Game of Thrones: Gecenin Kralı kim?

Burcu B. Bilgin

(Game of Thrones 7. sezonu izlemiş olanları okumalıdır)

Bugüne kadar bu soruya kafa yordunuz mu bilemiyorum ama özellikle 6. sezondaki meşhur Hodor sahnesinden bu yana benim aklıma sıkça takılıyor: Kim bu Allah’ın cezası Gecenin Kralı/Night King?

Esasen Hardhome’daki (Çetin Ocak) sahnelerde iyiden iyiye gözümüze batan Gecenin Kralı, ”Kapı/The Door” isimli 6. sezon 5. bölümünde nasıl ortaya çıktığının öyküsüyle karşımıza gelmişti.

İlk İnsan ırkından olan Gecenin Kralı, Ormanın Çocukları tarafından kaçırılıp göğsüne Dragonglass saplanarak Akgezen’e dönüştürülürken, Ormanın Çocukları aslında Westeros istilaya uğradığında kendilerini korumak için bunu yapmışlar.

Bran Stark Max Von Sydow Game of Thrones

Gel zaman git zaman dönüştürülen yeni insanlarla (wight) genişleyen Ölüler Ordusu, şimdilerde Westeros’un başının belası haline gelmiş durumda. 7. sezonda aralarına katılan ejderha Viserion’un sırtına atlayan Gecenin Kralı, Duvar’ı da yıkarak hedefini genişletti.

Peki, ölmeden önce kim olabilir bu Gecenin Kralı?

Night King Viserion Game of Thrones

-Bran Stark teorisi: İlk olarak Reddit’te ortaya atılan, şimdilerde ise giderek daha fazla dillendirilen teoriye göre, Bran Stark ile Gecenin Kralı aynı kişi. Bu teoriye göre, Bran Stark önceden Akgezen istilasını görerek Aegon Targaryen (Jon değil asıl Aegon) ile konuşmak üzere geçmişte yolculuk yapıyor.

Bu esnada Ormanın Çocukları tarafından Akgezen’e, daha doğrusu Gecenin Kralı’na dönüştürülüyor, ruhu onun bedenine sıkışıp kalıyor.

Bran Stark Game of Thrones

-Bu teori neden gerçek olamaz?: İlk bakışta bu teorinin biraz zamansal sıkıntıları var. Şöyle ki, Bran’in Üç Gözlü Kuzgun’a evrildiği ilk dönemde, yani Hodor’un rahmetli olduğu bölüm sırasında yaptığı iç yolculuk, onun Gecenin Kralı’nın yaradılış öyküsünü görmesini sağlıyor.

Yani bu kadar twistle bir oraya, bir buraya giderek Bran’in Akgezen olması biraz fazla zorlama ve hafif de mantıksız olacak gibi görünüyor.

Night King Game of Thrones

-Bu teori neden gerçek olabilir?: Peki aynı zamanda neden mantıklı? İlk olarak Bran’in Üç Gözlü Kuzgun ziyaretleri sırasında ne olup bittiğini tam olarak bilmiyoruz. İkincisi Gecenin Kralı onun omzuna mavi el izini bıraktıktan sonra aralarında bir iletişim ortaya çıktı.

Üçüncüsü ve en önemlisi ise Üç Gözlü Kuzgun, Bran’e ”Yürüyemeyeceksin, ama uçacaksın” demişti. Gecenin Kralı da Viserion’un sırtında uçtuğuna göre bu kehanet gerçekleşmiş sayılır.

Viserion Game of Thrones

-Gecenin Kralı bir Stark: Şimdilik Bran’i elesek de George R.R. Martin romanı Buz ve Ateşin Şarkısı’nda Old Nan/Yaşlı Dadı, kötürüm olan Bran ile vakit geçirirken sık sık feci hikayeler anlatıyor, bunlardan birinde de ipucu olabilecek şeyler var.

Old Nan’in öyküsünde ”Night’s King/Gecenin Kralı” ile ilgili önemli detaylar var. Her ne kadar bazı hayranlar, onun anlattığı  ”The Night’s King” ile ”Night King” diye tanıdığımız Gecenin Kralı’nın aynı kişi olmadığını iddia etse de hikayeyi dinleyince aslında o olduğunu düşünmek için kuvvetli sebepler var.

-Bir Akgezen’i sevdim: Hikayeye göre Gecenin Kralı bir Stark, ismi de sıkı durun şöyle: Brandon… Ama bizim bildiğimiz Bran midir, dedelerinden midir bilemiyoruz.

Bu Brandon, dünya yüzünde kadın kalmamış gibi tutup bir Akgezen’e aşık oluyor. Sonrasında ise büyük ihtimalle kendi de bir Akgezen’e dönüşüyor ama Dadı böyle bir şey anlatmıyor. İsim benzerliğinden ötürü aynı arkadaş olabilir.

