Game of Thrones’ta merak edilen 10 soru

Burcu B. Bilgin

Game of Thrones dizisinin 7. sezonuna artık sayılı günler kalırken, 6 sezondur merak edilen bazı sorular yeni bölümlerde yanıt bekliyor.

Dizinin 16 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak 7. sezonunun ilk bölümü ”Dragonstone” ismini taşıyacak. Her iki resmi fragmanda da gördüğümüz üzere Daenerys Targaryen ve adamlarının, Stanis Baratheon’dan kalma Dragonstone yolunu tutacakları anlaşılan 7. sezonun ilk, dizinin ise 61. bölümünü, ”Stormborn” adlı 62. bölüm izleyecek. Peki, 7. sezonda merakla cevapları beklenen sorular neler?

-Kayıp kurt dönecek mi?: Dizinin başından bu yana insanlar kadar Stark ailesinin birbirinden sevimli ve asil ulu kurtları da ölüyor. Robb Stark’ın kurdu Grey Wind, sahibiyle beraber öldürüldü, hatta başı Robb’un vücuduna dikilerek korkunç bir vahşete imza atıldı. Rickon’un kurdu Shaggydog, öldürüldü ve sahibinin ellerinde olduğunu göstermek amacıyla başı Ramsay Bolton’un önüne konuldu.

Game of Thrones Jon Snow Ghost

Bran Stark’ın sadık kurdu Summer, Akgezenler’in saldırısı sırasında hayatını kaybetti. Sansa Stark’ın kurdu Lady, Joffrey Baratheon’un kaprislerine kurban gitti ve başı Ned Stark tarafından vuruldu. Geriye sadece Jon Snow’un kurdu Ghost kaldı (Aslında onu canlandıran kurt köpeği de Mayıs ayında gerçekten öldü).

Arya Stark’ın başına bir şey gelmesin diye serbest bıraktığı Nymeria ise o gün bugündür yok. Hayran teorilerine göre, ulu kurt sahibi Arya’nın Westeros’a dönüşüyle beraber ortaya çıkacakmış. Şimdilik tabii ki bu sorunun yanıtını bilmiyoruz ve yeni sezonlarda göreceğiz.

Game of Thrones

-Arya Stark’ın listesinde sırada kim var?: Söz Arya’dan açılmışken, geride bıraktığımız sezonlarda Essos kıtasında olan ve Jaquen H’ghar’dan ”hiç kimse” olmayı öğrenmek için özel eğitim alan, bu uğurda bir ara gözlerini dahi kaybeden, ölümün kıyısından dönen Arya, 6. sezon sonunda Westeros’a döndü.

Arya Stark

Ayağının tozuyla ölüm listesindeki Walder Frey’i öldüren Arya’nın her gece yatmadan önce büyük bir öfkeyle tekrarladığı listesindeki isimlerin aslında en azılıları kaldı. Yeni sezonda listedeki babasının ölüm fermanını yazan Cersei Lannister, onun başını bizzat uçuran cellat Ilyn Payne, Harrenhal’da insanları işkenceyle öldüren Gregor ”The Mountain” Clegane, Gendry’yi uzaklara gönderen Melisandre ile Gendry’yi Melisandre’ye satan Beric Dondarrion’dan sıranın kime gelmiş olduğunu göreceğiz.

Arya’nın arkadaşı kasabın oğlu Mycah’ı öldüren Sandor ”The Hound” Clegane ise Arya tarafından yaralı olarak terk edildiği için listeden düşmüş kabul edilebilir.

Arya The Hound

-Bran the Builder efsanesi aslında kim?: Stark hanesinin kurucusu olan, henüz çocuk sayılacak yaşta Duvar’ı inşa eden ve ismini asırlar sonraki torunu Brandon’a veren Bran the Builder/İnşaatçı Bran, esasen Game of Thrones tarihinde bir efsane.

İsminden sıkça söz edilen Bran the Builder ile ilgili enteresan ve kafa karıştırıcı bir durum, Bran’in warg özelliğini kullanarak geçmişe gitmesi, olayları izlemesi, hatta müdahale edebilmesi üzerine ortaya çıktı. Bu özelliğini günden güne daha etkin biçimde kullanan Bran’in cismen de geçmişe gidip hali hazırdaki Akgezenler’e ait bilgileri kullanarak Duvar’i inşa ettiği, yani açıkçası Bran the Builder olduğunu düşünenlerin sayısı hayli fazla.

Bran Stark Game of Thrones

-Lady Stoneheart kitaptaki gibi dizide de olacak mı?: Lady Stoneheart, esasen Stark ailesinin annesi Catelyn Stark’ın öldükten sonra tekrar Game of Thrones evrenine dönmüş hali.

4. sezondan bu yana dizide olması beklenen Lady Stoneheart şimdiye kadar henüz arz-ı endam etmedi. Michelle Fairley ise Game of Thrones dizisinde bundan böyle yer almayacağını açıkça ifade etti. Buna karşın dizi hayranları hala merakla bu karakteri bekliyor.

