Cesur ve Güzel ”klişeler” diyarında

Burcu B. Bilgin

Yeni dizi sezonunun en iddialı yapımlarından biri olarak lanse edilen Cesur ve Güzel dizisi nihayet 10 Kasım gecesi itibarıyla ekranda arz-ı endam etti. Kıvanç Tatlıtuğ ile Tuba Büyüküstün’ün başrolünü üstlendiği dizi ekrana gelmeden söylentileri gelmişti. Yetişti, yetişmedi, ismi değişti, oyuncuları başka projeye kaydı derken sonunda kavuştuk ve gördük ki Meryem Uzerli’nin Gecenin Kraliçesi dizisinden bu yana bu kadar klişe hiç yan yana gelmemişti.

Yeşilçam filmlerinden Hollywood romantik komedilerine, ekranların meşhur sabun köpüğü dizilerinden klasikleşmiş baş yapıtlara kadar ne kadar işlenmiş konu varsa hepsini bir araya toplayan yapım, seyircinin görür görmez ne olacağını tahmin edebileceği olaylar dizisinden oluşuyor. Peki izleye izleye ezberlediğimiz bu klişeler diyarında ”Cesur” Kıvanç ve ”Güzel” Tuba neler yapmış, ona bir göz atalım:

1-Forresterlar kulağınız çınlasın: Öncelikle bu dizinin adına dair iki kelam edeyim. 1980’lerin sonunda başlayıp bugünlerde hala ve ısrarla devam eden meşhur sabun köpüğü dizi Cesur ve Güzel.  Orijinal ismi The Bold and the Beautiful olan dizi, multi milyarder Forrester ailesinin hayatını konu alıyor.

Peki, hem bu ismi almak, hem de almışken bir de sözde işi kitabına uydurmak için Cesur isminde karakter yaratmak ne akla hizmet bilemedim. Dizilerin isimlerini baş kahramanlarından alması yaygın bir şey esasen, Castle, McGyver, Magnum, Poyraz Karayel dizisi gibi. Ama burada kopyalama ve zorlama var.

The Bold and the Beautiful

2-İyi de biz bunu yeni izledik: Türk dizilerindeki kadar intikam hastası baş karakteri dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız. Bu dizide de babasının intikamını almak için Korludağ kasabasına gelen Cesur Alemdaroğlu (Kıvanç Tatlıtuğ), tesadüfen hayatını kurtardığı Sühan’ın (Tuba Büyüküstün) kin güttüğü Tahsin Korludağ’ın (Tamer Levent) kızı olduğunu anlayınca gizli bir ajandayı hayata geçirerek ailenin içine sızmaya karar veriyor.

Revenge adlı bir Amerikan dizisi geçen sene yeni bitti, hatta İntikam ismiyle bire bir uyarlama yerlisi de yapıldı. Sen tut yine aynı hikayeden yürü, baş kahramanı olan kadın karakteri erkek yap, izleyici karşısına çık. Diziyi izleyenler konuyu hatırlayacaktır, çok da yeni izledik, bari unutsaydık.

Revenge İntikam

3-Hızlı ve öfkeli: Dizimizin açılış sekansında büklüm büklüm bir yolda giden arabayı havadan görüyoruz. Zaten Türk dizilerinde en iyi yapılan şeylerden biri görüntü yönetimi, diğeri de drone ile havadan çekim. Geri kalan her şey için ise master card…

Bu sahnenin devamında cipin direksiyonunda Travis Fimmel ya da Chris Hemsworth kıvamına gelmiş, gerçekten son derece yakışıklı Kıvanç Tatlıtuğ yani Cesur, birden atıyla önüne çıkan Sühan’ı görüyor. Hızlı ve Öfkeli’nin Jason Statham’ını kıskandıracak bir hareketle cipten küheylanın üzerine atlayan Cesur,  kızla beraber sırt üstü düşerek yerle yeksan oluyor.

4-Tuhaf diyaloglar: Yeşilçam filmlerinin de çok sevdiği karakterlerin yerde birbirinin üstüne düşme sahnesi sonrasında Cesur’un, ”İyi misin?” sorusuna karşılık olanca dekoltesi açılmış Sühan, ”Evet, iyiyim” diye karşılık veriyor. Bunun üzerine yakışıklı kahramanımız, kızın göğsüne baka baka, ”Evet çok iyisin” diyor. Kur yapılır da bu tam dan dunluk yahu.

