Sherlock dizisinde bunu kaç kişi gördü?

Burcu B. Bilgin

(Sherlock 4. sezon 1. bölümü izlemiş olanlar okumalıdır)

Sherlock dizisinin 4. sezonu uzun bir aradan sonra nihayet ekrana geldi. Dizinin ”The Six Thatchers” adlı ilk bölümü, çok şaşırtıcı bir gelişme, bol bol gözyaşı ve bildiğimiz Sherlock’un çok ötesinde bir Sherlock Holmes’u ekrana getirdiği gibi izleyiciyi tam anlamıyla ters köşeye yatıran bir sürpriz de yaptı.

Sherlock, yeni bölümde ”insanın kaderini kendisinin değiştirip değiştiremeyeceğine” ilişkin bir sınav verirken, çözdüğü bir vakadan hareketle kendini yakın çevresini ilgilendiren bir gelişmeyle karşı karşıya buldu. Genç bir öğrencinin ölümünü araştırırken evde kırılan Margaret Thatcher büstü kafasına takılan Sherlock, bu büstten 5 tane daha olduğunu keşfetti.

-Thatcher büstleri-

Thatcher büstlerinin peşine düşen Sherlock, bunun Moriarty’nin bir oyunu olduğunu sanırken bu bilmecenin çözümü çok garip bir şekilde onun ve Watson ailesinin hayatını değiştirdi. Son büstü de bulan Sherlock, büstleri kıranın Mary Watson’ın ajan olduğu yıllardan ekip arkadaşı olduğunu öğrendi.

AJ adlı bu ajan, gizli bir görev sırasında rehin alınmıştı ve uzun süre işkence gördü. Bu sırada işkencecilerden bütün bunların ”İngiliz bir kadının” yüzünden olduğunu duyan AJ, bu kadının Mary olduğunu zannederek onu öldürmek üzere peşine düşmüş, büstlerden birinin içine ise ekiplerinin sırlarını içeren flaş disklerden birini saklamış olduğu için onları sırayla kırıyordu.

Mary, Sherlock ve Watson’ı atlattığını zannederek kılık değiştirip Fas’a geldiğinde önce onları, sonra da AJ’i karşısında buldu. AJ ile yüzleşmesinin ardından gerçekleri karşılıklı öğrenseler de AJ polis baskınında öldürüldü.

Sherlock

-Dikkatli izleyici dışında görebilen olmadı-

Sonunda İngiliz kadının gizli serviste çalışan Vivian adlı yaşlı bir sekreter olduğunu çözen Sherlock, onu sorgularken her zamanki yöntemlerini kullandı.

Vivian, Sherlock’un çok zekice yöntemlerle onun bütün kişiliğini ve monoton hayatını çözmesi, ayrıca onu köşeye sıkıştırması üzerine panikleyerek silahını ateşledi. Bu sırada kurşunun önüne atlayan Mary, Sherlock’un hayatını kurtardıysa da kendisi öldü.

Sherlock

Bu olaydan sonra Watson, Sherlock’tan uzaklaştı. Sherlock Holmes ise çareyi terapiste gitmekte buldu. Ancak Sherlock’un beklemediği bir anda kendisine ulaştırılan bir paketten Mary’nin vasiyetini kaydettiği CD çıktı. Mary, CD’de Sherlock’a, ”Ben öldüğümde senden bir şey yapmanı istiyorum: John Watson’ı koru Sherlock” diyordu.

Ancak bir şey daha diyordu ki bunu sadece dizinin bitiş jeneriğini sonuna kadar bekleyenler görebildi. Çünkü Mary Watson’ın mesajı beklendiği kadar sevgi dolu bitmiyordu. Mary şöyle diyordu: ”Canın cehenneme Sherlock”…

Sherlock Mary

Yorum Yapılmamış: "Sherlock dizisinde bunu kaç kişi gördü?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""