(fotodaki şu meymenetsiz)

Gecenin Kralı Night King Game of Thrones

-Winterfell’i zaptedecek mi? : Bu arada eğer o bir Stark ise (aslında değilse de) Duvar’ı yıktıktan sonra ilk işinin de Winterfell’i zaptetmek olacağını söylemek mümkün. Çünkü Duvar yıkıldı, en kuzeyde de Starklar ve Winterfell kalıyor.

Sansa Stark’ın yönettiği Winterfell, Daenerys ve Jon yetişemeden Akgezenler ordusunun eline geçebilir. Starklar’ın meşhur kurt figürü de bir ölü başıyla değişebilir. Bunu da atın fava dursun.

Sansa Stark Game of Thrones

-Bran ne yapar?: Winterfell zaptedilirse burada Bran Stark’a büyük iş düşecektir. Burada yaşananları haber vermek için warg güçleriyle Viserion’un sırtına atlarsa, ”Yürüyemeyecek ama uçacaksın” teorisinin gerçek olmasını bekleyebiliriz.

Bran Stark Jon Snow Game of Thrones

-Bran Stark teorilerine Isaac ne diyor?: Bran Stark’ı canlandıran 18 yaşındaki genç aktör Isaac Wright-Hempstead de teorileri okumuş ve epey şaşırmış durumda.

Bran Stark Game of Thrones

Gecenin Kralı ve Brank Stark’ın Westeros’taki en eski varlıklar olduğunu dile getiren oyuncu, ”Üç Gözlü Kuzgun’un varlığının ne kadar eski olduğunu ancak Tanrı biliyor, Gece Kralı’nın ise tarihin başlangıcından beri var olduğuna inanılıyor. İkisini de Ormanın Çocukları yarattı. Esasen çılgın bir teori gibi görünüyor ama Hodor teorisi de başta çılgındı ve gerçek oldu. Onun için yeni sezonu bekleyelim” dedi.

Ormanın Çocukları Game of Thrones

-İki ayrı aktör canlandırdı: Gecenin Kralı, dizinin 4. sezonunda ilk kez ekrana geldi ve 5, 6 ve 7. sezonlarda arz-ı endam etti. Onu ilk olarak Richard Brake, daha sonra Vladimir Furdik adlı aktörler canlandırdı.

Night King Game of ThronesNight King Game of Thrones

-İlk olarak nasıl gördük? : Gecenin Kralı ilk olarak Bran Stark’ın imgeleminde görüldü. Geçmişten, o günden ve gelecekten kendi deneyimlerine ait olmayan görüntüler gözünün önünden geçerken Bran, tüm bu görüntülerin ne olduğuna anlam veremedi.

Bu görüntülerden birinde Gecenin Kralı, Craster’ın son oğlunu buzdan bir sunaktan alıyordu. Gerçekten tüyler ürpertirici bir sahneydi.

Craster Baby Game of Thrones

Onu getiren Akgezen, bebeği buzdan bir sunağa yerleştirdi. Bir grup wight, töreni az öteden izlemekteydi. İçlerinden biri bebeği, kibarca kucağına aldı.

Zavallı bebek, kafasında taç niyetine buzdan boynuzlar olan Gece Kralı’nı görünce rahatladı. Lakin, Gecenin Kralı bir parmağıyla bebeğin çenesine dokundu ve gariban bebeğin gözleri mavileşti, teni soldu. Craster’ın diğer oğullarına ne olduğu da bu şekilde ortaya çıktı. Gilly, bu amaçla Sam sayesinde oğlu Sam’i büyük fedakarlıklar göstererek oradan kaçırdı.

Sam Gilly GAme of Thrones

-Yine karşımızda: Dizinin 5. sezonunda Jon Snow ve Tormund Giantsbane, Hardhome’u tahliye etmeye uğraşırken Gecenin Kralı yeniden görüldü.

Saldırıyı yöneten Gecenin Kralı, Jon Snow kılıcı Longclaw ile onun subaylarından birini katlettiğinde birkaç Akgezen ile birlikte olayı tepeden izliyordu. Jon, Tormund ve kalan savaşçılar son tekneyle giderken Gece Kralı rıhtımda görüldü. Gözünü Jon Snow’a kilitledi ve yalnızca kollarını kaldırarak Hardhome’un eski koruyucularının tümünü wight haline getirdi.

Jon Snow Tormund Long Night

-Güçleri ve becerileri: Doğa üstü güçlere sahip olan bu melun yaratık, ölüleri wight yapma yeteneğine sahip. Hatta Craster’ın oğlunda gördüğümüz gibi bebekleri de wight haline dönüştürüyor.

Teke tek dövüşte görülmemiş olmasına rağmen üstün güce sahip olduğu ortada. Bir dokunuşla metal silahları parçalayabiliyor.

viserion Game of Thrones

Gecenin Kralı bir insanı işaretlediğinde onun bulunduğu konumu net olarak biliniyor ve hiçbir büyü işaretlenen kişiyi koruyamıyor. Bran Stark da işaretlendi.

Deprem yaratma niteliğine de sahip, bir işaretiyle yerde çatlaklar oluşuyor.

Bran Stark Meera Reed Game of Thrones

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones: Gecenin Kralı kim?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.