2016’da merakla beklenen 15 yabancı dizi

 Burcu B. Bilgin

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2015 yılı dizi film severler için yine dolu dolu geçti. Çok sayıda yeni yapımla tanışan dizi fanatikleri, her geçen gün başka bir dizinin ekrana gelmesiyle bir anlamda ‘’vertigo’’ yaşadı. Birçok dizininTürkiye’de olduğu geldiğiyle gittiği bir olurken, ekranların müdavimi kimi yapımlar da yeni sezonlarıyla yeniden seyircisinden tam not aldı.

Hiç kuşkusuz ‘’en iyi’’ tanımı izafi olsa da, ben severek izlediğim, aynı zamanda dünyada da çok seyircisi olduğu için bu konuda ‘’yalnız olmadığım’’ bazı dizi filmleri derledim. Yıllardır imd, rotten tomatoes gibi siteler, izleyicinin verdiği notlarla böyle listeler hazırlarken, Variety, Empire, Hollywoodreporter gibi köklü sinema sektörü sitelerinin de kendi sıralamaları var. İşte benim seçtiğim 2016 yılında merakla beklenen 15 yabancı dizi:

Kit Harington Rose Leslie

1- Game of Thrones: Dünyanın her yerinde izleyicinin kendini parçaladığı bu dizi, bazıları tarafından ‘’overrated’’, yani ‘’çok abartılmış’’ statüsünde görülse de hepimiz izliyor, seviyor, tartışıyor, fanatiği oluyoruz. QuizUp adlı online bilgi yarışmasında bile 1.5 milyon izleyicisi olan-ben de The Real Kingslayer ismiyle yarışıyorum- Game of Thrones, bildiğiniz gibi George R.R. Martin’in ‘’Buz ve Ateşin Dansı’’ kitabından ekrana uyarlanmış bir yapım.

Imdb notu 9.5 olan dizi, Westeros ve Essos adlı iki hayali kıtada, 7 krallığın King’s Landing’de bulunan tahtı ele geçirme mücadelesini anlatıyor. Her sezon bir yığın adamın öldüğü ve bu ‘’şok ölümlerin’’ her seferinde biraz daha hararetli tartışıldığı dizi, 5. sezonunu doldurdu. Altıncı sezonuna gelecek yıl dizi, artık Martin’in kitaplarıyla birebir ekrana aktarılmıyor. Bu sebeple senaryo yazarları David Benioff ve D.B. Weiss’in öncelikle şu meşhur ‘’Jon Snow’un akıbetini’’ açığa kavuşturması gerekiyor. Aylardır dizinin fanatiklerinin kendi aralarında tartıştığı, ancak içinden çıkamadığı soruyla ilgili bir başka ilginç gelişme ise yeni sezon afişinde ve teaser’ında Jon Snow’un görünmesi.

Yeni sezonla ilgili resmi olarak açıklanan ve şimdilik kesinleşen gelişmeler ise Brandon Stark, Rickon Stark, Osha ve Hodor’un geri dönecekleri, kötü adam Walder Frey’in kötülüklerine kaldığı yerden devam etmek için yeni sezonda yer alacağı, Catelyn Stark’ın yeniden vücut bulduğu bir nevi hayalet karakter Lady Stoneheart’ın izleyiciyle tanışacağı, Jon Snow’un anne ve babasına ilişkin flash back ile geriye gidilerek kim olduklarının açığa çıkacağı, hatta bu durum ekrana aktarılırken çok sevdiğimiz Ned Stark’ın da dizide boy göstereceği, Theon Greyjoy’un amcası ile Samwell Tarly’nin kardeşinin de artık kadroda yer alacağını 6. sezonda izleyeceğiz. Onun dışındaki her türlü gelişme şimdilik Game of Thrones ekibi tarafından sır gibi saklanıyor. Dizi, Nisan 2016’da ekrana gelecek.

2- Sherlock: Tüm zamanların izleyicisini en çok bekleten dizi filmi unvanını açık ara elinde bulunduran Sherlock, nihayet 2016’da ekrana gelmeye hazırlanıyor. Verdiği uzun uzun sezon aralarıyla tanınan ve sadece birkaç bölüm yayınlandıktan sonra yeniden uykuya çekilen dizide Sherlock Holmes’ü Benedict Cumberbatch, yardımcısı Dr. Watson’ı Martin Freeman canlandırıyor. Mark Gatiss tarafından Sir Arthur Conan Doyle’un ünlü dedektifi Sherlock’u 21. yüzyıl İngiltere’sine taşıyan dizi, 3 sezonunu tamamladı. Dizinin 4 ve 5. sezonları için sözleşme yapıldı.

