Game of Thrones: Size hala diyebilir miyim?

Burcu B. Bilgin

(Dizinin 8. sezon 1. bölümünü izlemiş olanlar okumalıdır)

Game of Thrones’un 8. sezonu, uzun süredir beklenen karşılaşma ve gelişmelerin yaşandığı Winterfell adlı ilk bölümüyle başladı.

Yedinci sezonun sonunda Daenerys ve Jon Snow’u Kuzey’e doğru giden bir gemide bırakmıştık.

Final sezonunun ilk bölümü ise ikilinin dev ordusunun Kuzeyliler’in meraklı ve rahatsız bakışları arasında Winterfell’e doğru yürüyüşleriyle başladı. Peki ilk bölümde neler yaşandı, hangi gelişmelerin önünü açıldı ve bundan sonra neleri beklemeliyiz?

Game of Thrones Daenerys Targaryen Jon Snow

-Arya her şeyi görür: İlk bölümde gelişmeler Daenerys ve Jon üzerine kurulu gibi görünse de aslında gelecek bölümlere dair üç gizli ana karakterin kimler olacağına dair ipuçlarını aldık: Arya, Bran ve Samwell Tarly.

Ordunun geçişini kalabalığın arasında izleyen Arya, uzun süredir karşılaşmadığı bazı yüzleri de gördü. Bunlardan biri ölüme terk ettiği The Hound/Sandor Clegane, diğeri ise Gendry idi.

Game of Thrones Arya Stark

-Henüz adam olmadım: Jon’un Winterfell’e adım atışıyla beraber ilk gördüğü kişi, tekerlekli sandalyedeki Bran oldu.

Bu karşılaşma Jon açısından heyecan verici olsa da ”Üç Gözlü Kuzgun” mertebesine erişmiş Bran, “ermişliğini” korudu. Jon’un “Artık adam olmuşsun” sözüne verdiği ayar ise tarihi idi: “Neredeyse”…

Bran, yeni tanıştığı Dany’ye ise ölen ejderhası Viserion’un artık bir ”ak uçan” olduğunu söyledi.

Game of Thrones Bran Stark Jon Snow

-Bran bütün dengeleri değiştirecek: Bran, sadece birkaç sahnede görünse de kilit oyuncu olduğunu bu bölümde gördük.

Jon’un eve dönmenin heyecanıyla ne kadar değiştiğini fark etmediği Bran’in hayran teorilerine göre ”Gecenin Kralı” olduğunu yeniden anımsatayım. Ancak oyuncunun kendisi dahil bunu yalanladı.

Bran Stark Game of Thrones

-Kuzey’in öfkesi: Jon, ermiş Bran’den tepki görmemiş olsa da Kuzey’in yeni leydisi Sansa açısından o kadar şanslı değildi.

Winterfell’deki ilk toplantıda tepkisini mimikleriyle veren Sansa’nın yapamadığını boyundan büyük yüreği olan minik Lyanna Mormont yaptı.

Lyanna Mormont Game of Thrones

Targaryenler’in güvenilmez olduğunu vurgulayan Lyanna, “Buradan Kuzey’in Kralı olarak ayrıldınız. Şimdi yine bir ‘lord’ olarak döndünüz” diyerek Jon ve Daenerys arasında ne olup bittiğini üstü kapalı olarak sordu.

Lyanna Mormont Game of Thrones

-Oynar gelin-görümce: Jon Snow, Daenerys’in tepki göreceğini tahmin etse de kızkardeşi Sansa’nın tansiyonu 20’lere taşıyan sert bakışlarının ölçüsünün bu kadar olacağını herhalde tahmin edememişti.

Daenerys Targaryen Game of Thrones

Daenerys’i görmeden ejderhalarının üzerinden uçmasıyla bile irite olan Sansa, ne zaman göz göze gelse Dany’yi fena fena süzdü. Daenerys ise ona alaycı bakışlarla yanıt verdi. Bununla da kalmadı, ejderhaların ne yiyip içtiklerini soran Sansa’ya, ”Canları ne isterse” diyerek üstü kapalı tehdit de savurdu.

