Amerikan dizilerinden bıkanlara 10 tavsiye

Burcu B. Bilgin

Ticari sinemanın merkezi olan ABD, ağırlıklı olarak dizi sektörünü de elinde tutuyorsa da son yıllarda ekranda farklı renkler görmek isteyen izleyici için seçenekler çoğaldı.

Netflix, Amazon gibi dijital platformların diğer pazarlara açılma arzusu sayesinde Avrupa, Uzakdoğu, Asya yapımı diziler ekranda boy göstermeye başladı. İşte Amerikan yapımı dizilerden bıkanlar için 10 tavsiye:

-La Casa de Papel: Netflix’in İngilizce dışındaki dillerde en çok izlenen dizisi unvanına sahip İspanyol yapımı La Casa de Papel/Kağıt Ev, ait olduğu toprakların esintisini diğer dünya ülkelerine taşıyor.

Kısa sürede tüm dünyada sevilen dizi, Profesör (Alvaro Morte) önderliğindeki 8 kişilik bir çetenin bir darphaneye girerek yaptığı soygunun eğlenceli öyküsü…

Bu dizi sayesinde ülkeleri dışında çok tanınmayan İspanyol oyuncular, sosyal medyada milyonları aşan takipçi sayılarına ulaştı.

Kendilerine şehir isimleri veren 8 soyguncu ile şeflerinin Türkiye’de de sayısız hayranı var. İyi bir kurguya ve başarılı oyunculara sahip olan dizinin zaman zaman Hollywood klişelerine saptığı eleştirisi getirilse de La Casa’cı hayranların bunları dinlemeye niyeti yok.

La Casa de Papel

Dizi hayranları şimdi onay alan 3. kısmı merakla bekliyor. Görünen o ki rüzgarı uzun süre dinmeyecek bir ekran klasiğine kavuştuk.

La Casa de Papel

-Ófærð (Trapped): Aslında onun çoktan aramızdan ayrıldığını zannediyorduk, çünkü 1 sezon olması planlanıyordu. Dizi, bu sebeple Sinekafe’nin geçen seneki mini diziler rehberinde yer almıştı.

Polisiyesiyle ünlü İskandinav coğrafyasının en ucundan, İzlanda’dan konuk olan bu öykü o kadar sevildi ki sonunda 2. sezonunun çekilmesine karar verildi.

Trapped, 1. sezonunda herkesin birbirini çok iyi tanıdığı küçük bir kasabanın limanına yanaşan büyük bir gemideki cinayetin çözülme serüvenini ele aldı.

Trapped

Kötü hava şartları nedeniyle yollar kapanınca katil dahil herkesin kasabada mahsur kalmasının ardından giderek içinden çıkılmaz bir hal alan cinayet soruşturmasını konu alan ilk sezonun ardından dizi, 2018 yılında izleyicisiyle yeniden buluşmaya hazırlanıyor.

Trapped

-Dark: Mini dizi olarak planlanan Alman yapımı Dark da büyük ilgi görünce 2. sezon vizesi aldı.

Netflix yapımı olması sayesinde hayran kitlesini ülke sınırları dışına taşıyan dizi, başlarda Stranger Things’in benzeri sanılsa da  ilk bölümden sonra farklı kurgusu ve geçmişe dönüşlerle ilerleyen başarılı olay örgüsüyle hak ettiği ilgiye kavuştu.

Anlaşılması güç bir bulmacayı konu alan dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olaylar, geçmişle bugün arasında gidilip gelinerek üç kuşağın çevresinde anlatılıyor.

Dark

-Unforgotten: Polisiye dizilerin ev sahibi konumundaki İngiltere’nin ekrana hediyelerinden olan BBC yapımı Unforgotten, en az 20 sene önce meydana gelmiş cinayetleri günümüzde aydınlatıyor.

Chris Lang’in yarattığı dizide Nicola Walker ile Sanjeev Bashkar, bu cinayetleri çözen iki polis dedektifini canlandırıyor. 3. sezonu için de onay alan Unforgotten, 2018 yılında yeniden seyircisiyle buluşacak.

Dizi, çözülmez gibi görünen eski cinayetleri ele alırken, farklı kurgusuyla da dikkati çekiyor.

Unforgotten

-Versailles: Versailles öyle bir dizi ki Fransız tarihini anlatıyor ama İngiliz yapımı… Safkan Avrupalı olan yapım, Fransa’nın çok önemli bir devri olan 14. Louis dönemini anlatıyor.

Fransızlar’ın en uzun süre tahtta kalan kralı, üstelik de kralların belki de en ünlüsü olan Louis-Dieudonné de France veya 14. Louis, 1643-1715 yılları arasında 72 yıl Fransa krallığı yaptı.

