2019’un gişe rekortmeni 10 film

2019 yılı dünya çapında filmlerin çok büyük gişe yaptığı bir yıl olmadı. Ancak yıl içerisinde kimi filmler bütçelerinin çok üstünde gişe rakamları elde etti.

İlk 10 sırayı süper kahraman ve animasyon filmlerinin domine ettiği listedeki 8 film, 1 milyar dolar barajını geçti.

İşte 2019’da gişede dünya çapında en iyi rakamı elde eden filmler:

-YILIN İYİ GİŞE YAPANLARI-

1-Avengers: Endgame (Bütçe 356 milyon, gişe hasılatı 2 milyar 797 milyon 800 bin dolar): Bu sene izleyicisine son macerasıyla veda eden film, kapanışı da görkemli yaptı.

Marvel evreninin devler takımı, elde ettiği bu gişe sayesinde Avatar filminin 10 yıldır elinde tuttuğu “Tüm zamanların en çok izlenen filmi” rekorunu da elde etti.

Joe ve Anthony Russo’nun yönettiği filmde Robert Downey Jr (Iron Man), Chris Evans (Captain America), Scarlett Johansson (Black Widow), Mark Ruffalo (Hulk), Chris Hemsworth (Thor), Paul Rudd (Antman) rol alıyordu. Johansson’un solo Black Widow filmi ise 2020’de izleyiciyle buluşacak.

Avengers Infinity War Scarlett Johansson

2- Aslan Kral/The Lion King (Bütçe 260 milyon, gişe hasılatı 1 milyar 656 milyon 713 bin dolar): Bu yılın özelliklerinden biri de gişenin zirvesindeki film ile ikinci arasında 1 milyar doların üzerinde hasılat farkı olması.

Live action türündeki film, eleştirmenlerden iyi notlar alamasa da gişe rakamları aynı şeyi söylemedi.

1994 yılındaki animasyonun hatırına sinemaya gidenler kadar, sinemada hasılata büyük etki eden “çocuk seyirci faktörünün” sayesinde film, seneyi ikinci sırada kapattı.

The Lion King

3- Karlar Ülkesi 2/Frozen 2 (Bütçe 33 milyon, gişe hasılatı 1 milyar 167 milyon 989 bin dolar): Bir animasyon, bir süper kahraman filmi diye sıralanan listenin beşinci sırasında da 6 yıl sonra geri dönen animasyon masal Frozen var.

Bütçesinin kat be kat üzerinde hasılat elde eden film, yapımcılarını zengin ederken aynı zamanda yılın en çok izlenen animasyonu da oldu.

Frozen Karlar Ülkesi 2

4-Örümcek Adam: Evden Uzakta/Spider Man: Far From Home (Bütçe 160 milyon, gişe hasılatı 1 milyar 131 milyon 927 bin dolar): Listenin zirvesindeki üçüncü sırayı yıl boyunca “emekliye ayrılıp ayrılmayacağını” konuştuğumuz Örümcek Adam aldı.

Sony ile Marvel’ın anlaşmasının bitmesi sebebiyle yaz sonuna doğru Marvel evrenini terk edileceği bildirilen film için sonbaharda iyi haber geldi. İki tarafın anlaşması neticesinde Örümcek Adam, Marvel evreninde kaldı.

Filmde Örümcek Adam’ı Tom Holland canlandırıyor.

Spider Man Tom Holland

5- Captain Marvel (Bütçe 152 milyon dolar, gişe hasılatı 1 milyar 128 milyon 274 bin dolar): Sinemanın dişi süper kahramanlarından Kaptan Marvel’ı Brie Larson’ın ilk kez canlandırdığı film isminden söz ettirenlerden oldu.

Daha önce drama yapımlarında izlediğimiz Larson’ın başarılı bir performans sergilediği film, listenin dördüncü sırasında yılı kapattı.

Captain Marvel Brie Larson


6- Oyuncak Hikayesi 4/Toy Story 4 (Bütçe 200 milyon, gişe hasılatı 1 milyar 73 milyon 394 bin dolar): Listenin altıncı sırasında da dördüncü kez hayranlarını selamlayan oyuncak ailesi var.

Bol ödüllü animasyon zincirinin yeni halkası, Forky isimli kaşıktan yapılma oyuncağın macerasını anlatıyordu.

Toy Story 4

7- Joker (Bütçe 55 milyon, gişe hasılatı 1 milyar 62 milyon 994 bin dolar):Listenin yedinci sırasında hem drama, hem de eleştirmenler ile seyircinin ortaklaşa çok sevdiği bir film olması bu yılın kazançlarındandı.

Süper kahraman filmi bekleyenleri derinlikli ve nitelikli bir drama ile tanıştıran film, Batman’in azılı düşmanı Joker’ın önceki yaşamına giderek karakterini analiz ediyor, bugünlere nasıl geldiğini anlatıyordu.

Ödül törenlerinde söz sahibi olmaya başlayan Todd Philips’in yönettiği filmde Joker’i Joaquin Phoenix canlandırdı.

Joker Joaquin Phoenix

8- Aladdin (Bütçe 183 milyon, gişe hasılatı 1 milyar 50 milyon 693 bin dolar): 2019 yılında sinemaya çocuklar ve ebeveynlerinin gittiğini söylesek hiç yanlış olmaz, çünkü sekizinci sırada bu kez bir masalın sinema uyarlaması var.

Her ne kadar yetişkinlere de hitap ediyor olsa da ağırlıklı olarak çocuklarla gençlerin izlemeye rağbet ettiği film, eleştirmenler tarafından sınıfta bırakıldı.

Filmde Mena Massoud ve Naomi Scott’a lamba cini rolünde Will Smith eşlik etti.

Aladdin

9- Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi/Star Wars: The Rise of Skywalker (Bütçe 300 milyon, gişe hasılatı 774 milyon 829 bin 514 dolar): Serinin diğer filmlerinin aksine, beklenen gişe hasılatına hala ulaşamamış olsa da Star Wars üçlemesinin son halkası, yılın bitmesine kısa süre kala 2019’un en çok izlenenleri listesine girmeyi başardı.

J.J Abrams’ın kamera arkasına geçtiği film, kimi hayranları hayal kırıklığına uğratsa da bütçesini aşmayı becerdi.

Film, eleştirmenlerden de hem olumlu, hem de olumsuz yorumlar aldı.

Star Wars

10- Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw/Fast and Furious Presents Hobbs and Shaw (Bütçe 200 milyon, gişe hasılatı 758 milyon 910 bin dolar): Bu film, 1 milyar dolar barajını aşamamış olsa da listenin onuncu basamağına yerleşti.

Serinin tüm filmleri gibi yılın gişe rekortmenleri listesine girmeyi başaran sekizinci halkanın ardından, 2020 yılında da dokuzuncu Hızlı ve Öfkeli filmi gösterime girecek.

Fast and Furious Hızlı ve Öfkeli

Yorum Yapılmamış: "2019'un gişe rekortmeni 10 film"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""