Gerilim/gizem dizisi sevenlere 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Bir yandan dizi izlerken diğer taraftan da dedektif gibi olayları çözmeyi, her bölümün sonunda şaşırtılmayı sevenlerin gözdesi olan gerilim/gizem yapımları ekranın vazgeçilmezleri.

Kimi zaman polisiye ile iç içe olan bu dizilerin bazıları, ekranın en uzun soluklu işleri. Çünkü müdavimleri bu yapımlardan vazgeçmek bilmiyor. İşte, gizem/gerilim sevenler için 10 tavsiye:

The Sinner

-How to Get Away with Murder: Yayınından bu yana giderek yükselen bir ivme çizen heyecan dozu yüksek dizi, artık dünyanın dört bir yanında milyonlarca hayranı olan bir yapım.

Başrolünde Emmy, Altın Küre ve Oscar ödüllü oyuncu Viola Davis’in olduğu HTGAWM, farklı kurgusuyla da dikkatleri üzerinde topluyor.

Hikayenin sonuna gidip ipucu vermeden merak uyandıran, daha sonra başa dönüp her şeyin nasıl olup bittiğini gösteren dizi, her sezon finalinde bu gizemleri aydınlatıyor. Ancak sonraki sezonda yine birbirinden tuhaf olaylar birbirini izliyor.

Dizi, dahi hukuk profesörü Annalise Keating’in yanında staj yapmaları için seçtiği 5 öğrencinin karıştığı bir cinayet sonrası ortaya çıkan olayları konu alıyor.

How to Get Away with Murder Viola Davis

-Tabula Rasa: Psikolojik gerilim sevenler için iyi bir tercih olabilecek Belçika yapımı dizi de Netflix ekranının ilgi gören yapımlarından.

Dizi, geçirdiği trafik kazasının ardından ileriye dönük amnezi geçiren ve gün içinde yaşadıklarını eğer not almazsa tamamen unutan Mie (Veerle Baetens) adlı eski bir müzikal yıldızının öyküsünü anlatıyor.

Adının karıştığı bir kayıp vakasının ardından kendini akıl hastanesinde bulan Mie, bu olay nedeniyle geçmişte yaşadıklarını yeniden hatırlamak zorunda kalıyor ve şok edici gerçeklerle karşı karşıya geliyor. Tek sezonluk dizinin imdb puanı 8.2…

Tabula Rasa

-Stranger Things: Duffer kardeşlerin imzasını taşıyan dizi, büyük ilgi gören ilk sezonun ardından, Netflix ekranında 2. sezonunu da tamamladı.

Bir fenomen haline gelen Stranger Things, 1980’li yıllarda Hawkins isimli tuhaf bir kasabada Will Byers adlı 12 yaşındaki çocuğun gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından meydana gelen olayları anlatıyor.

1980’li yıllarda ünlü olan ET, Alien, Ghostbusters, Elm Sokağı’nda Kabus, Gremlins, Hayalet Avcıları, It gibi filmlere göndermeler yapan dizi başladığında hiç tanınmayan 12 yaşındaki beş çocuk yıldızın bugün dünyanın her tarafından milyonlarca hayranı var. Stranger Things, 3. sezon onayını aldı.

Stranger Things

-The Sinner: Son günlerin en çok konuşulan gizem/gerilim yapımlarının başında The Sinner geliyor. Başrolünü Jessica Biel, Christopher Abbott ve Bill Pullman’ın paylaştığı dizi, her bölümünde daha esrarengiz hale gelen bir vakayı konu alıyor.

Petra Hammesfahr’ın aynı isimli kitabından uyarlanan The Sinner, hiç beklenmedik bir öfke nöbeti sonucunda kendinden beklenmeyen bir olaya karışan Cora Tannetti isimli genç annenin çevresinde gelişiyor.

Tanetti’nin içine düştüğü şiddet ve korkunun temellerinde yatan olayın açığa çıkarılması için yürütülen soruşturmayı işleyen dizinin 8 bölümlük ilk sezonu sona erdi.

The Sinner Jessica Biel

-Ruh Avcısı/The Alienist: Netflix’in yeni dizisinin başrolünde Daniel Brühl, Luke Evans ve Dakota Fanning var.

Dizi, 1896 yılında New York’ta birbiri ardına işlenen çocuk cinayetleri sonrasında emniyet müdürünün bir psikiyatristi vakaya araştırmacı olarak atamasıyla birlikte gelişen olayları konu alıyor.

The Alienist

Oldukça karanlık bir ortamda geçen dizi, True Detective dizisinin kült 1. sezonunun 19. yüzyıla taşınmış halini andırıyor. Sert ve kanlı sahnelere de sahip olan dizinin popülaritesi her geçen gün artıyor.

