Dark: 2. sezon bize neler anlattı?

Burcu B. Bilgin

(DARK 2. sezonu izlemiş olanlar okumalıdır)

Netflix ekranının “beyin yakan” dizisi Dark, 2. sezonu geride bıraktı. Birbirinden ilginç gelişme ve şaşırtmacalarla dolu sezonda bazı sorular yanıtlarını buldu, bazılarıysa gizemli biçimde 3. sezona kaldı.

Peki 2. sezonda neler izledik, hangi sorular kafalarda şekillendi ve final sezonunda neler beklemeliyiz?

1- Adam gerçekten Jonas mı?: Geride bıraktığımız sezonda Noah’ı da yöneten Adam’ın aslında Jonas olduğu ortaya çıktı.

Dark

Defaten Adam ile Jonas’ın aynı kişi olduğu vurgulansa da gerek Adam’ın yüzündeki deformasyon, gerekse kimi soru işareti oluşturan durumlar yüzünden başka biri olabileceği yönündeki kapı henüz kapanmış değil.

Sezon finalinde orta yaşlı Jonas’ın Bartosz, Magnus ve Franziska’yı kurtardığını biliyoruz. Magnus ve Franziska’yı gördüysek de Bartosz’u henüz görmüş değiliz.

Adam’ın deforme olmuş yüzüne karşın boy, pos, fizik, hatta karakter olarak Bartosz’a daha fazla benzediği görülüyor. 3. sezonda bu gizem aydınlanacak. En azından Bartosz’un nerede olduğunu bulacağız.

2-Charlotte’un anne ve babası ortaya çıktı: Charlotte Doppler, 1. sezon boyunca sık sık ebeveynlerini tanımadığını dillendiriyordu. Sezonun sürprizlerinden biri de Charlotte’un ailesinin kimliği oldu.

Noah’ın 1953’teki döngüde bir gazete kupürüne bakarak “Charlotte” demesiyle onu tanıdığını öğrendik.

İlerleyen bölümlerde Charlotte’a babası olduğunu itiraf etti. Bu esnada bebeklik fotoğrafını kızına gösterdi.

Daha sürpriz olanı ise Charlotte’un annesinin kimliğiydi. Noah’ın 2019’da Charlotte’a gösterdiği fotoğrafı Elisabeth de saklıyordu. Çünkü Charlotte’un annesi kendi kızı Elisabeth idi.

Geçidin açılmasıyla 2019’daki Charlotte ile 2052’deki annesi karşı karşıya geldi.

Bu duruma ise kıyamet gününde sığınakta genç Noah ile Elisabeth’in yolunun kesişmesi yol açtı. Ama aslında ilk kez görüşmüyorlardı.

Yetişkin Noah, ilk sezonda yolda giderken Elisabeth’i durdurup ona annesi/kızı Charlotte’un saatini vermişti.

Yine 1. sezonda Elisabeth’in sağır ve dilsiz erkek arkadaşı Yasin, Noah tarafından kaçırılmış, deney sırasında ölmüştü.

Adam’ın, “Tüm duygularımızdan arındığımız zaman özgür kalırız” derken Elisabeth’in fotoğrafını Noah’a gösterme nedeni de eşi olmasıydı.

3-Claudia, Jonas’ı ne zaman eğitti?: Sürekli bahsedilen Beyaz Şeytan olduğunu öğrendiğimiz Claudia ise sezon boyunca elinde zaman makinesiyle bir oraya bir buraya koşturdu.

Geçmişi değiştirerek babası Egon ve kızı Regina’yı kurtarmaya uğraşan Claudia, bilakis Egon’un ölümüne sebep oldu. Sonrasında ise kaçarken kızını da 1986’da yalnız bıraktı.

Claudia’nın Jonas’ı eğittiğini ise hem Noah, hem de Adam’dan duyduk. İlk karşılaşmalarına değilse de son buluşmalarına geçidi açarken tanık olduk.

Sezon içinde öldürülen Claudia ile Jonas’ın eğitim süreci ise 3. sezona kaldı.

4-Mikkel’in kayboluşuna ve ölümüne Jonas neden oldu: Geçmişi değiştirmeye uğraşıp duran Jonas, sık sık daha büyük felaketlere neden oldu.

Dark
Dark Season 1

Adam’ın manipüle ettiği Jonas, babasına “intihar etmemesini” söylemek için 2019’a gitti. Ama onun aklına istemeden intihar fikrini soktu.

Bu sırada, babasından 2019’da Mikkel’i geçide sokup döngüyü başlatanın da kendisi olduğunu öğrendi.

Dark

5-Geçmiş gerçekten değiştirilemiyor mu?: Şu ana kadarki durumda hayır. Ne kadar uğraşırlarsa meşhur şiirdeki gibi “kaderin üzerinde bir kader, göklerden gelen bir karar” var.

Kendini kurtarıcı ilan eden Adam’ın dediği gibi şu ana kadarki tabloda tanrı gerçekten de zaman.

