Bohemian Rhapsody: “Üvey evladın” zaferi

Burcu B. Bilgin

Queen’in efsane solisti Freddie Mercury, hayata erken veda ettiğinde takvimler 24 Kasım 1991’i gösteriyordu. Geride kalan grup arkadaşları Brian May ve Roger Taylor, müziğe devam etti, akıllarında hep onunla geçen yıllarını film yapmak vardı.

O film sonunda çekildi, 10 yıllık serüveni boyunca büyük zorluklar yaşadı, eleştirilere uğradı, ama sonunda imkansız denileni başardı.

BOHEMIAN RHAPSODY FİLM ELEŞTİRİSİ İÇİN TIKLAYIN

Bohemian Rhapsody’nin uzun yolculuğu gitarist May’in 2010 Eylül’ünde grupla ilgili bir film projesi hazırladıklarını duyurmasıyla başladı. Bu yapımın 1985’teki Live Aid konserine kadar olan dönemi kapsaması düşünülüyordu.

Rami Malek’in Oscar konuşmasında belirttiği gibi Mercury rolü için düşünülen ilk aday kendisi değildi. Borat filmleriyle tanınan Sacha Baron Cohen, ekibin aklına gelen isimdi.

Sacha Baron Cohen

Mercury ile fiziksel benzerliği olmasına karşın onun 1.77’lik boyuna karşın Cohen 1.91’lik cüssesiyle aslında çok uzun kalıyordu. Tam 7 sene sonra 1.75 boyundaki Rami Malek’in sahnede Mercury’ye daha fazla benzediği anlaşılacaktı

2011 Nisan’ında proje için çalışılmaya başlandı. Bu arada çeşitli yönetmenlerin isimleri geçiyordu. Ama grup üyeleri projeye ilişkin fazla yorum yapmak istemiyordu.

Bohemian Rhapsody

Cohen, Temmuz 2013’te projeden ”yaratıcı safhada farklılıklar” sebebiyle ayrıldığını açıkladı. Oysaki gerçek farklıydı.

Söylenene göre Mercury’nin özel hayatına, eşcinselliğine ve çılgın partilerine odaklanan, 18 yaş sınırının konulabileceği bir filmde diretmiş, grup ise daha geniş kitlelere filmi ulaştırmak istediği için yolları ayrılmıştı.

Rami Malek Oscar

2013 sonlarında Brian May, Cohen ile  herhangi bir sorun yaşamaksızın barış içinde ayrıldıklarını söyledi. Aslında sızan haberlere göre gerçek yine farklıydı.

May ve Taylor, Ali G ve Borat rolleriyle anılan aktörün projeyi farklı biçimde gündeme taşımasından, basında Mercury ile Borat’ın fotoğraflarının yan yana getirilerek mukayese edilmesinden huzursuz olmuştu.

Queen Oscar

Baron Cohen’in gidişinden sonra projenin yeni Freddie Mercury’si İngiliz aktör Ben Whishaw, yönetmeni ise Dexter Fletcher oldu.

Tam her şey yoluna girdi denilmişken, Whishaw filmin bir türlü ilerleyemediğini iddia ederek 7 ay sonra ayrıldı. Proje rafa kaldırıldı ve uzun süre gündeme gelmedi.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Film artık “yılan hikayesine” dönmüştü. Raftaki proje, 2015 Kasım ayında canlandı ve senarist olarak Anthony McCarten ile anlaşıldı. Projenin ismi ise nihayet açıklandı: Bohemian Rhapsody…

Müzik tarihinin en tanınmış parçalarından biriyle isimlendirilen filmin 2016 Şubat’ında ilk senaryo taslağı ortaya çıktı. 1 yıl sonra ise X-Men serisiyle tanınan yönetmen Brian Singer ile görüşme masasına oturuldu.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Mercury rolü için de Mr. Robot dizisiyle Altın Küre kazanan Mısır asıllı Rami Malek ile el sıkışıldı. Film ise 20th Century Fox ve New Regency imzasını taşıyacaktı.

Malek’in role seçilmesinden sonra yine yorumlar havada uçuşmaya başladı. Cohen’in ayrılmasının hata olduğunu belirtenler varken, diğer kesim ise yetenekli aktöre şans tanınması gerektiğini söylüyordu.

Bohemian Rhapsody Rami Malek Lucy Boynton

Bu aşamada, Roger Taylor rolü için Johnny Flynn’in, Mercury’nin eski nişanlısı Mary Austin için ise Gemma Arterton’un ismi geçiyordu. Ancak her ikisi de seçilmedi.

Bu arada senaryoda sürekli sorun çıkıyordu ve Justin Haythe tarafından yeni bir senaryo taslağının daha kaleme alındığı yazılıp çizildi.

Bohemian Rhapsody

Büyük arayışlar sonrasında Brian May rolü için Gwilym Lee, Roger Taylor için Ben Hardy, John Deacon için Joe Mazzello, Mary Austin için de Lucy Boynton ile anlaşıldı.