Dizi romandan farklı olarak 2010’lu yıllarda geçiyor. Sherlock Holmes’ün kredi kartları, cep telefonu ve laptopu var, otomobil ve metroyu kullanıyor. Anlatıcı Dr. John Watson ise alışılagelmiş şekilde kağıt ve kalem kullanarak hatıra yazmıyor, bir blog adresi var ve düzenli olarak oraya yazılar gönderiyor.

Dizinin yeni sezonuna ilişkin tanıtım filmi ise izleyicisini epey şaşırttı. Çünkü kahramanlarımız, teaserda 21. yüzyıl yerine yeniden 19. yüzyılda boy gösteriyor ve o dönemin şartlarında,  devrin kıyafetleri ve araçlarıyla araştırmalarını yapıyor.  Özel bölümün ardından yine birkaç ay uzak kalacağımız Sherlock, 2016 ilkbaharında ise 4. sezonuyla seyircisinin karşısına çıkacak.

 

 

3- Vikings: Onların bir kısmını en son Paris’ten Kattegatt’a doğru seyir halindeki bir gemide, bir kısmını ise Versailles Sarayı’nda kral ve prensesin huzurunda bıraktık. 3 sezonu geride bırakan Vikingler, ekranların en sevilen yapımlarından biri hiç kuşkusuz…

Bunda da ünlü Viking savaşçısı Ragnar Lothbrok’u canlandıran Travis Fimmel’ın büyük payı var. Hatta öyle ki benim açımdan pek profesyonelce olmayacak ama şunu itiraf etmem gerekirse geniş bir hayran kitlesine ulaşan The Last Kingdom adlı diziyi, sırf bu yapımdaki Ragnar ve ailesine ısınamadığım için 2. bölümde bıraktım.

Vikings ise bir yandan tarihten esinlenerek Viking akınlarını ve Ragnar Lothbork efsanesini anlatırken, diğer taraftan da aksiyon, ekranların en başarılı savaş sahneleri, Ragnar, Rollo, Lagertha, Björn, Floki gibi karizmatik karakterlere sahip. Michael Hirst’in senaryosunu yazdığı dizi filmin fanatikleri de en az Game of Thrones severler kadar sabırsız. Ancak Vikingler’e kavuşmak için de daha bir hayli zaman var.

Yeni sezon fragmanları yayınlanırken, yeni fragmanda Floki’nin işlediği cinayetten dolayı başına gelenler, Björn’ün kahraman olma yolunda ilerlemesi, Lagertha’nın liderlik mücadelesi, Ragnar-Aslaug gerginliği gibi ilginç ipuçları var. Imdb izleyici puanı 8.6 olan Vikings, 4. sezona 18 Şubat 2016’da başlayacak.

 

4- Mr. Robot: Ekranların 2015 yılındaki en büyük fenomeni hiç kuşkusuz Mr. Robot oldu. Daha pilot bölümüyle tüm dünyada bilişim dünyasıyla ilgili olan olmayan herkesi ekran başına kilitleyen Mr. Robot, Sam Esmail’in imzasını taşıyor. Elliot isimli genç siber güvenlik görevlisinin işten kalan zamanında tehlikeli bir hacker’a dönüşmesini konu alan dizi, 2015 yılında ilk sezonuyla seyirciyle buluştu.

Dövüş Kulübü-Fight Club ile de bir saygı duruşu niteliğinde paralel bir duruş sergileyen dizi, özellikle sezonun ilerleyen bölümlerinde izleyicinin iyice kafasını karıştırarak çözülmesi zor bir düğümün içine soktu. Mısır kökenli ABD’li aktör Rami Malek’in başarıyla canlandırdığı dizide, Malek’in tam bir ‘’kaybedeni’’ büyük bir başarıyla canlandırdığını da ayrıca belirtmek lazım. Christian Slater’ın da rol aldığı bu ilgi çekici yapımın ikinci sezonu merakla bekleniyor. Dizinin imdb kullanıcı puanı  8.9

5- Better Call Saul: Breaking Bad dizisinin spin-off’u olan yapımda 7 yıl önceye, Jimmy McGill’in avukatlığa başladığı ilk yıllara ve Mike Ehrmantraut ile tanışma hikayesine gidiyoruz.