Dizinin senaryosundaki tek garip diyalog bu değil. Yine Sühan,  çiftlikten gelen kahyaya, ”Nazlı birden koşmaya başladı. Bu bey olmasa kurtulamazdım” diye olayı anlatıyor. Esas oğlan, ”Cesur” diye kendini tanıtınca, ”Evet, bu cesur bey, gerçekten çok cesurdunuz” karşılığını veriyor. Hangi insan evladı, ”Hadi bana cesur deyin, ben neler başardım” anlamında araya girip ‘cesur’ der ki? Komik deseniz komik de değil.

cesur-ve-guzel-dizi

5-Yine lüks, ihtişam, şaşaa: Türkiye’de diziler zenginlik temasından bir türlü kopamıyor. Bu dizi de öyle. Kendi isimlerini taşıyan Korludağ kasabasında Dallaslı Ewing ailesinin Southfork Çiftliği’ni andıran bir mekanda yaşıyor ailemiz. Zaten soyadları da zenginlik çağrıştırıyor. Mesela Asmalı Konak ailesinin soyadı da Karadağ idi, Kadir İnanır’ın canlandırdığı Ateşdağlı vardı vs. Ama bu adamların ismini taşıyan kasaba var yahu, daha ne olsun.

Evde bütün kadınlar full makyaj, şık şıkıdım kıyafetler, topuklu ayakkabılarla dolaşıyor. Erkekler ise yine moda dergilerinden fırlamış gibi. Tuba Büyüküstün ise son derece tarz püsküllü ceket, mini şort ve etekleriyle günümüz modasını kırsalın ortasına taşıyor. Tatlıtuğ’un canlandırdığı Cesur’a gelince onun havası ayrı. O country tarzında bir trend takip ediyor. Botlar, beline bağlanmış tişörtler, üst üste giyilmiş oduncu ceketleri, montlar vs. Anlayacağınız bu da bizim Dallas’ımız.

Cesur ve Guzel

6-İt de olsa, at da olsa: Dizinin Hulusi Kentmen’i ise Tamer Levent’in canlandırdığı Tahsin Korludağ. Zengin, hırslı, kendisinden korkulan, sadece kızına karşı müşfik olan Tahsin, günümüzün ”üç çocuk” modasından mı etkilendi bilinmez ama torun takıntılı. Ev ahalisinin, habire ”Geleceğe en büyük yatırım torundur torun” diyerek kulaklarını çeken Tahsin, torun gelmediğini duyunca da küplere biniyor.

Bir yandan da sırtında çalı çırpı taşıyan, odun kıran gariban Cesur’un elinden de arazisini almaya çalışıyor. Çünkü mevzu bahis araziyi oğlu ”yanlışlıkla” kahramanımıza satmış. Bu konuda da elinden geleni ardına koymuyor.

Ancak ben bu karaktere en çok küheylan Nazlı’yı öldürmeye çalıştığı için sinirlendim. ”Benim topraklarımda bana ihanet eden it de olsa, at da olsa, adam da olsa cezasını kendim veririm” diye tutturan Tahsin’i hayvanseverler duymasın.

Cesur ve Güzel

7-Scarlett Tuba: Senaryoda nedense konu gelişimi gerçekleşmeden paldır kültür Cesur ile Sühan arasında bir aşk yaratma kaygısı göze çarpıyor. Daha henüz hayatını kurtarmış olan Cesur’a ”hislerine yenilmemek için” diş bilemeye başlayan Sühan, bir anda Rüzgar Gibi Geçti’nin Scarlett O’Hara’sına ya da Küçük Hanım serisindeki Belgin Doruk’a evriliyor.

Her ne kadar dizide Tatlıtuğ’un canlandırdığı karakterin ismi Cesur ise de Tuba ondan daha cesur genelde. Atını görmek için Cesur’un yeni inşa etmeye başladığı çok da ıssız bir yerdeki gidiyor. Hem de kırsalın ortasında elinde fener, üzerinde bol dekolteli tişört ve mini şortla ve o sırada da Cesur’a ”yakalanıyor”. Habire kendisine diklenen Sühan’a, ”Seninle konuşarak anlaşmayı tercih ederim. Ne demişler savaşma, seviş” diyen Cesur ise anında ilk göz ağrısı Behlül’e bağlıyor.

 

Cesur ve Güzel

Sühan, aralarında aslında sıkıntılı bir hadise geçmemesine karşın Cesur’a, ”Kimsin, nesin bilmiyorum ama senden gerçekten nefret ediyorum” diye atarlanıyor ve bir de henüz ikinci kez görmesine rağmen ”Hayatımda senin gibi bir adamla hiç karşılaşmadım ben” diyor. Sonrasında ise iki adım atıp yere yuvarlanıyor, tabii Cesur yerden kaldırıyor. Bu esnada yok adamı tokatlamaya çalışmalar mı dersiniz, itmeler mi buyurursunuz ortam iyice tuhaflaşıyor.