Fransızlar tarafından Louis Le Grand (Büyük Louis) veya le Roi-Soleil (Güneş Kral) olarak anılan Louis’nin yaşamını, Versailles Sarayı’nı yaptırmasını ve o dönemi başarıyla ekrana taşıyan dizi, 2 sezonu bitirdi.

George Blagden 14. Louis Versailles

Çekimleri tamamlanan 3. sezon için bekleyiş sürerken geçtiğimiz günlerde oyunculardan Alexander Vlahos’un attığı tweet ile son sezona girildiğini duyurması hayranları üzdü.

Dizide 14. Louis’yi Vikings hayranlarının Athelstan rolüyle yakından tanıdığı George Blagden ustalıkla canlandırıyor.

Versailles

-Dix Pour Cent: 14. Louis devri Fransa’sından günümüz Paris’ine bizleri taşıyan bu dizi ise Netflix’te Menajerimi Arayın/Call My Agent ismiyle gösteriliyor.

Dix Pour Cent. Paris’teki bir menajerlik firmasında yaşanan olayları konu alıyor ve bölümleri ortalama 25 dakika.

Imdb puanı 8.1 olan dizide Juliette Binoche, Isabelle Adjani, Christopher Lambert, Guy Marchand gibi Fransız ünlüler de konuk oyuncu olarak ekrana geldi. Dizi, Isabelle Hupert gibi ünlü Fransız oyuncuları izleyeceğimiz 3. sezon için onayı aldı.

Dix Pour Cent Call My Agent-Lovesick: 2014 yılından bu yana ekranda olan Lovesick, tipik bir İngiliz dizisi… 3. sezonunu tamamlayan romantik komedi, dört baş kahramanı etrafında günümüz aşklarını masaya yatırıyor.

İlk gençliklerinden beri bir arada olan dörtlünün her birinin aşk hayatlarında ayrı sorunları var. İlişkilerinde dikiş tutturamayan Dylan (Johnny Flynn), bağlanma sorunları yaşayan Luke (Daniel Ings), kararsız Evie (Antonia Thomas) ve kadınlar tarafından horlanan Angus (Joshua McGuire), izleyiciye her bölümde eğlenceli birer yarım saat vaat ediyor.

Lovesick

-When Calls the Heart: Amerika’ya yakın toprakların, klasik Amerikan tarzından uzak öyküsünü konu alan When Calls the Heart, Kanada yapımı bir aile dizisi…

Yabancı bir Çalıkuşu  öyküsü olan Hallmark yapımı dizi, dünyanın her yanında milyonlarca hayrana sahip. Bu hayranlar kendilerine ”Hearties” diyor.

Çekimleri dağları, gölleri ve yemyeşil ormanlarıyla Kanada’nın büyülü doğasında gerçekleştirilen dizi, Janette Oke’un aynı adlı romanından esinlenilerek ekrana getirildi. Dizinin 5. sezonu sürüyor.

When Calls the Heart

-Rake: Vurgulu aksanlarına bakarak İngiliz dizisi sanmayın, aslında farklı bir saat diliminin hüküm sürdüğü Avustralya’dan bir yapım Rake…

Görüp görebileceğiniz en hınzır avukatla tanışacağınız bu eğlenceli hukuk dizisinin başrolünde Richard Roxburgh var. Netflix’te de 4 sezonu yayınlanan yapımın baş kahramanı Cleever Greene, düzensiz ilişkiler, alkol, madde, aklınıza ne gelirse hayatına almış, sonrasında ise çaba göstermesine rağmen her seferinde çuvallayan bir avukat.

Mesleğinde deha olan Cleever’ın 5. sezon maceraları, 2018 yılı içerisinde ekrana gelecek.

Rake

-Rita: Rake’in baş kahramanı Cleever gibi bu dizinin odağında da işinde başarılı, ama özel hayatı karman çorman bir kahraman var.

Ağzından sigara, elinden içki şişesi eksik olmayan, erkeklerle ilişkilerini bir türlü rayına oturtamayan öğretmen Rita’nın hikayesini anlatan bu dizi ise Danimarka yapımı…

İdealist öğretmen Rita’nın hikayesi, 4 sezonun ardından ekrana veda etti. Yayınlanan sezonlar, Netflix’te izlenebilir.

Rita

3 Yorumlar: "Amerikan dizilerinden bıkanlara 10 tavsiye"

 • comment-avatar
  mah mut 9 Nisan 2018 (18:41)

  imdb puanlarıııııı:))

 • comment-avatar
  ayşe özbay erozan 14 Ocak 2019 (16:12)

  UNFORGOTTEN ve TRAPPED çok iyidir, özellikle unforgotten’ın kadın başrolü çok başarılı.

  • comment-avatar
   sinekaf 15 Ocak 2019 (22:10)

   Evet, Nicola Walker, River adlı polisiye dizide de Stellan Skarsgard ile başarılı bir ikili oldu. Polisiye yapımların vazgeçilmez oyuncularından…

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""