Bob Odenkirk ve Jonathan Bans’in başrolünü üstlendiği dizide, Jimmy’nin’’Saul Goodman’’ olmadan önce,  obsesif kompulsif avukat ağabeyi Chuck ve eski sevgilisi Kim ile olan ilişkileri de işleniyor. Dizinin ilk bölümü, ABD’de kablolu yayında 4.4 milyon seyirciye ulaşarak tüm zamanların en iyi dizi prömiyeri rekorunu kırmıştı.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin ikinci sezonu 2016 yılı başında seyirciyle buluşacak ve 13 bölümden oluşacak. Saul’un ilk sezon maceralarının imdb puanı 9.0.

6- How to Get Away with Murder: Hiç kuşkusuz son dönemin en çok konuşulan suç/polisiye dizisi Cinayetten Nasıl Kurtulursunuz/How to Get Away with Murder…

Bir hukuk fakültesinin dersliğinde yolları kesişen Annalise Keating ve 5 hırslı öğrencinin hikayesini anlatan dizi, giderek yükselen bir başarı grafiği ve hayran kitlesine ulaştı. İlk sezonuyla büyük ilgi gören dizi, ikinci sezonunda ise tamamen izleyiciyi ekran karşısına kilitleyen şok olaylarla devam eden dizi şu anda kış tatilinde…

Peter Nowalk’ın kaleme aldığı, başrolünü 2015 yılında bu diziyle ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ dalında Emmy ödülü kazanan usta aktris Viola Davis, bu yıl da aynı rolle Altın Küre adayı. Davis’in ‘’her davasını ustalık ve kurnazlıkla kazanan’’ avukat ve öğretim üyesi Profesör Annalise Keating’i canlandırdığı dizide, Keating’in birlikte çalıştığı öğrencilerini Alfred Enoch (Wes Gibbins), Jack Falahee (Connor Walsh), Aja Naomi King (Michaela Pratt), Matt McGorry (Asher Millstone) ve Karla Souza (Laurel Castillo), asistanlarını Charlie Weber (Frank Delfino) ve Liza Weil (Bonnie Winterbottom) ve sevgilisi polis dedektifi sevgilisini ise Billy Brown (Nate Lahey) canlandırıyor.

Annalise ve öğrencilerinin bir cinayete bulaştıktan sonra yaşadıklarını konu alan dizi, olayları gösterdikten sonra başa dönerek nasıl olduğunu anlatıyor ve bu olay örgüsüyle seyircinin ilgisini her daim canlı tutuyor. Dizi, 11 Şubat 2016 tarihinde 2. sezonun devamıyla ekrana dönecek.

7- Penny Dreadful: Gerilim, korku, macera türündeki dizi, Viktoryen dönemi İngiltere’sinde kızını kötü güçlerin elinden kurtarmak üzere özel bir ekip oluşturan Sör Malcolm ve arkadaşlarının macerasını konu alıyor.

Aynı amaç için biraraya gelmesine karşın gayet tuhaf oldukları su götürmeyen bu evlere şenlik ekibin üyeleri, bilim adamı Sör Malcolm, şeytani güçlerin etkisinden kurtulmaya çalışan cesur genç bir kadın olan Vanessa Ives, Uzak Batı’nın hızlı silahşörü Ethan Chandler, meşhur Dr. Victor Frankenstein ve Afrikalı Sembene’den oluşuyor.

Korku klasikleri ”Dracula” ve ”Frankenstein”ın yanı sıra, Oscar Wilde’ın ‘’Dorian Gray’in Günlükleri’ne de gönderme yapan dizide Timothy Dalton, Josh Hartnett ve Eva Green gibi tanınmış isimlerin yanı sıra, Reeve Carney, Rory Kinnear, Harry Treadaway, Billie Piper gibi yeni yetenekler de yer alıyor. İkinci sezonu çok kritik bir noktada biten dizinin yeni sezonu, Mayıs 2016’da ekranda olacak.

Dizide üstün bir performans sergileyen Eva Green’in ‘’En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu’’ dalında Altın Küre adayı olduğunu da hatırlatalım.

8- The Affair: Aslında The Affair, sessiz ve derinden başlayıp özellikle 2. sezonuyla çok büyük bir izleyici kitlesine ulaşan bir dizi. Noah Solloway (Dominic West) adlı bir yazarın ailesiyle beraber kayınpederinin sayfiye evinin bulunduğu Montauk kasabasına gitmesinin ardından yaşananları işleyen dizi, burada işlenen esrarengiz bir cinayet, gizli bir ilişki ve tuhaf olaylar yumağını flash back ve şimdiye dönerek değişik karakterlerin ağzından farklı farklı ekrana getiriyor.

