Leonardo DiCaprio’nun en iyi 15 filmi

1-BU ÇOCUĞUN HAYATI/THIS BOY'S LIFE: 1993 tarihili filmde başrolü Robert de Niro ve Ellen Barkin ile paylaşan Leonardo DiCaprio, bu filmde henüz 19 yaşındayken kamera karşısına geçti. Tobias Wolff'un biyografisinden beyazperdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini Michael Caton-Jones üstlendi.
Kocasından boşanan Caroline'in, oğlu Toby’yi de yanına alarak 1950’lerin Amerika’sında kısa süreli ilişkiler kurarken, araba tamircisi Dwight ile tanışıp evlenmesini konu alan filmde, sadist ve disiplin meraklısı emekli asker Dwight'ın elinden kaçıp kurtulmaya çalışmasını işliyor. DiCaprio, bu filmle ilgili, ''O zaman Robert de Niro'nun yaşında olmayı ve onun gibi saygı görmeyi çok istemiştim'' yorumunu yapmıştı.
2-GILBERT'IN HAYALLERİ (WHAT'S EATING GILBERT GRAPE?): Leonardo DiCaprio'ya 19 yaşında ilk Oscar adaylığını getiren filmle genç aktör, ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' dalında ''En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu'' dalında aday gösterilmişti. DiCaprio, bu filmde Johnny Depp ve Juliette Lewis ile kamera karşısına geçerken, bu ilgi çekici yapımın yönetmeni Lasse Hallström idi.
Film, küçük bir kasabada sıradan bir yaşam süren Gilbert'ın (Johnny Depp) otizm hastalığıyla mücadele eden kardeşi ve obez annesiyle ilgilenirken aşkı bulmasını, ancak sorumlulukları yüzünden aşkıyla arasına engeller girmesini konu alıyor. Leonardo DiCaprio, bu yapımda Gilbert'ın otistik erkek kardeşi Arnie Grape'i canlandırdı.
3-TITANIC: 1997 yapımı filmde 23 yaşındayken rol alan Leonardo DiCaprio, Kate Winslet ile kamera karşısına geçti. James Cameron'ın yönettiği film, 14 dalda Oscar adayı olurken, 11 dalda altın heykelciğin sahibi oldu.
Leonardo DiCaprio, bu filmde üstlendiği Jack Dawson rolüyle Oscar'a aday gösterilmezken, rol arkadaşı Kate Winslet adaydı, ancak kazanamadı. 7 kez Oscar'a aday gösterilip 2009 yılında sonunda ödüle kavuşan Winslet'ın aksine DiCaprio'nun yüzü henüz ödülden yana gülmedi. Film, yaşam mücadelesi veren genç ressam Jack Dawson ile ailesi ve nişanlısıyla beraber yolculuk eden Rose DeWitt Bukater'in aşk öyküsü çevresinde dünyanın en büyük deniz kazasına uğrayan Titanic'in batışını konu alıyor.
4-NEW YORK ÇETELERİ (GANGS OF NEW YORK): 2002 yapımı Martin Scorsese filminde 28 yaşında kamera karşısına geçen Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Liam Neeson, John C. Reilly, Brendan Gleeson gibi oyunculardan oluşan dev bir kadroyla birlikte rol aldı.
Leonardo DiCaprio, bu filmden sonra Martin Scorsese'nin birçok filminde rol alan gözde oyuncusu haline geldi. Film, 1800'lü yılların ortalarında Amerikalı yerlilerle göçmen İrlandalılar arasındaki çete savaşlarında, İrlandalı çetenin başının yerlilerce öldürülmesini ve oğlunun intikam için harekete geçmesini konu alıyor. Filmde, DiCaprio, başrol olan İrlandalı çete başının oğlu Amsterdam Vallon'ı canlandırdı.
5-SIKIYSA YAKALA (CATCH ME IF YOU CAN): 2002 yılında Martin Scorsese'den sonra bu kez Hollywood'un bir başka dev yönetmeni Steven Spielberg'in filminde rol aldı. Usta oyuncu Tom Hanks ile kamera karşısına geçen DiCaprio, Christophen Walken, Jennifer Garner, Martin Sheen, Amy Adams, James Brolin gibi ünlülerden oluşan bir kadroyla beraber çalıştı.
Film, henüz 20'li yaşlarında onlarca ülke gezerek, bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı mesleklerine bürünerek FBI'ı peşinden koşturan Frank W Abagnale Jr ile FBI ajanı Carl Hanratty arasındaki kedi-fare oyununa dönüşen kovalamacayı konu alıyor.
6-GÖKLERİN HAKİMİ (THE AVIATOR): 2005 yapımı Martin Scorsese filminde Leonardo DiCaprio, ilk adaylığından 12 yıl sonra 31 yaşında ikinci kez Oscar ödülüne aday gösterildi. Böylece DiCaprio'nun üst üste aday gösterilip Oscar alamadığı süreç başlamış oldu. DiCaprio, filmle ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında aday gösterilirken, ödülü o yıl ''Ray'' filmiyle Jamie Foxx aldı. Foxx ile DiCaprio, yıllar sonra Quentin Tarantino'nun ''Zincirsiz'' filminde birlikte rol aldı.
Cate Blanchett, John C. Reilly, Kate Beckinsale ve Alec Baldwin'in de rol aldığı film, ünlü havacı Howard Hughes'un hayat hikayesini konu alıyor. Leonardo DiCaprio, filmde Howard Hughes'u canlandırdı
7-KÖSTEBEK (THE DEPARTED): Martin Scorsese, 2006 yılında kendisine 4 dalda Oscar kazandıran filminde de yoluna Leonardo DiCaprio ile devam etti. Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg ve Martin Sheen ile kamera karşısına geçen DiCaprio, filmde üstün bir performans göstermesine karşın aday gösterilmeyince o yıl bu konu çok tartışıldı.
Çok ilginç bir konuya sahip olan film, hem polisin, hem de mafyanın birbirlerinin içine adamlarını göndermesini ve bu ''köstebeklerin'' hem polis teşkilatını, hem suç örgütlerini darmadağın etmesini işliyor.
8-KANLI ELMAS (BLOOD DIAMOND): 2006 yapımı film, Leonardo DiCaprio'ya ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında yeni bir Oscar adaylığı getirdi. DiCaprio'nun 3. adaylığında da ödül, ''The Last King of Scotland'' filminin başrol oyuncusu Forest Whitaker'a gitti. Filmin yönetmenliğini Edward Zwick üstlendi.
8-KANLI ELMAS (BLOOD DIAMOND): Edward Zwick'in yönettiği film, Leonardo DiCaprio'ya 2007 yılında 3. Oscar adaylığını getirdi. ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında aday gösterilen DiCaprio, ödülü ''The Last King of Scotland'' adlı yapımın başrol oyuncusu Forest Whitaker'a kaptırdı.