Gelin-görümce çatışmasının bu denlisi hiç görülmemişti sanırım.

Sansa Stark Game of Thrones

Neden ona diz çöktün? Lyanna’nınki kadar çarpıcı bir başka soru ise Sansa-Jon yüzleşmesinde geldi.

İyice sabrı taşan Sansa, Kuzey’i kurtarmak için ne kadar uğraştığını anlatan Jon’a, “Sen Kuzey’i kurtarmak için mi ona diz çöktün, sevdiğin için mi?” diye sordu. Bu, Jon-Daenerys ilişkisinin ilk sorgulandığı andı.

Jon Snow Game of Thrones

-Seni akıllı zannederdim: Sansa’nın her fırsatta kendisine çok iyi davrandığını söylediği ilk kocası Tyrion ile buluşması ise beklenenden soğuk geçti.

Tyrion’a gönül borcu olduğunu hissettirmeyen Leydi Sansa, Lannister ordularının Kuzey’e yardıma geleceğini sanan Tyrion’a ise golü doksanlardan attı: Seni dünyadaki en zeki adam zannederdim.

GOT yasalarını bilmem ama onlar hala evli sayılmıyor mu?

Tyrion Lannister Game of Thrones

-Benim abim, güzel abim: Jon Snow’u gördüğüne sonunda sevinen biri oldu.: Arya… Yıllar önce ondan aldığı kılıcı gösteren bileği bükülmez Arya, Jon’a özlemle sarıldığında gözlerimizden yaşlar boşandı.

Onun Sansa’yı savunduğunu gören Jon, şaşkınlığını belirtince Arya, ”O benim ailem” dedi. “Benim de ailem” diyen Jon’a, ”Evet, bunu unutma” diyerek önemli bir hatırlatma yaptı. Bu da Jon-Dany ilişkisinin sorgulandığı ikinci andı.

Jon Snow Arya Stark Game of Thrones

-Arya o silahı neden istedi? : Merakla beklediğimiz ama çok da kuvvetli geçmeyen iki karşılaşma da The Hound-Arya ve Gendry-Arya arasında geçti.

Arya’nın listesindeki The Hound ile defterini kapattığı izlenimi veren rastlaşmadan sonra Gendry’yi gören Arya, ondan özel bir şey istedi.

Arya The Hound

Gendry’den kendisi için özel bir silah yapmasını isteyen Arya, ona bu silahın çizimini verdi. Bu esrarengiz silahın ”dragonglass” barındırdığını da öğrendik.

Bunu neden istediğine ilişkin tüyo ise dizinin yeni sezon fragmanında gizli. Arya’nın ilk defa büyük bir korkuyla kaçtığı sahneden bir Akgezen ile rastlaştığını anlamak mümkün. O silah da muhtemelen bu işe yarayacak.

Game of Thrones

-Kuzey’e gitmeni emrediyorum: Euron’un eline düşen Yara, amcasının elinde inim inim inlerken onun King’s Landing’e gitmesini iyi değerlendiren Theon ablasını kurtardı.

Kraliçesi olarak ne isterse yapacağını söyleyen kardeşine Yara, Kuzey’e gitmesini emretti. İki kardeşin buluşması, ilk bölümün kalp ısıtan anlarındandı.

-Fillere niyet, Euron’a kısmet: Demir Bankası’na yolladığı Euron’un gelirken çok istediği filleri getirmemesine içerleyen Cersei’nin filler dışındaki savaş planları şimdilik işliyor.

Bu nedenle de Qyburn’ün, Duvar’ın yıkıldığı haberini getirmesine sevinen Cersei, Ölüler Ordusu’nun Kuzey’i yok etmesini istiyor. Ama bu planın ayağına dolaşması da muhtemel.

