Ekranların meşhur 10 dizi annesi

Burcu B. Bilgin

Hayatımızdaki yerleri doldurulamayacak olan anneler, sinema ve TV dizilerinin de vazgeçilmezleri… Dizi filmlerde en entrikacısından çocuklarını koruyup kollayanına, canını tehlikeye atanından çocuklarından çete kuranına kadar çeşit çeşit anne var.

Ancak neredeyse hepsinin ortak özellikleri yanlış yöntemlerle de olsa hep çocuklarını düşünmeleri, onlar için çırpınmaları… İşte ekranların en meşhur 10 annesi:

-Daenerys Targaryen/Game of Thrones: Annelik yapmak dünyanın en meşakkatli işi ama çocuklar değil üç ejderha söz konusu olunca bu zorluklar büyüyor.

Çocuğunu kaybettikten sonra bir daha anne olamayacağı söylenen Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), onlar için ilk fedakarlığı yumurtadan çıkarlarken yaptı.

Ejderhaların yumurtalarını Khal Drogo’nun cenaze ateşine koyarak folluk yapan Daenerys, onlara ailesinin kaybettiği bireylerinin isimlerinden esinlenerek Rhaegal, Viserion ve Drogon isimlerini verdi.

Daenerys Drogon

Zaman zaman söz dinlemeyip masumları öldüren çocuklarını zincire vurarak disipline eden Daenerys’in bir çok kez ejderha oğulları sayesinde hayatı kurtuldu.

”Ejderhaların annesi/Mother of the Dragons” ismini layıkıyla hak eden Daenerys, çocukları insan evladı olmasa da ekranın en iyi anneleri arasına girmeyi sonuna dek hak ediyor.

game-of-thrones--daenerys

-Lagertha Lothbrok/VikingsRagnar Lothbrok ile evliliğinden 1 oğlu, 1 kızı olan Lagertha (Katheryn Winnick), kızı Gyda’yı salgın sırasında kaybetti.

Oğlu Bjorn’e dört elle sarılan Lagertha, kendisinden daha fazla çocuk isteyen Ragnar’a başka evlat veremedi. Ragnar, bir ziyareti sırasında tanışıp hamile bıraktığı Aslaug’u da eş olarak getirince Lagertha onurlu davranarak Kattegat’ı terk etti.

Oğlu da annesiyle beraber gitmeyi seçti ve senelerce Ragnar’dan ayrı kaldılar. Oğlunu büyütmek için kötü bir evliliğe dahi razı olan Lagertha, Bjorn’ü de kendisi gibi müthiş bir Viking savaşçısı olarak yetiştirdi. Ragnar ise 4 oğlu daha olsa da bir daha eski mutluluğuna kavuşamadı.

Vikings dizisi Ragnar, Lagertha, Bjorn

-Janine ‘’Smurf’’ Cody/Animal Kingdom: Lagertha ve Daenerys gibi fedakar iki anneden çok enteresan bir anneye geçiyoruz. Aslında ona ”ana” demek daha yerinde olur çünkü gerçek bir mafya anası…

Çeşitli erkeklerden sahip olduğu 3 oğlunun yanında kendi çocuğu gibi yetiştirdiği 1 de evlatlığı olan Şirin/Smurf (Ellen Barkin), soygun yaparak kirli para kazanmanın yolunu öğrettiği oğullarından çete kurdu.

Zaman zaman kuralları bozdukları için oğullarını cezalandırmaktan geri kalmayan Janine, tuhaf bir sevgi beslese de aslında her şeyi oğulları ve torunu için yapıyor.

Ellen Barkin Animal Kingdom

-Joyce Byers/Stranger Things: Dizinin ilk sezonunda küçük oğlunun kaybolmasıyla deliye dönen Joyce (Winona Ryder), kendisi dışında herkes Will’in öldüğünü düşünse de yılmadı.

Ters Dünya’ya kaçırılan oğlunun ilginç yöntemlerle gönderdiği sinyalleri alan, evini alt üst etmekten çekinmeyen, çalmadık kapı bırakmayan Joyce gerçek anlamda kendini ailesine adamış çok iyi bir anne…

Stranger Things

-Rebecca Pearson/This is Us: Yine ekranların fedakar annelerinden biri de Rebecca Pearson (Mandy Moore)… İzleyicinin ”Big Three/Büyük Üçlü” olarak bildiği Randall, Kate ve Kevin’ı meşakkatle büyüten Rebecca, ekran karşısındakilere aile olmanın ne anlama geldiğini bir kez daha anımsattı.

