Jon Snow ve 10 akıl almaz hatası

Burcu B. Bilgin

(Game of Thrones’un 7 sezonunu izlemiş olanlar okumalıdır)

Sezon arası veren Game of Thrones’un final sezonu, 2019’da izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu kadar uzun bir ayrılıkla beraber izleyiciler neredeyse diğer sezonlardaki gelişmeleri unutmaya başladı.

Jon Snow (Kit Harington) ise 8. sezonda Demir Taht’a çıkması muhtemel adaylar arasında. Ancak her sezon başını dertten derde sokan Kuzey’in Kralı’nın hata yüzdesi de hayli yüksek. Jon’un 7 sezon boyunca yaptığı yanlışları hatırlayalım:

-Duvar’a gitmeye karar vermek: Babası bildiği Ned Stark’ın evlilik dışı çocuğu olduğu gerçeğiyle büyüyen Jon, Robert Baratheon ve Lannisterlar’ın Winterfell’i ziyaretleri sırasında Catelyn Stark tarafından ailenin sofrasına oturtulmayınca resmen gemileri yaktı.

Amca Benjen’in teklifini ani bir kararla kabul eden Jon’un Duvar’a gitmesi, Robert’ın ölümünün ardından çıkan savaş sırasında Winterfell’in sahipsiz kalmasına yol açtı. Eğer Jon kararı vermeseydi belki de Winterfell düşmeyecekti.

Game of Thrones Jon Snow Robb Stark

-Qhorin Halfhand ile casusluk görevine gitmek: Sanki doğuştan James Bond ajanıymış ve rengini belli etmemeyi becerebilirmiş gibi Qhorin Halfhand ile casusluk görevine giden Jon Snow, Yabaniler’in arasına karışabilmek için Qhorin’i öldürmek zorunda kaldı.

Bu hamlesinin ardından bu kez Ygritte ile yakınlaşan, ancak Yabani olmayı da beceremeyen Jon, eninde sonunda görevini başarısızlıkla tamamlayıp oradan ayrılmak zorunda kaldı.

Game of Thrones Theon Greyjoy Jon Snow

-Yeminini bozduğunu itiraf etmek: Hayatına sadece iki kadın giren Jon, bu iki macerasında da baltayı taşa vurdu. Ygritte için yeminini bozan Jon Snow, oklarla vurulduktan sonra Gece Gözcüleri’ne döndü. Ancak bu defa da Yabaniler’in casusu olduğuna dair kuşku yaratarak sorgulandı.

Qhorin’i Yabaniler’in öldürdüğünü söyleyebilecekken gerçeği itiraf eden Jon, canını zor kurtardı ama Janos Slynt ve Alliser Thorne’un büsbütün düşmanlığını kazandı.

Jon Snow Ygritte

-Ser Alliser Thorne’u Kara Kale’de bırakmak: Zaman içinde Gece Gözcüleri Lord Kumandanı olan Jon, Akgezenler’in ordusunu alt etmeyi aklına koydu. Yabaniler’le beraber Hardhome’a giden Jon, sanki ne mal olduğunu bilmezmiş gibi Alliser Thorne’u yerine bıraktı.

Bu esnada Kara Kale’dekileri Jon’a karşı örgütleme fırsatını yakalayan Alliser, büyük tuzağına adım adım gidebilecek bir fırsatı yakalamış oldu.

Jon Snow Tormund Long Night

-Stannis’in ”Jon Stark” olma teklifini reddetmek: Jon’un Lord Kumandan olduğu dönemde Winterfell’e kurulan Ramsay ve Roose Bolton’a darbe vurmaya karar veren Stannis Baratheon, Jon’a ”Stark” soyadına kavuşma fırsatını verdi.

Ancak Jon Snow yine doğruculuk yaparak ne Winterfell’e gitmeyi, ne de Jon Stark olmayı kabul etti. Bu hatası yüzünden kızkardeşi Sansa, Ramsay’in elinde kaldı, başına korkunç şeyler geldi. Ramsay Winterfell’in altını üstüne getirdi, çok sayıda insanı öldürdü.

Roose-Ramsay Bolton

-Kara Kale’deki kumpası fark etmemek: Alliser Thorne ve Ollie’nin de içinde bulunduğu grup tarafından örgütlenen korkunç tuzağı fark etmeyen Jon, aslında Kara Kale’de Yabaniler’in geçişi yüzünden yaşanan rahatsızlığı biliyor olmasına karşın önlem almadı.

Ailesi Yabanilerce öldürülen Ollie’nin kin güdeceğini düşünmedi. Halbuki bu tehlikeli çocuk Ygritte’ı da gözü kırpmadan öldürmüştü. Sonunda Jon, bu hatasını canıyla ödedi.

Jon Snow

-Ramsay ile savaşta yanlış taktik uygulamak: Melisandre tarafından yeniden hayata döndürülen Jon, sanki öbür tarafa gidip gelen kendisi değilmiş gibi yine canını hiçe sayan hataları sürdürdü. Sansa’nın uyarılarına karşın savaşta yanlış taktik uyguladı.

Rickon’un öldürüleceği aşikar olmasına karşın kurtarmaya uğraşan ve Ramsay’in karşısına güçsüz bir orduyla çıkan Jon, Sansa’nın getirdiği takviye kuvvet olmasa savaşta yeniliyordu.

Ramsay Bolton Rickon Stark Game of Thrones

-Yanlış planla Duvar’a gidip Viserion’un ölümüne neden olmak: O günler geride kaldı, savaş kazanıldı, Winterfell kurtarıldı. Jon Snow ise Kuzey’in Kralı ilan edildi. Yine Akgezenler’in peşine düşen Jon Snow, Winterfell’de Sansa’yı bırakıp Daenerys’in kapısını çaldı.

Onu sonunda ikna eden Jon Snow, yanında bir grup gönüllüyle beraber Duvar’a gitti. Ancak wightlar daha üstün durumdaydı. Daenerys kurtarmaya geldiği sırada düştükleri pusuda zavallı ejderha Viserion hayatını kaybetti ve wight haline getirildi.

Viserion Game of Thrones -Daenerys’e diz çöktüğünü Cersei’ye itiraf etmek: Hatalarından ders almayan Jon Snow, Daenerys ile Cersei’nin ilk kez bir araya geldiği görüşmede yine rengini belli etti. Kuzey’in Kralı sıfatıyla ağırlığını koyabilecekken Cersei Lannister’a Daenerys’e diz çöktüğünü itiraf etti.

Böylece elleri zayıflamış oldu ve Cersei’nin yeni planlar yapmasının önü açıldı. Targaryenler’in safında olmayı istemeyen Kuzeyliler’in tepkisini ise 8. sezonda göreceğiz.

Game of Thrones Jon Snow Daenerys Targaryen

-Daenerys Targaryen ile birlikte olmak: Daenerys ile fazla içli dışlı olan Jon Snow, halası olduğunu bilmediği sarışın güzelle gemideyken beraber oldu. Özü sözü bir olmak yüzünden sürekli başını derde sokan Jon’un gerçeği öğrendiği zaman ne tepki vereceğini de yine final sezonunda izleyeceğiz.

Ama böyle davranmayı sürdürürse gelecek günler onun için ne getirir bilinmez.

Jon Snow Game of Thrones

Yorum Yapılmamış: "Jon Snow ve 10 akıl almaz hatası"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""