7 Yüz: Bu bölümü mutlaka izleyin

Burcu B. Bilgin

Blu TV yapımı internet dizisi 7 Yüz, ekranda özlemini çektiğimiz işlerin istenirse başarılabileceğini gösteren bir bölümle izleyici karşısına çıktı. Dizinin Refakatçiler ismini taşıyan 5. bölümünde usta sanatçı Genco Erkal, seyirciye adeta oyunculuk dersi verdi.

İzleyicinin ”yerli Black Mirror” olarak gördüğü ve her bölümünde başka bir tema işleyen 7 Yüz, başrolünü Sinan Tuzcu, Cem Davran ve Merve Dizdar’ın üstlendiği ilk bölümle başladı.

Bu bölüm, çoğu seyirci tarafından çok beğenildiyse de iyi gelişen öyküsü, finalindeki gereksiz tesadüfler dizisiyle sona erdi. Bu bölümün senaryosunu sorunlu buldum.

7 Yüz Cem Davran

Dizinin Eternal Sunshine of a Spotless Mind esintili 2. bölümü görüntü yönetimi ve oyunculuklar bakımından sınıfı geçerken, Damla Sönmez’in başarılı bir performans sergilediği, modern peri masalı havasındaki 3. bölüm keyifli bir seyirlikti.

Toplumda cinsiyet eşitliği temalı 4. bölüm ise ekrana gelenler içinde en iyisiydi, ta ki 5. bölüme ulaşana kadar…

7 Yüz Blu TV

İtiraf etmek gerekirse dizinin başından bu yana Genco Erkal ile Tilbe Saran’ın buluşacağı bölümü bekliyordum. Refakatçiler isimli bölüm, emekli mühendis Serhat Bey’in, oğlu Okan’ın evi terk etmesinden sonra tek başına sürdüğü hüzünlü yaşamı işliyor.

Otoriter ve huysuz bir ihtiyar olan Serhat Bey (Genco Erkal), geçirdiği kalp krizi sonrasında hiç beklenmedik bir ziyaretçi sebebiyle zor anlar yaşıyor. Bu dönemde ilk kez yardıma çok ihtiyacı olduğu için de hem hayatın sıkıntıları, hem de kendiyle yüzleşmek zorunda kalıyor.

7 Yüz Genco Erkal

 -Haneke filmi gibi-

Biraz daha uzun olsa ünlü yönetmen Michael Haneke’nin Oscarlı filmi Aşk/Amour gibi bir yapım olarak karşımıza çıkabilecek Refakatçiler, yaşlılığın, muhtaçlığın, dört duvar arasında geçen zorlu yaşamın bütün sıkıntılarını olanca çarpıcılığıyla ekrana getiriyor.

Tunç Şahin’in senaryosunu yazıp yönettiği bölüm, baş karakterin acizliği ve muhtaçlığı kadar geçimsiz, bencil, inatçı karakterini de izleyiciyle tanıştırıyor. Senaryodaki ustalıkla seyirci, karakterin gençlik yıllarını da izlemiş gibi oluyor.

7 Yüz Genco Erkal

-Hesaplaşmaya dönüşüyor-

Senaryo ilerledikçe izleyici, Serhat Bey’in yaşamındaki pişmanlıkları, yanlışları ve hataları görerek öyküyü daha iyi özümsüyor.

Vildan Hanım (Tilbe Saran) ile diyalogları sayesinde yaşamının son yıllarında çektiği sıkıntı ve acıların yaşlı adamın o güne kadarki kararlarının bir sonucu olduğu görülüyor. Böylece herkesin yaşadıklarının esasen kendi seçimlerinin sonucu olduğu gerçeğiyle yine yüz yüze geliyoruz.

7 Yüz Tilbe Saran

-Sürprizli ve bol gözyaşlı final-

Bölümün ikinci dramatik dönüm noktasının ardından artık olayların nereye doğru gittiğini kavrarken, final sekansı aile içi hesaplaşmaya dönüşüyor.

Serhat Bey’in sakladığı büyük sır ortaya çıkarken, yaşadığı yüzleşmeyle beraber son 10 dakikada Genco Erkal’ın ders olarak izlenmesi gereken üstün performansına tanık oluyoruz. Dizinin finali ise seyirciyi gözyaşına boğan, çok sürprizli bir biçimde sona eriyor.

7 Yüz Genco Erkal

-Az mekan, iki oyuncu-

Tamamı neredeyse birkaç mekanda ve iki usta oyuncu Erkal ile Saran arasında geçen Refakatçiler, başarılı görüntü yönetimiyle de göz dolduruyor.

Tunç Şahin’in yönetmenliği ve iyi yazılmış senaryosu, oyuncuların performansıyla birleşince ortaya ”usta işi bir bölüm” çıkıyor. Televizyonda 2.5 saat boyunca hiçbir şey anlatmayan dizilerin senaristlerine de 7 Yüz dizisini, özellikle de bu bölümü izlemelerini tavsiye ediyorum.

7 Yüz Genco Erkal

Son olarak devamlı seyredenler için birkaç not vereyim. Bu bölümde apartmanın ismine zum yapıldığında 7 Yüz olduğunu gördük. Aslında apartman da tanıdıktı,  mesela 2. bölümde hafıza işleminin yapıldığı klinik, 4. bölümde çiftin yaşadığı ev de buradaydı.

Yine her bölümde yapılan Balıkesir vurgusu 5. bölümde de vardı. Bütün bu tesadüflerin 7. ve son bölümde bir yere bağlanacağını düşünüyorum.

7Yüz Engin Hepileri Melisa Sözen

2 Yorumlar: "7 Yüz: Bu bölümü mutlaka izleyin"

 • comment-avatar
  Asu yurdasal 12 Kasım 2017 (09:28)

  Nasıl izleyeceğim bulamadım .

  • comment-avatar
   sinekaf 13 Kasım 2017 (14:06)

   Blu TV’yi internetten bulun. Sonrasında dilerseniz üye olun, olmak istemiyorsanız deneme süresi var 1 ay onu işaretleyin. Bu şekilde izleyebilirsiniz

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""