Euron Greyjoy Game of Thrones

Bu arada Euron ile nihayet beraber olan Cersei, çevresinde beklenti içinde gezinen bir adamın işlerine konsantre olamayacağının farkında. Gerçek bir şeytan…

Cersei Game of Thrones

-Kardeşlerimin kalbini getir: Bronn’un en keyifli anları, Cersei’nin ”eli” Qyburn’ün odaya girmesiyle yarım kaldı. Kızlarla yaşadığı aşk dolu anlar kesilen Bronn’a, büyük ödüller karşılığında bir arbalet verilerek Jaime ve Tyrion’ı öldürmesi istendi.

Burada seçilen silah önemli, çünkü Tyrion da babaları Tywin’i arbaletle öldürmüştü.

Tywin Lannister Game of Thrones

Bronn ise önce Tyrion, sonra da Jaime ile gönül bağı bulunan, ayrıca da Jorah, Davos ve Brienne ile beraber dizinin ”yaşayan” en vefalı dört karakterinden biri.

Büyük ihtimalle bu suikastleri gerçekleştirmeyecektir. Eğer yaparsa da dizinin en büyük sürprizi olur.

Game of Thrones Jaime Lannister Bronn

-Ejderhalarla dans: Ejderhaların iştahtan kesilmesini dert edinen Jon ve Daenerys, yanlarına gittiklerinden gerçekten de iklime alışamayan ikilinin lokmalarını bitirmediklerini gördü.

Jon Snow Game of Thrones

Buna karşın Jon’u ejderhaya binmeye teşvik eden Dany, ”iyi bir anne” olmadığını ispatlayarak iki ejderhanın üstünde sevgilisi/yeğeniyle beraber uçuş keyfi yaşadı.

Game of Thrones

İzlemesi keyifli bir sahne olsa da dikkatli sinema seyircisi aynı sahneyi Neverending Story filminden hatırlayabilir. İki uçuşun birbirine benzerliği sosyal medyada da sıkça konuşuluyor.

-O muhteşem bakış: Uçuş sonrası baş başa kalan Jon ve Daenerys Targaryen’in öpüşmeleri, sık sık ejderha Drogon’un enteresan bakışlarıyla kesildi.

Daenerys Targaryen Jon Snow Game of Thrones

Adeta “Siz hala-yeğensiniz” demeye getiren sevimli ejderhanın muhteşem bakışı, Game of Thrones tarihinin belki de en esprili anlarındandı.

-Sen bir Targaryensin: Daenerys’in büyük bir soğukkanlılıkla babası ve kardeşini öldürttüğünü itiraf ettiği Samwell Tarly, bölümün en büyük şokunu yaşayan karakterdi.

Başka sözünü ettiğim şekilde dizide taşları yerinden oynatacak isim ise yine Bran oldu. Bran, Samwell’den Jon’a Targaryen olduğunu açıklamasını istedi.

Bran Stark Game of Thrones

Önce Jon’a ailesinin öldürüldüğünü bilip bilmediğini soran Samwell, Dany’nin onunla her şeyi paylaşmadığını fark etti.

Jon’a tahtın asıl varisi Aegon Targaryen olduğunu söyleyen Samwell, tereddüt eden eski dostuna, ”O senin için tahttan vazgeçer miydi?” diye sorarak iyice kafasını karıştırdı.

Samwell rolündeki John Bradley ise bölümün en iyi oyuncusuydu.

-Daenerys-Jon aşkı bitiyor mu?: Önce Sansa’nın zaafından dolayı Daenerys’e diz çöktüğünü ima etmesi, sonra Arya’nın ailesini unutmaması tavsiyesi, son olarak da Samwell’in ”Senin için tahttan vazgeçer miydi?” diye sorması bu aşkın iyice sonunu hazırladı.