Ekrandaki 2. sezonlarını geride bırakan Pearson ailesi hemen her bölümde bol bol gözyaşı döktürerek seyircisinin kalbini fethetmeye devam ediyor. This is Us hayranları, yeni bölümler için 3. sezonu merakla bekliyor.

This is Us

-Firdevs Yöreoğlu/Aşk-ı MemnuPsikolojide ”toksik anne” denilen kavramı dolu dolu karşılıyor Firdevs Hanım (Nebahat Çehre)…

Kızları Bihter ile Peyker’i paraya, güce ve debdebeye önem veren bireyler olarak yetiştirmeye ant içmiş olan Firdevs, her ne kadar yanlış yolda olsa da aslında kendi düşüncesine göre her şeyi çocukları için yaptı. Ancak izledikleri yanlış yol, sonunda kızı Bihter’in hayatına mal oldu.

Aşk-ı Memnu

-Marge Simpson/The Simpsons: Animasyon dünyasında da birbirinden ünlü anneler var, bunlardan biri de ekranın uzun soluklu çizgi dizisi The Simpsons’ın mavi kabarık saçlı annesi Marge…

Homer gibi bir eşe, Bart, Lisa ve Maggie gibi üç haylaz çocuğa sahip olan iyi niyetli ve sabırlı Marge, tuhaf mı tuhaf Simpson ailesinde mantık ile sağduyunun sesi…

Marge, 2000 yılında tüm Simpson ailesiyle birlikte Hollywood Bulvarı’nda yıldız ile ödüllendirildi. Mavi saçlı Marge, Playboy’a kapak olan tek animasyon karakteri…

Marge Simpson The Simpsons

-Victoria Grayson/Revenge: Yine Firdevs hanım gibi kötülük ve entrikadan güç alan bir başka anne de Victoria Grayson…

Son Mohikan filminin güzel yıldızı Madeleine Stowe’un yıllar sonra yeniden parlamasını sağlayan Victoria rolü, Revenge dizisinin itici faktörüydü.

Her entrikayı çeviren, hatta cinayete kadar gidebilen Victoria, aslında her şeyi çocuklarını korumak için yapmaya başladıysa da  duramayarak kendi sonunu hazırladı.

Revenge Victoria Grayson Madeleine Stowe

-Roseanne Conner/Roseanne: Korkunç bir anneden sevgi dolu ve komik Roseanne’e geçelim. 1988-1997 yılları arasında ekranda fırtına gibi esen dizi, 27 Mart 2018 tarihinden itibaren yeniden seyirciyle buluştu.

80’ler ve 90’larda popüler olan dizide Roseanne Barr’ın canlandırdığı Roseanne, Becky, Darlene ve DJ adlı üç çocuğunu eğlenceli biçimde yetiştiren tombul anne rolüyle gönüllerde taht kurdu.

Dizi, ekrana dönüşünde de çok sevildi ve 11. sezon için onay aldı.

Roseanne

-Clair Huxtable/Cosby Ailesi-The Cosby Show: 1984-92 yılları arasında ekrana gelen fenomen dizi Cosbyler’i şimdilerde başroldeki Bill Cosby’nin taciz skandalıyla hatırlasak da aslında sevgi dolu ailenin anlamını o dönem yetişen kuşaklara anlatmış bir diziydi The Cosby Show…

Ekrana gelen 197 bölüm boyunca ailenin annesi avukat Clair Huxtable (Phylicia Rashad), aklın ve sağduyunun sesi olarak çılgın ailesine yön vermeye çalıştı.

Dizinin popülerliği sayesinde o dönemde çok sayıda aile dizisi birbiri ardına ekrana gelme şansını buldu.

Cosby Show

Tüm annelerin ve çocuklarının Anneler Günü kutlu olsun…

2 Yorumlar: "Ekranların meşhur 10 dizi annesi"

 • comment-avatar
  Süleyman Berç Hacil 24 Mayıs 2018 (00:12)

  :)) bence bu listeye shameless’ın fiona’sı girmeliydi .p o da bir anne netice de .p

  • comment-avatar
   sinekaf 25 Mayıs 2018 (12:17)

   Doğru 🙂

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""