Vikings: Krallar da düşer

(Dizinin 4. sezon 11. bölümünü izlemiş olanlar okumalıdır)

Burcu B. Bilgin

Vikings seyircisi aylardan beri bu sezon ilk kez 20 bölüm olarak ekrana gelen dizinin ara tatiline son vermesini bekliyordu. Vikings, nihayet 4. sezonun 11. bölümüyle ekrana geldi ve Ragnar Lothbrok’un uzun yıllar sonra yeniden Kattegat’a döndüğü ilk yarıda kaldığı yerden devam etti.

Seneler sonra geldiği evinde hemen her şeyi değişmiş olarak bulan Ragnar’ın gelişiyle beraber geride kalanların hayatları da elbette ki farklı bir yöne doğru gitmeye başladı. Peki, dizinin ”Yabancı/The Outsider” adlı bölümü bize neler anlattı?

Vikings

1- Ragnar paramparça: Her ne kadar Kral Ragnar’ın Kattegat’ta kalbi kırık ve ona feci halde içerlemiş bir aile, dost çevresi, hatta halk karşılasa da asıl kırılışı Ragnar’ın yaşadığı aşikar. Önce oğullarıyla yüzleşen Ragnar, hayalini kurduğu İngiltere çıkartmasını yapmaya hazırlanırken, artık bir lider vasfı kazanmış olan Björn’ün başka planları olduğunu, güneye gitmek istediğini duyunca hayli şaşırdıysa da fazla ses çıkaramadı.

Ubbe, Sigurd ve Hvitserk’ten fazla olumlu tepkiler alamayan Ragnar, Björn’ün de kararlı olduğunu fark edince onların fazla üzerine gidemedi. Her ne kadar babalarına kırgın olsalar da oğulları yine de ”onu öldürüp” kral olmaya da cesaret edemediler.

Ragnar Helga Vikings

2-”Seni seviyorum Ragnar”: Ragnar’ı köyünde en sıcak şekilde karşılayan ise eski dostu, ona gönülden bağlı olan, hatta Athelstan’ı bile sırf onunla arasına girdiği için katleden Floki oldu. Floki’nin evinde misafir edilen Ragnar, İngiltere’deki yerleşkede katledilenlerin başına gelenleri bildiği halde anlatmadığını itiraf eden Floki’ye neden böyle yaptığını sorunca Helga araya girerek, ”Çünkü Floki seni seviyor” dedi.

Aslında tahmin ettiği bu gerçeği duyunca mutlu olan Ragnar, evinden ayrılırken Floki’ye, ”Aileme iyi bak” dedikten sonra arkasına dönüp bakarak, ”Seni seviyorum” dedi. Arkasından sevinç gözyaşları döken vefakar Floki ise Ragnar hayli uzaklaştıktan sonra ”Ben de seni seviyorum Ragnar Lothbrok” diye seslendi. Bu sahnede, Floki’yi canlandıran Gustaf Skarsgard’ın müthiş oyunculuğu bir kez daha tam puan aldı.

3- Ragnar-Lagertha yüzleşmesi: Comic-Con etkinliğinde Vikings dizisinin 4. sezon fragmanı yayınlandığında dizi hayranları Ragnar ve Lagertha’nın öpüşme sahnesini görerek çiftin yeniden bir araya gelebileceği umuduna kapılmıştı. Hatta hayran sitelerinde yapılan anketler de bunu göstermişti.

Beklenen buluşma, sezon arasından sonraki ilk bölümde gerçekleşti. Kattegat’tan ayrılıp Lagertha’nın yanına gelen Ragnar, onun değişen hayatına da tanıklık etti. Lagertha’ya da kendisiyle İngiltere seferine gelmesi için teklifte bulunan Ragnar, net bir yanıt alamadı. Buna karşın Lagertha’ya karşı çok hatalı olan Ragnar, ”Beni bütün hatalarım, bütün başarısızlıklarım için affet” dedi. Bu sahnede onu öpen Lagertha’nın hala Ragnar’ı sevdiğini de anlamış olduk.

4- Lagertha’nın lezbiyen oluşu: Vikingler’in en büyük kadın savaşçısı Lagertha, Ragnar’ın ardından her tarafa savrulan aşk hayatında bu kez bir başka limana daha sığınmış görünüyor. ”Süt kızım” dediği Astrid ile yeni bir aşka yelken açan Lagertha ile Astrid arasındaki bir başka ortak nokta da Ragnar’a karşı besledikleri aşk.

Hiç tanımadığı Ragnar’a büyük hayranlık duyan, hatta evlerine gelişinde fazla samimi karşılayan Astrid, Lagertha’nın hala onu sevdiğini ise çok iyi biliyor. İlginç aşk ilişkileri de hep Vikings’e göre zaten.

