Asunta: Dizideki olaylar gerçekte nasıl oldu?

Burcu B. Bilgin

Netflix ekranına gelen Asunta//The Asunta Case/El Caso Asunta, 2013 yılında tüyler ürpertici biçimde öldürülen 13 yaşındaki Asunta Fong Yang Porto Basterra adlı küçük kızın cinayet öyküsünü ve sonrasında olanları işliyor.

Gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilen dizi, o dönemde İspanya’da yaşanan ve infial yaratan bir cinayetin mahkemeye kadar gelişimini gözler önüne seriyor. Peki, dizide işlenen olaylar gerçekte nasıl oldu ve perde arkası neydi?

1- Asunta Fong Yang Porto Basterra nasıl ve neden evlat edinildi?: İspanya’nın Santiago de Compostela şehrinden avukat Rosario Porto (Candela Peña) ile ekonomi üzerine serbest gazeteci olarak çalışan eşi Alfonso Basterra (Tristán Ulloa) , 2001 yılında Çin’den küçük bir bebeği evlat edindi.

Otuzlu yaşlarının ortasındaki çift,  evlat edinme prosedürü açısından hiç zorlanmadı. Zira Porto’nun babası, Santiago’da Fransa’nın fahri konsolosu idi, oldukça varlıklıydı ve bölgede iyi tanınıyordu. Daha bebek gelmeden odası mavi, yeşil ve sarı tonların hakim olduğu, bulutlar ve güneş desenli duvar kağıtlarıyla süslendi, pahalı oyuncaklar alındı.

Asunta Alfonso Basterra Rosario Porto

O dönemde İspanya’da Çin’den bebek evlat edinmek o dönemde çok görülen bir şey değildi. Yaşadıkları Galiçya bölgesinde Çin’den evlat edinilmiş sadece birkaç çocuk vardı. Zamanla bu arttı, hatta Çin’den evlat edinme konusunda İspanya, ABD’den sonra ikinci sıraya yerleşti. Ancak Asunta cinayetinden sonra Çin, bu konuda katı prosedürler uygulamaya başladı.

Evlat edinme dairesindeki psikologlar, raporlarında Porto için “cana yakın, rahat, duygusal ve anaç”, eşi için ise “sabırlı, anlaşması kolay, esprili ve güçlü” tanımını yaptı. Çin’e heyecanlı bir yolculuk yapan çift, yaşına göre gelişmemiş, zayıf bir bebek olan Asunta’yı getirdiler.

Asunta Porto Basterra
Aslında ailenin kızı evlat edinmelerinin arkasında da enteresan bir durum vardı. Basterra çocuk istemiyordu, Porto ise anne ve babası çocuk istedikleri için evlat edinmeye karar vermişti.

Asunta, çocukluğundan anneanne ve dedesini kaybettiği güne gelene kadar Porto’nun ailesi tarafından çok fazla el üstünde tutuldu.

Asunta

2- Asunta nasıl bir çocukluk geçirdi?: Başlarda zayıf bir çocuk olmasına karşın gösterilen ihtimamla tüm sağlık problemleri düzelen Asunta, ortaokul çağına geldiğinde çok parlak bir öğrenciydi, ayrıca sanata büyük bir yeteneği vardı.

Bu yeteneğini gören ailesi, onu bir “proje çocuk” haline getirdi. Fransızca, Çince, Almanca dersleri alan Asunta, ayrıca keman, piyano, tiyatro ve bale kurslarına devam ediyordu. Ancak işin ilginç kısmı aile kadar Asunta’nın kendisi de bunlara meraklıydı ve hevesle gidip geliyordu.

Asunta Porto Basterra
Bu dönemde Asunta, okulda ve çevresinde çok yetenekli, disiplinli ve mutlu bir çocuk olarak biliniyordu. O dönemde psikolojik sorunları olan Porto, kısa bir tedavi görmüş ve ardından kızı için yeni bir eğitim planı oluşturmuştu.

Asunta, 2011’de İngiltere’ye giderek orada bir süre eğitim görecekti. Porto’nun kendisi de ilk gençlik yıllarında Oxford’da öğrenci olmuş, 22 yaşındayken de Erasmus kanalıyla Fransa’ya gitmişti.

Asunta

2013 yılında Asunta, dadısı ve vaftiz annesiyle güzel bir yaz geçirdi. Bu dönemde Porto’nun annesi, yedi ay sonra da babası vefat etti.

Asunta, büyükanne ve büyükbabası ile yakın ilişki içindeydi. Onlarla parka gider, her ikisi onu bale kursuna bırakır, sonra birlikte vakit geçirirlerdi. Karı koca Porto’nun ölümü, hepsinin hayatında büyük bir kırılmaya sebep oldu.