Döngüler ne kadar değişse, tekrar tekrar farklı yollara başvurulsa da zaman bildiği gibi işliyor, sonuçlar ise hep aynı oluyor.

6-Hannah’nın yeni hayatı nasıl olacak?: Aslında 2. sezonda “en kötü” karakterin Noah olabileceğini beklerken farklı oldu.

İlk sezonda günah pointi eşini aldatmakla sınırlı Hannah, zaman makinesini Jonas’tan çalarak ilk oyunu oğluna oynadı. Sonra 1953’e giderek akıl hastanesinde Ulrich’i ziyaret etti.

“Beni mi seviyorsun Katharina’yı mı?” diye soran Hannah, kendisini sevdiğini söyleyip oradan çıkarması için yalvaran Ulrich’i bırakıp kaçtı.

Egon’a ise Ulrich’in kocası olmadığını, “yeni bir hayat” kurmak istediğini söyledi.

Dark Season 1

Peki Hannah’nın yeni hayatı nasıl olacak? Son olarak Egon ile karşılıklı sigara içerken bıraktığımıza bakılırsa yüksek ihtimalle eşi tarafından aldatılan polis şefi ile aralarında bir şeyler olabilir.

7-Adam’ın takipçileri ve yolcuları Magnus ve Franziska imiş: Yetişkin Jonas tarafından kıyamet günü kurtarılan üç kişi Magnus, Franziska ve Bartosz oldu.

Adam’ın takipçisi ve yardımcısı olan orta yaşlı bir kadın ve adam sık sık görülürken, adamın Magnus olduğunu sezon ortasında duyduk. Son bölümde ise el ele tutuştuklarında diğerinin de Franziska olduğu ortaya çıktı.

Dark

8-Döngüler sona erdi mi ve işaretin anlamı ne?: Adam ve Noah’ın mabetlerinde sıkça gördüğümüz işaret, 1953, 1986 ve 2019 yıllarını kapsayan döngüyü sembolize ediyor.

Dark

Döngüler ise kıyamet gününün gelip çatmasıyla beraber sona erdi. Her ne kadar döngülerin devamı olan 2052 yılını görsek de Dünya’nın sonundan sonraki tarihleri kapsadığından aynı döngüye dahil değil.

Dark

9-Martha öldü mü?: Evet, aslında yaşanan döngüler esnasında öldü. Final sekansında Adam’ın kurşunlarıyla vurulup Jonas’ın kolları arasında hayata veda etti.

Ancak tam o sahnede farklı bir Martha’nın daha çıkıp geldiğini ve genç Jonas’a acele etmesi gerektiğini gördük.

Bu Martha, görüp bildiğimiz Martha’dan hem dış görüntüsü, hem de hal ve tavırlarıyla çok farklıydı.

Dark

10-Üçüncü sezonda paralel evrene yolculuk var: Bu sahneden ve her şeyin kıyamet günü sona erip post apokaliptik bir döneme girildiğini göz önüne aldığımızda gelen Martha’nın o döneme ait olmadığını ilk bakışta fark edebiliriz.

Dark

2052 yılındaki hemen herkeste kıyameti yaşadıkları için fiziki deformasyon mevcut. Bunu sadece sığınakta kalıp kurtulanlarda ya da zaman makinesiyle kaçabilenlerde görmüyoruz.

Martha ise tam tersine başka bir dönemden gelmiş gibi. Buradan da 3. sezonda artık bu evrenin ötesine, paralel evrene geçilebileceğini ön görebiliriz.

Dark

Orada tüm döngülerdeki olaylar, birbirine bağlı zincirin de kırılıp zamanın tüm olayların efendisi olmaktan çıktığına, bireyler tarafından değiştirilebileceğine de tanık olmamız yüksek olasılık.

Yeni sezonda görüşmek üzere…

Dark

1 Yorum: "Dark: 2. sezon bize neler anlattı?"

  • comment-avatar
    Hasibe ATICI 8 Temmuz 2019 (23:51)

    Dark 2. sezon, Benim için en özel bölümü 9. Bölüm neden mi? “Everything is now” yapı ve karakter sayısı itibarıyla her şeyi açıklamak istediğimiz ancak hiçbir şeyi açıklamaya yetemedeğimiz bir anlatı sunarken, kendi evreni içinde tutarlı seyreden zaman bükülmesi kavramına, ikinci sezon sonunda bir de “başka bir dünya”yı ekleyerek belki de bize “başka bir dünyanın mümkün olduğu”nu göstermeyi amaçlıyor. Birde Tanrı ile evrimleşme ile ilgili ciddi bir paradoks vardı ki benim kafamın içinde de böyle karmaşa olduğu İçin Dark 2. Sezon Harika diyorum ve Noah sözüyle bitirelim diyorum “Hareketlerimizi seçemeyiz, öyle bir özgürlüğümüz yok. Çünkü isteklerimizi seçemeyiz.” ..,

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""