Game of Thrones Jon Snow Daenerys Targaryen

Jon ve Daenerys’in hala-yeğen oldukları gerçeği de ortaya çıkmış oldu. Dizide ve romanda ensest ilişki olduğunu sıkça yineleyen bazı hayranların gözden kaçırdığı şu ki; aslında tüm felaketlerin başladığı nokta, Bran’in kuleden atılmasına neden olan Jaime-Cersei ilişkisiydi.

Keza Targaryen hanedanının sonunun da ensest yüzünden geldiğinin altı sık sık çiziliyor.

Jon Snow Daenerys Targaryen Game of Thrones

Son olarak bu ilişkinin geleceğine ilişkin tüyoyu ise zaten bölümün başlarında Tyrion ile sohbetinde Lord Varys’ten almıştık: ”Hiçbir şey sonsuza kadar sürmez”.

O işaretin anlamı ne?: Beric Dondarion, Edd ve Tormund, karlı, esrarengiz bir binada tüyler ürpertici bir işaretle karşılaştı.

Winterfell’e at ve erzak getirmek için evine dönen küçük lord Ned Umber, çevresinde insan kemikleri olan garip bir işaretin ortasında alevler içinde yanıyordu. Talihsiz çocuğun çığlıkları arasında bu işaretin Gecenin Kralı’ndan geldiği anlaşıldı.

Game of Thrones

Ormanın Çocukları ile Akgezenler’in birbiriyle ilgisini eski bölümlerde öğrenmiş, Ormanın Çocukları’nda da aynı işareti görmüştük. Dönen spiral de bunun göndermesi.

Ned’in evinden bu şekilde yakılarak dönmesinden de anlıyoruz ki Gecenin Kralı ve Akgezenler, Umber hanesine ulaşmış ve orayı ele geçirmiş. Her an da Winterfell’e gelebilir.

Ormanın Çocukları Game of Thrones

-Game of Thrones’un tarihi karşılaşması: Dizinin final sahnesi ise her şeyin başladığı noktaya dönüşümüz oldu.

Bran Stark

Sözünü ettiğim gbi dizi boyunca tüm kötülüklerin başlangıcı, Jaime’nin Bran’i kuleden atmasıydı. Finale doğru ise uzun yıllardan sonra bambaşka yollar seçen Bran ve Jaime, Winterfell’de rastlaştı.

Tekerlekli sandalyedeki Bran’i gören Jaime’nin donup kaldığı sahneyle de bölüm sona erdi. Bu bakışta doğru yolu seçmeye ant içen bir adamın iç hesaplaşması vardı.

Netice itibarıyla sezona bir çoğu uzun süredir merakla beklenen buluşmalarla başladık. Bran ile Jon ve Jaime, Arya ile Jon, Gendry ve The Hound, Yara ile Theon, Tyrion ile Sansa, Jon ve Samwell nihayet karşılaştı.

Game of Thrones

Gecenin Kralı’nın nefesi Kuzey’in iyice ensesindeyken Jon Snow, aslında Aegon Targaryen olduğunu öğrendi. Tarihi bir bölüm sayılabilecek Winterfell, 55 dakika içinde sezonlardır beklenen bir çok gelişmeye sahne oldu.

Jon Snow Game of Thrones

-Bundan sonra ne olabilir?: Bölümün kaldığı yerden bakacak olursak ilk bekleyeceğimiz şey, Jaime ile Bran’in rastlaşması olacak.

Yeni bölüm fragmanında da gördüğümüz üzere, Daenerys ile ”Kral Katili/Kingslayer” lakaplı, babasını öldüren Jaime de ilk defa karşılaşacak.

Game of Thrones

Yine fragmanda gördüğümüz savaş sahnesi, Jon ile Daenerys arasında filizlenen gerilim, Cersei’nin planlarının Jaime’nin gelişiyle açığa çıkması, gelecek bölümün merak edilen konularından.

Gelecek hafta görüşmek üzere…

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones: Size hala diyebilir miyim?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.