Sıkıcı Oscar’a bir ”Leonardo ışığı” lazım

Burcu B. Bilgin

2016 yılında dünyanın dört yanındaki milyonlar nefesini tutmuş Leonardo DiCaprio’lu Oscar gecesini izliyordu. Aradan 2 yıl geçti. Oscar amca ameliyat masasındaki ölümcül hasta gibi can çekişiyor, günlerce Oscar konuşan sinemaseverin ise ne gece, ne de ödüller umurunda değil.

Jimmy Kimmel ‘ın tören, Akademi tarihinin en düşük reytingini elde etti. Geçen yıl parlak yıldızlara, iddialı filmlere ve Donald Trump’ın başkan seçilmesinden sonraki ilk Oscar gecesi olması sebebiyle merak uyandırmasına karşın beklenen reyting alınamamıştı.

Ama bu seneki gece, 2017’nin yüzde 16 altına düşüldü. Son olarak 2008’de No Country For Old Men filminin seçildiği törenin de gerisinde kalındı. Peki buralara nasıl geldik?

Suyun Sesi The Shape of Water

-Zaman doldu: Sene içerisinde ünlü yapımcı Harvey Weinstein ile başlayan, sonrasında Kevin Spacey’den Dustin Hoffman’a, Ed Westwick’ten James Franco’ya kadar çorap söküğü gibi giden taciz iddialarını gündeme taşıdı.

Hollywood’un kendi içindeki bu çekişmesi, oyuncuların, yönetmenlerin, yapımcıların ardı ardına projelerden çekilmesini beraberinde getirdi. Bu tartışmalar, her geçen gün ortaya çıkan yeni iddialar Hollywood’un iç barışını yok edince bu da geceye yansıdı.

Anthony Rapp Kevin Spacey

-Protestolar bile Oscar gecesinde sönük kaldı: Altın Küre gecesine tüm adaylar ve gecenin kadın, erkek katılımcılarının tümü siyah giyerek geldi. Konuşmalar büyük ses getirdi.

Oprah Winfrey’in gecede yaptığı konuşma günlerce sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı. Ancak ”Zaman Doldu-Time is Up” kampanyası bile Oscar gecesinde ses getirmedi. Altın Küre ve SAG ödül gecelerinin gerisinde kalındı.

Big Little Lies Altın Küre

-Adaylar seyirciyi cezbetmedi: Altın Küre gecesini aynı zamanda televizyon alanında da ödül dağıtılması ile ”Zaman doldu” protestoları hareketlendirmişti. Ama ne zaman işin içinden TV adayları çıktı, işte o zaman takke düştü kel göründü.

Zira 2017 yılı zaten sinema adına sönüktü, onun için de çok parlak adaylar çıkamadı. Hal böyle olunca da izleyicinin törene olan ilgisi iyice azaldı.

Three Billboards

Geçen senelerde Birdman, Büyük Budapeşte Oteli, Danimarkalı Kız, Büyük Açık, La La Land, Moonlight, Brooklyn, Spotlight, Manchester by the Sea, The Revenant, Zincirsiz, Aşk, Marslı, Room, Whiplash, Boyhood, Gravity, Her, Dallas Buyers Club, Artist gibi aklıma ilk gelen adayları sıraladığımda oldukça ses getiren yapımların yarıştığını görüyoruz. Ama bu sene izleyiciye heyecan verecek bir yarış yoktu.

La La Land

-Suyun Sesi gişe yaptı ama: İşin ilginç tarafı gecede ”En İyi Film” seçilen Guillermo de Toro imzalı Suyun Sesi/The Shape of the Water, son 5 yılın birincileri arasında en yüksek gişe yapan film…

Suyun Sesi ile sükse yapan del Toro’nun filmi, Altın Küre ödülünü kaptırsa da Venedik Festivali’nde bolca alkış aldı. Sonunda da en yakın rakibi Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri’yi aşarak Oscar’ı evine götürdü. Ama tek çiçekle bahar gelmedi.

The Shape of Water

-Star ışığından yoksundu: Ellen DeGeneres’in halen ”Tüm Zamanların En Çok Paylaşılan Selfie’sini” çektiği tören hala hafızalarda. 2014 yılındaki törende çekilen bu selfie ve reyting rekorları kıran o dönemin üzerinden şurada sadece 4 yıl geçmesine karşın o zamanlar selfileri paylaşan milyonlar bugün Oscar gecesi yattı uyudu ya da başka şeyler izledi.

Oscar selfie

Çünkü Hollywood demek ışıltı demek, bunu herkes çok iyi biliyor. Oscar da bir Berlin Film Festivali değil, popüler sinema yarışı. Öyle olunca geceyi parlatmak gerekiyor.

İzleyici bir ”Leonardo DiCaprio sonunda Oscar alabilecek mi?” heyecanı arıyor, yakışıklı Ryan Gosling’in gülüşü, güzel Emma Stone’un kıyafetleri renk getiriyor. Ama Hollywood öylesine gergin ki bunları şu aşamada görmek zor.

DiCaprio, Oscar töreninde

-Seyircinin tercihleri değişti: ABD’nin en çok izlenen, reyting rekorları kıran gecesi Super Bowl da bu sene reyting almadı. Aile dizisi This is Us, ona yaklaşan bir reyting elde etti.

İzleyicinin Amerikan futbolunun en önemli gecesinde diğer kanalda This is Us dizisini seyredip mendil elinde gözyaşı döktüğü ortaya çıktığına göre artık seyirciye güvenmek de zor.

Sterling K Brown This is Us

-Oscar nasıl kurtulur?: Peki bundan sonra ne olur derseniz geçen yılki parlak adaylara karşın kan kaybeden Oscar’ın eski şaşaalı günlere dönmesi için çok çaba sarf edilmesi gerekiyor.

Hollywood’un kadın tacizleriyle çalkalanırken, en büyük yapım şirketi Weinstein Compony satılmışken şu aralar zor. Seneye durumu göreceğiz. O zamana kadar buyrunuz cenaze namazına… Sahi merhumu nasıl bilirdiniz?

Meryl Streep Oscar

Yorum Yapılmamış: "Sıkıcı Oscar'a bir ''Leonardo ışığı'' lazım"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""