Cesur ise salvosunu, ”Seni de bu at gibi yola getireceğim” diye yapıyor. Buna benzer sahneler de Kadir İnanır ile Melike Zobu’nun 1978 yapımı filmi Derviş Bey’de izleyebilirsiniz.

8-”Cesur” dekolteler: Dizinin sırtını Tuba Büyüküstün ve Kıvanç Tatlıtuğ’un popülaritesi ile Allah vergisi güzelliklerine yasladığı belli. Bunu da fazlasıyla belli ediyor zaten. Büyüküstün’ün sürekli verdiği dekoltelerin yanında Tatlıtuğ da ”cesur” sahnelerde yer alıyor.

Bunlardan en enteresanı ise yeni yapmaya başladığı evinde 5 litrelik pet şişeye doldurduğu suyla duş aldığı sahne. Yine yakışıklı aktörün uyurken, çiftlikte çalışırken, odun taşırken bol bol kaslı vücudunu görüyoruz.

9-Aşırı sivriltilmiş kötü karakterler: Entrika da birçok Türk dizisinde olduğu gibi burada bol miktarda var. Sezin Akbaşoğulları’nın canlandırdığı Cahide karakteri dizinin dişi JR’ı.

Basiretsiz, babasının gölgesindeki eşi Korhan (Erkan Avcı) ile saçmalıklarını ev yakmak gibi noktalara kadar taşıyan Bülent (Serkan Altunorak) de diğer aşırı sivriltilmiş kötü karakterler.

Baba Tahsin ise zaten çetenin tam başında yer alıyor. Ancak enteresan bir babacanlığı var hiç olmazsa.

Cesur ve Güzel

10-Dizinin ömrü ne kadar?: Tamı tamına 137 dakika olan Cesur ve Güzel, klişelerle dolu konusu, entrikalardan beslenen ve sırtını oyuncularının popülaritesine yaslayan senaryo yapısı ile ilerlemeye çalışsa da önü çok açık görünmüyor. Kaldı ki, aynı gecede yayınlandığı Vatanım Sensin, 3. bölüm itibarıyla hatırı sayılır bir kitleye ulaştı.

İlk gecesinde reytinglerde 3. sırada yer alan dizide oyunculuklar genelde iyi olsa da Tuba Büyüküstün’ün daha önceki performanslarının dahi çok gerisinde kaldığı bariz olarak göze çarpıyor. Mesela nedense zoraki gülüyor Tuba.

Kıvanç Tatlıtuğ ise kötü senaryoya karşılık rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Anlaşılan bu kötü tablonun içinde de ne yazık ki olan ona oluyor.

Cesur ve Guzel

2 Yorumlar: "Cesur ve Güzel ''klişeler'' diyarında"

 • comment-avatar
  Sezer Sevimbiga 10 Şubat 2017 (15:51)

  Merhaba;
  Cesur ve güzel dizisinin müdavimlerindenim,çok beğenerek izliyorum,senaryo çok temiz ve çok güzel oyuncular rollerini çok iyi yapıyor, özellikle Kıvancın role uyumu ve üstlenişi mükemmel.Senaryo gerçekten mükemmel Ece Yörenç in hakkını vermek lazım.Fakat şu eleştiriyi yapmadan edemicem 13.bölümün (9 şubat) hemen başında Ptt den Cesur’a gelen mektubu,Tahsin Korludağ’ın aldığının bulunamaması senaryoya bence gölge düşürdü.Çünkü;evin her yerinde kamera var olduğunu bize zaten göstermişlerdi (Cesur Sühan’ı kendisini dinlerken kameradan izlemişti)onu bırak kaldı ki tamirhanede,resimlerin saklandığı delhiz de bile kamera varken evin önünde olmaması biz izleyenleri çok şaşırttı.Ha gösterdi gösyerecek derken başkası söyledi mektup geldiğini kamera olayı olmadığını anladık.Ya Tahsin Korludağ’ın yolda alması gerekirdi mektubu ya da kameranın bozuk olduğunu bize göstermesi gerekirdi yakışanı bence.

 • comment-avatar
  Melek Aydın 3 Haziran 2017 (16:25)

  Böyle güçlü bir oyuncu kadrosuna, böyle basit bir senaryo yakışmıyor. Seneryo klişe ve hatalarla dolu…
  Buna rağmen oyuncular yine ıyi götürüyor da nereye kadar…
  Kıvanç ‘ın oyunculuğu senaryoya rağmen süper…

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.