Dijmon Hounsou, Jennifer Connelly ve Caruso Kuypers ile birlikte rol alan DiCaprio, filmde Danny Archer isimli, vaktiyle orduda görev almış bir maceracıyı canlandırdı. Film, Archer ile hayatı boyunca elmas madenlerinde çalışan Solomon'un, herkesin gözdesi, büyüleyici bir elmasın peşine düşmesini konu alıyor.
9-YALANLAR ÜSTÜNE (BODY OF LIES): Ridley Scott filminde DiCaprio, Russell Crowe, Mark Strong, Oscar Isaac ve Golshifteh Farahani ile kamera karşısına geçti. Film, David Ignatius'un çok satan kitabından beyazperdeye uyarlandı.
Film, El Kaide’nin kilit bir ismini bulmak için Irak'ta görevlendirilen deneyimli eski bir gazeteci olan Roger’ın, CIA ile işbirliği yapmasını konu alıyor. Filmde ünlü yönetmen Ridley Scott, gözde oyuncusu Russell Crowe ile yeniden bir araya gelirken, DiCaprio ile ilk kez çalıştı.
10-ZİNDAN ADASI (SHUTTER ISLAND): Dennis Lehane'in ünlü psikolojik gerilim kitabından beyazperdeye uyarlanan film, yeni bir Martin Scorsese-Leonardo DiCaprio ortaklığı oldu. Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer ve Max Von Sydow filmin diğer oyuncuları idi.
Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi'ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar aktarılıyor.
11-BAŞLANGIÇ (INCEPTION): Leonardo DiCaprio, 2010 yapımı filmde yıllarca benimsediği aksiyon, gerilim, suç, dram filmlerinin dışına çıkarak bir bilim-kurgu filminde kamera karşısına geçti. Bu türün tartışmasız en iyi yönetmenlerinden Christopher Nolan ile çalışan DiCaprio'nun rol arkadaşları Marion Cotillard, Ellen Paige, Cillian Murphy, Michael Caine, Joseph Gordon-Hewitt, Ken Watanabe ve ''Diriliş-The Revenant'' filmiyle birlikte Oscar'a aday gösterildiği Tom Hardy idi.
Doğaüstü ve büyülü gerçekçilik akımlarını sinemaya taşıyan filmde DiCaprio, uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmak olan Dom Cobb'u canlandırdı. Film, bu yeteneğinden artık zarar gören Cobb'un, birilerinin rüyasına yeni şeyler yerleştirme görevini üstlenmesi karşılığında ''hayatını geri alma'' çabasını konu alıyor.
12-ZİNCİRSİZ (DJANGO UNCHAINED): Hollywood'un en iyi yönetmenleriyle çalışan DiCaprio, bu kez türünün bir numarası Quentin Tarantino ile çalıştı. 2012 yapımı filmde üstün bir performans sergileyen Leonardo DiCaprio'nun, canlandırdığı kötü adam ''Calvin Candie'' rolüyle Oscar'a aday gösterilmeyince sinema dünyasında büyük bir şaşkınlık yaşandı.
Jamie Foxx, Christoph Waltz, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Jonah Hill, Don Johnson ve Walton Goggins'in rol aldığı film, Amerikan İç Savaşı’dan 2 sene öncesinde, Güney bölgesinde geçen film Köle Django’nun Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz ile yolunun kesişmesini ve bu yol arkadaşlığının onları ''Candyland'' adlı kötü namlı çiftliğe getirmesini işliyor.
13-PARA AVCISI (WOLF OF WALL STREET): Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio'nun yollarının bir kez daha kesiştiği film, Leonardo DiCaprio'ya 4. Oscar adaylığını getirdi. 2014 yapımı filmde ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında altın heykelciğe aday gösterilen DiCaprio, bu kez de ''Dallas Buyers Club'' filmi için 18 kilo veren ve üstün performans gösteren Matthew McConaughey ile aynı yıl aday olma şanssızlığını yaşadı. Ödül, McConaughey'ye gitti.
Filmde, 24 yaşında küçük komisyonculuktan CEO haline gelen, ancak yatırımcıyı aldattığı için başı derde giren Jordan Belfort'ı canlandıran Leonardo DiCaprio, bu filmde Jonah Hill, Margot Robbie ve ''kaderin bir cilvesi'' olarak o yıl Oscar ödülünü kaptırdığı Matthew McConaughey ile kamera karşısına geçti.
14-MUHTEŞEM GATSBY (THE GREAT GATSBY): F. Scott Fitzgerald imzalı edebiyat klasiğinden sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Baz Luhrman üstlendi. Filmde daha önce Robert Redford'un eşsiz yorumuyla sinemada efsaneleşen Jay Gatsby'yi canlandıran DiCaprio, baş rolü Carey Mulligan, Tobey Maguire, Isla Fisher, Elizabeth Debicki ve Joel Edgerton ile kamera karşısına geçti.
3D olarak çekilen ve görkemli sahneleriyle göz dolduran film, yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway'in 1920'lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York'a gelmesini ve burada Amerikan rüyasını yaşayan milyoner Jay Gatsby ile tanışmasını konu alıyor.
15-DİRİLİŞ (THE REVENANT): 19 yaşından beri 4 kez Oscar ödülüne aday gösterilen, ancak bir türlü alamayan Leonardo DiCaprio'ya 5. adaylığı bu filmle geldi. 2015 senesinde ''Birdman'' filmiyle Oscar kazanan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu ile çalışan DiCaprio, ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında ödülün favorisi olarak gösteriliyor. DiCaprio, bu rolle Altın Küre ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri'nden zaferle ayrıldı.
1823 Amerika'sında kürk avcılığı yapan bir kuruluş için dağlarda avcılık yapan Hugh Glass'ın burada bir ayının saldırısına uğradıktan sonra ağır yaralı olarak ekip arkadaşları olarak terk edilmesini ve sonrasında verdiği yaşam mücadelesini işleyen film, 12 dalda Oscar ödülüne aday gösterildi. DiCaprio'ya ''En İyi Erkek Oyuncu'' ödülünü getiren filmde, aktörün rol arkadaşları Tom Hardy, Domhnall Gleeson, Will Poulter ve Paul Anderson.

