Şahsiyet: Aranan yerli dizi bulundu

Burcu B. Bilgin

Artık 2 saati aşmalarına rağmen izleyiciye o kadar uzun süre içinde bir şey vermeyen, yaratıcı olmayan senaryoları ve tekrar eden klişeleriyle boğan yerli televizyon dizilerine internetteki yayın platformlarında yayınlanan diziler giderek daha fazla alternatif oluyor.

Bu dizilerinden biri var ki son günlerde izleyici sürekli ondan söz ediyor: Şahsiyet… Giderek fenomenleşen bu diziyi sizler için masaya yatırdım.

Şahsiyet Haluk Bilginer

-Yazarı ve yönetmeni yeniden buluştu: Puhu TV’de yayınlanan, Ay Yapım imzalı dizinin senaryosunu ünlü yazar Hakan Günday kaleme almış. Yönetmenliğini Onur Saylak’ın üstlendiği suç dizisinde daha önce Günday’ın ”Daha” adlı romanının beyazperde uyarlamasını yapan ikili yeniden işbirliği yapıyor.

Dizide Haluk Bilginer, Cansu Dere, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Memili, Recep Usta, Hüseyin Avni Danyal, Hümeyra, Müjde Ar, İbrahim Selim ve Fırat Topkurur izleyici karşısına çıkıyor.

Şahsiyet Haluk Bilginer Cansu Dere

-Kedinin ölümüyle beraber sonun başlangıcı: Dizinin başrolü Agah Beyoğlu (Haluk Bilginer), emekli bir adliye memuru. 65 yaşındaki Agah bey, karısını kaybetmiş, evinde kedisiyle beraber yaşıyor.

Bir gün kedisini ölmüş olarak bulan Agah, onun açlık ve susuzluktan hayatını kaybettiğini öğrenince vicdan azabıyla doktorun yolunu tutuyor.

Şahsiyet Haluk Bilginer

Kediyi günlerce beslemediği ve su vermediği ortaya çıkan Agah’a Alzheimer başlangıcı teşhisi konuluyor. Çok sarsılan emekli memur, hafızasını kademe kademe kaybedeceğini öğrenince önce yıkılıyor, ancak daha sonra aklına müthiş bir fikir geliyor. Böylece geçmişteki ”tüm kötülerden” intikam alacağı dahiyane bir planı harekete geçiriyor.

Şahsiyet Haluk Bilginer

-Ailesi de tam şenlik: Oldukça enteresan bir karaktere sahip olan Agah beyin tek kızı olan Zuhal (Şebnem Bozoklu) ise oğlu Deva (Recep Usta) ile Avustralya’da yaşıyor.

Ancak bu sırada eşiyle arası bozulan Zuhal, ani bir kararla oğluyla beraber İstanbul’a dönüp Agah’ın yanına yerleşiyor.  Sürekli oğluyla tartışan, hayatla derdi olan Zuhal ile cool Deva’nın gelişiyle ev de şenleniyor.

Şahsiyet Recep Usta

-Kadın polisin çilesi: Hikayenin diğer yakasında ise şirketindeki önemli bir görevi bırakarak babası gibi polis olmayı seçen Nevra (Cansu Dere) var. Cinayet büro amirliğindeki tek kadın polis olan Nevra, şefi Tolga (Necip Memili) hariç birimindeki erkek polisler tarafından orada istenmiyor. Karşısına çıkan zorlu vakayla beraber Nevra’nın da hayatı değişiyor ve macera başlıyor.

Şahsiyet Cansu Dere

-Şahsiyetim ne olacak: Diziyi sürükleyen en önemli unsur Agah Bey karakterine oturan Haluk Bilginer. Oyuncu, önce kaybetmişliği, sonra da artık kaybedecek bir şeyi kalmayan bir adamın yeniden hayata bağlanmasına sebep olan silkinişi seyirciye başarıyla aktarıyor.

Doktordan hastalığıyla ilgili bilgi aldığı sahnede, ”Bütün hatıralarım, bütün hayatım silinip gidecek. Ben ne olacağım? Şahsiyetim ne olacak?” diye soran Agah beyin bu sözleri Alzheimer hastalığıyla ilgili bugüne kadar duyduğum en iyi cümle.

Şahsiyet Haluk Bilginer

-İncelikli kara mizah: Planı çerçevesinde ”kara kaplı kitabı” açan Agah bey, bir yandan da o güne kadar tahammül ettiği şeylere karşı başkaldırıyor, eski alışkanlıklarına sünger çekiyor. Evindeki televizyonu camdan aşağı atan ve ”40 yıl seyrettim, yeter” diyen renk renk çoraplı ilginç ”şahsiyet”, opera dinlerken dışarıdan geçen davulcunun bile cezasını kesiyor.

