Ekranların karizmatik 10 dizi karakteri

Burcu B. Bilgin

Ekranda çok sayıdaki ünlü diziyi hal ve tavırlarından, kıyafetlerine, yaşam tarzlarından not edilesi sözlerine kadar karizmatik karakterler sürüklüyor.

İşte kelimenin tam anlamıyla karizmadan yıkılan 10 dizi karakteri:

-Ragnar Lothbrok (Vikings): Avrupa tarihinde büyük izler bırakan Vikingler’in en ünlü savaşçısı ve kralı Ragnar, 800’lü yıllarda Güney Norveç’teki Kattegat adlı küçük bir köyde yaşadı.

Stratejik kararları ve savaşçılıktaki başarısıyla parlayan Ragnar, sonraları yanlış kararlar yüzüden ağır bedeller ödedi.

Ragnar Lagertha Vikings

Buna karşın yine de en unutulmaz Viking savaşçısı unvanını halen elinde bulunduran Ragnar’ı modellikten ekrana ve beyazperdeye geçen Avustralyalı aktör Travis Fimmel başarıyla canlandırdı. Çapkın ve zeki Ragnar’ın karizması halen dillerde…

Vikings Ragnar Lothbrok

-Harvey Specter (Suits): “Benim hayallerim yok, hedeflerim var” diyen, sıfırdan zirveye çıkmış başarılı bir avukat Harvey Specter. Aynı zamanda da gelmiş geçmiş en karizmatik dizi karakterleri arasında.

Mahkeme aşamasına gelmeden karşı taraftan en iyi parayı alarak davaları kapatarak ünlenen Harvey, “en iyi dava kapatıcı” olarak genç avukat Mike’a da mentorluk yaptı.

Harvey Specter Gabriel Macht Suits

Kazanmak için “kirli oynamaktan” dahi çekinmeyen Harvey, iş hayatında hep kazanıyor.

Ancak sevdiklerine sadık ve merhametli Harvey’nin kadınlarla ilişkileri ve özel hayatı da bir o kadar sorunlu. Harvey Specter’ı Gabriel Macht canlandırıyor.

Harvey Specter Suits

-Thomas “Tom” Shelby (Peaky Blinders): Bir hukuk adamından “kendi hukukunu kendi yazan” Birminghamlı bir çete liderine, Thomas Shelby’ye geçelim.
Son derece sorumsuz bir babanın oğulları olan Shelbyler yasa dışı işler yapıyor olsalar da aslında dönemin şartları altında bir bakıma çevrenin asayişini sağlayan bir aile.

Peaky Blinders Tommy Shelby

Liderleri Thomas ise “Bir hırsız açlığı için çalıyorsa hiç durdurma” diyecek kadar merhametli, sevdiklerine sonsuz derecede sadık, kendisine ihanet edenlere karşı bir cellat, en önemlisi de bir satranç oyuncusu kadar soğukkanlı.

Thomas Shelby’yi dizide Cillian Murphy canlandırıyor.

Peaky Blinders

-Olenna Tyrell (Game of Thrones): Game of Thrones tarihinde sayısız karakter geldi geçti, ama hiçbiri onun eline su dökemedi.

“Dikenler Kraliçesi” olarak anılan Olenna, yaptığı Joffrey hamlesiyle dizi tarihini baştan yazdı.

Tyrell hanedanının karizmatik kraliçesi, Daenerys Targaryen’e, “Westeros erkekleri koyundur. Sen koyun musun? Hayır ejderhasın. Bir ejderha ol” diyerek yön çizdi.

Olenna Cersei

En büyük düşmanı Cersei’ye, “Ona söyle, bendim” diyerek son nefesinde en acı mesajı gönderen Olenna Tyrell’i Diana Rigg canlandırdı.

Olenna Tyrell Diana Rigg Game of Thrones

-Don Draper (Mad Men): 1950’li yılların New York’unda reklamcılığın kitabını yazan Don, karizmatik karakter denildiğinde ilk akla gelenlerden.

Travmalı bir çocuk olan, geçmişinde büyük sırlar barındıran, kendini “kendi bile çözemeyen” Don Draper, her zorluğa karşın ayakta durmayı, zekice hamlelerle müşteri bağlamayı ve insan ilişkilerini çok iyi bilen bir iş insanı.

Don Draper Jon Hamm Mad Men

Elinden sigara ve viski bardağı düşmeyen yaratıcılık abidesi Don, “Seni öyle bir anlatırım ki kendini sen bile tanıyamazsın” diyecek kadar kendine güvenli, özel hayatında ise bir o kadar dengesiz ve kırılgan.

Ekrana 7 sezon boyunca damga vuran dizide Don’u Jon Hamm canlandırdı.