İlk sezonda gizli ilişki yaşayan yazar Noah ve evli bir kadın olan Allison’ın polis sorgusundaki anlatımlarıyla örüntülenen dizinin 2. sezonunda her ikisinin eski eşlerinin anlatımlarının da devreye girmesiyle izleyicinin beyin jimnastiği dörde katlandı.

2. sezonunu tamamlayan ve 3. sezon için onay alan dizi, 1. sezonuyla ‘’En İyi Drama Dizisi’’ dalında Altın Küre aldı. Yine dizinin başrol oyuncusu Ruth Wilson da ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ dalındaki Altın Küre’yi evine götürdü. Dizide Helen Solloway’i canlandıran Maura Tierney, ‘’En İyi Drama Dizisi Yardımcı Kadın Oyuncu’’ dalında bu yılın Altın Küre adayları arasında.

9- Mozart in the Jungle: Amazon Stüdyoları’nın müthiş eğlenceli dizisi Mozart in the Jungle, New York Filarmoni Orkestrası’nda yıllarca obua çalan Blair Tindall’ın büyük tartışma yaratan ‘’Mozart in the Jungle: Sex, Drugs, and Classical Music’’ isimli biyografisinden ekrana uyarlandı.

Dizinin en büyük özelliği bir bölümünün en fazla 25-30 dakika sürmesi. Rodrigo isimli kabına sığmayan, ekstrem ve çılgın şefin orkestranın sanat yönetmenliğine getirilmesiyle yaşananları işleyen dizi, sanat dünyasındaki entrikaları eğlenceli bir dille işliyor.

Başrolünde ‘’Kırmızı Pazartesi’’ filmiyle tanıdığımız ünlü Meksikalı aktör Gael Garcia Bernal var. ‘’En İyi Komedi/Müzikal Dizi’’ ve ‘’En İyi Komedi Dizisi Erkek Oyuncu’’  dalında Gael Garcia Bernal’in Altın Küre adaylıkları da diziyi parlatan diğer unsurlar. Mozart in the Jungle, 30 Aralık 2015 tarihinde ikinci sezonuyla ekrana dönüyor.

10- Outlander: Diana Gabaldon’ın ünlü roman serisinden ekrana uyarlanan Outlander, ilk sezonunu 30 Mayıs 2015 tarihinde tamamladı. Dizinin gördüğü büyük ilgi üzerine 2. sezon için de sözleşmesi yenilendi. Bilim kurgu, fantastik, dram türündeki dizi, sezonları 10 bölümden oluşan diğer yapımların aksine 16 bölümden oluşan ilk sezonuyla seyircisini fazlasıyla tatmin etti.

İkinci Dünya Savaşı’nda hemşirelik yapan ve savaş sonrasında eşiyle beraber paşa paşa tatile çıkan Claire Beauchamp Randall’ın birdenbire kendini 1743 yılında İskoçya’da bulmasının ardından gelişen olayları anlatan dizinin iki yıldızı Caitriona Balfe (Claire Randall) ve  Sam Heughan (Jamie Fraser) dünyanın dört bir yanında inanılmaz bir hayran kitlesine sahip. Özellikle sezon sonlarına doğru gerilimi ve şiddet sahneleri artan dizi, bu sahneler sebebiyle çok konuşuldu.

Outlander, ‘’En İyi Drama Dizisi’’ dalında Altın Küre ödülüne aday gösterilirken, dizide rol alan Caitriona Balfe (En İyi Kadın Oyuncu), Tobias Menzes (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) dallarında ödüle aday. ‘’En İyi Erkek Oyuncu’’ dalında hem Emmy, hem de Altın Küre’yi ıskalayan Sam Heughan konusunda ise dizinin fanatik hayranları hakkının yenildiği gerekçesiyle büyük tepki gösterdi. İkinci sezon için onay alan ve çekimlerine başlanan dizi, 2016 yılında ekrana dönecek.

 

 11- Frankenstein Chronicles: Rol aldığı her filmde, her dizide mutlaka ”kara toprağı boylayan” Sean Bean’in rol aldığı yeni yapım ”Frankenstein Chronicles”, kısa sürede iyi bir kitleye kavuştu.
 