Asunta

3- Porto-Basterra ailesinin yapısı nasıldı?: Ailede roller değişmiş gibiydi. Rosario “Charo” Porto, ev işleri ve yemek yapmakla hiç ilgilenmeyen birisiydi. Çocuğun bütün bu ihtiyaçlarını baba Alfonso Basterra karşılıyordu.

Evde yemek işi de Alfonso’ya aitti. Rosario Porto, bu konuda o kadar acizdi ki eşi tarafından “Onun bir yumurtayı haşlayabileceğinden dahi emin değilim,” eleştirilerine maruz kalıyordu. Hatta boşandıklarında Asunta, “Şimdi yemekleri kim pişirecek?” diye sormuştu.

Asunta

4- Aile için işler nasıl çığırından çıktı?: Evde karı kocanın yaşadığı bu dengesizlik, tüm aile yaşamlarına yansıyordu. Karı kocanın 2013 yılı başlarında boşanması, yakın çevrelerinde “çok ani bir şok” olarak nitelendirilse de sorunlar bir süredir mevcuttu.

Porto’nun arkadaşlarına, “bir ev erkeği” ile beraber olmaktan usandığı şeklinde yorumlar yaptığı biliniyordu. İşte bu süreçte o da teselliyi enerjik ve başarılı bir iş insanı olan Manuel Garcia’da buldu. Eşi Basterra bir süre sonra e-postalarını okuyarak evli, çocuklu bir adamla yaşadığı bu ilişkiyi keşfetti.

Asunta Vicente

Boşanma öncesinde Bask bölgesindeki evine dönüp bir süre akrabalarıyla kalan Basterra, temelli gitme düşüncesinde olmasına karşın üç hafta sonra döndü. Eski evlerine yakın küçük bir apartman dairesi tuttu. O dönemde konuştuğu akrabalarına, “Asunta’nın mutlu yetişmesinden başka gailem yok,” dediği söyleniyor.

Bu arada Asunta’nın keyfi çok kaçmıştı. Babasının yemeklerini ve evdeki varlığını özlüyordu. Basterra ise yığınla e-posta göndererek eşini yıldırmaya uğraşıyordu.

 

Asunta

 

Asunta’nın ailesine olan güven bağı zedelenmişti. İkili, aynı yıl içinde boşandı. 2013 yılının Haziran ayında yaşadığı bir sinir buhranı nedeniyle Rosario Porto hastaneye kaldırıldı. Bir süre orada psikolojik tedavi gördü.

Eve döndükten sonra bir süre ona Alfonso baktı. Sonrasında ise aile olarak yemekleri onun evinde yemeye başladılar. Adeta eski günlerine geri dönmüşlerdi.

Asunta
5- Asunta’nın annesinin psikolojik sorunları var mıydı?: Rosario Porto’nun sürekli anksiyete atakları oluyor, devamlı depresyona giriyordu. Yaşadığı bunalımlar sonucunda defalarca hastaneye kaldırılarak tedavi görmüştü. Kendisine ayrıca narsisistik kişilik bozukluğu teşhisi konulmuştu.

Porto, depresyon ve anksiyete sorunları sebebiyle reçeteli ilaç kullanıyordu. Orfidal isimli ilacı reçetede yazılanın üzerinde aldığı için kişisel bağlarını kullanarak eczaneden reçetesiz temin etmeye başlamıştı. Hatta ilaçlarını eczaneden Alfonso alıyordu.

Asunta

 

 

6- Asunta ile ilgili olumsuzluklar nasıl başladı?: Bütün bunların sonucunda Asunta’nın yaşamında da tuhaflıklar meydana gelmeye başladı.

Söz konusu “tanıdık eczaneden” alınan ilaçların küçük kıza da verildiği, Asunta’nın ölümünden sonra ortaya çıktı. Kızın idrar tahlili ve saçlarından alınan örneklerde yüksek miktarda lorazepam maddesine rastlandı. Bu madde, anne Porto’nun kullandığı Orfidal’in etken maddesiydi.

 

Rosario Porto

 

Öğretmenleri ve müzik kursu akademisyenleri, Asunta’yı birkaç sefer sersemlemiş şekilde görmüşler ve sendelediğine tanık olmuşlardı. Genç kız, notaları okuyamıyor, yürümekte zorlanıyordu.

Isabel Bello adlı keman öğretmenine, “Beyaz bir toz alıyorum. Ama ne olduğunu bilmiyorum. Bana ailem veriyor. Sorunca da bana gerçeği söylemiyorlar,” diye yakınan Asunta, bazı dersleri de kaçırmıştı. Porto ise öğretmenlere,”İçtiğim bir ilacın yan etkileri yüzünden okula gönderemedim,” yazılı bir not göndermişti.

