Tüm zamanların en iyi 10 dizi müziği

Burcu B. Bilgin

Sevilen televizyon dizilerinde ustalıkla seçilmiş müzikler, reytingin artmasına ve o dizilerin hafızalarda yer etmesine neden oluyor. Özellikle jenerik müziği iyi seçilmiş diziler, bu avantajları sayesinde ödüllere kavuşuyor, çok iyi satan soundtrack albümler çıkarıyor, hatta hayranlarının telefonlarında zil sesi dahi olabiliyor.

Yıllar sonra bile hala jenerik müzikleriyle hatırlanan çok eski diziler olabildiği gibi, bugün halen yayını süren birçok dizi de müziklerini uzaktan duyanların bile dikkatini çekecek etkiye sahip. İşte (sıralama olmaksızın) tüm zamanların en iyi 10 dizi müziği:

1- Game of Thrones: Merakla beklenen 6. sezonuna başlamaya hazırlanan dizinin en az kendisi kadar müziği de meşhur. Bugüne kadar rock müzikten klasiğe küçük orkestralardan farklı enstrümanların bulunduğu indie topluluklara kadar farklı versiyonlarıyla sayısız kez seslendirilen müzik Ramin Djawadi’ye ait. Başlangıçta Stephen Warbeck’in üzerinde çalıştığı, ancak dizinin ilk sezonuna sadece 10 hafta kala Warbeck’in ayrılması üzerine Djawadi’nin kapısını çalan yapımcılar, ondan zoru başarmasını istedi. Djawadi, dizinin eski bilgisayar oyunundaki açılış sekansından ilham alarak jenerik müziğini besteledi. Dizinin jenerik müziği, perküsyon ve ardından solo çello ile başlıyor. Solo çellonun ardından, onun bir oktav yukarısından giren  solo keman ve bütün kemanlardan oluşan orkestra eseri seslendiriyor. Finalinde ise İskandinavya tipi arp büyülü notalarıyla noktayı koyuyor.

 

 

2- True Detective: Özellikle ilk sezonu ile izleyicinin gönlünü fetheden ve Emmy dahil çok sayıda ödül kazanan bu ünlü polisiyenin jenerik müziği de birinci sınıf. İlk sezon jenerik müziği The Handsome Family’nin ”Far from Any Road” adlı parçası olan dizi, ikinci sezonda Leonard Cohen’ın ”Nevermind” adlı parçasını jenerikte kullandı. Cohen’ın ustalığına laf söyleyen taş kesilir ama bu dizinin genel havasına ilk sezon jenerik müziğinin daha çok uyduğu konusunda herkes hemfikir. İkinci sezonunda Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ın başrolünde bulunmamasının talihsizliğini yaşayan ve senaryosundaki birçok sıkıntı nedeniyle reyting başarısızlığına uğrayan dizinin 3. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil.

 

 

3-Vikings: Müziği dilden dile dolaşan, telefonlarda kullanılan, soundtrack albümleri milyonlarca kez satın alınan ve indirilen bir başka dizi de Vikings. History Channel imzalı dizinin müziği, İsveçli sanatçı Fever Ray’in imzasını taşıyor. ”If I had a Heart” isimli jenerik müziği, Fever Ray’in eski topluluğu The Knife’dan ayrıldıktan sonra ilk solo çalışması. Alışılmamış, karanlık ve deneysel bir tarzı olan parça, ağır temposu, tekrarlayan sintisayzır vuruşu ve Fever Ray’in kadife yumuşaklığındaki ses tonuyla öne çıkıyor.  Şarkı, Vikings dizisinin yanı sıra Breaking Bad, Misfits, Person of Interest, The Originals, Black Sails gibi ekrandaki birçok ünlü dizide de kullanıldı.

 

 

4- Sherlock: Başrolünü Benedict Cumberbatch ile Martin Freeman’ın üstlendiği reyting rekortmeni dizinin hem jenerik müziği, hem de fon müziği, David Arnold ve Michael Price’ın imzasını taşıyor. Milyonların çok sevdiği bu iki müzik, itunes’tan en çok satın alınan zil seslerinin de başında geliyor. David Arnold, yapımcıların kendilerine bir tema ve karakterle geldiklerini, bunları biraz incelediklerinde nasıl bir müzik kullanılması gerektiğinin hemen kafalarında oluştuğunu söylüyor. Sintisayzır ağırlıklı bir müzikte karar kıldıklarını anlatan Arnold/Price ikilisi,  böylece diziye çok yakışan bir çalışmaya imza atmış. Sherlock hayranları, dizinin ”The Abominable Bride-Korkunç Gelin” adlı özel bölümünü Ocak ayında seyretti. Ekranan en uzun araları vermesiyle meşhur dizinin 4. sezonunun ise 2017’den önce olması beklenmiyor.

