Türkiye’de 2017’nin en çok izlenen 10 filmi

Burcu B. Bilgin

Geride bıraktığımız 2017 yılında da Türk izleyicisi tercihini komediden yana kullanarak sürpriz yapmadı. Yıl boyunca Türkiye sinemalarında en çok izlenen 10 yapımdan 8’ini yerli filmler, 2’sini yabancı yapımlar oluşturdu.

İzleyicinin tercihi olan bu yerli filmlerden ise 7’si komedi, 1’i dram filmiydi. Sinema salonları yıl boyunca 71 milyon 188 bin 194 izleyiciyi ağırladı. Yıllık toplam hasılat ise 870 milyon 773 bin 224 lira oldu.

-Yılın galibi Recep İvedik-

Bu yılın en çok izlenen filmi gelen tüm eleştirilere karşın yine Recep İvedik serisinden oldu. Recep İvedik 5 yılı birinci olarak kapattı.

İlk 3 gününde 1 milyon 646 bin 846 kişi tarafından izlendi ve 20 milyon 315 bin 588 lira gişe hasılatı elde etti.

Film, 25 haftalık gösterim süresinin sonunda 7 milyon 437 bin 50 kişi tarafından izlendi ve 85 milyon 986 bin 157 liralık hasılatla yılın en çok seyredilen sinema filmi oldu. Yönetmenliğini Togan Gökbakar’ın yaptığı filmin başrol oyuncusu serinin diğer 4 filmindeki gibi Şahan Gökbakar.

Recep İvedik

-Ayla Oscar yoluna çıkamadı ama…-

Türkiye’nin Oscar aday adayı olan Ayla filmi, aslında kendisinden beklenenden çok fazlasını başardı. İzleyicinin komedi filmlerine eğilim gösterdiği 2017 yılında gözyaşlarına boğan dram filmi yılı ikinci sırada kapattı.

Film, ilk 3 gününde 312 bin 135 kişi tarafından izlenerek 4 milyon 91 bin 182 lira gişe hasılatına imza attı.

Ayla’nın izleyici sayısı ilerleyen haftalarda iyice arttı ve filmi gösterimde kaldığı 9 haftada 5 milyon 287 bin 656 kişi izleyerek gişelere 62 milyon 858 bin 615 lira hasılat bıraktı.

Ancak Ayla, gönülleri fethetse de  ”Yabancı Dilde En İyi Film” dalında Oscar ödülüne adaylık elde edemedi. Bu arada, filme ilham olan Süleyman Dilbirliği’nin filmin gösteriminin devam ettiği haftalarda vefat etmesi Ayla ile anılan üzücü bir olay oldu.

Ayla

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı film, gerçek bir hayat öyküsüne dayanıyor. Film, Kore Savaşı sırasında kimsesiz bir şekilde bulduğu 5 yaşındaki bir kızın yaklaşık 1.5 yıl boyunca bakımını üstlenen Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Ayla adını verdiği kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor.

Ayla

Astsubay Süleyman’ı İsmail Hacıoğlu’nun, Ayla’yı Kim Seol’un canlandırdığı filmin diğer oyuncuları Çetin Tekindor, Murat Yıldırım, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Ali Atay, Büşra Develi, Damla Sönmez, Erkan Petekkaya ve Eric Roberts…

-Aile Arasında rekoru-

Yılın en başarılı gişe çıkışını ise 2017’nin son aylarında gösterime girmesine rağmen üçüncü sıraya yerleşen Aile Arasında adlı film yaptı.

Gülse Birsel’in senaryosunu kaleme aldığı ilk uzun metrajlı sinema filmi olan Aile Arasında, ilk 3 gününde 504 bin 24 kişi tarafından izlenerek 6 milyon 991 bin 268 liralık gişe hasılatı elde etti.

Bu filmin izleyici sayısı da giderek katlandı ve Aile Arasında 2017 yılını 3. sırada bitirdi. Film 4 haftada 3 milyon 625 bin 82 kişi tarafından izlenerek 46 milyon 567 bin 116 lira hasılat yaptı.

Aile Arasında

Senaryosunu Birsel’in 4 ayda yazdığı filmin yönetmenliğini son olarak Annemin Yarası filmi için kamera arkasına geçen Ozan Açıktan üstleniyor.

Filmde, iki baş karakterden Fikret’i Engin Günaydın, Solmaz’ı ise Demet Evgar canlandırıyor.İkiliye, Fatih Artman, Erdal Özyağcılar, Gülse Birsel, Devrim Yakut, Derya Karadaş, Ayta Sözeri, Şevket Çoruh,  Devin Özgür Çınar, Deniz Şen Hamzaoğlu, Su Kutlu, Arif Erkin Güzelbeyoğlu ve Rıza Akın eşlik ediyor.

Aile Arasında

Film, bir yanlış anlama sonucu bir araya gelen pavyon şarkıcısı Solmaz ile avize mağazası sahibi Fikret’in hiç beklenmeyen çılgın tesadüflere dönüşen macerasını konu alıyor.

Aile Arasında

Box Office Türkiye verilerine göre bu yıl en çok izlenen 10 film şöyle sıralandı:

Türkiye gişe

Yorum Yapılmamış: "Türkiye'de 2017'nin en çok izlenen 10 filmi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""