Game Of Thrones Kahramanlarının…

Burcu B. Bilgin

 

Game of Thrones dizisinin 5. sezonu, ‘’Red Wedding’’ isimli şaşırtıcı ve televizyon tarihinde ‘’efsane’’ olarak nitelendirilen bölüme benzer bir finalle kapandı. Aslında haftalardır hem yazar George R.R. Martin’in, hem oyuncuların, hem de David Benioff/Dan Brett Weiss senaryo ikilisinin ‘’Hiç görmediğiniz bir şokla bitecek’’ demelerinden sıranın bizim üzüm gözlü Jon Snow’a geldiğini tahmin etmiştim. Diziyle ilgili forumlardan birinde sağ olsun Çinli bir arkadaş da finale 2 gün kala, nereden bulduğunu bilmediğim bir kareyle aydınlatınca bu sonuca şaşırmadan paşa paşa ekran karşısına geçtim.

 

Baktım ki sezon sonunda ”Kalan sağlar bizimdir” denilecek sayıda adam bile kalmamış. Kelebek kadar ömrü olan kahramanlarımızın bakalım ilerdeki fallarında ne çıktı?

 

-Lannister Hanedanı: Hiç bunlara da acıyacağım aklıma gelmezdi ama halleri pek bi içime dokundu. Üç vakte kadar çok ahım şahım şeyler yaşayacaklar desemm mi bilemedim. Sezon finalinin sonunda çatlak bi rahibenin çanı eşliğinde ‘’Shame Shame’’ nidalarıyla çırılçıplak sokaklarda yürütülen Kraliçe Cersei, depresyona girmezde sarayda bir süre sessiz sedasız yaşar. Bu arada Cersei’yi canlandıran Lena Headey’nin vücuduna pek bi ”maşallah” dediysek de dublörmüş, haberiniz ola!

 

Kardeş düşkünü yakışıklı şövalye Jaime Lannister’ın kollarında ölen kızı Myrcella için tekrar Dorne’a gidip cadaloz kızları ve şirret annelerinin karşısına dikileceğini pek sanmıyorum, ama yine de belli olmaz. Eğer eve dönerse bu defa karşısında paralelcibaşı High Sparrow var. Tahtta oturan sabi sübyan oğlu Tommen’ın da işi zor. Jaime’in babası rahmetli Tywin’in dediği gibi helal süt emmiş temiz bir aile kızı bulup evlenmesi kendisi için en iyisi olur. Jaime ile Brienne mi dediniz? Hayırlısı be gülüm…

 

Amca oğulları Lancel’ın başı da Cersei sultanın ifadesi yüzünden ağrıyacak gibi. Üç vakte kadar High Sparrow tarafından hücreye tıkılmazsa mutfakta patates, soğan doğramasını bekliyorum. Eh şeytan azapta gerek!

 

 

-Targaryen Hanedanı: Senin tut üç ejderhan, 10 bin askerin, bir yığın güvenilir adamın olsun, üç tane pabucu delik Sons of Harpy askerine pabuç bırak. Olmadı Daenerys sultan olmadı. Ejderha sırtında kaçıp yemyeşil bir platoda kendini eski dostları Dothrakiler arasında bulan Dany, sadık fanatikleri Jorah ve Daario Naharis tarafından bulunana kadar sevimli ejderha Drogon’un helvasını yemezsek iyi. Dothrakilerin artık iyi bir veteriner mi bulacağı, yoksa onu kebap mı yapacağını göreceğiz.

Aynı ekibin saray ayağına bakarsak orada işler tıkırında. Sepet içinde aylarca yolculuk eden, kaçırılan, taş adamların elinden kurtulan, sonra esir tüccarlarının ağına düşen, nihayet Meereen’de saraya kapağı atan bilge cücemiz Tyrion,”Kraliçe Eli” olarak tahta kuruldu.Yanında da artık ‘’can dostu’’ olan örümceklerin başı, tele kulak Varys olunca bu koalisyon bir dahaki seçime kadar gider. Ekibin diğer üyeleri ise Gri Solucan ve Missandei. Avengers gibi ekip valla…

 

-Baratheon Hanedanı: Şimdi bu başlığı da attık ama bana bi gülme geldi. Çünkü artık Baratheon Hanedanı diye bi şey yok. Demir Taht’ta ”Çakma Baratheon” sübyan Tommen otursa da aslında ortada Baratheon kalmadı. Rahmetli Robert’ın kanını taşıyan oğlu Gendry, malumunuz aylar önce Soğan Kralı Davos tarafından bir kayığa konulup denize bırakıldı, oğlandan o gün bugündür haber yok. Stannis baba, Brienne tarafından son duası okunarak diğer tarafa postalandı. Şef garson tipli taht sevdalısı Stannis, kardeşi Renly’yi öldürttüğü, kızı Shireen’i kendi elleriyle yakıp karısının da intiharına neden olduğu için bunu zaten çoktan hak etti. Piliç şişim güzel, kebabım yeni çıktı, ne vereyim abime?