Asunta

7- Asunta nasıl bulundu?: Ailesinin kayıp ihbarından sonra Asunta için aramalara başlandı. Çok kısa bir süre sonra polis tarafından daha önce çeşitli ufak suçlardan gözaltına alınan iki bağımlı tarafından küçük kızın cesedi yol kenarında bulundu.

Talihsiz Asunta, çamur içinde, gri bir eşorfman altı, bir kolu yarıya kadar sıvanmış üst ve üzerinden yarı yarıya sıyrılmış beyaz bir tişörtle yol kenarında yatıyordu. Yapılan sorguda kızı bulan sabıkalı ikilinin cinayetin işlendiği saatlerde bir barda olduğu saptandı.

Asunta

Çam kozalakları ile çevrelenmiş cesedin sol kolu, omzuna doğru kıvrılmış, pantolon ağı ıslanmıştı. Üzerinde kusmuk vardı ve ağzından, burnundan kan gelmişti.

Polis, olay yerine gelir gelmez Asya menşeli kızın Asunta Fong Yang Porto Basterra olduğunu saptadı.

 

Asunta

 

8- Cinayet planlı mıydı?: Araştırmayı yapanların teorisine göre cinayet önceden planlanmıştı. Porto-Basterra çifti, polise ne söyleyecekleri konusunda anlaşmıştı. Cinayetin lokomotifi anne Rosario Porto idi. Anne ve babasının ölümünü kaldıramayan kadın, üst üste psikolojik yıkımlar yaşamış, defalarca hastaneye kaldırılmış, ilişkisi yüzünden evliliği son bulmuştu.

Eski karı koca yan yana hücrelerde konuşurlarken de bir planı uyguladıklarının ipuçlarını vermişti. İkili gizlice dinlenmiş, ancak dizidekinin aksine bunu anlamamıştı. Planı sıkıntıya sokan Rosario’nun dengesiz ifadeleri olmuştu.

Rosario Porto

9- Ailesi Asunta’yı neden öldürdü?: Asunta zaten çeşitli psikolojik dengesizlikler ve kişilik bozuklukları ile boğuşan çift için on seneyi aşkın süre önce “satın aldıkları” bir oyuncaktı. Her ikisi de bencil insanlardı.

Porto kaygı bozuklukları yaşarken, Basterra da bir baltaya sap olamıyordu. Ekonomi üzerine yazmayı denedi, seyahat gazeteciliği üzerine uzmanlaşmaya çalıştı. Ama başarı kazanamadı. Radyoda çalışırken de dinleyiciler, “Sesi sivrisineğe benziyor,” eleştirileri yapmıştı.

Asunta mahkeme

Asunta’yı bir proje çocuk olarak büyütmüşler, ancak sonunda özellikle Rosario Porto ondan bıkmıştı. Defalarca bu yönde çevresine yakınmış, çocuk sahibi olmaktan usandığını belirtmişti. Kızı için “İyice şımardı,” diyordu.

Sonunda da Porto ondan kurtulmaya karar verdiğinde o güne kadar kızın her ihtiyacını karşılayan Alfonso Basterra’nın ilginç biçimde kılı kıpırdamadı. Çünkü eski karısıyla geçmişteki günlerine dönmek istiyordu, bunun için her şeyi göze almaya hazırdı, cinayet dahil…

Alfonso Basterra

10- Dizide hangi isimler değiştirildi?: Dizide Asunta, anne ve babasının haricindeki bazı isimler mahremiyet ve dizi kurgusu nedeniyle değiştirilse de hikayede özüne oldukça bağlı kalındı.

Yargıç Malvar’ın ismi aslında Jose Antonio Vazquez, polis memuresi Cristina Cruces’in ismi Begona Rodriguez, polis dedektifi Javier Rios’un gerçek adı Marcos Martinez, Rosario Porto’nun sevgilisi Vicente’nin ismi ise esasen Manuel Garcia idi.

Asunta Rosario Porto

Asunta yargıç

Asunta avukat

Asunta arkadaş avukat

2 Yorumlar: "Asunta: Dizideki olaylar gerçekte nasıl oldu?"

 • comment-avatar
  Bülent top 29 Mayıs 2024 (10:12)

  Dizide bir savcı-hakim karışıklığı, mantık hatası var.

  • comment-avatar
   sinekaf 2 Haziran 2024 (16:02)

   Kötü bir çeviri var dizide. Haklısınız.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.