Don Draper Jon Hamm Mad Men

-Berlin/Andres de Fonollosa (La Casa de Papel): Aslında dizide her şeyi yöneten, planlayan, kurgulayan Profesör olsa da seyirci bu tuhaf ve dengesiz adama gönlünü kaptırdı.

İlk iki sezonda soygun çetesini yöneten Berlin/Andres, hastalığına karşın dimdik ayakta duran, ironik diliyle, kimi zaman saldırganlığıyla dikkati çeken, buna karşın Profesör’e sonuna kadar sadık bir karakterdi.

La Casa de Papel

Sırlarını, hayatını, sanata, estetiğe ve müziğe düşkünlüğünü ilerleyen sezonlarda çok daha fazla öğrendiğimiz şık ve karizmatik Berlin’i Pedro Alonso canlandırıyor.

La Casa de Papel Berlin Pedro Alonso

-Yüzbaşı Ray Holt (Brooklyn Nine Nine): İspanya’dan bol bol suç işlenen New York’un Brooklyn semtindeki küçük bir karakola geçtiğimizde bu defa karşımızda sert ama babacan bir komiser var.

Polis Akademisi serisini hatırlatan karakolda Die Hard meraklısı Jake Peralta, erkekleri tekme tokat dize getiren Rosa, aşırı takıntılı ve hırslı Amy, vücut geliştirmeci Terry, enteresan gurme Charles, polisten başka her şeye benzeyen Scully ve Hitchcock’u dize getirmeye uğrayan Yüzbaşı Ray Holt diziye damgasını vurdu.

Holt, Hababam Sınıfı’nın Mahmut Hoca’sı gibi kızsa da seven, her daim ekibine sahip çıkan biri. Karizmatik kişiliğiyle çok ama çok sevilen Yüzbaşı Holt’u Andre Braugher canlandırıyor.

Brooklyn Nine Nine

-Annalise Keating (How to Get Away with Murder): Mahkeme salonunu topuk sesleriyle inleten başarılı avukat Annalise, diziyi karizmatik kişiliğiyle sürüklüyor.

Üniversitede hukuk dersleri de veren Annalise, her dönem yanında çalışması için bir grup öğrenci seçiyor. Ancak son öğrenci grubu olmadık bir şekilde cinayete karışınca kendini olayların ortasında buluyor.

How to Get Away With Murder Annalise Keating Viola Davis

Ekibini kızsa bile hep koruyan, hatta kendini tehlikeye atan, her seferinde sıfırdan başlayan, zorluklara karşın ayakta duran Annalise, “ipten adam alan” analitik zekasıyla parmak ısırtan güçlü bir kadın.

Dizide Annalise Keating’i bu rolle Emmy kazanan Viola Davis canlandırıyor.

how-to-get-away-with-murder

-James “Jamie” McKenzie Fraser (Outlander): Diana Gabaldon’ın destansı fantastik hikayesinin konusu 1743 yılından başlayarak önce İskoçya, sonra başka coğrafyalarda geçiyor.

Hikayenin merkezinde ise yiğitliği, karizması, vefakarlığı, liderliği, iyi yürekliliği ve cesaretiyle gerçek bir İskoçyalı kahraman olan Jamie var.

Outlander

Ekranda 5 sezonu geride bırakan dizide başına gelmedik kalmayan, ancak eşi Claire ile her zorluğun üstesinden gelen, defalarca canını tehlikeye atan, ancak yakınları ve kalbini verdiği karısı için her şeyi göze alan Jamie seyircinin gözdesi.

Dizide Jamie McKenzie Fraser’ı İskoç aktör Sam Heughan canlandırıyor.

Outlander Sam Heughan Jamie Fraser
Outlander Season 2 2016

-Rio /Christopher (Good Girls): Michiganlı kendi halinde üç ev kadının başına dert açtığı, Fargo serisini anımsatan kara komedide üçlüye Rio kod adlı bir gangster eşlik ediyor.

Ev kadını Beth’in (Christina Hendricks) delice gönlünü kaptırdığı, her türlü kirli iş çevirmekte mahir Rio, boynundaki ve vücudunun hemen her yerindeki dövmeleri, ansızın ortaya çıkışı, duruşu, bakışı, zekice hamleleriyle diziyi önüne katmış sürüklüyor.

Rio Manny Montana Good Girls

Başroldeki üç kadın oyuncudan daha fazla hayran kitlesine ulaşan Rio, esrarengiz kişiliğiyle dizinin adeta lokomotifi.

Asıl adı Christopher olan Rio’yu Meksika asıllı Amerikalı aktör Manny Montana başarıyla canlandırıyor.

Rio Good Girls Manny Montana

Yorum Yapılmamış: "Ekranların karizmatik 10 dizi karakteri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""