Bıçaklar Çekildi: Agatha Christie ruhu

(8.5/10)

Burcu B. Bilgin

Agatha Christie ve pos bıyıklı dedektifi Hercule Poirot’yu özleyenler için 2020 senesi uğurlu açıldı.

Yıl içinde izleyeceğimiz Nil’de Ölüm uyarlamasından aylar önce Rian Johnson imzalı senaryosuyla Christie romanlarını andıran Bıçaklar Çekildi/Knives Out karşımızda.

Yönetmenliğini de Johnson’ın üstlendiği film, Toronto Film Festivali’nde prömiyer yaptı.

Başrolünde sinemanın son James Bond’u Daniel Craig’in yer aldığı filmde, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Chris Evans, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, Christopher Plummer, Katherine Langford ve Lakeith Stanfield’den oluşan bir şöhretler karması var.

Film, suç romanı yazarı Harlan Thrombey’nin (Christopher Plummer), 85. yaş gününde evinde ölü bulunmasıyla başlıyor.

Ünlü dedektif Benoit Blanc (Daniel Craig) ise soruşturma için “esrarengiz biri” tarafından bir zarf dolusu para gönderilerek kiralanıyor. Ancak müteveffa yazarın ailesinin birbirinden tuhaf üyeleri sayesinde her şey karışıyor ve macera başlıyor.

Knives Out

Bıçaklar Çekildi filminin en büyük kozları, Oscar ve BAFTA adayı senaryosu ile görüntü yönetimi.

Hikayemizin geçtiği ev, Christie romanı uyarlamalarının yanı sıra, İngiliz kırsal polisiyelerinde rastladığımız türden, doğanın kucağında tam bir perili şato.

Knives Out Daniel Craig

Evin çevresindeki ormanlık alan, patika yol, göl ve küçük yerleşim birimini mekan tutan film, Angela Lansbury’nin Cinayet Dosyası/Murder She Wrote dizisini de anımsatıyor.

Zaten bir sahnede Uruguaylı bakıcı Marta (Ana de Armas) eve geldiğinde annesini Murder She Wrote izlerken buluyor ve diziye saygı duruşu bulunuluyor.

Knives Out Daniel Craig

Filmde tuhaf aile üyeleri, birbirinden ünlü yıldızlar tarafından canlandırılıyor.

Jamie Lee Curtis, Don Johnson, Michael Shannon, Christopher Plummer gibi devlerin yanında Kaptan Amerika rolüyle tanıdığımız Chris Evans ve 13 Reasons Why dizisiyle parlayan Katherine Langford da filmin yıldızlarından.

Knives Out

Senaryo o kadar ağırlıklı bir dağılım yapmış ki oyuncuların hiçbiri diğerinin üzerine çıkmıyor.

Ancak No Time to Die adlı 007 filminde de rol arkadaşı olan Daniel Craig ve Ana de Armas, karşılıklı sahnelerinde seyirciye tam bir seyirlik sunuyor.

Knives Out Daniel Craig Ana de Armas

Yine filmde göz dolduran bir başka oyuncu da sinemanın Kaptan Amerika’sı Chris Evans.

Bu filmdeki performansıyla açıkça görülüyor ki süper kahraman filmlerinin dışına çıktığında aktörün önü oldukça açık.

Knives Out Chris Evans

Film, daha ilk yarısında esrarengiz olayı dedektif ve kolluk güçlerinin araştırmasının sürdüğü anlarda çözülmüş gibi gösteriyor.

Kurgusu tümevarım değil tümdengelimle süren senaryo, ikinci yarıda yön değiştiriyor ve film tempo kazanıyor. Finale doğru ise şaşırtmacalara doymuyor.

Knives Out Daniel Craig Ana de Armas

Poirot gibi “gayriresmi araştırmacı” olarak sürece dahil olan Blanc, aile üyeleriyle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor. Ancak onlar da Blanc’tan geri kalmayarak sürekli ortalığı karıştırıp duruyor.

Hikayenin büyük kısmında ise flash backlerle esrarengiz olayın olduğu geceye gidiliyor. Sonra flash forwardlarla soruşturmaya dönülüyor.

Knives Out

Başta sözünü ettiğim gibi filmin ikinci önemli kozu da sinematografisi. Şato kıvamındaki evi, çevresini, ormanlık alanı İngiliz kırsal polisiyeleri ile korku filmleri arası bir görüntü yönetimiyle beyazperdeye getiren Steve Yedlin, filmin başarısında önemli bir rol üstleniyor.

Yine iç mekanda kullanılan ışığın filme katkısı, gece sahnelerinde şatonun görüntüleri de filmin artılarından.

Knives Out

Zaman zaman mizah unsurunu da işin içine katan filmdeki bıçaklardan oluşan taht, Game of Thrones severlere nostalji yaşattığı gibi, filmin ismine de vurgu yapıyor.

Bu tahtın finalde oynayacağı role de dikkat edin diyor, bu konuda izlemeden yazıyı okuyanlara spoiler vermek istemiyorum.

Knives Out Daniel Craig

Netice itibarıyla, “gerçek bir polisiye” izlemek isteyenleri her yönden tatmin edecek olan Bıçaklar Çekildi, ilmek ilmek işlenmiş, önemli ödüllere aday başarılı senaryosu, kurgusu, üstün görüntü yönetimi, filme eşit katkıda bulunan oyuncu kadrosuyla tam bir seyirlik.

Knives Out

Hele ki 007 James Bond rolüne artık veda edeceğini bu kez kesin açıklamış olan Daniel Craig’i son derece başarılı performansıyla modern Poirot rolünde izlemek isteyenleri çağıran bir film olmuş Bıçaklar Çekildi.

Knives Out

Özellikle Agatha Christie tarzı klasik polisiyeleri ve her adımda çözülen düğümleri izlemeyi sevenlere mutlaka izlemelerini tavsiye ederim.

Knives Out


Yorum Yapılmamış: "Bıçaklar Çekildi: Agatha Christie ruhu"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.