Stranger Things’teki 10 efsane 80’ler şarkısı

Burcu B. Bilgin

Stranger Things dizisinin 2. sezonu sona ererken, bizlere de dizinin ekrana gelen 9 bölümündeki ayrıntıları konuşmak kaldı. 80’lerin retro havasını evlerimize taşıyan Stranger Things, 2. sezonda da bolca o dönemin efsane parçalarına yer verdi. Dizinin 2. sezonunda rock soundundaki şarkılar hakimdi.

Dizide yer alan ve sadece o dönemde genç olanların değil şimdiki kuşakların da severek dinlediği klasikleşmiş 80’ler şarkılarından 10’unu sizler için derledim.

1-Duran Duran/Girls on Film: Dizide Nancy ile Steve’in, daha sonra da Jonathan’ın katıldığı Halloween ev partisinde çalan parça, 80’ler denilince akla ilk gelen topluluklardan Duran Duran’in imzasını taşıyor. Zaten dizideki Steve ve Billy’nin saç modelleri de topluluğun 5 elemanının o dönemlerdeki saç modellerinin aynı.

Stranger Things Steve Dustin

Girls on Film, topluluğun 13 Temmuz 1981 tarihinde piyasaya sürdüğü ve İngiltere listelerinde 5 numaraya kadar çıkan başarılı bir çalışması. Şarkı, video klibinde iki kızın yaptığı sumo güreşi sahnesiyle zihinlere kazındı.

2-Rock You Like a Hurricane/Scorpions: Mad Max ile ağabeyi Billy’nin ilk kez göründüğü sahnede çalan şarkı, 80’lerden günümüze efsane niteliğini kaybetmemiş Alman rock müzik topluluğu Scorpions’ın imzasını taşıyor.

Billy’nin otomobilinin gazına son sürat basması, ardından büyük bir havayla arabadan inmesi ve Max’in kaykayıyla okula doğru gittiği sahnede Steve ve Nancy’nin şaşkın, ardından okuldaki kızların Billy’ye hayran bakışlarına eşlik eden şarkı, 1984 tarihli.

Billboard listelerinde 25 numaraya kadar çıkan Rock You Like a Hurricane, özellikle spor karşılaşmalarında çok çalınan bir parça.

3-The Clash (Should I Stay or Should I Go): Dizinin neredeyse sembolü haline gelmiş olan şarkı, 1. sezonda kayıp olan Will’in annesiyle iletişim kurmasını sağlamıştı. Will’in odasındaki teypten bu şarkıyı duyan Joyce, harekete geçmişti.

Yine, Eleven da transa geçtiğinde radyoda Will’in sesinden bu şarkıyı duymuştu. Bir başka sahnede ise Jonathan, şarkıyı dinlerken Will ile anıları canlanmıştı.

Son olarak Will canavar tarafından yakalanmadan önce ”Byers Kalesi” adını verdiği yerde bu şarkıyı söylemişti. Bu sezonda ise Jonathan, Will’in okulda alay eden çocuklarla ilgili üzüntüsünü dile getirdiği sahnede ona bu şarkıyı çaldı.

1982 tarihli Clash parçası, topluluğun Combat adlı albümünden. Çok popüler olan bu şarkı, 80’lerdeki Levi’s reklamında da kullanılmıştı.

4-Shout at the Devil (Mötley Crüe): 1980 ve 90’lı yıllarda Rock müziğin türlü akımları popüler oldu. Glam Rock türünün öncülerinden Mötley Crüe’nun aynı isimli 1976 tarihli film için bestelediği Shout at the Devil, grubun en sevilen parçalarından.

Nancy ile Steve’in katıldığı ev partisine gelirken duyulan Shout at the Devil, Billy’nin lisedeki çocuklar arasında popüler olmak amacıyla bira içme şampiyonluğuna oynadığı sahnede de fondaydı.

