91. Oscar ödülleri sahiplerini buldu

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nce bu yıl 91. kez verilen Oscar ödülleri sahiplerini buldu.

Gecede en fazla ödülü “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Ses Efekti”, “En İyi Ses Miksajı” ve “En İyi Kurgu” dallarında ödül alan Bohemian Rhapsody oldu. Film, böylece aday gösterildiği 5 dalın 4’ünde altın heykelcik kazandı.

Yeşil Rehber/Green Book adlı yapımın ”En İyi Film” seçildiği gecede bu film de 3 dalda ödülün sahibi oldu. Roma ve Kara Panter/Black Panther adlı filmler de yine 3’er ödülü evine götürdü.

Green Book Yeşil Rehber Oscar

Queen topluluğunun Adam Lambert ile seslendirdiği We Will Rock You ve We Are The Champions parçalarıyla başlayan ödül töreni, Los Angeles’taki Dolby Theatre’da gerçekleştirildi.

Irkçı ve homofobik sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçesiyle eleştirilen ve Oscar sunuculuğundan ayrılan Kevin Hart’ın yerine başka bir isim aranmaması üzerine gece, sunucusuz olarak gerçekleştirildi. Sunumları ödülleri veren oyuncu ve yönetmenler yaptı.

Oscar

”En İyi Erkek Oyuncu” dalında Bohemian Rhapsody filmiyle ödül alan Rami Malek, ilk Oscar ödülünü kazandı. Ödülü filmde canlandırdığı efsanevi Queen solisti Freddie Mercury’ye ithaf eden Malek, sözlerine “Belki ben asıl seçim olmayabilirdim, ama işe yaradı” diye espri yaparak başladı.

Queen grubuna kendisine bu şansı verdikleri için teşekkür eden oyuncu, “Sizin o efsanevi mirasınızın ufacık bir parçası olmama izin verdiğiniz için hayatım boyunca sizlere borçlu kalacağım” dedi.

Rami Malek Oscar

Küçüklüğüne dönüp o zamanki kendisine bu ödülü kazanacağını söylese ”onun küçük kıvırcık kafasındaki aklının uçabileceğini” belirten Malek, “O zaman o çocuk, kendi kimliğiyle mücadele ediyordu. Ve bugün biz kendiyle barışık, eşcinsel bir göçmenle ilgili bir film yaptık’ sözleriyle Mercury’ye atıfta bulundu.

Oyuncu, bu sebeple böyle hikayelere devam edilmesi gerektiğini dile getirerek, ”Benim hikayemin bir kısmı da şimdi yazılıyor ve bundan daha memnun olamazdım” diye konuştu.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

“En İyi Yönetmen” dalında ödül kazanan Alfonso Cuaron ise ”En İyi Görüntü Yönetmeni” dalında da Oscar ödülünü kucakladı.

Filme “En İyi Yabancı Film” Oscar’ını takdim eden İspanyol aktör Javier Bardem ise Donald Trump’ın Meksika sınırına örmeyi düşündüğü duvara gönderme yaparak, ”Yeteneğin önüne duvar örülemez” dedi.

Alfonso Cuaron Oscar

Gecenin dikkat çeken bir başka ismi ise BlacKkKlansman filmiyle “En İyi Uyarlama Senaryo” ödülünü kazanan Spike Lee oldu. “En İyi Yönetmen” dalında da aday gösterilen siyahi rejisör, ödül kazandığını duyuran Samuel L. Jackson’ın kucağına zıplayarak sevincini belli etti.

Lee, ilk Oscar’ını alırken yaptığı konuşmayla da törene damga vurdu. Sözlerine, “Atalarımız 400 yıl önce ana karamız Afrika’dan çalınıp köleleştirildiler” diyerek başlayan Lee, büyükannesi üniversite mezunu olmasına karşın onun annesinin bir köle olduğunu söyledi.

Spike Lee Oscar

Herkesi oy kullanmaya da davet eden Spike Lee, “2020 seçimleri kapımızda. Hadi birlik olalım, tarihin doğru yanında yerimizi alalım. Sevgiyi nefrete üstün kılalım. Hadi doğru şeyi yapalım” diyerek Trump yönetimine karşı üstü kapalı olarak birlik çağrısında bulundu.

Spike Lee’nin bu sözleri salonda uzun süre ayakta alkışlanarak gecenin en coşkulu anları yaşandı.

Spike Lee Oscar

Oscar gecesinde en büyük sürprizi ise Glenn Close’un The Wife filmiyle açık ara favori görüldüğü “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Olivia Colman oldu.

Sarayın Gözdesi/The Favourite filmindeki Kraliçe Anne rolüyle Oscar kazanan oyuncu, gözyaşlarına boğulduğu için konuşmakta zorluk çekti. Close’un ödül kazanmasını beklediğini ve çok şaşırdığını ifade eden Colman’ın teşekkür konuşması bile hazırlamadığı dikkati çekti. Oyuncu, ağlayarak başladığı konuşmasını gülümseyerek tamamladı.

Olivia Colman Oscar

Ödül kazananların tam listesi şöyle:

-EN İYİ FİLM

Yeşil Rehber/Green Book

-EN İYİ YÖNETMEN

Alfonso Cuaron (Roma)

-EN İYİ KADIN OYUNCU

Olivia Colman (Sarayın Gözdesi/The Favourite)

-EN İYİ ERKEK OYUNCU

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

-EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

Regina King (If Beale Street Could Talk)

Regina King Oscar

-EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Mahershala Ali (Yeşil Rehber/Green Book)

-EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

Yeşil Rehber/Green Book (Brian Hayes Currie, Peter Farrelly and Nick Vallelonga)

-EN İYİ UYARLAMA SENARYO

BlacKkKlansman (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel and Kevin Willmott)

-EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ

Vice

Mahershala Ali Oscar

-EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Kara Panter/Black Panther (Ruth E. Carter)

-EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Roma (Alfonso Cuaron)

-EN İYİ ORİJİNAL ŞARKI

“Shallow” (Bir Yıldız Doğuyor/A Star Is Born)

Oscar Lady Gaga

-EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

Kara Panter/Black Panther (Ludwig Goransson)

-EN İYİ BELGESEL

Free Solo

-EN İYİ ANİMASYON

Örümcek Adam: Örümcek Evreninde/Spider-Man: Into the Spider-Verse

-EN İYİ YABANCI FİLM

Roma (Meksika)

Alfonso Cuaron Oscar

-EN İYİ SES MİKSAJI

Bohemian Rhapsody

-EN İYİ SES EFEKTİ

Bohemian Rhapsody

-EN İYİ PRODÜKSİYON DİZAYNI

Kara Panter/Black Panther (Hannah Beachler-Jay Hart)

-EN İYİ GÖRSEL EFEKT

First Man

-EN İYİ KURGU

Bohemian Rhapsody (John Ottman)

Black Panther Oscar

-EN İYİ KISA ANİMASYON

Bao

-EN İYİ KISA FİLM

Skin

-EN İYİ KISA BELGESEL

Period. End of Sentence.

Bao Oscar

Yorum Yapılmamış: "91. Oscar ödülleri sahiplerini buldu"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""