Bran Stark Max Von Sydow Game of Thrones

-Bran uçacak mı?: Dizide merak edilen bir başka Bran Stark sorusu da ona Üç Gözlü Kuzgun tarafından söylenen kehanet nedeniyle ortaya çıkıyor. ”Sen bir daha yürüyemeyeceksin ama uçacaksın” denilen Bran’in nasıl uçacağı merakla bekleniyor. Bir rivayete göre Bran, Daenerys Targaryen’in ejderhaları ile uçacakmış.

Sansa Jon

-Stark kardeşler kavuşacak mı?: Yıllardır ayrı kalan Stark kardeşlerden sadece Sansa ile Jon’un yolu kesişti. (Gerçi Jon Snow, Stark mı onu da bilmiyoruz, görünen o ki aslında onların hala oğlu). Rickon’u ise seneler sonra sadece ölürken gören Jon Snow’u Bran ve Rickon, Gece Gözcüleri’ndeyken uzaktan görebilmişti.

Arya Stark ise Sansa ile en son Kingslanding’de, Jon ve Bran’i ise seneler önce Winterfell’de yaşarlarken görmüştü. Yeni sezonda ailenin bireylerinin herhangi bir şekilde buluşup buluşmayacağını göreceğiz.

Game of Thrones

-Jon Snow gerçekten bir Targaryen mi?: Onunla ilgili ”R+L= J” yani ”Rheagar Targaryen ile Lyanna Stark’ın oğlu Jon Snow’dur” teorisi, yıllardır hayranlar tarafından gündemde tutuluyor. 6. sezonda ise nihayet bunun gerçeklik taşıyabileceği, yani babası henüz açıklanmasa da en azından annesinin Lyanna Stark olduğunu dolaylı şekilde Bran’in rüyasında gördük.

Yeni sezonda ise Jon’un gerçekten bir Targaryen olup olmadığını öğreneceğiz. Eğer böyleyse Targaryenler tarihindeki ilk esmer birey de o olacak.

Jon Snow bebekliği

-Gendry dönecek mi?: Dizinin ilk 3 sezonunda dikkatleri üzerinde toplayan, sanki ilerleyen bölümlerde bütün gelişmeler onun üzerinde düğümlenecekmiş gibi görünen Gendry, Melisandre tarafından Brotherhood Without Banners üyelerinden katakulli ile teslim alındı.

Sonrasında tam öldürülecekken Davos Seaworth tarafından kurtarılan Gendry, 3. sezonda Davos’un bulduğu küçük bir kayıkla denize açıldı. Gidiş o gidiş… Dönecek mi meraktayız. Eğer dönerse Arya Stark ile de arasında enteresan gelişmeler olabilir.

Gendry

-Sansa tarafını nasıl seçecek?: İlk sezondan beri başına gelmedik kalmayan Sansa Stark, sonunda kardeşi Jon Snow’u buldu, Littlefinger’ın yardımıyla savaşı kazandı, Ramsay’in hayatına kendi elleriyle son verdi. Çektiği çileler bir bakıma sona erdi.

Ancak tam da bu noktada Sansa’nın eli hayli güçlendi. Littlefinger tarafından sürekli aklı çelinen, bir yandan da kendisini savaş taktiği konusunda dinlemeyen ağabeyi Jon Snow’a içerleyen Sansa’nın yeni sezonda tarafını nasıl seçeceğini de göreceğiz.

Sansa Littlefinger Game of Thrones

-Yeni ittifaklar sonuç verecek mi?: Fragmandan gördüğümüz kadarıyla dizide yeni sezonda yeni ittifaklar var. Bunlardan ilkinin temelleri 6. sezonda atılmıştı. Tyrion Lannister-Daenerys Targaryen ve Yara Greyjoy-Theon Greyjoy-Daenerys Targaryen ittifakları yeni sezonda da sürecek.

Yine Sand Snakes olarak bilinen, Oberyn Martell’in gayrımeşru kızları ile Olenna Tyrell’in de Cersei Lannister’dan intikam amacıyla 6. sezon sonlarında buluşması, yeni sezonda sürecek gelişmelerden olacak.

Daenerys Tyrion Game of Thrones

Gözünü Demir Taht’a diken, ilk olarak da Greyjoy hanesinin başına geçen amca Euron Greyjoy ise yeni sezonda yoluna devam etmek için Cersei Lannister ile işbirliğine gidecek.

Sezonun en merak edilen birlikteliği ise hiç kuşkusuz fragmanda gördüğümüz Yara Greyjoy-Ellaria Sand arasındaki. Fragmanda öpüşen Yara ile Ellaria’nın neden ve nasıl birlikte olduklarını 7. sezonda izleyeceğiz.

Game of Thrones

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones'ta merak edilen 10 soru"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.