Ve Oscar popüler filmlere gidiyor

Oscar ödüllerini düzenleyen Amerikan Film Sanatları Akademisi, popüler gişe filmlerine kucak açan bir dizi değişiklikle 2019 ödüllerini dağıtacak.

91. Oscar ödüllerinin dağıtılacağı 24 Şubat 2019 gecesi, izleyiciler törenin çok önemli değişikliklerle ekrana geldiğine tanıklık edecek. Törenin formatını değiştiren Akademi, böylece 26 milyon 500 bin izleyiciyle Oscar tarihinin en kötü reytingine sahne olan 2018 törenini unutturmaya çalışacak.

DiCaprio, Oscar töreninde

Başkanını değiştiren ve yola görüntü yönetmeni John Bailey başkanlığında devam etme kararı alan Akademi, yeniden seyircinin ilgisini çekmenin yollarını arayacak.

Oscar

Çok uzun ve hatta saatler süren konuşmalar nedeniyle biraz da sıkıcı hale gelen törenle ilgili değişikliklere giden Akademi, törenin süresini 3 saatle sınırlı tutacak.

Dolby Tiyatrosu’ndaki törendeki tüm kategoriler canlı olarak yayınlanmayacak. Ancak bu bölümler yayın akışından da çıkarılmayacak, sadece düzenlenerek yayın içerisinde sonradan verilecek.

CBS tarafından sunulan Tony Ödülleri formatına benzetilecek olan törenin sadeleşmesiyle izleyici sayısının da artırılması düşünülüyor.

-Popüler filmlere kapı açılıyor-

Seyirci sayısını artırmak için bir başka yenilik ise popüler filmlere Oscar’ın kapılarının açılması olacak. Akademi Ödülleri’ne eklenen yeni kategoriyle popüler gişe filmleri de artık törenden ödülle ayrılma fırsatını yakalayacak.

Mission Impossible Fallout

”En İyi Popüler Film” adlı yeni kategori eklenmesi sayesinde bu yılın çok konuşulan Deadpool 2, Mission: Impossible: Yansımalar, Black Panther, Avengers: Sonsuzluk Savaşı, Mamma Mia! Here We Go Again gibi filmlerini de yarışta izleyebileceğiz.

Ancak bu durumun Akademi’ye eleştiri oklarını çevirmesi de şimdiden olası görünüyor. Daha şimdiden bazı sinema sektörü siteleri, ”Popcorn Oscar/Mısır Patlağı Oscar” gibi başlıklar atmaya başlarken, Akademi Ödülleri’nin MTV Müzik Ödülleri ya da People’s Choice Ödülleri’ne benzeyebileceği konuşuluyor.

Black Panther

Ayrıca 92. Oscar Ödülleri’nin de tarihinde bir düzenleme yapıldı. Buna göre, 23 Şubat 2020 günü düzenlenecek olan tören, 9 Şubat 2020 tarihine alındı.

Değişiklikler Akademi üyelerine birer mektup gönderilerek duyuruldu.

Meryl Streep Oscar

Yorum Yapılmamış: "Ve Oscar popüler filmlere gidiyor"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""