Alzheimer’lı Sadan Hanım’ın öyküsü beyazperdede

Konusu gerçek bir hayat hikayesinden alınan ve Alzheimer hastası Sadan Ünüvar’ın yaşam öyküsünü konu alan Sadan Hanım filmi izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Hayatının son dönemlerinde Alzheimer teşhisi koyulan Sadan Hanım’ın öyküsünü, gerçek görüntülerle silinmekte olan geçmişin kurmaca temsilini bir arada kullanarak anlatan yapım, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde gösterime girecek.

1927 yılında doğan ve kendi ailesini kurduktan sonra uzun yıllar Moda’da hayatını sürdüren Sadan Hanım’ın, hayatının sonbaharında Alzheimer olduğunu öğrenmesi üzerine kızı ve damadının kendisiyle ilgilenmesini odağına alan filmin yönetmeni Göksel Gülensoy.

Canan Ergüder, Kenan Ece, Serap Aksoy, Ebru Nil Aydın ve Edip Saner’in rol aldığı filmde, Sadan Akbay’ı bir süredir meme kanseri tedavisi gören Canan Ergüder, kocası Ali Ziyaeddin Ünüvar’ı ise Ergüder’in gerçek hayattaki eşi Kenan Ece canlandırıyor.

Sadan Hanım Kenan Ece Canan Ergüder

-Sadan Hanım kimdir?

İstanbul’da 6 Eylül 1927’de dünyaya gelen Sadan Ünüvar’ın babası Sururi Bey, annesi Nazmiye Hanım olup, dört kız kardeşin en küçüğüdür. 1934 yılındaki Soyadı Kanunu’nun kabulü ve yürürlüğe girişinden sonra aile ‘Akbay’ soyadını aldı.

Çocukluğu Çengelköy, gençliği Kadıköy Siftah sokaktaki iki katlı, cumbalı ahşap evlerinde geçmiştir. İlkokulu Gazi Mustafa Kemal Paşa İlkokulu ve aynı okulun orta kısmında okuduktan sonra Kadıköy Kız Enstitüsü nakış bölümünden mezun oldu. Bu dönem içerisinde ablası Nazan Hanım ile birlikte özel olarak keman dersleri almış, ablası birinci kemana, kendisi ikinci kemana kadar yükselerek, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde konserler verdiler.

Ancak keman öğretmenlerini genç yaşta kaybetmeleri her iki kardeşi de yasa boğmuş ve keman eğitimlerine son verdiler. Gerek aldığı bu eğitimler, gerekse kendi yeteneği el becerisinin gelişmesine neden olmuş ve bu özel hayatındaki tüm düzenine etki etti.

En büyük ablası Nezihe Hanım, Atatürk’ün de kıyafetlerinin dikildiği Güzide Hanım’ın terzihanesinde baş makastar olarak görev yapmakta olduğundan, bu el becerisini ablasına yardım ederek de kullandı.

Sadan Ünüvar Canan Ergüder

1951 yılında Ali Ziyaeddin Ünüvar ile hayatını birleştirdi ve bu evlilikten iki çocuğu dünyaya geldi. Bu yıllar sürecinde Moda’da eşinin ablasına ait, daha sonra Moda’nın adı geçen Huzur Pansiyonu olarak bilinen evin 3.katında oturdu. Daha sonra eşinin görev yaptığı bölge olan Heybeliada’ya yerleştiler.

1962 yılında kızları dünyaya geldikten kısa bir süre sonra eşinin deniz ataşeliği görevi dolayısıyla ABD’de 2.5 yıl kaldıktan sonra yeniden İstanbul’a döndüler.

1967 yılı sonlarında Moda’ya taşındıktan sonra hayatının kalan bölümünü Moda’da eski evlerinin yerine inşa edilmiş olan apartmanın yine üçüncü katında sürdürdü.

Sadan Ünüvar, 2010’da eşini kaybettikten sonra Moda’daki evinde kızı ile yaşamına devam etti. Alzheimer rahatsızlığına yakalanan Ünüvar, uzun yıllar hastalığa karşı mücadele verdi. Ünüvar, 2018 yılında vefat etti.

İşte filmin fragmanı:

Yorum Yapılmamış: "Alzheimer'lı Sadan Hanım'ın öyküsü beyazperdede"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.