5 Yorumlar: "Leonardo DiCaprio'nun en iyi 15 filmi"

 • comment-avatar
  Ufuk Onan 21 Ocak 2016 (17:22)

  Çok iyi derleme olmuş.

  • comment-avatar
   sinekaf 23 Ocak 2016 (23:44)

   Çok teşekkürler

 • comment-avatar
  Arzu Durukan 22 Ocak 2016 (10:37)

  Harika, tebrikler.

 • comment-avatar
  Ayhan Gümüşkılıç 24 Ocak 2016 (20:56)

  The man in the iron mask ve The quick and the dead filmlerindeki performansını oldukça beğenmiştim. Listede göremedim ama olmalıydı bence. Özellikle hızlı ve ölü filmi izlemediyseniz izleyin derim.

  • comment-avatar
   sinekaf 24 Ocak 2016 (20:59)

   Ben tamamını izledim. Demir Maskeli Adam ile Romeo ve Juliette filmleri konusunda çok düşündüm. Hatta başta listeyi 10 filmden ibaret yapacaktım ama birçok yapımı koyamayacağım düşüncesiyle 15’e çıkardım. Daha da fazla filmin konulması halinde de oyuncunun tüm filmlerinden oluşan bir seçki olacaktı. Bu nedenle. Her biri çok güzel filmler yoksa. Teşekkür ederim yorumunuz için

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.