Recep İvedik ve süper kahramanı Onur Ünlü

Burcu B. Bilgin

Dün sosyal medya onları konuştu. Bir yanda senaristlik, yönetmenlik, yapımcılık, oyunculuk, şairlik gibi bir koltuğa 5 karpuz birden sığdıran, bugüne dek filmleri el üstünde tutulan Onur Ünlü, diğer yanda Türkiye’nin en çok izlenen filminin yellenen, geğiren, hayli kaba saba karakteri Recep İvedik…

Ünlü, İvedik’i kanatları altına aldı, eleştirenleri ”işkembeden sallamakla”, mizah duygusundan mahrum olmakla suçladı, bir süper kahraman gibi İvedik’in imdadına yetişti. Peki onun gözünde Recep nasıl biriydi?

Efendim, Onur Ünlü, sözlerine, ”Recep İvedik’e herkes gömüyor. Ben gömülmesini anlamıyorum. İnsanlar neye dayanarak, hangi yüksek ülkülerle gömüyorlar? Recep İvedik ile ilgili ileri geri konuşanlar hangi yüce mizah duygusuna sahipler?” diye başlıyor.

Bir kere en başta tuhaflık var. Zira Recep İvedik ile ilgili ileri geri konuşanların seyircidir, ister beğenir, isterse eleştirir. Recep İvedik acaba beğenmeyenlerin mizah duygusundan yoksun olacağı kadar komik midir? Herkes gülmek zorunda mıdır?

Recep İvedik

Hepimiz, hatta sinema üzerine eleştiri yazanlar dahil en başta izleyiciyiz. Dolayısıyla Recep İvedik, Leyla ile Mecnun, Sen Aydınlatırsın Geceyi, İtirazım Var ve daha nicelerini beğenip beğenmeme hakkı vardır.

Bunu da ister ”yüce mizah duygularıyla” yapar, isterse mizahtan zırnık anlamayarak… Recep İvedik filmine giderken herkes ne kadar özgürse eleştirme konusunda da hürdür.

Recep İvedik

-İvedik’in kabalıklarına ”yalnızlık” savunması-

Onur Ünlü, İvedik’i savunurken öyle felsefi yorumlar yapıyor ki Şahan Gökbakar’ın kendisi bile sanırım, ”Vay be ben neden bunları akıl edemedim?” diye içinden geçirmiştir.

İvedik’in ”saçmalığının” ise sebebi varmış. Onu da şöyle açıklıyor: ”Recep İvedik acayip yalnız bir karakterdir. Recep İvedik dünyadaki en yalnız adamlardan biridir. O yalnızlık Recep İvedik’i tuhaf bir yaratığa dönüştürmüştür”. Vay canına…

Beyazperdede, ekranda, romanlarda yalnız karakterlere ve Onur beyin deyimiyle tırnak içindeki saçmalıklarına alışığız. Mesela 13. Cuma filminde Jason gençleri öldürerek katliam yapar.

Sapık/Psycho filminin ve sonradan yapılmış dizisinin Norman Bates’i annesinin çoktan çürümüş cesediyle konuşur, otel müşterilerini öldürür.

Anayurt Oteli’nin Zebercet’i giderek şizofrenleşir ve otelde çalışan kat görevlisini ve en az bu kadıncağız kadar suçsuz günahsız kediyi katledip intihar eder. Örnekleri çoğaltsak buradan köye yol olur.

Rihanna Bates Motel

Ama bunlardan herhangi birinin ”yalnızlık sebebiyle” geğirdiğini, yellendiğini, küfrettiğini, poposunu kaşıdığını, yoga hocasına, Survivor yarışmacılarına, öğretmenlere saldırdığını henüz görmedik. Kaldı ki hiç kimsenin eylemlerinin sebebi salt yalnızlıkla açıklanamaz.

Artı ben-işim de bu olduğundan-Recep İvedik’leri izledim. Ünlü sırf ilkini izlemiş. İzlemeden yorum yapmak ülkede milli spor zaten, Onur Ünlü de eksik kalmamış.

Recep İvedik

-Kaldı ki yalnız da değil-

Bu arada, meşhur Cemal Süreya şiirindeki gibi Recep İvedik hangi şehirdeyse orası ”yalnızlığın başkenti” filan da değil. Survivor yarışmasının konu edildiği filmde bir mahalle dolusu insanın oylarıyla birinci olur, son filmde bir telefonuyla dengeler değişir.

İvedik ne Aylak Adam’dır, ne Pyscho ne de Zebercet. Kalabalıktan gücünü alan, milyonlarcasından yaka silktiğimiz, kabalıkla insanları ezen, üstelik de güya halk adamı olduğunu savunan popülist bir karakterdir.

Onur Ünlü

-Kemal Sunal’a da ayıp olmuş-

İşin kötüsü Ünlü’nün, Recep İvedik’i savunma salvoları tam baltayı taşa vuran bir örnekle bitiyor. ”Mesela Kemal Sunal yalnız değildir. Kemal Sunal bir toplumu temsil eder. Recep İvedik yalnızdır” demez mi?

Bir kere Kemal Sunal olmamalı, sanırım Kemal Sunal’ın filmlerinde canlandırdığı karakterler, mesela Şaban olmalı. Biri karakter, diğeri aktör. Sanırım dili sürçmüş.

Kemal Sunal

Üstelik Kemal Sunal karakterleri, ezilmiş halk kesimlerini temsil eder. Mahalleyi haraca kesenlere, gecekonduları yıkıp apartman yapmak isteyenlere, halkın sırtından geçinenlere karşı halk için, hatta bazen halka rağmen savaşır.

Üstelik de güya Recep ona göre ”daha derinlikli” bir karaktermiş. En iyisi susalım, yakında yeni Recep İvedik filmi yakında yola çıkar. Onur Ünlü’ye iyi seyirler, bize müsaade…

Yorum Yapılmamış: "Recep İvedik ve süper kahramanı Onur Ünlü"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""