 

 

5- Twin Peaks: Belki de ekran tarihinin Game of Thrones ile beraber en sevilen jenerik müziklerinden birine sahip olan İkiz Tepeler/Twin Peaks dizisi 1990 tarihli. Tamı tamına 26 yıllık olan bu dizinin müzikleri ise bugün hala dinleniyor ve seviliyor. David Lynch imzalı gerilim/polisiye dizinin ”Falling” adlı parçası, Julee Cruise’un imzasını taşıyor. Enstrümantal versiyonu dizinin jeneriğinde kullanılan parça, dizinin içinde de yer alıyordu. 20 ülkede liste başı olan bu eşsiz parça, Grammy ödülü kazandı. Şarkının farklı versiyonları da dünyanın sayısız ülkesindeki sanatçılar tarafından tekrar tekrar yorumlandı. İkiz Tepeler, Laura Palmer (Sheryl Lee) isimli bir genç kızın öldürülmesinin ardından, FBI ajanı Dale Cooper’ın (Kyle MacLachlan) bu cinayetle ilgilenmek için kasabaya gönderilmesini, ancak bu küçük ve sakin görünen kasabanın aslında çok karışık ve gizemli olayların yaşandığı bir yer olduğunu farketmesini konu alıyor.

 

 

6-The Sopranos: 1999-2007 tarihleri arasında ekrana gelen ve New Jersey’de bir Amerikan-İtalyan mafya ailesi patronu Tony Soprano’nun suç, şiddet, aile, adalet ve dostluk kavramları arasındaki denge kurma mücadelesi üzerine kurulan dizinin jenerik müziği çok seviliyor. İngiliz topluluk Alabama 3’nin ”Woke Up This Morning” adlı parçası, onların 1997 tarihli ”Exile on Coldharbour Lane” albümünden. Hip-hop ritimleriyle kilise korosunu bütünleştiren son derece deneysel ve farklı bir parça olan ”Woke Up This Morning”, alışılmış soundun dışına çıkan özgün bir çalışma. Alabama 3 vokalisti Rob Spragg, bu şarkıyı 1996 yılında kocası tarafından 2 yıl taciz edildikten sonra bıçaklanarak katledilen Sara Thornton’ın ölümünden etkilenerek yazmıştı. 

 

 

7- Mission Impossible: Tüm zamanların en iyi dizi müziklerinden olan ”Görevimiz Tehlike-Mission Impossible” jenerik müziği, halen serinin Tom Cruise’un başrolünde oynadığı sinema filminde de kullanılıyor. 1966-1973 tarihleri arasında gösterilen dizi için Lalo Schifrin tarafından bestelenen müzik, serinin bilgisayar oyununda da yer alıyor. Jenerik müziği, 1966 yılında Billboard listelerine 40 numaradan girerek hızla yükseldi. 1970’lerde dizinin 5. sezonunda bongolar yerini davullara bıraktı. 1996 yılında U2 topluluğu üyeleri Adam Clayton ve Larry Mullen, dizi için soundtrack yaptı. Bu çalışma, ABD’de Billboard Hot istesinde 7 numaraya kadar yükselerek 500 bin satış rakamına ulaştı. İngiltere’de listede 7 numaraya kadar çıktı. İşte hepimizin severek dinlediği o parçanın ilk versiyonu:

 

 

8- Outlander: Diana Gabaldon’ın aynı adlı romanından ekrana uyarlanan Outlander, ilk sezonunda büyük başarı elde etti. İkinci sezonu 9 Nisan’da başlayacak olan dizinin müziği de çok seviliyor. Bear McCreary tarafından bestelenen ”The Skye Boat Song”,  Robert Louis Stevenson’ın ”Sing me a Song of a Lad that is Gone” adlı şiiri ile bir İskoç halk şarkısının eşsiz bileşimi.