 

-Stark Hanedanı: Kayıp üyelerinin Küçük Emrah ve Küçük Ceylan olduğunu zannettiğimiz bu dertli, çileli insanları rahat bırak artık George baba? George R.R. Martin’in bayramlarda selamsız sabahsız çıkagelen 5 çocuklu akrabalarına benzettiği için nefret ettiğini sandığım aileden üzüm gözlü, buğulu sesli Jon Snow da artık öbür dünyada. Öldü/ölmedi söylentileri çıkan ‘’Acıların Çocuğu’’ Jon’u canlandıran Kit Harington, ‘’Beni çağırıp ‘sen ölüyorsun, bu sezon işin bitti’ dediler. Settekilerle de vedalaştım’’ diyerek noktayı koymuş. Şahsi fikrime gelince.. Ben öyle teorilerde olduğu gibi yok ‘’Azor Ahai’’ diye geleceğine, Melissandre’nin onu dirilteceğine, ruhunun kurduğuna geçtiğine, Ak Gezen olacağına filan inanmıyorum doğrusu. Allah rahmet eylesin.

 

Sansa kızımız son anda Theon ile Winterfell çatısından atlayaraktan Bolton piçinden kurtulmaya çalışsa da iş yine Stephen King’in ’’Misery’’ romanına bağlayabilir. Ramsay bu ikisini yakalayıp kızartma yapmazsa iyi. Hadi kaçtılar diyelim, sanki herkes yarım akıllı bi kızla gariban bir hadıma kapılarını açmış bekliyor da… Neyse, enseyi şimdiden karartmayalım.

 

Arya ile eğitmeni röfleli yakışıklı Jaqen H’ghar arasındaki Splash filmine benzer bi ilişki iyice garipleşti. ‘’No one da no one’’ diye tutturan eleman şimdi de tuttu kızı kör etti. Tam Meryn Trant’in ölümüne tam davul zurna çalıyordum ki hevesim kursağımda kaldı. Ama bana kalırsa Jaqen’i biraz da o yanındaki hatun dolduruyor, Arya’yı kıskanıyor mu ne haspam. Bu kör etme mevzusunun da eğitimin bir parçası olduğunu düşünüyorum ama Braavos bölümleri beni ziyadesiyle sıktı, yemişim eğitimini…

 

En mühim yeri sona bıraktım. Hodor ve Bran’in 6. sezonda nihayet geri dönüş partisine hazırlanın. Sohbetine doyum olmayan şirin dev Hodor ile Brandon’ı galiba uçuş talimlerinde göreceğiz yeni sezonda. Üç gözlü kuzgunun ‘’uç’’ talimatını alan Bran, bakalım Dany’nin ejderhalarından birinin şoförü mü olacak? Rickon ise yanında Osha ve kurdu Shaggy Dog ile ortadan silindi. Kitaplarda bir daha onlardan bahsedilmiyormuş. Kötü haber..

 

 -Bolton Hanedanı: Bu manyak Ramsay, hain babası ve ezik üvey anası bence dizide daha çok ekmek yerler. Kuzeyin tek hakimi olmalarının önündeki iki engel Jon ve Stannis de ortadan kalktığına göre yan gel Osman, beş dönüm bostan diyorum. Sözü burada merkeze bırakıyorum.

 

-Tyrell Hanedanı: Etliye sütlüye karışmayan, para babası bu hanedan da en büyük hatayı Tywin babaya yardım ederek yaptı bence. ’’Dikenler Kraliçesi’’ Olenna, paralelcibaşı High Sparrow’un hakkından gelip torunlarını hapisten kurtaracak bana kalırsa. Yeni dönemde High Sparrow denilen papazın çöküşünü izleyebiliriz. Son anda Essos’a kaçmazsa iyi…

 

-Martell Hanedanı: Mert bi adam olan, ancak kafası The Mountain denilen yalı kazığı tarafından ezilen Oberyn, ‘’Biz Dorne’da küçük kızları incitmeyiz’’ dese de hanımı, ‘’Olsun gemisi Dorne’dan uzaklaşana kadar bekleriz’’ diyerekten güzel Myrcella’ya kıydı. Üç tane cadaloz kızıyla Cinderella’nın üvey annesine taş çıkaran hatun, Martellerin başına daha çok bela açar.

 

-Melissandre-Davos:  Kara Kale’ye yardım için gelen ‘’soğan kralı’’ Davos Seaworth ile ‘’kızıl kraliçe’’ Melissandre, Jon Snow’un katlinden sonra bana kalırsa tam ortada kaldı. Bu ikisini başgöz etmeliyiz diye düşünüyorum ben. Şimdi sen kadın başına zaten erkeklerin içinde ne işin var, evli adamla, genç delikanlıyla filan olmaz, münasibi soğan kralı, bak o dul, sen yalnızsın. En güzeli… Boşver bu dalgaları, büyüleri filan, evinin kadını ol Melissandre… Ama ‘’Daha da gitmem Davos’a’’ diyorsan bilemem…

 

Yorum Yapılmamış: "Game Of Thrones Kahramanlarının..."

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.