5-Hammer to Fall (Queen): Dustin, Dart’ın deri değiştirip büyüdüğünü anladıktan sonra onun kedilerini yemiş olduğunu gördü. Bunun üzerine Dart’ı evin mahzenine kilitledi. Ancak telsizle iletişim kurmaya çalıştığı arkadaşlarını bulamayan Dustin, önüne tesadüfen çıkan Steve’den yardım istedi.

Dustin ile Steve, Dart’ı mahzenden çıkarıp yakalamak için hazırlık yaparken fonda Queen topluluğunun 1984 tarihli parçası vardı.

Stranger Things

Özellikle Steve’in balyozu salladığı sahneyle büyük uyum sağlayan Hammer to Fall, grup tarafından Bohemian Rhapsody ve Radio Ga Ga ile birlikte Live Aid konserinde de seslendirdiği en popüler parçalarından.

6-Runaway (Bon Jovi): Yine 1980 ve 90’ların simge topluluklarından Bon Jovi, Stranger Things’e şarkısıyla konuk olan bir başka Rock topluluğu.

Grubun 1984 çıkışlı ilk albümü Bon Jovi’nin ilk şarkısı olan Runaway, Eleven’ın Chicago’ya Kali’yi görmek için yaptığı gizli yolculuk sırasında çalındı.

Runaway, 1982 yılında daha grup kurulmadan Jon Bon Jovi tarafından yazılmış ve radyolarda çalınmıştı. Runaway’in kaydında Richie Sambora, Tico Torres, David Bryan ve Alec John Such yer almadı. Ancak sonraki yıllarda hep beraber seslendirdiler.

7-The Four Horsemen (Metallica): Dizinin sert çocuğu Billy’nin neredeyse St. Elmo’s Fire’daki  Rob Lowe’ın ikizi gibi göründüğü sahnede, babası öfkeli olduğu oğlunun kapısına sertçe vururken Billy bu şarkıyı dinliyordu.

Metallica’nın Mahşerin Dört Atlısı’na gönderme yaptığı parça, topluluğun ilk albümü Kill’em All’da yer alıyordu. Parça, aslında sonraları Megadeth’i kuran eski Metallica üyesi Dave Mustaine’in imzasını taşıyor.

8-The Way We Were (Barbra Streisand): Onca rock soundlu parçanın arasında yer bulan romantik şarkı, dizinin 9. bölümünde yer aldı.

Barbra Streisand ile Robert Redford’un başrolünü üstlendiği aynı adlı 1973 tarihli filmin müziği olan The Way We Were, Bob ile Joyce’un dans sahnesinde kullanıldı.

9-Time After Time (Cyndi Lauper): 1980’li yılların çılgın kızı Cyndi Lauper’ın şarkısı, Stranger Things’in kalpleri ısıtan unutulmaz sahnesinde karşımıza çıktı.

Steve’den aldığı tüyolara karşın yine de kızlar tarafından reddedilen Dustin, Nancy tarafından dansa davet edildiğinde bu şarkı çalıyordu.

Kış balosunu ağız kulak mesafemiz sıfır şekilde izlerken, Lauper’ın duygulu sesi fondaydı. Punk müziğin kraliçesi Lauper’ın ilk albümü She’s so Unusual’da yer alan Time After Time, o dönemde She Bop, Girls Just Wanna Have Fun gibi Lauper parçalarıyla beraber listeleri altüst etmişti.

10-Every Breath You Take (ThePolice): Yine Hawkins Ortaokulu Kış Balosu’nda çalınan bir başka parça da Every Breath You Take idi. Sting’in sesiyle efsaneleşen şarkı, baloda Mike ve Eleven’ın dans sahnesini süsledi.

The Police’in Synchronicty isimli 1983 tarihli albümünde yer alan Every Breath You Take, The Police ve Sting’in imza şarkıları arasında yer alıyor. Grammy adayı da olan parça, listelerde haftalarca 1 numara oldu ve defalarca en iyi rock şarkıları listelerinde yer aldı.

Yorum Yapılmamış: "Stranger Things'teki 10 efsane 80'ler şarkısı"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""