Maniac: Bu dizi aklınızı uçuracak

Burcu B. Bilgin

Hollywood’un giderek konu kısırlığı çektiği, süper kahraman serilerine bel bağladığı son yıllarda dizi piyasası, sinemayı geride bırakmaya başladı. Ünlü yıldızların git gide televizyon projelerine kayarken, farklı türlerin iç içe geçtiği, deneysel yapımlar da giderek parlıyor.

Emmy ödül töreninde yakın rakibi HBO’yu geride bırakan Netflix’in yeni mini dizisi Maniac, bütün bunları izleyiciye vaat eden yapımlardan. Diziyi sizler için izleyip yorumladım:

-Ünlüler ekranı seçiyor: Bu yıl ekranda Julia Roberts, Meryl Streep, Jim Carrey gibi daha önce izlemediğimiz yıldızlarla çeşitli dizilerle buluşacağız. Geçen sezonlarda da Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Anthony Hopkins, Jude Law, Matt Dillon ve Tom Hardy’nin aralarında bulunduğu oyuncular ekranda görünmeye başlamıştı.

Maniac da Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux ve Sally Field dörtlüsünü ekrana getirerek Hollywood’dan televizyona kayan dalganın genişlediğinin habercisi oldu. Kimyası çok iyi tutan Jonah Hill ile Emma Stone dizinin en büyük kozları…

Maniac Netflix

-Maniac neyi anlatıyor?: Maniac, insanların yalnızlık yüzünden arkadaş kiraladığı, yolda yanınıza gelen reklamcıların daha fazla reklam izleyerek para kazanma yolları sunduğu garip bir dünya düzeninde geçiyor.

Annie Landsberg (Emma Stone) ve Owen Milgrim (Jonah Hill) da bu dünyada gizemli bir ilaç deneyinde buluşuyor. Ruhsal hastalıklardan aşk acısına kadar zihinle ilgili her şeyi icat ettiği ilaçla düzeltebileceğini iddia eden Dr. James K. Mantleray’in (Justin Theroux) deneyine katılan ikili, kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın içinde buluyor.

Maniac Netflix Emma Stone Jonah Hill

-Sürprizlerle dolu yolculuklar: Patrick Somerville tarafından Norveç menşeli bir diziden uyarlanan Maniac’ın yönetmeni Cary Joji Fukunaga. Fukunaga’nın da sayesinde bazı kahramanları Japon olan dizinin ilk 2 bölümünün ardından kahramanların ilaç deneyi başlıyor.

İlaç deneyinde zihinlerine yolculuk eden Annie ve Owen, hem zihinlerinde hem de farklı zaman dilimlerinde kendilerini farklı yerlerde buluyor. Böylece her bölümde ayrı bir eğlenceli, bir o kadar da zaman zaman dramatikleşen öyküler izliyoruz.

Netflix Maniac Emma Stone Jonah Hill

-Dört türü birleştiriyor: Maniac, başta belirttiğim farklı türleri birleştiren dizilerin çok iyi bir örneği olarak ekrana geliyor. Bilim kurgu, fantastik, psikolojik drama ve kara komedi türlerini buluşturan dizi, düğümlerin çözüldüğü, metaforlar yoluyla Annie ve Owen’ın ruhsal sorunlarının kaynağının ortaya çıktığı zihin yolculuklarını kara komedi öğeleriyle süslüyor.

Farklı bir zaman ve mekanda fantastik bir bilim kurgu örneği olan dizi, başarılı senaryosu sayesinde izleyiciye çok şey vaat ediyor.

Maniac Netflix Jonah Hill

-Dizi içinde film ve ünlü yapımlara göndermeler: Dizi içinde film niteliği taşıyan kısa bölümlerde birbirinden ünlü filmlere de göndermeler yapılarak izleyiciye keyifli anlar yaşatılıyor.

Yüzüklerin Efendisi filmine yolculukta birer Elf olarak gördüğümüz Emma Stone ve Julia Garner’ın bu eğlenceli öyküsünün yanı sıra, Tarantino filmlerini andıran ortamda da Jonah Hill’i izliyoruz.

Maniac Netflix Emma Stone Julia Garner

-Imdb ve Rotten Tomatoes notu: Imdb notu 8.2 ve Rotten Tomatoes notu yüzde 86 olan Maniac, izleyici sınavını da başarıyla geçmiş görünüyor.

Maniac Netflix Emma Stone Jonah Hill

-Tadı damağınızda kalacak bir mini dizi: Son dönemde izlediğim en iyi deneysel çalışma olan Maniac. metafor ve inceliklerle dolu usta işi senaryosu, Japon asıllı yönetmenin sayesinde görsel bir ziyafet sunması, rolleri oturmuş ünlü oyuncu kadrosu, Jonah Hill ile Emma Stone’un çok iyi tutan kimyasıyla ekrandaki yapımlar arasında sivrilerek öne çıkıyor.

Seyretmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Maniac Jonah Hill Emma Stone Netflix

Yorum Yapılmamış: "Maniac: Bu dizi aklınızı uçuracak"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""