The Alienist

-Black Mirror: Teknolojinin kirli yüzünden 21. yüzyıl toplumunun alışkanlıklarına, giderek hayatımızı işgal eden sosyal medyadan siyasetin çirkin yüzüne kadar pek çok konuda ”aynayı yüzümüze tutan” televizyon ekranının eleştirel dizisi, ekranda 3 sezonu tamamladı.

Her bölümünde farklı bir konuyu işleyen Black Mirror fanatikleri, yeni sezonda hangi konuların masaya yatırılacağını görmek için merakla bekliyor.

Emmy ödüllü dizinin 4. sezonu sona erdi.

Black Mirror

-Mindhunter: Gerilimin dahi ustası David Fincher’ın imzasını taşıyan Mindhunter, Netflix ekranında ilk sezonununu tamamladı.

Dizi, imdb kullanıcılarından 8.6 gibi çok iyi bir ortalama alırken, 2. sezon için onayı da elde etti. Kulislerde Fincher’ın diziyi 5 sezon olarak planladığı konuşuluyor.

David Fincher’ın yapımcılığını Charlize Theron ile birlikte üstlendiği Mindhunter, 1970’lerin sonlarında 2 FBI ajanının o yıllarda henüz bilinmeyen seri katillik kavramı üzerine yaptığı çalışmaları konu alıyor.

Bu korkunç katillerle bire bir görüşerek onların ruh hallerini ve cinayetleri işlemelerinin ardında yatanları aydınlatmaya çalışmalarını anlatan dizi, kısa sürede seyirciyi fethetti.

Mindhunter

-Bron/Broen: Sadık bir izleyici kitlesine sahip olan Danimarka/İsveç ortak yapımı Broen/Broen (The Bridge), ismini iki ülke arasında ulaşımı sağlayan Öresund Köprüsü’nden alıyor.

2011’den beri izleyiciyle buluşan dizi, 3 sezonu tamamladı. Bron/Broen, Asperger Sendromu dolayısıyla duygularını dışa vurumu konusunda sıkıntı çeken, insanlara yaklaşmayan, hatta çoğu zaman kaba davranan, ancak bütün tuhaflıklarına rağmen işinde bir numara olan İsveçli polis dedektifi Saga Noren’in (Sofia Helin) etrafındaki gelişmeler üzerine kurulu.

Bron Broen

Dizi, Noren’in günün birinde köprünün tam ortasında bulunan bir ceset sebebiyle Danimarkalı meslektaşı Martin Rohde (Kim Bodnia) ile yolunun kesişmesini ve şaşırtıcı biçimde sona eren soruşturmayı konu alıyor.

Dizi, 4. sezonun ardından ekrana veda etti.

Bron Broen

-DarkMini dizi olarak planlanan, ancak tüm dünyada büyük ilgi gördüğü için devamına onay verilen Dark da Netflix ekranının çarpıcı yapımlarından.

Başlarda Stranger Things’in benzeri sanılan Dark, ilk bölümden sonra farklı kurgusu ve geçmişe dönüşlerle ilerleyen başarılı olay örgüsüyle hak ettiği ilgiye kavuştu.

Anlaşılması güç bir bulmacayı konu alan dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olaylar, geçmişle bugün arasında gidilip gelinerek üç kuşağın çevresinde anlatılıyor.

Dark

-Unforgotten: BBC dizisi Unforgotten, en az 20 sene önce meydana gelmiş cinayetleri günümüzde aydınlatıyor. Chris Lang’in yarattığı dizide Nicola Walker ile Sanjeev Bashkar, bu cinayetleri çözen iki polis dedektifini canlandırıyor.

3. sezonu için de onay alan Unforgotten, 2018 yılında yeniden seyircisiyle buluşacak. Dizi, çözülmez gibi görünen eski cinayetleri ele alırken, farklı kurgusuyla da dikkati çekiyor.

Unforgotten

5 Yorumlar: "Gerilim/gizem dizisi sevenlere 10 öneri"

 • comment-avatar
  Elif Pamuk 13 Kasım 2017 (15:02)

  Yaşasın!Eline sağlık Burcu..

 • comment-avatar
  okan namal 20 Kasım 2017 (14:19)

  çok güzel çok başarılı bir tanıtım olmuş…teşekkürler…

 • comment-avatar
  Alptekin SOLAK 30 Kasım 2017 (20:42)

  Broadchurch’u da ekleyebileceğimiz liste.

  • comment-avatar
   sinekaf 3 Aralık 2017 (21:12)

   Halen devam edenler arasından seçtim. Broadchurch favorim olan çok başarılı bir dizidir. Daha önceki tüm listelerimde yer aldı. Yorum için teşekkürler (Editörün notu)

 • comment-avatar
  h y 17 Şubat 2019 (18:17)

  Güzel bir liste olmuş emeğinize sağlık. Bron/Broen aralarından en şiddetle tavsiye edebileceğim dizi.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""