 

 

9- Dallas: 1978-1991 tarihleri arasında ekrana gelen soap opera Dallas, döneminin en çok ses getiren dizisiydi. 2012 yılında aramızdan ayrılan Larry Hagman’ın canlandırdığı JR Ewing, TV tarihinin en kötü karakterleri arasında anılıyor. Guiness Rekorlar Kitabı’na en çok izlenen TV programı olarak geçen Dallas, “Who Shot J.R-JR’ı Kim Vurdu” adlı bölümü ile 83 milyon izleyici topladı. Fakat 1984-85 sezonunda Bobby karakterinin bir araba çarpması sonucu diziden ayrılması ve bir sezon sonrası sanki daha önce yaşananlar yok sayılıp tekrar hayata dönmesi dizinin dönüm noktası oldu ve dizi reyting kaybına uğradı. İki devam filmi çekilen ve 2012 yılında yeniden ekrana dönen dizi, eski başarısını sağlayamadı. Dizi, 2014 yılında ekrana veda etti. Dallas’ın Jerrold Immer imzalı müziği ise halen hafızalarda:

 

 

10- Friends: Ekranda olduğu 1994-2004 tarihleri arasında 10 yıl boyunca reyting rekoru kıran Friends dizisi, ekrana Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matthew Perry, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow ve David Schwimmer gibi 6 başarılı oyuncuyu kazandırdı. 20’li yaşlarında olan ve aynı apartmanda oturan 6 gencin hikayesini konu alan bu sevimli dizi, 63 kez Emmy ödülüne aday gösterildi, Altın Küre kazandı. Dizinin ”I’ll Be There for You” adlı parçası da en az kendisi kadar sevildi. Amerikalı pop rock ikilisi The Rembrandts’ın imzasını taşıyan şarkı, dizinin yapımcıları David Crane, Marta Kauffman, Kauffman’ın kocası besteci  Michael Skloff , şarkı sözü yazarları Allee Willis, Phil Sōlem ve Danny Wilde ile Rembrandts’ın ortak ürünü. Beatles parçalarından esinlenilerek yazılan parça, halen en az dizi kadar ünlü.

 

14 Yorumlar: "Tüm zamanların en iyi 10 dizi müziği"

 • comment-avatar
  Yasemin ertürk 5 Nisan 2016 (16:37)

  Bunlara müsadenizle bir dizi de ben eklemek istiyorum , yayınlandığı yıllarda çok severek izlediğim hatta müziklerinin olduğu cd yi bile satın aldığım cnbce de yayınlanan Ally McBeal .

  • comment-avatar
   sinekaf 5 Nisan 2016 (17:21)

   Doğru. Bir de Cheers var. Sanırım eski diziler için ayrı bir liste dahi yapılabilir. Hatta daha kalabalık bir liste de olur bu…

 • comment-avatar
  esin karabulut 5 Nisan 2016 (20:53)

  Sing me a Song of a Lad that is Gone ahhh o nasıl bir ezgidir öyle.İrlanda’ya gitmek istiyorum…

 • comment-avatar
  Hakan Erken 7 Nisan 2016 (16:20)

  Liste kısa kesinlikle.. 🙂

 • comment-avatar
  Hasan Sarıtekeli 7 Nisan 2016 (22:06)

  Fringe’e haksızık olmuş.

 • comment-avatar
  volkan şimşek 8 Nisan 2016 (09:57)

  Sopranos efsane !!

 • comment-avatar
  Uğur Özkan 10 Nisan 2016 (12:47)

  Dexter ?

 • comment-avatar
  ali 10 Nisan 2016 (23:08)

  shameless

 • comment-avatar
  yunus fidell 12 Nisan 2016 (12:08)

  Sons’ of Anarchy ????

 • comment-avatar
  Murat 13 Nisan 2016 (20:33)

  Kara Şimşek bu listede kesinlikle olması gerekiyordu.

 • comment-avatar
  ozan 13 Nisan 2016 (22:32)

  Fringe’inki daha güzel

 • comment-avatar
  Emir 16 Nisan 2016 (22:08)

  arrow ???

 • comment-avatar
  Akın Karakurt 17 Nisan 2016 (19:38)

  bu listeyi düzenleyen arkadaş SoA’nın müziklerinden bi haber

 • comment-avatar
  falan 1 Mayıs 2016 (16:41)

  Spartacus’ün her müziği olay oluyordu be zamanında :V

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""