Şahsiyet, suç dizisi olmasına karşın ”kara mizah kokan” replikleriyle seyirciyi aynı zamanda da gülümsetiyor, hatta güldürüyor.

Şahsiyet Cansu Dere

-Bir yıldız doğuyor: Dizideki performansıyla altı çizilmesi gereken bir başka oyuncu da Agah’ın torunu rolündeki Recep Usta…

Dedesi gibi bir pasif agresif olan Deva, aslında sakin gibi görünse de ”armut dibine düşer” misali beklenmedik anda patlayıveriyor. Bunu da yine Agah bey gibi enteresan bir cool tavırla yapıyor.

Şahsiyet Recep Usta Deva

Yabancı aktörleri andıran fiziğiyle de dikkati çeken Recep Usta, rolünün altından başarıyla kalkarken, bu kadar usta oyuncunun olduğu kadroda soyadı gibi ”usta” olduğunun altını çiziyor.

16 yaşındaki Deva’yı canlandıran Recep Usta, 1997 doğumlu. Kendisiyle ilgili sosyal medyada şimdiden artan mesajlar iyice parlayacağını gösteriyor. Umarım kötü yerli dizilerde harcanmaz.

Şahsiyet Deva Recep Usta

-Cansu’ya Joker’den can suyu : Cansu Dere, bu zengin kadronun en parlayan yıldızı olmasa da işini yapıyor. Günday’ın bu işkolik, mimiksiz, kendi halindeki polis karakterindeki Cansu Dere’yi ateşleyecek olan ise gazeteci Ateş rolündeki Metin Akdülger.

Beyazperdenin müteveffa Joker’i Heath Ledger’a çok benzeyen Akdülger, gelecek bölümlerin umut vaat eden yıldızı…

Şahsiyet Cansu Dere Haluk Bilginer

-Dizinin gizli yıldızı: ”Merak etme ölülere alışılıyor. Çünkü kimseye bir zararları yok. Mesele yaşayanlara alışabilmekte”, ”Türkiye’de kimse seri katil olmaz. Türkiye’de insanlar cinnet geçirir” gibi sözleriyle dikkat çeken sarkastik adli tıp uzmanını da umarım ilerleyen bölümlerde daha çok görürüz.

Şahsiyet

Netice itibarıyla, senaryosu incelikli, replikleri şimdiden not edilesi cinsten ustaca yazılmış, kara mizah ile gerilimi aynı potada eriten, yönetmeni Onur Saylak’ın yerinde kamera kullanımı ile damgasını vurduğu Şahsiyet, rollerine oturmuş oyuncu kadrosu ve merak uyandıran konusuyla son dönemin en iyi işlerinden biri olarak göz dolduruyor.

Bırakın diğer yerli dizileri yabancı rakiplerinin içinde dahi parlayabilecek, Netflix’te, Amazon’da yayınlansa ilgiyle izlenebilecek bu diziyi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Şahsiyet Haluk Bilginer

5 Yorumlar: "Şahsiyet: Aranan yerli dizi bulundu"

 • comment-avatar
  Cengiz 27 Mart 2018 (21:44)

  4. bölümünü iple çektiğim dizi. Bu güne kadar yabancı dizileri izlemiş biri olarak Türk dizisini ilk defa bu kadar çok beğeniyorum. Umarım çizgisini bozmadan devam eder. Bu dizi yi rahat dünya piyasasına satarız.

  • comment-avatar
   sinekaf 27 Mart 2018 (22:36)

   Aynı fikirdeyim Cengiz bey… İlk defa başka ülkelerin-Ortadoğu piyasası dışında-takdirini kazanabilecek bir projemiz olduğunu düşünüyorum ben de… (editör)

 • comment-avatar
  Sayonara 10 Nisan 2018 (22:45)

  Bence bu günden tezi yok İngilizce dublaj (hiç olmazsa altyazı) oluştursun yapımcı firma. Oyunculuklar, kamera açıları, renkleri (özellikle de Agâh’ın evinin atmosferi) ile muazzam bir şölen. Birbirinin çakması olan, entrika, aldatma, lüks özentisinden başka verecek bir mesajı bile olmayan vasat Türk dizileri ile kıyas etmek bile Şahsiyet’e haksızlık olur.

  • comment-avatar
   sinekaf 11 Nisan 2018 (14:53)

   Eğer yurt dışı pazarına gerçekten eli yüzü düzgün bir diziyle çıkmak isteniyorsa bence de Şahsiyet en uygunudur.

 • comment-avatar
  Cemil affetmez 9 Temmuz 2018 (17:43)

  ulan reyhana tecavuz etmislerde 53 kişi.reyhanda o yaşta evlencem diye tutturursa affetmezler tabi:D:D:D

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""