Sean Bean’in yanı sıra, Ritchie Campbell, Vanessa Kirby Elliot Cowan ve Ryan Sampson’ın da rol aldığı dizi filmin yaratıcısı Benjamin Ross. 19. yüzyıl İngiltere’sinde geçen ”Frankenstein Chronicles”, John Marlott adlı bir ”o dönemin polis dedektifi” sayılabilecek ”polis ajanının”, bazı cesetlerin ve kimi çocukların ortadan kaybolması üzerine bunun, ölümden sonra yaşam üzerine deney yapan bir doktorun çalışmalarına kilitlendiğini keşfetmesini ve bu doktorun peşine düşmesini konu alıyor. İlgiyle izlenen ITV yapımı dizinin ilk sezonu devam ediyor.

12- Broadchurch:  ITV yapımı yapımı İngiliz polisiyesinin başrolünde sinema dünyasının hiç kuşkusuz en yetenekli ve binbir suratlı aktörlerinden David Tennant, Olivia Colman ile başrolü üstleniyor.

Ekranların X-Files’dan bu yana en iyi partnerları olan Alec Hardy-Ellie Miller ikilisi, 1. sezonun heyecanı ve 2. sezonun mahkeme maratonundan sonra yeni bölümleriyle 2016 yılında yeniden karşımızda olacak.

Chris Chibnall’ın kaleme aldığı ünlü polisiye serisi, İngiltere kırsalında küçük bir çocuğun bir gün sahilde ölü bulunmasının ardından bölgeye yeni atanan polis dedektifi Alec Hardy ile polis merkezinin en iyi dedektiflerinden Ellen Miller’ın ortaklaşa cinayeti çözmek üzere harekete geçmesini konu alıyor.

13- The Fall: Dizi film, hatta sinema tarihinin en soğukkanlı katillerinden Paul Spector ile onu yakalamaya ant içmiş polis dedektifi Stella Gibson arasındaki satranç oyununu andıran kovalamacayı konu alan The Fall, ekranların en başarılı polisiye ve psikolojik suç filmlerinden.

Seyircinin aradığını bulamadığı Grinin Elli Tonu filmini unutturmak üzere yeniden Paul Spector rolüne bürünmeye hazırlanan yakışıklı aktör Jamie Dornan ile ekranların değişmez polis dedektifi Gillian Anderson’ı buluşturan yapım, 2. sezonuna en heyecanlı yerinde veda eden bir başka diziydi.

Christian Bale’in unutulmaz filmi American Sapığı ve Kuzuların Sessizliği’ndeki Hannibal Lecter’ı aynı bünyede harmanlayan Spector ve belalısı Stella, 2016 yılı içerisinde çok tuhaf ve zor bir anda bıraktığımız kırlık alanda bizleri bekliyor olacak.

14- X-Files: Gillian Anderson demişken Gizli Dosyalar’ın (X Files) yeniden açılacağını da müjdelemek isterim. 13 yıl önce sona eren efsane televizyon projesi The X-Files’ın, efsanevi FBI ajanları Mulder ve Scully’nin yeni maceraları uzun bir aradan sonra ekranda devam edecek.

ABD ’de ilk kez 1993 yılında ekranlarda görülen “The X-Files”, dokuz sezon boyunca en çok izlenen ve sevilen diziler arasında yer aldı. Chris Carter’ın yarattığı konsept üzerine inşa edilen dizi gerçek bir efsane haline geldi. 6 bölümden oluşacak 10. X-Files sezonunda; David Duchovny ve Gillian Anderson, unutulmayan karakterleri Ajan Mulder ve Ajan Scully rollerinde bir kez daha kamera karşısına geçti. Dizinin ilk bölümü, 24 Ocak 2016 tarihinde ekrana gelecek.

15- Poldark: BBC’nin mini dizi olarak planlanan, ancak tüm dünyada kırdığı reyting rekorlarıyla 2. sezonunu çekmeye karar verdiği Poldark, Hobbit filminin ünlü aktörü Aidan Turner (Ross Poldark) ile genç ve yetenekli aktris Eleanor Tomlinson’ı (Demelza Poldark) buluşturuyor.

Savaştan evine döndüğünde nişanlısını kuzeni ile evlenmiş, babasını ölmüş ve çiftliğini, maden ocaklarını harabe halinde bulan Ross Poldark’ın yeniden hayatını inşa etmesini ve yükselişini konu alan dizi, ayrıca Uğultulu Tepeler, Gurur ve Önyargı gibi romantik dönem filmlerini sevenlerin de büyük ilgisini çekiyor. Dizi, 2016 yılı içerisinde ekrana geri dönecek.

Yorum Yapılmamış: "2016'da merakla beklenen 15 yabancı dizi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.