Lagertha Vikings

5-Dizinin yıldızı ”Kemiksiz” Ivar: Bence yeni sezonun ilk bölümünde izlediğimiz en iyi sahneler Ragnar’ın yanı sıra oğlu ”Kemiksiz Ivar/Ivar the Boneless” ile ilgili olanlardı. Köle kızla kardeşlerinin ilişkiye girmelerini izleyen, daha sonra da onunla beraber olmasını istediklerinde kabul eden Ivar’ın ”başarılı olamaması” onda büyük kırılmaya yol açtı.

Kılıç ve ok kullanmada, yakın dövüşte kardeşlerini yenen Ivar, engel tanımayan bünyesinin ona oynadığı oyun nedeniyle kızı öldürmek istedi. Senaryodaki büyük ustalıkla en iyi diyaloglardan birine imza atılan bu sahnede köle kız ona kardeşlerinin aslında ”onunla ilgili gerçeği” bildiklerini ve onu öldürdüğü için de ”korkaklıkla suçlayacaklarını” söyledi.

Köle kız, başarısız olan Ivar’a ”Bu, seni daha az erkek yapar mı? Hayır yapmaz. Birçok erkek sevişebilir. Birçok erkek çocuk sahibi olabilir. Bunlar kolay. Ragnar Lothbrok’un oğlu olmak ve onun büyüklüğünü yakalamak. Zor olan bu” diyerek bölümün bir anlamda özetini yaptı.

Ivar Vikings

6-Ragnar’ın intihar girişimi: Gelişi kahin ”The Seer” tarafından ”felaketlerin başlangıcı” kabul edilen Ragnar, bütün kapıların yüzüne kapanması nedeniyle çok büyük bir kırılış yaşadı. Yaşamı anlamsız gören Ragnar, sonunda bir ağaç dalına kendini asmak istedi.

Bu sahnede Ragnar’ın omzuna konan karga, hem ölümün metaforu olarak kullanıldı, hem de kahini sembolize etti. The Seer ile özdeşleşen kargaların uçuşuyla beraber dal onu çekmedi ve Ragnar’ın intihar girişimi başarısız oldu. Bu sahnelerde Lothbrok’u canlandıran Travis Fimmel’ın oyunculuğu yine seyircinin içine işledi.

Ragnar Vikings

7-Babasının oğlu: Ivar, bölümün sonunda babası Ragnar ile taht odasında bir araya geldi. Bütün oğulları içinde bir türlü ”kendisine layık bulamadığı”, bebekken ölüme terk etmek üzere dağ başına götürdüğü, ağlamalarına bile dayanamadığı Ivar, zor günlerinde babasına destek olan tek çocuğu oldu.

Kardeşlerinin aksine babasını çok seven ve hayranlık duyan Ivar, neden İngiltere seferine onu kardeşleriyle eşit görerek çağırmadığını sordu. Ragnar’ın tam sormaya kalkıştığı anda ise, ”Tabii ki gelirim” diyerek sadakatini gösterdi. Genç aktör Alex Hogh Andersen, Vikings dizisinin sezon arasından sonraki ilk bölümünün tartışmasız yıldızıydı ve öyle olmayı da sürdürecek gibi görünüyor.

Vikings

8-Heyecan doruğa çıkacak: Netice olarak, 4. sezonun ikinci yarısına aksiyondan çok karakter çözümlemeleri, kahramanların dönüşümleri ve dramatik bir bölümle giren Vikings, senaryo gelişimi açısından da 4. sezonun en iyi bölümüne imza attı.

Ancak dizinin sac ayağı Ragnar-Lagertha-Rollo üçlüsünden Rollo ve Fransa’da yaşananları ise bu bölüm izleyemedik. Yeni bölümlerde Rollo ve İngiltere’deki Ecbert, Judith ve Athelstan’dan olan oğlu Alfred’in de devreye girmesiyle heyecan doruğa çıkacak.

Judith tarafından Kral Ecbert’i öldürmeye hazırlanırken katledilen Kwenthrith’in, Ragnar’dan dünyaya gelen oğlunun ise artık onun tarafından bilindiğini hesaba katarsak Vikings hayranlarını yakın zamanda karmaşık ilişkiler yumağı bekliyor diyebiliriz.

 

1 Yorum: "Vikings: Krallar da düşer"

  • comment-avatar
    Ufuk Onan 6 Aralık 2016 (19:00)

    Bence de en iyi bölümdü. Dizinin sunumu da ilginçti. Ya da benim izlediğim kanalda mı öyleydi kontrol etmedim. Diyalog aralarında ki anlatılar ilginç bir hava katmış.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""