Bu sırada hiç beklenmedik bir sorun daha ortaya çıktı. The Hollywood Reporter, yönetmen Brian Singer’ın projeden geçici olarak uzaklaştırıldığını yazdı. Singer, çekimlere çeşitli mazeretlerle gelmiyor, disiplinsizlik yapıyordu.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Türlü emeklerle son aşamaya gelmiş olan film, böylece 2017 Aralık ayında yine durdu. Sonunda 20th Century Fox, Singer’ın kovulduğunu ilan etti.

Filmin kalanını toplama işi yine Dexter Fletcher’a düştü. Aylarca Singer yüzünden bunalan tüm ekip nihayet rahat etti. Film, 30 Ocak 2018 tarihinde bitti ve 24 Ekim 2018’den itibaren İngiltere’den başlayarak tüm dünyada gösterime girdi.

Senelerce beklenen film, 8 yıl sonra vizyon girdiğinde bu kez ”eleştirmen duvarına” çarptı. Filmin Queen ile ilgili gerçekleri doğru anlatmadığı, Mercury’nin özel yaşamı konusunda ürkek kalındığı yazılıyordu. Ancak Rami Malek tam not almıştı.

İlk günden beri uyumlu çalışan, gecesini gündüzüne katan Malek’in Live Aid performansı en ufak bir sapma olmadan Mercury ile aynıydı.

Bohemian Rhapsody

Malek tecrübesiz olduğu, Mercury’ye benzemediği, projenin altından kalkamayacağı eleştirilerine kulaklarını tıkayıp çalışmış ve başarmıştı. Film ile grubun kimi gerçekleri arasında fark olduğu kesindi, ama filmin tamamına bakıldığında iyi  iş çıkarılmıştı.

Seyirci de zaten eleştirmenleri dinlemeyerek sinema salonlarına koştu. Sosyal medyada da Bohemian Rhapsody fırtınası esiyordu.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Toplam bütçesi 52 milyon dolar olan Bohemian Rhapsody, 2018 yılında 702 milyon 552 bin 268 dolar gişe geliri elde etti ve tüm dünyada yılın en çok izlenen 10 filmi arasına girdi.

Filmin 2019 Şubat sonu itibarıyla gişesi ise 865 milyon dolara yaklaşıyor. Bu gelire DVD ve iTunes satışlarının da eklenmesiyle şirketin karına kar katıldı.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Bu başarıyı sürpriz bulanlar arasında 20th Century Fox’u satın alan Disney de vardı. Fox, böylece “amiral gemisine” değerini kanıtlamış oldu.

Süper kahraman ve animasyonların şirketi Disney, Bohemian Rhapsody sayesinde dramatik filmlere daha çok şans tanımaya karar verdi.

Bohemian Rhapsody

Altın Küre adaylarının duyurulması, film için dönüm noktası oldu. Kimi eleştirmenlerin dışladığı film, aday gösterildiği 2 dalda da ödül aldı. Malek, “En İyi Erkek Oyuncu” seçilirken, asıl sürpriz ”Dramatik Dalda En İyi Film” ödülünün de kazanılmasıydı.

Başarının tesadüfi olmadığı SAG ve BAFTA başta gelmek üzere 21 ödülü elde edilince iyiden iyiye anlaşıldı.

Bohemian Rhapsody

Artık radarda Oscar vardı ve 5 kategoride adaylık geldi. Ancak aksilikler de bitmiyordu. Eski yönetmen Singer ile ilgili bu kez de taciz iddiaları ortaya saçıldı.

Bohemian Rhapsody, aday gösterildiği kimi yarışmalardan çıkarıldı. Herkes, Oscar yarışındaki şansının da azaldığını konuşmaya başladı. Brian May ise bir Instagram yorumu yüzünden Singer’ı savunmakla suçlanınca yanlış anlaşıldığını açıkladı.

Rami Malek Altın Küre Bohemian Rhapsody

Oscar gecesine gelindiğinde korkulan olmadı. “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses Miksajı”, “En İyi Ses Kurgusu”, en önemlisi de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülleri kazanıldı. Bohemian Rhapsody, aday gösterildiği dallarda “En İyi Film” hariç 4 ödülle 2019’un en çok Oscar alan filmi oldu.

Filmin 2019 Şubat sonu itibarıyla 26 ödülü var.

Rami Malek Brian May Altın Küre Bohemian Rhapsody

Yeni solist Adam Lambert eşliğinde Queen’in açılışında sahne aldığı Oscar gecesinde Freddie Mercury onurlandırıldı.

Sözlerine, ” “Belki ilk tercihiniz değildim ama sanırım işe yaradı” diyerek başlayan Rami Malek, “Hayatını dolu dolu yaşayan o adam için bu ödülü alıyorum” diyerek efsane sanatçıya teşekkür etti.

Lucy Boynton Rami Malek Oscar

Böylece eleştirmenlerin “üvey evladı” Bohemian Rhapsody, 8 yıllık serüvenini zaferle tamamlamış oldu.  Onca oyuncu, yönetmen, ekip değişikliklerine, sorunlara ve gelen eleştirilere rağmen başarılmıştı.

Zaten böyle olmasa Malek seçilemeyecek, film bunca ödüle kavuşamayacaktı. Sorunlarla beraber mücadele gücü artmıştı. Başarının sırrı da işte buradaydı.

Rami Malek Oscar

 

Yorum Yapılmamış: "Bohemian Rhapsody: "Üvey evladın" zaferi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""